İletişimRandevu Al

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ?

tiroid-bezinin-hizli-calismasi-icin-ne-yapilmali-1200x500.jpg

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı konusunu ele alırken öncelikle tiroid bezinin az çalışması konusuna temas etmek gerekir. Tiroid bezinin çalışmasının azaldığı duruma tiroid yetmezliği ‘hipotiroidizm’ adı verilir. Bu durumdaki tiroid bezi az hormon salgılar. Kan tahlili yapılarak ölçülen tiroid hormonları (T3 ve T4) normalden düşüktür. Bu durumda metabolizma yavaşlar ve hastada buna bağlı belirti ve şikayetler ortaya çıkar. Tiroid yetmezliği farklı nedenlerle oluşabilir. Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce tiroid yetmezliği konusuna değinelim.

Tiroid Yetmezliği Nedenleri

Tiroid yetmezliği nedenlerinin başında ‘Hashimoto tiroiditi’ denilen bir hastalık vardır. Ancak hastalığın nedeni bilinmemektedir, burada tiroid bezi hasara uğramakta, normal ve yeterli çalışamamaktadır. Hashimoto tiroiditinin görülme sıklığı geçtiğimiz yıllar içinde giderek artmaktadır. Bu hastalıkta önce tiroid bezi büyür, yani guatr vardır, ancak yıllar içinde bez küçülür ve hormon salgılayamaz hale gelir. Hashimoto tiroiditi hastalarının kanında, vücudun tiroid bezine karşı ürettiği ‘anti-TPO’ ve ‘anti-Tiroglobulin antikorları’ denilen maddeler yüksek bulunur. Tiroid ultrasonografik incelemesinde; normalde homojen olması gereken tiroid dokusu, heterojen granüler bir yapıda görüntülenmektedir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da tiroid bezi ameliyatlarıdır. Ameliyat sonrası yeterli hormon salgılayacak kadar doku kalmayınca gelişir. Bu hastalarda belirli aralıklarla kan tahlili yaparak tiroid hormonlarını ölçmek ve izlemek gerekmektedir. Ameliyatla tiroid bezinin tamamının veya büyük bir bölümünün alındığı hastalarda tiroid hormon ilaçlarından biri (Euthyrox, Levotiron veya Tefor) günlük olarak mutlak alınmalıdır ve ömür boyu devam etmelidir.

Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da radyoaktif iyot tedavisi yapılan hastalardır. Bu hastalarda tiroid bezi tahrip edildiğinden yeterli hormon salgılanamaz ve tiroid yetmezliği gelişir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Başka bazı durumlarda da tiroid bezinin yeterli çalışmaması, yani hipotiroidi görülebilir. Bunlar arasında; bazı ilaçların uzun süre kullanılması (interferon, interlökin, lityum, amiodaron), baş ve boyuna ışın tedavisi (radyoterapi) yapılması sayılabilir.

Ayrıca, şeker hastaları, kansızlığı olanlar, romatoid artriti olanlar, 60 yaşın üzerindeki kadınlar, kanda yüksek yağ düzeyleri (Kolesterol, trigliserid gibi), depresyon hastaları, çocuğu olmayan veya adet düzensizliği olan kadınlar da tiroid yetmezliği için risk gurubundadırlar.

Yukarıda belirtilen nedenlerden hangisi ile gelişmiş olursa olsun, tiroid yetmezliği olan bir hastada oluşabilen şikayetler ve bulgular şunlardır; halsizlik, güçsüzlük, kolay yorulma, üşüme, soğuğa tahammülsüzlük, seste kısıklık ve kalınlaşma, el, yüz ve bacaklarda şişlik, göz etrafında şişlik, ciltte kuruma, kabalaşma veya kalınlaşma, saçlarda dökülme, kas krampları, depresyon, uyku bozukluğu, uyku hali, kabızlık, adetlerde düzensizlikler, kilo alma, hafızanın zayıflaması, hatırlamada zorluk, nabız sayısında azalma, hareketlerde yavaşlama, terlemede azalma.

Tiroid yetmezliğini saptamak için kullanılan en önemli testler; ‘kanda TSH ve serbest T4 düzeylerinin ölçümü’dür. TSH düzeyi yüksek, serbest T4 düzeyi düşük bir hastada belirgin tiroid yetmezliği vardır. T4 ve T3 düzeyi normal, ancak sadece TSH yüksek ise hafif derecede tiroid yetmezliği vardır ve bu durumun da tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca hipotiroidili hastaların 1/3’ünde ‘kansızlık (anemi), ‘demir eksikliği’ ve ‘B12 vitamin eksikliği’ de olabilir ve bunlara da bakılmalıdır. Kadınlarda ‘prolaktin’ hormon yüksekliğinden de tiroid yetmezliği sorumlu olabilir ve böyle hastalarda öncelikle tiroid yetmezliği düzeltilmelidir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusunun yanıtı günümüzde ne yazık ki bilinmemektedir. Bu nedenle tiroid yetmezliği olan hastaların büyük bir bölümünün tedavisinde ömür boyu tiroid hormon ilaçları kullanılması gerekmektedir. Nadiren ‘Hashimoto tiroiditi’ hastalarında kendiliğinden düzelme olabilir.

Tiroid hormon tabletleri hastalığın şiddetine göre günde bir kez ağızdan uygun bir dozda başlanır. Aralıklı kontroller ile kandaki T4 ve TSH düzeyleri normal sınırlar içinde olacak şekilde doz ayarlanır. Sonrasında da 6 ay-1 yıllık kontroller ile dozu artırmak veya azaltmak gerekebilir ve çoğu hastada hormon tabletleri ömür boyu kullanılır. Eğer hasta gebe kalmışsa ilacın dozu başlangıçtan itibaren ayarlanmalıdır. Hormon tabletleri aç karna, yemekten en geç yarım saat önce alınmalıdır. Varsa diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Hashimoto tiroiditi olan hastalar mutlaka iyotsuz tuz kullanmalıdır. Hashimoto tiroiditli hastalarda yüksek olan anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları hastalığı yapan veya oluşturan protein yapısındaki maddelerdir. Tedavide tiroid hormon ilaçlarının kullanımı ile bunların düzeylerinde azalma olmaz ve azaltacak bir ilaç da henüz yoktur.

Son yıllarda, gıda takviyesi olarak selenyum alınmasının, Hashimoto tiroiditli hastalardaki yüksek anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikor düzeylerini azalttığı bildirilmiştir. Ancak bu bilgi ve başka maddelerin bu antikorlara olan etkileri araştırma aşamasındadır. Günümüzde halen, tiroid bezi tarafından eksik salgılanan tiroid hormonlarının, ömür boyu günlük ağızdan alınan hormon tabletleri ile normal düzeye getirilmesi dışında kalıcı bir tedavi sağlanamamış olup tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusu yanıtlanamamıştır.

Prof. Dr. Zekai Pekkafalı tarafından hazırlanan Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı içeriğimiz burada sona eriyor.


34 Yorum

 • Birsen

  14 Aralık 2020 at 22:23

  Merhaba tiroid testi yaptırmadım ama tiroidlerimin yavaş çalıştığını düşünüyorum fazla yemek yemedim halde kilo sorunum var evde nasıl anlarım yavaş çalıştığını hızlandırmak için neler yapabilirim evde pandemi döneminde hastaneye gitmek istemiyorum teşekkürler şimdiden

  Reply

 • Serpil

  15 Aralık 2020 at 23:30

  Hocam ben 3 ay önce hastaneye gittiğimde tiroid hastası olduğumu öğrendim TSH değerim 6 çıktı sonra 1 ay ilaç kullandım 2 ay hastaneye gidemedim tekrar gittiğimde TSH değerim 9 fırlamış tekrar levotiron başladım. Bu kadar yüksek olması bana zarar verirmi teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 23:40

   Merhaba. Tiroid beziniz az çalışıyor, TSH yüksekliğiniz bu nedenle oluyor. ilacınızı aç karna ve düzenli kullanmalısınız, gerekirse dozunu artırmalıyız. Ayrıca Tiroid bezinize ultrasonografi ile de bakmamız gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Şafak

  21 Aralık 2020 at 01:06

  Merhabalar hocam triod değerlerim 6.6 çıktı sizce bu değer kötümü mu ilaç tedavisi başlatılması gerekirmi ve bir anda fazlasıyla kilo almaya başladım sürekli hareket halinde bir işte de çalışıyorum ama yemedigim halde kilo almaya başladım

  Reply

 • Prens 🤴 annesi

  10 Ocak 2021 at 00:01

  Merhaba hocam benim tiroid bezlerim az çalışıyor bunun için henüz ilaç kullanımına baslanmadi 4 ay önce doğum yaptım ve emziriyorum bununla ilgili ne yapılabilir haraketliyim iki çocuk annesiyim tiroid bezlerini hızlandırmak için ne yapabilirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Ocak 2021 at 16:38

   Merhaba. Tiroid ultrasonografi, tahlil ve gerekiyorsa ilaç tedavisi başlanmalı.

   Reply

 • Emine

  11 Ocak 2021 at 00:26

  merhaba hocam ben troid iltihabi geçirdim bir sene du bir kaç ay önce yaptırdığim tahlilde tsh 3.7 di bu bu ay ki tahlilde 5.7 çıktı doktorum 10 a çıkmadan ilaç vermem kendi kendine düzelmesini bekleyeceğiz dedi bir sene geçtigi için kalıcı olabilir mi kilo aldım ilaç kullanmam gerekli mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 02:25

   Merhaba. İlâç gerekli. Endokrinoloji uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun

   Reply

 • Serkan

  11 Ocak 2021 at 16:40

  Merhabalar Hocam Sağlık Ocağı na verdiğim kan tahlilinde tiroidlerim yani TSH sonuç 4.740

  Referans aralığı 0.30-4.5 Sizce hocam Ne yapmalıyım Saçımda dökülme yorgunluk bitkinlik var

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 02:23

   Merhaba. Endokrinoloji uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun.

   Reply

 • ayşen

  18 Ocak 2021 at 23:09

  Merhabalar hocam. 8 haftalık hamileyim ve test sonuçlarında TSH sonucum 17 çıktı. Hemen ilaca başladım ama başlamak icin geç mi kaldım? Bu durumun bebeğin fiziksel ya da zihinsel gelişiminde bir zararı olur mu? Teşekkürler şimdiden

  Reply

 • Elif

  19 Ocak 2021 at 07:43

  Hocam merhabalar. Ben 8 haftalık hamileyim 6 haftalık iken Tsh hormonuna bakıldı ve 3.02 çıktı aynı zamanda Serbest t4 hormonumda 1.10 çıktı doktorum herhangi bir ilaç önermedi fakat aklıma çok takıldı TSH değerinin ilk trimester da 2.5 altı olması mı gerekiyor ? Teşekkürler.

  Reply

 • Tunca Balci

  19 Ocak 2021 at 18:31

  Hocam merhaba.25 yıldır tiroit ilacı kullanıyorum. İlk başladığında hiper idi.Asiri kilo kaybim oldu.sonra hipo ya dönmüş dediler.Ancak bir kaç aydır yine kilo kaybım oluyor.yeni tahlil sonucu tsh 1 civarında. Tekrar hiper olabilirmi.Lavitron günde 125 mg.aliyorum.ilaci azaltmalimi yoksa cogaltmalimiyim.Tesekkur ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 19:33

   İlaç fazla gelmiş, doz düşürülmeli. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Büşra Aksu

  17 Şubat 2021 at 23:09

  Hocam kardeşimin Tiroid bezi çok yüksek kardeşim yeni 2aylik ne yapmalıyız dokturlar diyo (vana kuturun yoksa bebeginize bir şey olabilir) ilaç mi almalıyız yoksa çocuk dokturuna mi götürelim?. Ailem çok endişe ediyo nulur çabuk cevap verin.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Şubat 2021 at 00:05

   Merhaba. Hemen Çocuk doktoruna götürün Geçmiş olsun

   Reply

 • Hilal

  29 Mart 2021 at 14:10

  Merhabalar
  Önünüzde ki aylarda hamilelik düşünüyorum bu yüzden genel kan tahlili istedim aile hekimi den tsh 4.11 serbest t4 1.33 serbest t3 3.58 sizce gebe kalmamı engeller mi doktorla görüşüp ilaç kullanılmalı mı sınırda olduğu için ko trol altında mı tutulmalı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Mart 2021 at 14:19

   Engellemez, kontrollere devam edin. Sağlıcakla.

   Reply

 • Yase

  22 Nisan 2021 at 04:44

  Merhaba hocam tirotin az çalıştığını söyledi doktor ilaç tedavisine yeni başladım tiroiti az çalışanların kilo aldığı söyleniyor ama ben tersine kilo alamıyorum sebebi nedir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Nisan 2021 at 04:54

   Merhaba. Kilo alamamaksızın sebebi tiroid değildir. Başka bir çok nedeni olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Nilgün

  3 Mayıs 2021 at 01:24

  Merhaba 15 sene önce tiroid operasyonu geçirdim ve tiroid bezimin yüzde ikilik bir kısmı hariç hepsini aldılar.Son yaptırdığım tahlillerde TSH değerim 0.01 SERBEST T4 23.8 100mg levotron kullanıyordum.Şu an 50 mg düşürdüm .Benim sormak istediğim troid bezim çok çalışmasına rağmen hızla kilo aldım tiroid hariç bütün değerlerim normal şimdiden teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Mayıs 2021 at 01:33

   Merhaba. ameliyatta bırakılan kısım büyümüş ve çalışmaya başlamış olabilir. bu yüzden levotiron 100 miligram fazla gelmiş, 50 miligramla devam edip 1 ay sonra tekrar tiroid hormonlarına baktırın.
   bu arada kalan Tiroid bezini görmek için ultrasonografi ile de bakmamızda yarar var. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sena

  21 Mayıs 2021 at 22:22

  hocam merhabalar ben 17 yaşındayım, hipotiroidim var, 4 senedir 25 mg euthryox kullanıyodum, her gittiğimde de normal diyorlardı, bir ara uzun süre gitmedim, bir ay önce gittiğimde TSH 12 olmuş, endokrine gittim, ilacı 75 mg’a çıkardılar, geçen haftalarda yine tahlil verdim, TSH 4’e düşmüş, şuan her sabah yemeklerden bir saat önce 75 mg kullanıyorum ama yine de aşırı halsizim, menstrüasyon bozukluklarım, nefes darlığım ve aşırı çarpıntım var, başka bir bozukluktan mıdır yoksa hipotiroidi mi sebep oluyodur? şimdiden çok teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Mayıs 2021 at 00:25

   Hipotiroidiye bağlı

   Reply

 • Rabia

  1 Haziran 2021 at 17:48

  Merhaba hocam ben test yaptirdim serbest t3 düşük cıktı bunun icin ne yapmaliyim bir tehlikesi varmi tedavi sonrasi düzelebilir mi tam olarak neden olmuş olabilir cevaplarsaniz cok sevinirim Allah razi olsun 🤲

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Haziran 2021 at 18:08

   Merhaba. hormon testlerinize göre hipotiroidi hastalığınız var. Haşimato hastalığı da olabilir. Sizi görmek, diğer testlerinize de bakmak ve ultrasonografi ile tiroid bezinizi muayene etmemiz gerekir. Bunlara göre geçici ya da ömür boyu ilaç gerektiren tedavilere karar verilebilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ezgi Ağırbasan

  12 Haziran 2021 at 09:19

  Hipo troidim var 100 merhaba la basladim düzelmedi 125 çıktı doktor düzelmedi th değerin çok yüksek dedi 150 ye çıktık ve bu süreç 1 yıldır ilerledi başka çaresi yokmu neden düzelmiyor

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Haziran 2021 at 15:32

   Merhaba. Hastalığınız ilaçla düzelmez. Ömür boyu verilen bu hormonları tahlille ayarlanan uygun dozla (mesela 150 miligramla) devam edeceksiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mustafa Huseyin

  12 Haziran 2021 at 15:39

  Merhaba hocam, 37 yasindayim, tiriod cok hizli calisiyormus ve strumazol 10gram ve gunde 3 tane kullaniyorum. Doktor en az 12-18 ay kullanmami soyledi, ancak sonucunda tiriot yavas çalisirsa, daha buyuk sorunlarla karsilasmayacak miyim?
  Tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Haziran 2021 at 21:54

   Merhaba. verdiğiniz bilgilerle yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sıdık atmaca

  17 Temmuz 2021 at 18:10

  Mrb hocam, ben yurdisinda yasiyorum,tsh degerim ,0,43,t4,15,bende surekli usume diz altim ayaklarim dahil agriyir basit sogukdada usuyor,duş alırken normal siczklilikda dahi yaniyorum,gözlerim ve yüzüm sisiyor agriyor,cok az yememe ragmen kilo aliyorum,tirnaklarim kiriliyor,uyku proplemi varvucudum once nemliliydi simdi cok kurudu,surekli kabizim mide bagirsaklarda emilim proplemide basladi ,ev doktorum troid proplemin yok diyor ,ben kesinlikle troid oldugunu dusunuyirum,surekli hhalsiz ve yorgunum bir is yapmamana regmen en büyük proplem tuvalada gidememe ve usumek .bana bir cevap verirsenin mutlu olurum hocam,.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Temmuz 2021 at 18:40

   Merhaba.
   Şikayetleriniz hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalışması) ile ilgili olabilir. Tiroid ultrasonografi, TSH, serbest T4 tekrar bakılmalı. Bunlara göre gerekirse ilaç başlanmalı. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sevtap

  22 Ağustos 2021 at 04:42

  İyi geceler doktor bey troid ultrasonu cektirdim sag ve sol tarafta birer tane beze gorunuyordu ama korkulacak birsey yok dedi dr tsh 2.62 T4 1.41 cikti tahlil sonucunda fakat geceleri girtlagimda baski hissediyorum zor soluk aliyorum ve nabzimin yavasladigini hissediyorum sebebi troid olabilirmi cok tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Ağustos 2021 at 13:56

   Merhaba. Olabilir. Bakmak lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2021 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  ankara implant ankara implant fiyatları