İletişimRandevu Al

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ?

tiroid-bezinin-hizli-calismasi-icin-ne-yapilmali-1200x500.jpg

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı konusunu ele alırken öncelikle tiroid bezinin az çalışması konusuna temas etmek gerekir. Tiroid bezinin çalışmasının azaldığı duruma tiroid yetmezliği ‘hipotiroidizm’ adı verilir. Bu durumdaki tiroid bezi az hormon salgılar. Kan tahlili yapılarak ölçülen tiroid hormonları (T3 ve T4) normalden düşüktür. Bu durumda metabolizma yavaşlar ve hastada buna bağlı belirti ve şikayetler ortaya çıkar. Tiroid yetmezliği farklı nedenlerle oluşabilir. Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce tiroid yetmezliği konusuna değinelim.

Tiroid Yetmezliği Nedenleri

Tiroid yetmezliği nedenlerinin başında ‘Hashimoto tiroiditi’ denilen bir hastalık vardır. Ancak hastalığın nedeni bilinmemektedir, burada tiroid bezi hasara uğramakta, normal ve yeterli çalışamamaktadır. Hashimoto tiroiditinin görülme sıklığı geçtiğimiz yıllar içinde giderek artmaktadır. Bu hastalıkta önce tiroid bezi büyür, yani guatr vardır, ancak yıllar içinde bez küçülür ve hormon salgılayamaz hale gelir. Hashimoto tiroiditi hastalarının kanında, vücudun tiroid bezine karşı ürettiği ‘anti-TPO’ ve ‘anti-Tiroglobulin antikorları’ denilen maddeler yüksek bulunur. Tiroid ultrasonografik incelemesinde; normalde homojen olması gereken tiroid dokusu, heterojen granüler bir yapıda görüntülenmektedir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da tiroid bezi ameliyatlarıdır. Ameliyat sonrası yeterli hormon salgılayacak kadar doku kalmayınca gelişir. Bu hastalarda belirli aralıklarla kan tahlili yaparak tiroid hormonlarını ölçmek ve izlemek gerekmektedir. Ameliyatla tiroid bezinin tamamının veya büyük bir bölümünün alındığı hastalarda tiroid hormon ilaçlarından biri (Euthyrox, Levotiron veya Tefor) günlük olarak mutlak alınmalıdır ve ömür boyu devam etmelidir.

Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da radyoaktif iyot tedavisi yapılan hastalardır. Bu hastalarda tiroid bezi tahrip edildiğinden yeterli hormon salgılanamaz ve tiroid yetmezliği gelişir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Başka bazı durumlarda da tiroid bezinin yeterli çalışmaması, yani hipotiroidi görülebilir. Bunlar arasında; bazı ilaçların uzun süre kullanılması (interferon, interlökin, lityum, amiodaron), baş ve boyuna ışın tedavisi (radyoterapi) yapılması sayılabilir.

Ayrıca, şeker hastaları, kansızlığı olanlar, romatoid artriti olanlar, 60 yaşın üzerindeki kadınlar, kanda yüksek yağ düzeyleri (Kolesterol, trigliserid gibi), depresyon hastaları, çocuğu olmayan veya adet düzensizliği olan kadınlar da tiroid yetmezliği için risk gurubundadırlar.

Yukarıda belirtilen nedenlerden hangisi ile gelişmiş olursa olsun, tiroid yetmezliği olan bir hastada oluşabilen şikayetler ve bulgular şunlardır; halsizlik, güçsüzlük, kolay yorulma, üşüme, soğuğa tahammülsüzlük, seste kısıklık ve kalınlaşma, el, yüz ve bacaklarda şişlik, göz etrafında şişlik, ciltte kuruma, kabalaşma veya kalınlaşma, saçlarda dökülme, kas krampları, depresyon, uyku bozukluğu, uyku hali, kabızlık, adetlerde düzensizlikler, kilo alma, hafızanın zayıflaması, hatırlamada zorluk, nabız sayısında azalma, hareketlerde yavaşlama, terlemede azalma.

Tiroid yetmezliğini saptamak için kullanılan en önemli testler; ‘kanda TSH ve serbest T4 düzeylerinin ölçümü’dür. TSH düzeyi yüksek, serbest T4 düzeyi düşük bir hastada belirgin tiroid yetmezliği vardır. T4 ve T3 düzeyi normal, ancak sadece TSH yüksek ise hafif derecede tiroid yetmezliği vardır ve bu durumun da tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca hipotiroidili hastaların 1/3’ünde ‘kansızlık (anemi), ‘demir eksikliği’ ve ‘B12 vitamin eksikliği’ de olabilir ve bunlara da bakılmalıdır. Kadınlarda ‘prolaktin’ hormon yüksekliğinden de tiroid yetmezliği sorumlu olabilir ve böyle hastalarda öncelikle tiroid yetmezliği düzeltilmelidir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusunun yanıtı günümüzde ne yazık ki bilinmemektedir. Bu nedenle tiroid yetmezliği olan hastaların büyük bir bölümünün tedavisinde ömür boyu tiroid hormon ilaçları kullanılması gerekmektedir. Nadiren ‘Hashimoto tiroiditi’ hastalarında kendiliğinden düzelme olabilir.

Tiroid hormon tabletleri hastalığın şiddetine göre günde bir kez ağızdan uygun bir dozda başlanır. Aralıklı kontroller ile kandaki T4 ve TSH düzeyleri normal sınırlar içinde olacak şekilde doz ayarlanır. Sonrasında da 6 ay-1 yıllık kontroller ile dozu artırmak veya azaltmak gerekebilir ve çoğu hastada hormon tabletleri ömür boyu kullanılır. Eğer hasta gebe kalmışsa ilacın dozu başlangıçtan itibaren ayarlanmalıdır. Hormon tabletleri aç karna, yemekten en geç yarım saat önce alınmalıdır. Varsa diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Hashimoto tiroiditi olan hastalar mutlaka iyotsuz tuz kullanmalıdır. Hashimoto tiroiditli hastalarda yüksek olan anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları hastalığı yapan veya oluşturan protein yapısındaki maddelerdir. Tedavide tiroid hormon ilaçlarının kullanımı ile bunların düzeylerinde azalma olmaz ve azaltacak bir ilaç da henüz yoktur.

Son yıllarda, gıda takviyesi olarak selenyum alınmasının, Hashimoto tiroiditli hastalardaki yüksek anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikor düzeylerini azalttığı bildirilmiştir. Ancak bu bilgi ve başka maddelerin bu antikorlara olan etkileri araştırma aşamasındadır. Günümüzde halen, tiroid bezi tarafından eksik salgılanan tiroid hormonlarının, ömür boyu günlük ağızdan alınan hormon tabletleri ile normal düzeye getirilmesi dışında kalıcı bir tedavi sağlanamamış olup tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusu yanıtlanamamıştır.

Prof. Dr. Zekai Pekkafalı tarafından hazırlanan Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı içeriğimiz burada sona eriyor.


156 Yorum

 • Birsen

  14 Aralık 2020 at 22:23

  Merhaba tiroid testi yaptırmadım ama tiroidlerimin yavaş çalıştığını düşünüyorum fazla yemek yemedim halde kilo sorunum var evde nasıl anlarım yavaş çalıştığını hızlandırmak için neler yapabilirim evde pandemi döneminde hastaneye gitmek istemiyorum teşekkürler şimdiden

  Reply

 • Serpil

  15 Aralık 2020 at 23:30

  Hocam ben 3 ay önce hastaneye gittiğimde tiroid hastası olduğumu öğrendim TSH değerim 6 çıktı sonra 1 ay ilaç kullandım 2 ay hastaneye gidemedim tekrar gittiğimde TSH değerim 9 fırlamış tekrar levotiron başladım. Bu kadar yüksek olması bana zarar verirmi teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 23:40

   Merhaba. Tiroid beziniz az çalışıyor, TSH yüksekliğiniz bu nedenle oluyor. ilacınızı aç karna ve düzenli kullanmalısınız, gerekirse dozunu artırmalıyız. Ayrıca Tiroid bezinize ultrasonografi ile de bakmamız gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

   • Aysegul

    6 Mart 2023 at 17:35

    Merhaba hocam benim kan testimde tsh 3.98 cikti sma dr ilqc vermedi çok asiri kilo aliyorum yemege asla dusmem arti spor yapiyorum haftada 4 gün gram veremiyorum ne yapmam lazim

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     6 Mart 2023 at 17:37

     Merhaba. kilonuzun tiroid ile ilgisi yok demektir. doğru dürüst diyet yaparak kilo vermeye çalışın. Geçmiş olsun.

     Reply

  • Merve

   27 Ekim 2022 at 22:40

   Slm ben bebem düşünüyorum ama troit tedavisi görüyorum napmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    27 Ekim 2022 at 22:49

    Merhaba ilaç dozunuz ayarlanınca hamile kalabilirsiniz

    Reply

    • Ezocan

     11 Kasım 2022 at 17:31

     Merhaba hocam troit hastasiyim ve cok az çalışıyor ilaçlarımı düzenli kullaniyorum fakat sanki yiyecekler le alakalı olduğunu duzunuyorum bunum içinde bir tavsiyeniz var mı. Besinlerle alakalı simdiden teşekürler kolay gelsin.

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      11 Kasım 2022 at 17:44

      Merhaba. beslenme ile ilgisi yoktur. ilaçlarınızı ve kontrollerinizi ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

     • Cem Güzelcik

      14 Şubat 2023 at 18:28

      Merhaba hocam ben kan tahlili verdim ve tiroidim düşük çıktı 0.25 lerde bunun için ne yapmam lazım. Özellikle nasıl bir beslenme uygulamam lazım ? İyi akşamlar.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      14 Şubat 2023 at 18:29

      Merhaba beslenme ile ilgisi yoktur Öncelikle ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir ilaç tedavisi gerekebilir Geçmiş olsun

 • Şafak

  21 Aralık 2020 at 01:06

  Merhabalar hocam triod değerlerim 6.6 çıktı sizce bu değer kötümü mu ilaç tedavisi başlatılması gerekirmi ve bir anda fazlasıyla kilo almaya başladım sürekli hareket halinde bir işte de çalışıyorum ama yemedigim halde kilo almaya başladım

  Reply

 • Prens 🤴 annesi

  10 Ocak 2021 at 00:01

  Merhaba hocam benim tiroid bezlerim az çalışıyor bunun için henüz ilaç kullanımına baslanmadi 4 ay önce doğum yaptım ve emziriyorum bununla ilgili ne yapılabilir haraketliyim iki çocuk annesiyim tiroid bezlerini hızlandırmak için ne yapabilirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Ocak 2021 at 16:38

   Merhaba. Tiroid ultrasonografi, tahlil ve gerekiyorsa ilaç tedavisi başlanmalı.

   Reply

 • Emine

  11 Ocak 2021 at 00:26

  merhaba hocam ben troid iltihabi geçirdim bir sene du bir kaç ay önce yaptırdığim tahlilde tsh 3.7 di bu bu ay ki tahlilde 5.7 çıktı doktorum 10 a çıkmadan ilaç vermem kendi kendine düzelmesini bekleyeceğiz dedi bir sene geçtigi için kalıcı olabilir mi kilo aldım ilaç kullanmam gerekli mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 02:25

   Merhaba. İlâç gerekli. Endokrinoloji uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun

   Reply

 • Serkan

  11 Ocak 2021 at 16:40

  Merhabalar Hocam Sağlık Ocağı na verdiğim kan tahlilinde tiroidlerim yani TSH sonuç 4.740

  Referans aralığı 0.30-4.5 Sizce hocam Ne yapmalıyım Saçımda dökülme yorgunluk bitkinlik var

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 02:23

   Merhaba. Endokrinoloji uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun.

   Reply

 • ayşen

  18 Ocak 2021 at 23:09

  Merhabalar hocam. 8 haftalık hamileyim ve test sonuçlarında TSH sonucum 17 çıktı. Hemen ilaca başladım ama başlamak icin geç mi kaldım? Bu durumun bebeğin fiziksel ya da zihinsel gelişiminde bir zararı olur mu? Teşekkürler şimdiden

  Reply

 • Elif

  19 Ocak 2021 at 07:43

  Hocam merhabalar. Ben 8 haftalık hamileyim 6 haftalık iken Tsh hormonuna bakıldı ve 3.02 çıktı aynı zamanda Serbest t4 hormonumda 1.10 çıktı doktorum herhangi bir ilaç önermedi fakat aklıma çok takıldı TSH değerinin ilk trimester da 2.5 altı olması mı gerekiyor ? Teşekkürler.

  Reply

 • Tunca Balci

  19 Ocak 2021 at 18:31

  Hocam merhaba.25 yıldır tiroit ilacı kullanıyorum. İlk başladığında hiper idi.Asiri kilo kaybim oldu.sonra hipo ya dönmüş dediler.Ancak bir kaç aydır yine kilo kaybım oluyor.yeni tahlil sonucu tsh 1 civarında. Tekrar hiper olabilirmi.Lavitron günde 125 mg.aliyorum.ilaci azaltmalimi yoksa cogaltmalimiyim.Tesekkur ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 19:33

   İlaç fazla gelmiş, doz düşürülmeli. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Özlem güneçıkan

    31 Aralık 2022 at 11:46

    Merhaba hocam benim tiroid sıkıntısı çıktı baş dönmesi sersemlik bilinç bulanıklığı bir anda fenalık hissi gibi durumlar oluyor ne yapmam lazım

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     31 Aralık 2022 at 11:47

     Muayene tahlil ve tedavi olman gerekir

     Reply

     • Özlem güneçıkan

      31 Aralık 2022 at 13:33

      Teşekkür ederim sonunda sıkıntım bulundu dediğim belirtiler bundan mıdır acaba hocam

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      31 Aralık 2022 at 13:37

      Evet, olabilir.

 • Büşra Aksu

  17 Şubat 2021 at 23:09

  Hocam kardeşimin Tiroid bezi çok yüksek kardeşim yeni 2aylik ne yapmalıyız dokturlar diyo (vana kuturun yoksa bebeginize bir şey olabilir) ilaç mi almalıyız yoksa çocuk dokturuna mi götürelim?. Ailem çok endişe ediyo nulur çabuk cevap verin.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Şubat 2021 at 00:05

   Merhaba. Hemen Çocuk doktoruna götürün Geçmiş olsun

   Reply

   • Buşra

    10 Aralık 2022 at 09:06

    Hocam merhaba bnde yıllardır tiroit sorunu var ilacı düzensiz alıyorum ilac dozu 50 den 75 e çıktı arada 50 lik kullansam sıkıntı olur mu? 75 linkten sonra degerlerim güzel çıktı.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     10 Aralık 2022 at 10:05

     Merhaba. İlacını mutlaka düzenli almalısın. Dozu da tahlil kontrollerine göre belirlenmelidir. Geçmiş olsun.

     Reply

     • Sema

      22 Mart 2023 at 19:10

      Merhabalar. 4 ay önce doğum yaptım. Hamileligimde troidim hızlı çalıştığını öğrendim ve ilaca başlandı, doğumdan sonra hastaneyle bağlantım kesildi ve kan tahlili vs yaptırmadım guatr ilacım da mevcut değil, huzursuzluk,iştahsızlık,kalp carpintisi ve çarpıntı hissi yaşıyorum. Guatr ilacına devam etmeli miyim bu sikayetlerimden kurtulabilmek için, şimdiden teşekkür ederim

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      22 Mart 2023 at 19:13

      Merhaba. Yeniden hastane ile bağlantı kur, tahlillerin yapılsın, ona göre ilaç başlarsın. Geçmiş olsun

    • Veciha

     5 Şubat 2023 at 17:08

     Merhaba hocam benim bebeğimin guatırı 150 çıktı çok korkuyorum kötü bir şey olmaz değilmi

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      5 Şubat 2023 at 17:10

      Anlamadım

 • Hilal

  29 Mart 2021 at 14:10

  Merhabalar
  Önünüzde ki aylarda hamilelik düşünüyorum bu yüzden genel kan tahlili istedim aile hekimi den tsh 4.11 serbest t4 1.33 serbest t3 3.58 sizce gebe kalmamı engeller mi doktorla görüşüp ilaç kullanılmalı mı sınırda olduğu için ko trol altında mı tutulmalı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Mart 2021 at 14:19

   Engellemez, kontrollere devam edin. Sağlıcakla.

   Reply

 • Yase

  22 Nisan 2021 at 04:44

  Merhaba hocam tirotin az çalıştığını söyledi doktor ilaç tedavisine yeni başladım tiroiti az çalışanların kilo aldığı söyleniyor ama ben tersine kilo alamıyorum sebebi nedir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Nisan 2021 at 04:54

   Merhaba. Kilo alamamaksızın sebebi tiroid değildir. Başka bir çok nedeni olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Nilgün

  3 Mayıs 2021 at 01:24

  Merhaba 15 sene önce tiroid operasyonu geçirdim ve tiroid bezimin yüzde ikilik bir kısmı hariç hepsini aldılar.Son yaptırdığım tahlillerde TSH değerim 0.01 SERBEST T4 23.8 100mg levotron kullanıyordum.Şu an 50 mg düşürdüm .Benim sormak istediğim troid bezim çok çalışmasına rağmen hızla kilo aldım tiroid hariç bütün değerlerim normal şimdiden teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Mayıs 2021 at 01:33

   Merhaba. ameliyatta bırakılan kısım büyümüş ve çalışmaya başlamış olabilir. bu yüzden levotiron 100 miligram fazla gelmiş, 50 miligramla devam edip 1 ay sonra tekrar tiroid hormonlarına baktırın.
   bu arada kalan Tiroid bezini görmek için ultrasonografi ile de bakmamızda yarar var. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sena

  21 Mayıs 2021 at 22:22

  hocam merhabalar ben 17 yaşındayım, hipotiroidim var, 4 senedir 25 mg euthryox kullanıyodum, her gittiğimde de normal diyorlardı, bir ara uzun süre gitmedim, bir ay önce gittiğimde TSH 12 olmuş, endokrine gittim, ilacı 75 mg’a çıkardılar, geçen haftalarda yine tahlil verdim, TSH 4’e düşmüş, şuan her sabah yemeklerden bir saat önce 75 mg kullanıyorum ama yine de aşırı halsizim, menstrüasyon bozukluklarım, nefes darlığım ve aşırı çarpıntım var, başka bir bozukluktan mıdır yoksa hipotiroidi mi sebep oluyodur? şimdiden çok teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Mayıs 2021 at 00:25

   Hipotiroidiye bağlı

   Reply

 • Rabia

  1 Haziran 2021 at 17:48

  Merhaba hocam ben test yaptirdim serbest t3 düşük cıktı bunun icin ne yapmaliyim bir tehlikesi varmi tedavi sonrasi düzelebilir mi tam olarak neden olmuş olabilir cevaplarsaniz cok sevinirim Allah razi olsun 🤲

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Haziran 2021 at 18:08

   Merhaba. hormon testlerinize göre hipotiroidi hastalığınız var. Haşimato hastalığı da olabilir. Sizi görmek, diğer testlerinize de bakmak ve ultrasonografi ile tiroid bezinizi muayene etmemiz gerekir. Bunlara göre geçici ya da ömür boyu ilaç gerektiren tedavilere karar verilebilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ezgi Ağırbasan

  12 Haziran 2021 at 09:19

  Hipo troidim var 100 merhaba la basladim düzelmedi 125 çıktı doktor düzelmedi th değerin çok yüksek dedi 150 ye çıktık ve bu süreç 1 yıldır ilerledi başka çaresi yokmu neden düzelmiyor

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Haziran 2021 at 15:32

   Merhaba. Hastalığınız ilaçla düzelmez. Ömür boyu verilen bu hormonları tahlille ayarlanan uygun dozla (mesela 150 miligramla) devam edeceksiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mustafa Huseyin

  12 Haziran 2021 at 15:39

  Merhaba hocam, 37 yasindayim, tiriod cok hizli calisiyormus ve strumazol 10gram ve gunde 3 tane kullaniyorum. Doktor en az 12-18 ay kullanmami soyledi, ancak sonucunda tiriot yavas çalisirsa, daha buyuk sorunlarla karsilasmayacak miyim?
  Tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Haziran 2021 at 21:54

   Merhaba. verdiğiniz bilgilerle yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sıdık atmaca

  17 Temmuz 2021 at 18:10

  Mrb hocam, ben yurdisinda yasiyorum,tsh degerim ,0,43,t4,15,bende surekli usume diz altim ayaklarim dahil agriyir basit sogukdada usuyor,duş alırken normal siczklilikda dahi yaniyorum,gözlerim ve yüzüm sisiyor agriyor,cok az yememe ragmen kilo aliyorum,tirnaklarim kiriliyor,uyku proplemi varvucudum once nemliliydi simdi cok kurudu,surekli kabizim mide bagirsaklarda emilim proplemide basladi ,ev doktorum troid proplemin yok diyor ,ben kesinlikle troid oldugunu dusunuyirum,surekli hhalsiz ve yorgunum bir is yapmamana regmen en büyük proplem tuvalada gidememe ve usumek .bana bir cevap verirsenin mutlu olurum hocam,.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Temmuz 2021 at 18:40

   Merhaba.
   Şikayetleriniz hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalışması) ile ilgili olabilir. Tiroid ultrasonografi, TSH, serbest T4 tekrar bakılmalı. Bunlara göre gerekirse ilaç başlanmalı. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sevtap

  22 Ağustos 2021 at 04:42

  İyi geceler doktor bey troid ultrasonu cektirdim sag ve sol tarafta birer tane beze gorunuyordu ama korkulacak birsey yok dedi dr tsh 2.62 T4 1.41 cikti tahlil sonucunda fakat geceleri girtlagimda baski hissediyorum zor soluk aliyorum ve nabzimin yavasladigini hissediyorum sebebi troid olabilirmi cok tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Ağustos 2021 at 13:56

   Merhaba. Olabilir. Bakmak lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Oral KIZIL

  17 Ekim 2021 at 23:11

  Değerli Hocam,
  Ben 54 yaşındayım ve Almanyada yaşamaktayım.mart 2021 de troid bezinde sorun olduğu söylendi ve Hastaneye gittim detaylı muayene ve kan tahlili yaptılar. Ev doktoruma gönderilen raporda yeni başladığı ve troid bezinin çalışılmadığı rapor edilmiş ve Thyroxin 50 tablet verdiler aç karnıma sabahları 1 tane içiyorum .Lâkin bu ilacı ömür boyu kullanacakmışım. bunun başka kurtuluş yönü yokmu ve neler tavsiye edersiniz?
  Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar….

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Ekim 2021 at 12:39

   Merhaba. Evet ömür boyu kullanacaksınız. 6 ayda bir kan tahlili ile ilaç dozunuz ayarlanacak. Geçmiş olsun

   Reply

 • Büşra

  3 Kasım 2021 at 12:58

  Hocam 9 aylik hamileyim. Yanagimda apse cikti.cok kotu gorunuyor. Antibiyotik kullanmak istemedim. Kremininde bi faydasi olmadi.
  Nasil bir yol izlemeliyim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Kasım 2021 at 13:02

   Apse direne edilerek tedavi edilmelidir.

   Reply

 • Semra

  27 Aralık 2021 at 23:21

  Merhaba hocam. Önce hipertiroid teşhisi konuldu 2 ay ilaç kullandım. T4 um yüksek çıkmıştı. Tekrar kan tahlili verdim ve tsh değerim 17.100 cıktı. T3 ve T4 um düşük çıktı. Hipotiroid olduğunu tersine döndüğünü söyledi. Yeniden başka bir ilaca başladım. Düzelme durumu var mı yoksa sürekli bu şekilde ilaç mi kullanacağım. Kilo almama sebep olacak mi bu durum.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   27 Aralık 2021 at 23:29

   Merhaba. sürekli kontrollü olarak ilaç kullanacaksın. kilo alabilirsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ebru

  20 Şubat 2022 at 21:03

  Hocam merhaba babam ameliyatla tiroid bezi alındı levotiron 100 mg kullanıyordu, tsh 6 dan fazla cıktı 125 mg kullanıyor 1 haftadır. Babam da tsh yüksekse baaş agrısı oluyor bi doktor hipofiz bezine baskı yapıyor dedi baş agrısı için hiç bi sebeb yok, tsh yüksek birde tansiyonu cıkıyor bas agrıyınca. Aynı problemle karsılastık 2 yıl önce ilac dozu artırıldı 23 dü tsh ı ozamanlar. Şimdi doktorlara diyorum bas agrısı alakasız diyolr önceden de öyle demişlerdi 20 gün sonra bulduk

  Reply

  • Ebru

   20 Şubat 2022 at 21:04

   Şimdi yine aynı sorun var ne yapmamız lazım? Neden baş agrısı ve tansiyon oluyor hormonal mı? İlac dozu için kesin bi çözüm yok mu

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Şubat 2022 at 21:10

    Merhaba. TSH ile baş ağrısı alakasız. 125 mikrogram devam. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Şubat 2022 at 21:09

   Merhaba. TSH ile baş ağrısı alakasız. 125 mikrogram devam. Geçmiş olsun.

   Reply

 • gizem koç

  22 Şubat 2022 at 12:20

  merhabalar annemin tsh.24 çıktı levotiron 100 mg kullanıyor yeterlimi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Şubat 2022 at 12:22

   Yetersiz

   Reply

 • Seyma

  9 Mart 2022 at 13:01

  Tiroidin az çalışıyor hocam ve 50 mg ilaç kullanıyorum acaba bu hastalığın gebe kalmamı engeller mi hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Mart 2022 at 13:05

   Engellemez

   Reply

   • Arzu kenan

    11 Ekim 2022 at 00:19

    Merhaba hocam ben iki hafta önce sağlık ocana kan tahlili verdim tiroyitin yeni başlamış dedi baya bı kilo verdim ne yapmalıyım saygılarımla beni aydinlatirmisiniz şimdiden teşekkürler hocam yutkunma ve yemek yarken de boğulma gibi yüreğime tikanmada yaşıyorum

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     11 Ekim 2022 at 00:37

     Merhaba. Endokrinoloji veya iç hastalıkları doktoruna başvurun. ilaç kullanmanız gerekebilir. Geçmiş olsun.

     Reply

     • Nurgül

      9 Mart 2023 at 16:39

      Hocam merhaba, TSH değerim 6.11 çıktı. T4 değerlerim bir hafta araliklarla 0.9 ve 0.77 çıktı. Şiddetli bir kabizlik yaşıyorum. Doktor 25 mcg levotiron verdi ve gün aşırı kullan dedi ve ultrasona gerek görmedi. Ultrasona baktirmali miyim?

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      9 Mart 2023 at 16:46

      Evet. Tiroid ultrasonografi ve antikorlarına da bakmalıyız.

 • SAFA

  21 Mart 2022 at 08:50

  HOCAM MRB LAR T4 0.99 ÇIKTI TSH DEĞER 187 ÇIKTI DOKTORUM VİLETORON 125MG VERDİ HASTALAĞIM TAM OLARAK NEDİR BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Mart 2022 at 09:26

   Yazdığın bilgiler yanlış.

   Reply

   • SAFA

    21 Mart 2022 at 11:05

    HOCAM YANLIŞ DEĞİL E NABIZDA NE YAZIYORSA SİZE ONU YAZDIM DAHA ÖNCE 222,64 DÜ TSH SERBEST T4 0,99 ŞUAN…

    Reply

 • Merve

  23 Mart 2022 at 22:36

  Merhaba hocam;

  27 haftalık hamileyim. Bu haftaya kadarTsh değerimde sorun yoktu. Fakat son verdiğim tahlilde tsh 1,87 iken T4 değerim 0.85 çıktı. Değerin altında gözüküyor. Bebeğim için zeka geriliği olabilir mi? Bilgi alabilir miyim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Mart 2022 at 15:37

   Sorun olmaz

   Reply

 • Tuncay Yılmaz

  31 Mart 2022 at 22:45

  Merhaba Hocam.Uzun süredir levatron 125 mg kullanıyorum.Tiroid bezim iyice küçülmüş durumda.22 Mart tarihinde yaptırmış olduğum tahlil sonucu T4 normal referans aralığında çıkmış olmasına rağmen TSH 0,238 referans aralığı dışında çıkmış.Levatronun ölçüsünü azaltmanın gerekir. Saygılar.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Nisan 2022 at 12:57

   Sizi görmeden net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Emine

  1 Nisan 2022 at 11:50

  Hocam tsh 4.65 çıktı doktor euthyrox 25 mcg yazdı ancak yorumlara baktım bu ilacın sürekli kullanılması gerekiyormuş kullanmam gereklimdir başka bir yolu yokmudur bir diğer sorunumda prolaktin 44.49 çıktı acaba tsh yüksekliğim mi bunu tetikledi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Nisan 2022 at 12:57

   Merhaba. Laboratuvar referans değerlerini görmem lazım. Ayrıca tiroid bezinizi ultrasonografi ile de muayene etmem gerekir. Bunlar olmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Emine

  1 Nisan 2022 at 15:28

  Tsh 0.27-4.2 referans değeri tsh değeri ise 4.65
  Prolaktin 4.79-23.3 referans değeri prolaktin değeri 44.49 sorum doktor tsh için euthyrox 25 mgc verdi bu ilacın sürekli kullanılması gerekirmiş başka bir yolu yokmudur bu ilaç kilo yapar mı prolaktin tsh tan dolayo mı tetiklendi

  Reply

 • Zeynep

  2 Nisan 2022 at 15:56

  Hocam benim TSH değerim 5.33 çıktı. Bu değer yüksek mi? İlaç kullanmam gerekir mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Nisan 2022 at 12:39

   Merhaba. Diğer tahlilleri de görmem ve tiroid ultrasonografi de bakmam lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Hülya

  4 Nisan 2022 at 11:01

  Hocam merhaba benim Triod değerlerim t4.9.28ng/l TSH .1.94 anti tpo .9ku/l. Anti tiroglobulin antikor 16.2 geceleri titreme oluyor göğüste baskı hissediyorum arada boğazlarim da sis gibi teşekkürler hocam şimdiden

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   5 Nisan 2022 at 03:21

   Merhaba. Sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmeden net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Erdem

  11 Nisan 2022 at 17:40

  Hocam, 10 yıldır hipotiroidi hastasıyım. euthyrox 50 ilacından 1,5 tablet kullanıyodum. son tahlilimde TSH 0,3083 ulU/mL çıktı. (referans aralık: 0,35-4,84) . İlacın artırılması mı yoksa azaltılması mı gerekiyor? Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   11 Nisan 2022 at 17:44

   Azaltmanız gerekir.

   Reply

   • Erdem

    16 Ağustos 2022 at 20:15

    Hocam, 4 ay süresince Euthyrox 50 ilacı haftanın 3 gününde 1,5 tablet; 4 gününde 1 tablet olarak kullandım. TSH değerim 17 ye çıktı. Dozun artırılması mı gerekiyor? ne kadar artırmalıyim? Teşekkurler.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     18 Ağustos 2022 at 11:22

     Merhaba. Evet dozun artırılması gerekiyor. Geçmiş olsun

     Reply

 • Pınar

  7 Mayıs 2022 at 22:17

  Meehaba hocam, benim sürekli TSH ve T4 değerleri değişiyor bir ay öncesine kadar TSH düşük T4 Normalde en son yaptırdım Kan tahlilinde TSH normal T4 düşük çıktı doktor ilaca başlatmadım ancak zor kilo veriyorum ve genelde çok yorgun ve halsiz oluyorum bunun için ne yapmalıyım

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Mayıs 2022 at 13:25

   Endokrinoloji uzmanı ile görüşün

   Reply

 • ceren

  8 Haziran 2022 at 11:43

  Zekai hocam merhaba,

  2015 yılında tiroid bezlerim beyin kanser öyküsünden dolayı alındı 3 ayda bir takip için kan veriyorum 5 mayıs 2022 tsh sonucum 0.49 h.içi 75mg h.sonu 50 mg euthyrox kullanıyorum saç dökülmelerim fazlalaştı ilaç değerini arttırmalı mıyım?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Haziran 2022 at 19:24

   Azaltın. Hergün 50 kullanın

   Reply

 • Cemre

  24 Haziran 2022 at 07:26

  Hocam iki yıldır ara ara tsh ölçüyoruz sürekli yüksek çıkıyor ama doktorum endokrindeki ilaca başlamıyor,0-27,4.2referans aralığı varken 5.98 çıktı ,anti tiroglobulim referans 0-115 beniö ise 196 anti tpo referans 0-34 benim ise 36.1 ilaca başkanmalı mı sizce yardımcı olursanız sevinirim,kilo alıyorum sürekli diyetle de veremiyorum , halsizliğim var

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Haziran 2022 at 10:33

   Merhaba. Hashimato hastalığınız var. Bence ilaç kullanmalısınız. Siz yine de endokrinoloji uzmanı doktorunuzun dediğini yapın. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Elif ipek

  8 Temmuz 2022 at 02:03

  Merhaba hocam 50 gün önce kan değerlerimde serbest t4 1.03 çıktı tsh referans değerleri 0.50 /5.10 arasında Tsh:5.13 çıktı doktorum 25 mg lık hormon ilacıyla başlattı 1 ay içtikten sonra serbest t4:1.16 ya
  Tsh: 3.14 de düştü ama doz olarak 50 mg yazmış bu sefer sizce doz olarak 25 mg lığamı devam edim yoksa dozu artırayımmı düştüğü halde doz neden artırılmış anlamadım randevu alamadığım için danışmak istedim teşekkür ederim hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Temmuz 2022 at 09:41

   Merhaba. İdeal TSH 2.50 dır. İlaç 50 mcg a çıkılabilir.

   Reply

 • Elif ipek

  8 Temmuz 2022 at 11:33

  Teşekkür ederim hocam bilgi için 🙏

  Reply

 • Gulru

  30 Temmuz 2022 at 16:56

  Merhaba, 75 lik eutrox kullaniyorum, eutrox ilacini ictigim ama ac oldugum gun kan tahlili istedi doktorum ve asagidaki degerler cikti. serbest T3 um ise hep referans degerlerinin altinda cikiyor fakat cinko yada selenyum eksikligim de yok, benim sikayetim doymamakdi, yeterli miktarda yiyorum kilom ve yag oranim normal ama cok ac oldugumu yemek yemegi durdurmakta zorlandigimi ilettim 1 gun 50 mg bir gun 75 mg almami onerdi, sizin gorusunuz nedir?

  Tsh 0.66 (ref:0.3-4.22)
  t4:1.60 (ref:0.8-1.7)

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   30 Temmuz 2022 at 17:13

   Endokrinolog görüşü alın. ben radyoloğum. Geçmiş olsun

   Reply

 • Gülşah

  24 Ağustos 2022 at 22:05

  Merhaba hocam.Benim annemde troidlerinde nodül varmış.onlarda büyümüş.. Endokrine götürmüştüm.Hocamızda radyasyon işin iyot verdirdi.baslangicta iyiydi.
  Ama yine halsizlik,aşırı terleme,kilo kaybı,uyumada zorluk,kas ağrıları devam ediyor.vede nabız da düşüklük var.Hocamiza durumu ilettim.test istedi.gonderdim.sonuclar iyi dedi.
  Acaba başka bir sorun mu var hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Ağustos 2022 at 22:20

   Merhaba. Endokrin uzmanı doktorunuzla takip etmelisiniz Geçmiş olsun

   Reply

 • Fatma koptagel

  3 Ekim 2022 at 02:07

  Selamlar hocam benim üç senedir aşırı terleme yorgunluk kilo alıyorum saçlarımda.seyrelme ayak kaslarımda kasılma ve ödem cildim çok kuru Tiroid bezlerimi çalışmıyor 62yaşındayım tansiyon şeker kolestirin bunlar yok bende almanyada yaşıyorum bana önereceğiniz tedavi nedir saygılar

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Ekim 2022 at 03:13

   Merhaba. muayene olmanız, ultrasonografi bakılması ve tahliller yapılması gerekir. Buna göre ilaç tedavisi yapılır. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Faruk

  16 Ekim 2022 at 17:30

  Hocam benim troid bezim az calistigi icin levotrion 50 mg kullaniyorum havalar aogumaya basladikca bazi sikayetlerim artmaya basladi ( yorgunluk ,depresif haller,kabizlik ) sizce troidle mi alakali ilacin dozunu artirmalimiyim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Ekim 2022 at 17:41

   Merhaba. tiroid fonksiyonlarının havaların soğumasıyla ve şikayetlerinizle ilgisi olmayabilir. tiroid hormonlarınıza baktırmadan ilaç dozunu artırmayın. Geçmiş olsun

   Reply

   • Emine

    10 Mart 2023 at 00:57

    İyi günler Dr.bey Bir yil once başlayan bogazimdaki rahatsızlıkla beraber 1cm ve daha küçük nodüllerin oldugu soylendi bununla birlikte mide bagirsak problemi yaşadım diger organlarimda da küçük kasilmalar yasadim,kalp in olduğu yerde kas spazmı imiş yaşadım Tsh:değer 9.54 mlu/L çıktı 50 mcg levotiron baslandi , üç ay sonra tsh değer:6.71mlu/L ile 75mcg levotiron yükseltildi,üç ay sonra tahlil yapilmadan 100mcg levotiron çıkartıldı , 21 kasim 2022 tsh deger:1.64 Ulu/ml, 6 Mart 2023 tsh değer:0.87 ulu/ml düşmüş t3 ve t4 degerler hep normaldi dr bey ilacı düşürmek yada kesmek gerekirmi bununla birlikte glomerül filtrasyon hızı normalken değer 90 idi 84ml/dk/173 düşmüş ve kalbim yine sıkışıyor gibi oluyor dr bey lutfen bilgilendirirmisiniz durumu

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     10 Mart 2023 at 01:01

     Merhaba. levotiron 100 mikrogram fazla gelmiş, 75 mikrograma düşmelisiniz, şikayetleriniz buna bağlö. tiroid bezinizdeki nodülleri ultrasonografi ile takip etmemiz gerekir. Geçmiş olsun

     Reply

     • Emine

      10 Mart 2023 at 01:16

      Cok teşekkür ederim bu kadar hızlı bir sekilde cevapladiniz birde nerede calisiyorsunuz gelebilmek adina inşallah yakinsinizdir Mardinden yazıyorum

 • Sümeyra

  14 Kasım 2022 at 04:46

  Hocam esime tiroid kanseri teşhisi konuldu ameliyat oldu 18 ekimde. Tiroidin tamami alindi ve orta ve sağ lenfler alindi. Pataloji so rasi ultrason kontrolünde yeni noduller olduğu söylendi ve 2. Bir ameliyat göründüğü söylendi. Benim size sorum nodullerin yeni oluşma ihtimali nedir? Ameliyatta temizlenmemis olabilir mi? Ayrıca nodul olunca Pet taraması istenildi ve sonuçlar çıkana kadar tiroid ilacına başlamayı uygun gormedi endokrin doktorumuz. Yani 1 aydır hormon ilacı kullanmıyoruz, bunun vücuda zarari nedir? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Kasım 2022 at 07:12

   Merhaba. Görülenler lenf nodları ameliyatta tam temizlenmemiş olabilir, yeni gelişmiş de olabilir. Tiroid hormon ilacının radyoaktif iyot tedavisi yapılana kadar başlanmaması doğrudur, zararı yoktur. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Fatma Efe

  14 Kasım 2022 at 23:12

  İyi günler hocam benim tiroidim 4 TSH değerim 4,56 çıktı tiroid için 50 mg euthyrox kullanıyorum doktor guatr içinde görün dedi hamilelik için ilaçlar engel olur mu yüksek mg olması.. değerim çok mu yüksek ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Kasım 2022 at 23:40

   Merhaba. TSH değerin normal. Kullandığın ilaç hamileliğe engel değil. Sağlıcakla.

   Reply

 • Hülya

  16 Kasım 2022 at 20:32

  Hocam ben vshape diye estetik bir uygulamaya gittim .Radyofrekans ve ısı veriyor derinin üzerinden.Hocam bu tiroidin çalışmasını engeller mi ya da parçalar mı ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Kasım 2022 at 20:34

   Merhaba. Bu uygulamayı ve etkilerini bilmiyorum.

   Reply

 • Leyla

  16 Kasım 2022 at 20:34

  Zekai bey,tiroid hormonu salınınca vücudumuzda kaç saat dolaşır ? Yeniden hormon üretemezsek ne kadar sürede sıfırlanır ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Kasım 2022 at 20:40

   Merhaba. Bilmiyorum, alanın dışıdır. Ama tiroid bezi tamamen alındıktan sonra en az bir ay problemsiz yaşanabilir.

   Reply

   • Leyla

    16 Kasım 2022 at 21:15

    Hocam peki tiroid hiç çalışmasa insan ölür mü ?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     16 Kasım 2022 at 21:17

     Evet

     Reply

 • Esra er

  18 Kasım 2022 at 14:09

  Hocam ben bebek istiyorum ama 2 yıldır olmuyor. Dahiliye uzmanı tröstlerin çalışmıyor bebek olmasını engeller dedi. Ama şu sorunlu troid ilaçları da kalbe çarpıntı tetikler diyor. Ritim bozuklu ıçin ilaç kullanıyorum. Ne yapmam gerek.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Kasım 2022 at 16:53

   Merhaba. Endokrinoloji uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Bahriye

  28 Kasım 2022 at 21:03

  Merhaba TSH değerim 17.200 çıktı bu iyi mi kötü mü bilmiyorum ilaç tedavisi görüyorum ama her gittiğimde düşük diyorlar. Bana bilgi vere bilir misiniz ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   28 Kasım 2022 at 21:05

   Merhaba. kullandığımız ilacınızın dozu uygun değil, artırmak gerekiyor. endokrinoloji uzmanı doktorunuzla görüşmelisiniz. Geçmiş olsun

   Reply

 • Turgaybey

  27 Aralık 2022 at 22:31

  Hocam mrb iyi akşamlar 1 senedir troid hastasıyım troidlerim az çalışıyor 0.75 eutrox kullanıyorum.Ama bugunlerde tekrardan şikayetlerim artmaya başladı ilaç dozajımı düşük geliyor acaba ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   27 Aralık 2022 at 22:33

   Merhaba. tiroid hormon tahlilleriniz tekrarlanmalı ve sonucuna göre ilaç dozunuz yeniden ayarlanmalıdır. Geçmiş olsun

   Reply

 • Lilay

  17 Ocak 2023 at 22:29

  Hocam merhaba.
  1 yıldır sağ tiroidde 5 cm büyüme var.
  1 yıldır Tsh, t3 T4 değerleri 1 yıldır normal çıkıyor.
  İnce iğne biyopsisi yapıldı 3 defa belirli aralıklarla 3 ünde de yetersiz tekrarı önerilir çıktı. Bu süreçte kan tahlilleri ve ultrason kontrolleri yapılıyor.
  Kan tahlilleri normal çıkıyor. 5 cm lik tiroidte herhangi bir büyüme ve küçülme yok. Ameliyat olmak gerekiyor dediler. Ameliyat harici bir çözüm yok mu? Herhangi bir ilaç kullanmıyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Ocak 2023 at 22:40

   Merhaba. verdiğiniz bilgilerde uyumsuzluklar var. 5 cm’lik tiroid diye bir şey olmaz. ameliyat harici çözüm var. Öncelikle doğru dürüst bir biyopsi yapıp sonuç elde etmeliyiz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ayten

  25 Ocak 2023 at 14:54

  Merhaba hocam, annem 65 yaşında. 7 sene önce troid bezleri alındı. Ameliyattan sonra ilaç dozu tsh düzene girene kadar sürekli değiştirildi. Son 2 yıldır euthyrox 100 mcg kullanıyordu. Ancak geçen bu hafta başka bir doktor çıkan sonuçlarına göre levotiron 150 mcg kullanmasını söyledi. Bu hafta çıkan sonuçlar şöyle
  TSH 1.62
  ANTI TIROGLOBULIN ANTIKORANTI T) :10.27
  PARATHORMONPTH) : 35.09
  ANTI TPOANTI M) : 5.00
  SERBEST T3: 2.51
  SERBEST T4: 1.35
  Biz sonuçların referans aralıklarına baktığımızda değerlerinde olağan dışı bir şey görmedik. Doktorun birden 100 mcg euthyrox’dan 150mcg levotirona geçmesi bizi endişelendirdi. Size göre bu sonuçlara göre 150 mcg içmesi uygun mu?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Ocak 2023 at 14:57

   Uygundur

   Reply

   • Ayten

    25 Ocak 2023 at 15:10

    Teşekkür ederiz. İçimiz rahatladı 🙂

    Reply

 • Filiz yavuz

  3 Şubat 2023 at 20:33

  İyi günler hocam
  Yapılan tetkikler sonucunda tiroid bezim alındı (bir kısmını bıraktım dedi doktorum).Tansiyon ve nabzım düşüktür,son zamanlardaçarpıntı ve uykusuzluk nedeniyle kardiolog’a gittim.Tansiyon normal ve nabız 98 dedi, çarpıntı için ilaç verdi ama kullanmıyorum.Endokrinoloji bölümüne gittim,daha önce de hipotiroid olduğumu biliyorum, nabız yüksekliği ile bağlantı kuramadım.
  TSH referans aralığı(0,48-4,81)benim değerim 1,860 T4(0,78-1,51)benim:1,35
  Hafta arası 50mg hafta sonu 75 kullanıyordum,sonuca göre 6gün 50mg bir gün almıyorum.Değerlerim normal referans aralığı dahilinde olmasına rağmen hipotiroid miyim.Kafam karıştı sizin bilginize ihtiyacım var.Teşekkür ederim, saygılarımla

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Şubat 2023 at 20:35

   Merhaba. Normalsiniz.

   Reply

   • Filiz yavuz

    4 Şubat 2023 at 14:50

    Teşekkür ederim hocam.Saygılarımla

    Reply

 • Tahir Yılmaz

  4 Şubat 2023 at 17:47

  Merhaba hocam yanıtlarsanız çok sevinirim. Benim tiroitlerim hızlı çalışıyor 4 aydır tedavi görüyorum değerlerim normale dönmüştü fakat 2 gün önce kan verdim tsh değeri 0.01 çıktı t3 ve t4 normal durumda sürekli çarpıntı hissi boyunda kalp gibi atış hissi beni çok yordu bunu normale döndürmek için ne yapılması gerekiyor şuan sadece thyromazol 5 mg günde 4de 1 olacak şekilde alıyorum bu ilacı bırakmalı mıyım ayrıca bu hastalık bende panik atak yarattı cevaplarsanız çok sevinirim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   4 Şubat 2023 at 18:02

   Merhaba. hipertiroidiniz var (zehirli guatr). thyromazol ilacının dozunu artırmak gerekir. Şikayetleriniz tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlıdır. Ayrıca tiroid bezinizi ultrasonografi ile de muayene etmeliyiz. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Tahir Yılmaz

    4 Şubat 2023 at 23:05

    Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim bu ilacı günde 3 tane aldığım zamanlar da olmuştu tekrar aynı durumdayım sanırım

    Reply

 • FİSUN

  23 Şubat 2023 at 16:03

  Merhaba Dr bey.Benim tiroidlerim az calışıyor Daha önce 75lik levotrion kullanıyordum.Ancak son 1,5 aydan bu yana çarpıntılarım başladı .Doktor tahlili sonucunda TSH degeri 6.15
  Serbest t3 2.53 serbest T4 1.52 çıktı.Doktorum ilacımı100lük olarak yükseltti.Ancak hâlâ çarpıntılarim devam ediyor.bu durum ne zaman normale döner.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   23 Şubat 2023 at 16:08

   Merhaba. kısa sürede normale döner. Geçmiş olsun

   Reply

 • FİSUN

  23 Şubat 2023 at 16:11

  Merhaba Dr bey.Benim tiroidlerim az çalışıyor.75lik Levotrion kullanıyordum.Ancak son 1,5 aydır çarpıntılarim var .Tahlillerin yapıldı TSH6.15 serbest T3 2.53 serbest T4 1.52 çıktı.Doktor ilacımı 100lük olarak yükselltti.Ancak çarpıntım hâlâ devam ediyor.Ne zaman düzene girer.Yardımcı olursanız çok sevinirim doktor bey.Saygılar.Teşekkür ederim

  Reply

 • gürkan

  2 Mart 2023 at 12:29

  merhabalar hocam 8 haftalık bir gebelik mevcut. 6. haftada tsh ölçümü 59.8 çıktı. levotion miktarında dahileye doktoru artış yaparak 100’lüke çıkardı. 2 gün önce ölçüm yapıldığında tsh 13 olarak ölçüldü. ilaç 125 mg çıkarıldı. bu süreçte bebeğin ve annenin sağlığı açısından bir problem oluşturur mu. bebekte zihinsel bir gerilik riski var mı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   2 Mart 2023 at 12:39

   Merhaba. Hayır.

   Reply

 • Serpil

  7 Mart 2023 at 09:38

  Meb. Hoca ben 4 senedir dahiliye dr verdiği 25 lik levintron ilacini kullaniyorum.dun endokrin dr ilacı kesmemi söyledi.tsh degerim 2.98 cıktı.Nasip olursa bebek düşünüyoruz.yaşim 42.Hocam sizce ilaca devam ediyim mi yoksa bırakırım mi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Mart 2023 at 21:23

   Merhaba. İlacınıza devam edin. Sağlıcakla.

   Reply

   • Emine

    10 Mart 2023 at 01:07

    İyi günler Dr.bey Bir yil once başlayan bogazimdaki rahatsızlıkla beraber 1cm ve daha küçük nodüllerin oldugu soylendi bununla birlikte mide bagirsak problemi yaşadım diger organlarimda da küçük kasilmalar yasadim,kalp in olduğu yerde kas spazmı imiş yaşadım Tsh:değer 9.54 mlu/L çıktı 50 mcg levotiron baslandi , üç ay sonra tsh değer:6.71mlu/L ile 75mcg levotiron yükseltildi,üç ay sonra tahlil yapilmadan 100mcg levotiron çıkartıldı , 21 kasim 2022 tsh deger:1.64 Ulu/ml, 6 Mart 2023 tsh değer:0.87 ulu/ml düşmüş t3 ve t4 degerler hep normaldi dr bey ilacı düşürmek yada kesmek gerekirmi bununla birlikte glomerül filtrasyon hızı normalken değer 90 idi 84ml/dk/173 düşmüş ve kalbim yine sıkışıyor gibi oluyor dr bey lutfen bilgilendirirmisiniz durumu

    Reply

 • Ebru

  11 Mart 2023 at 05:35

  Merhabalar hocam, kan tahlilli sonucum: TSH 24,10 mU/I (H); Serbest T4 10 pmol/I, yani subklinik hipotiroid tehsisi konuldu. Nörolog doktoru henuz ilac gerekmedigini ve vucudumun her seyi dengeledigini soyledi fakat dahiliyeci doktor thryofix 50mg yazdi.
  1) sizde ilaca baslamak mantikli mi ve evet ise bu sonuc icin siz kac mg tavsiye ederdiniz
  2) ne kadar sure icerisinde ilac etki gosterir
  Tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   11 Mart 2023 at 10:25

   Merhaba. 50 mcg ilaç başlamalısın. 2 ay sonra kontrol testlere göre doz tekrar ayarlanmalıdır. Tiroid ultrasonografi ve antikorlarına da bakmalıyız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • hasan

  18 Mart 2023 at 15:29

  Hocam 18 yaşındayım panik atak hastasıyım hiptroid çıktı bende bu durum ileride kalp hastalığı riskimi arttırır mı panik atağım var korkuyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Mart 2023 at 19:04

   Merhaba. Evet artırır. Tedavi ve kontrollerine dikkat etmelisin. Geçmiş olsun.

   Reply

   • hasan

    18 Mart 2023 at 23:22

    Hocam peki düzenli tedaviyle bu risk engellenebilir mi

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     18 Mart 2023 at 23:27

     Evet

     Reply

     • hasan

      19 Mart 2023 at 00:01

      Hocam bide son olarak bu hastalığın kalbe hasar olayı genç yaşlarda sık görülüyor mu ?

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      19 Mart 2023 at 00:15

      Hayır

 • Emre

  24 Mart 2023 at 01:04

  Hocam birkaç yerde bu hastalık tip 1 diyabete yol açıyor diye okuyup korktum öyle bir durum var mı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Mart 2023 at 01:07

   Hayır

   Reply

 • Mustafa şengül

  30 Mart 2023 at 16:04

  Hocam merhaba benim tiodim tamamen alındı levetiron kullanıyorum tsh düzeyini kaçta tutmalıyız tskr ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   30 Mart 2023 at 16:06

   2,5 – 3

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.
Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2023 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  sağlık turizmi ankara malpractice lawyer in istanbul