Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ?

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı konusunu ele alırken öncelikle tiroid bezinin az çalışması konusuna temas etmek gerekir. Tiroid bezinin çalışmasının azaldığı duruma tiroid yetmezliği ‘hipotiroidizm’ adı verilir. Bu durumdaki tiroid bezi az hormon salgılar. Kan tahlili yapılarak ölçülen tiroid hormonları (T3 ve T4) normalden düşüktür. Bu durumda metabolizma yavaşlar ve hastada buna bağlı belirti ve şikayetler ortaya çıkar. Tiroid yetmezliği farklı nedenlerle oluşabilir. Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce tiroid yetmezliği konusuna değinelim.

Tiroid Yetmezliği Nedenleri

Tiroid yetmezliği nedenlerinin başında ‘Hashimoto tiroiditi’ denilen bir hastalık vardır. Ancak hastalığın nedeni bilinmemektedir, burada tiroid bezi hasara uğramakta, normal ve yeterli çalışamamaktadır. Hashimoto tiroiditinin görülme sıklığı geçtiğimiz yıllar içinde giderek artmaktadır. Bu hastalıkta önce tiroid bezi büyür, yani guatr vardır, ancak yıllar içinde bez küçülür ve hormon salgılayamaz hale gelir. Hashimoto tiroiditi hastalarının kanında, vücudun tiroid bezine karşı ürettiği ‘anti-TPO’ ve ‘anti-Tiroglobulin antikorları’ denilen maddeler yüksek bulunur. Tiroid ultrasonografik incelemesinde; normalde homojen olması gereken tiroid dokusu, heterojen granüler bir yapıda görüntülenmektedir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da tiroid bezi ameliyatlarıdır. Ameliyat sonrası yeterli hormon salgılayacak kadar doku kalmayınca gelişir. Bu hastalarda belirli aralıklarla kan tahlili yaparak tiroid hormonlarını ölçmek ve izlemek gerekmektedir. Ameliyatla tiroid bezinin tamamının veya büyük bir bölümünün alındığı hastalarda tiroid hormon ilaçlarından biri (Euthyrox, Levotiron veya Tefor) günlük olarak mutlak alınmalıdır ve ömür boyu devam etmelidir.

Tiroid yetmezliğine neden olan bir diğer durum da radyoaktif iyot tedavisi yapılan hastalardır. Bu hastalarda tiroid bezi tahrip edildiğinden yeterli hormon salgılanamaz ve tiroid yetmezliği gelişir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı ? Başka bazı durumlarda da tiroid bezinin yeterli çalışmaması, yani hipotiroidi görülebilir. Bunlar arasında; bazı ilaçların uzun süre kullanılması (interferon, interlökin, lityum, amiodaron), baş ve boyuna ışın tedavisi (radyoterapi) yapılması sayılabilir.

Ayrıca, şeker hastaları, kansızlığı olanlar, romatoid artriti olanlar, 60 yaşın üzerindeki kadınlar, kanda yüksek yağ düzeyleri (Kolesterol, trigliserid gibi), depresyon hastaları, çocuğu olmayan veya adet düzensizliği olan kadınlar da tiroid yetmezliği için risk gurubundadırlar.

Yukarıda belirtilen nedenlerden hangisi ile gelişmiş olursa olsun, tiroid yetmezliği olan bir hastada oluşabilen şikayetler ve bulgular şunlardır; halsizlik, güçsüzlük, kolay yorulma, üşüme, soğuğa tahammülsüzlük, seste kısıklık ve kalınlaşma, el, yüz ve bacaklarda şişlik, göz etrafında şişlik, ciltte kuruma, kabalaşma veya kalınlaşma, saçlarda dökülme, kas krampları, depresyon, uyku bozukluğu, uyku hali, kabızlık, adetlerde düzensizlikler, kilo alma, hafızanın zayıflaması, hatırlamada zorluk, nabız sayısında azalma, hareketlerde yavaşlama, terlemede azalma.

Tiroid yetmezliğini saptamak için kullanılan en önemli testler; ‘kanda TSH ve serbest T4 düzeylerinin ölçümü’dür. TSH düzeyi yüksek, serbest T4 düzeyi düşük bir hastada belirgin tiroid yetmezliği vardır. T4 ve T3 düzeyi normal, ancak sadece TSH yüksek ise hafif derecede tiroid yetmezliği vardır ve bu durumun da tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca hipotiroidili hastaların 1/3’ünde ‘kansızlık (anemi), ‘demir eksikliği’ ve ‘B12 vitamin eksikliği’ de olabilir ve bunlara da bakılmalıdır. Kadınlarda ‘prolaktin’ hormon yüksekliğinden de tiroid yetmezliği sorumlu olabilir ve böyle hastalarda öncelikle tiroid yetmezliği düzeltilmelidir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusunun yanıtı günümüzde ne yazık ki bilinmemektedir. Bu nedenle tiroid yetmezliği olan hastaların büyük bir bölümünün tedavisinde ömür boyu tiroid hormon ilaçları kullanılması gerekmektedir. Nadiren ‘Hashimoto tiroiditi’ hastalarında kendiliğinden düzelme olabilir.

Tiroid hormon tabletleri hastalığın şiddetine göre günde bir kez ağızdan uygun bir dozda başlanır. Aralıklı kontroller ile kandaki T4 ve TSH düzeyleri normal sınırlar içinde olacak şekilde doz ayarlanır. Sonrasında da 6 ay-1 yıllık kontroller ile dozu artırmak veya azaltmak gerekebilir ve çoğu hastada hormon tabletleri ömür boyu kullanılır. Eğer hasta gebe kalmışsa ilacın dozu başlangıçtan itibaren ayarlanmalıdır. Hormon tabletleri aç karna, yemekten en geç yarım saat önce alınmalıdır. Varsa diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Hashimoto tiroiditi olan hastalar mutlaka iyotsuz tuz kullanmalıdır. Hashimoto tiroiditli hastalarda yüksek olan anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları hastalığı yapan veya oluşturan protein yapısındaki maddelerdir. Tedavide tiroid hormon ilaçlarının kullanımı ile bunların düzeylerinde azalma olmaz ve azaltacak bir ilaç da henüz yoktur.

Son yıllarda, gıda takviyesi olarak selenyum alınmasının, Hashimoto tiroiditli hastalardaki yüksek anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikor düzeylerini azalttığı bildirilmiştir. Ancak bu bilgi ve başka maddelerin bu antikorlara olan etkileri araştırma aşamasındadır. Günümüzde halen, tiroid bezi tarafından eksik salgılanan tiroid hormonlarının, ömür boyu günlük ağızdan alınan hormon tabletleri ile normal düzeye getirilmesi dışında kalıcı bir tedavi sağlanamamış olup tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı sorusu yanıtlanamamıştır.

Prof. Dr. Zekai Pekkafalı tarafından hazırlanan Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı içeriğimiz burada sona eriyor.

 1. Birsen diyor ki:

  Merhaba tiroid testi yaptırmadım ama tiroidlerimin yavaş çalıştığını düşünüyorum fazla yemek yemedim halde kilo sorunum var evde nasıl anlarım yavaş çalıştığını hızlandırmak için neler yapabilirim evde pandemi döneminde hastaneye gitmek istemiyorum teşekkürler şimdiden

 2. Serpil diyor ki:

  Hocam ben 3 ay önce hastaneye gittiğimde tiroid hastası olduğumu öğrendim TSH değerim 6 çıktı sonra 1 ay ilaç kullandım 2 ay hastaneye gidemedim tekrar gittiğimde TSH değerim 9 fırlamış tekrar levotiron başladım. Bu kadar yüksek olması bana zarar verirmi teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Tiroid beziniz az çalışıyor, TSH yüksekliğiniz bu nedenle oluyor. ilacınızı aç karna ve düzenli kullanmalısınız, gerekirse dozunu artırmalıyız. Ayrıca Tiroid bezinize ultrasonografi ile de bakmamız gerekir. Geçmiş olsun

   • Aysegul diyor ki:

    Merhaba hocam benim kan testimde tsh 3.98 cikti sma dr ilqc vermedi çok asiri kilo aliyorum yemege asla dusmem arti spor yapiyorum haftada 4 gün gram veremiyorum ne yapmam lazim

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. kilonuzun tiroid ile ilgisi yok demektir. doğru dürüst diyet yaparak kilo vermeye çalışın. Geçmiş olsun.

    • Ezocan diyor ki:

     Merhaba hocam troit hastasiyim ve cok az çalışıyor ilaçlarımı düzenli kullaniyorum fakat sanki yiyecekler le alakalı olduğunu duzunuyorum bunum içinde bir tavsiyeniz var mı. Besinlerle alakalı simdiden teşekürler kolay gelsin.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba. beslenme ile ilgisi yoktur. ilaçlarınızı ve kontrollerinizi ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

     • Cem Güzelcik diyor ki:

      Merhaba hocam ben kan tahlili verdim ve tiroidim düşük çıktı 0.25 lerde bunun için ne yapmam lazım. Özellikle nasıl bir beslenme uygulamam lazım ? İyi akşamlar.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba beslenme ile ilgisi yoktur Öncelikle ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir ilaç tedavisi gerekebilir Geçmiş olsun

 3. Şafak diyor ki:

  Merhabalar hocam triod değerlerim 6.6 çıktı sizce bu değer kötümü mu ilaç tedavisi başlatılması gerekirmi ve bir anda fazlasıyla kilo almaya başladım sürekli hareket halinde bir işte de çalışıyorum ama yemedigim halde kilo almaya başladım

 4. Prens ? annesi diyor ki:

  Merhaba hocam benim tiroid bezlerim az çalışıyor bunun için henüz ilaç kullanımına baslanmadi 4 ay önce doğum yaptım ve emziriyorum bununla ilgili ne yapılabilir haraketliyim iki çocuk annesiyim tiroid bezlerini hızlandırmak için ne yapabilirim

 5. Emine diyor ki:

  merhaba hocam ben troid iltihabi geçirdim bir sene du bir kaç ay önce yaptırdığim tahlilde tsh 3.7 di bu bu ay ki tahlilde 5.7 çıktı doktorum 10 a çıkmadan ilaç vermem kendi kendine düzelmesini bekleyeceğiz dedi bir sene geçtigi için kalıcı olabilir mi kilo aldım ilaç kullanmam gerekli mi?

 6. Serkan diyor ki:

  Merhabalar Hocam Sağlık Ocağı na verdiğim kan tahlilinde tiroidlerim yani TSH sonuç 4.740

  Referans aralığı 0.30-4.5 Sizce hocam Ne yapmalıyım Saçımda dökülme yorgunluk bitkinlik var

 7. ayşen diyor ki:

  Merhabalar hocam. 8 haftalık hamileyim ve test sonuçlarında TSH sonucum 17 çıktı. Hemen ilaca başladım ama başlamak icin geç mi kaldım? Bu durumun bebeğin fiziksel ya da zihinsel gelişiminde bir zararı olur mu? Teşekkürler şimdiden

 8. Elif diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben 8 haftalık hamileyim 6 haftalık iken Tsh hormonuna bakıldı ve 3.02 çıktı aynı zamanda Serbest t4 hormonumda 1.10 çıktı doktorum herhangi bir ilaç önermedi fakat aklıma çok takıldı TSH değerinin ilk trimester da 2.5 altı olması mı gerekiyor ? Teşekkürler.

 9. Tunca Balci diyor ki:

  Hocam merhaba.25 yıldır tiroit ilacı kullanıyorum. İlk başladığında hiper idi.Asiri kilo kaybim oldu.sonra hipo ya dönmüş dediler.Ancak bir kaç aydır yine kilo kaybım oluyor.yeni tahlil sonucu tsh 1 civarında. Tekrar hiper olabilirmi.Lavitron günde 125 mg.aliyorum.ilaci azaltmalimi yoksa cogaltmalimiyim.Tesekkur ederim.

 10. Büşra Aksu diyor ki:

  Hocam kardeşimin Tiroid bezi çok yüksek kardeşim yeni 2aylik ne yapmalıyız dokturlar diyo (vana kuturun yoksa bebeginize bir şey olabilir) ilaç mi almalıyız yoksa çocuk dokturuna mi götürelim?. Ailem çok endişe ediyo nulur çabuk cevap verin.

   • Buşra diyor ki:

    Hocam merhaba bnde yıllardır tiroit sorunu var ilacı düzensiz alıyorum ilac dozu 50 den 75 e çıktı arada 50 lik kullansam sıkıntı olur mu? 75 linkten sonra degerlerim güzel çıktı.

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. İlacını mutlaka düzenli almalısın. Dozu da tahlil kontrollerine göre belirlenmelidir. Geçmiş olsun.

     • Sema diyor ki:

      Merhabalar. 4 ay önce doğum yaptım. Hamileligimde troidim hızlı çalıştığını öğrendim ve ilaca başlandı, doğumdan sonra hastaneyle bağlantım kesildi ve kan tahlili vs yaptırmadım guatr ilacım da mevcut değil, huzursuzluk,iştahsızlık,kalp carpintisi ve çarpıntı hissi yaşıyorum. Guatr ilacına devam etmeli miyim bu sikayetlerimden kurtulabilmek için, şimdiden teşekkür ederim

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba. Yeniden hastane ile bağlantı kur, tahlillerin yapılsın, ona göre ilaç başlarsın. Geçmiş olsun

 11. Hilal diyor ki:

  Merhabalar
  Önünüzde ki aylarda hamilelik düşünüyorum bu yüzden genel kan tahlili istedim aile hekimi den tsh 4.11 serbest t4 1.33 serbest t3 3.58 sizce gebe kalmamı engeller mi doktorla görüşüp ilaç kullanılmalı mı sınırda olduğu için ko trol altında mı tutulmalı

 12. Yase diyor ki:

  Merhaba hocam tirotin az çalıştığını söyledi doktor ilaç tedavisine yeni başladım tiroiti az çalışanların kilo aldığı söyleniyor ama ben tersine kilo alamıyorum sebebi nedir

 13. Nilgün diyor ki:

  Merhaba 15 sene önce tiroid operasyonu geçirdim ve tiroid bezimin yüzde ikilik bir kısmı hariç hepsini aldılar.Son yaptırdığım tahlillerde TSH değerim 0.01 SERBEST T4 23.8 100mg levotron kullanıyordum.Şu an 50 mg düşürdüm .Benim sormak istediğim troid bezim çok çalışmasına rağmen hızla kilo aldım tiroid hariç bütün değerlerim normal şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. ameliyatta bırakılan kısım büyümüş ve çalışmaya başlamış olabilir. bu yüzden levotiron 100 miligram fazla gelmiş, 50 miligramla devam edip 1 ay sonra tekrar tiroid hormonlarına baktırın.
   bu arada kalan Tiroid bezini görmek için ultrasonografi ile de bakmamızda yarar var. Geçmiş olsun.

   • Aysun diyor ki:

    Hocam benim kızım Eylül 2011 doğumlu tiroid degerleri Tsh referans aralığı0.79-5.85 değer 2.931 T4 referans aralıği 0.64-1.71 değer 0.54 değerlerimiz böyle doktorumuz beyin emarı isteyeceğim dedi başka bir doktor ise trh ampül uygulayalım dedi ama değerler normal değilmi hocam bilgilendirirseniz sevinirim hangisi olsun şimdiden çok teşekkür ederim

 14. Sena diyor ki:

  hocam merhabalar ben 17 yaşındayım, hipotiroidim var, 4 senedir 25 mg euthryox kullanıyodum, her gittiğimde de normal diyorlardı, bir ara uzun süre gitmedim, bir ay önce gittiğimde TSH 12 olmuş, endokrine gittim, ilacı 75 mg’a çıkardılar, geçen haftalarda yine tahlil verdim, TSH 4’e düşmüş, şuan her sabah yemeklerden bir saat önce 75 mg kullanıyorum ama yine de aşırı halsizim, menstrüasyon bozukluklarım, nefes darlığım ve aşırı çarpıntım var, başka bir bozukluktan mıdır yoksa hipotiroidi mi sebep oluyodur? şimdiden çok teşekkürler.

 15. Rabia diyor ki:

  Merhaba hocam ben test yaptirdim serbest t3 düşük cıktı bunun icin ne yapmaliyim bir tehlikesi varmi tedavi sonrasi düzelebilir mi tam olarak neden olmuş olabilir cevaplarsaniz cok sevinirim Allah razi olsun ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. hormon testlerinize göre hipotiroidi hastalığınız var. Haşimato hastalığı da olabilir. Sizi görmek, diğer testlerinize de bakmak ve ultrasonografi ile tiroid bezinizi muayene etmemiz gerekir. Bunlara göre geçici ya da ömür boyu ilaç gerektiren tedavilere karar verilebilir. Geçmiş olsun.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Hastalığınız ilaçla düzelmez. Ömür boyu verilen bu hormonları tahlille ayarlanan uygun dozla (mesela 150 miligramla) devam edeceksiniz. Geçmiş olsun.

 16. Mustafa Huseyin diyor ki:

  Merhaba hocam, 37 yasindayim, tiriod cok hizli calisiyormus ve strumazol 10gram ve gunde 3 tane kullaniyorum. Doktor en az 12-18 ay kullanmami soyledi, ancak sonucunda tiriot yavas çalisirsa, daha buyuk sorunlarla karsilasmayacak miyim?
  Tesekkurler

 17. Sıdık atmaca diyor ki:

  Mrb hocam, ben yurdisinda yasiyorum,tsh degerim ,0,43,t4,15,bende surekli usume diz altim ayaklarim dahil agriyir basit sogukdada usuyor,duş alırken normal siczklilikda dahi yaniyorum,gözlerim ve yüzüm sisiyor agriyor,cok az yememe ragmen kilo aliyorum,tirnaklarim kiriliyor,uyku proplemi varvucudum once nemliliydi simdi cok kurudu,surekli kabizim mide bagirsaklarda emilim proplemide basladi ,ev doktorum troid proplemin yok diyor ,ben kesinlikle troid oldugunu dusunuyirum,surekli hhalsiz ve yorgunum bir is yapmamana regmen en büyük proplem tuvalada gidememe ve usumek .bana bir cevap verirsenin mutlu olurum hocam,.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba.
   Şikayetleriniz hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalışması) ile ilgili olabilir. Tiroid ultrasonografi, TSH, serbest T4 tekrar bakılmalı. Bunlara göre gerekirse ilaç başlanmalı. Geçmiş olsun.

 18. Sevtap diyor ki:

  İyi geceler doktor bey troid ultrasonu cektirdim sag ve sol tarafta birer tane beze gorunuyordu ama korkulacak birsey yok dedi dr tsh 2.62 T4 1.41 cikti tahlil sonucunda fakat geceleri girtlagimda baski hissediyorum zor soluk aliyorum ve nabzimin yavasladigini hissediyorum sebebi troid olabilirmi cok tesekkurler

 19. Oral KIZIL diyor ki:

  Değerli Hocam,
  Ben 54 yaşındayım ve Almanyada yaşamaktayım.mart 2021 de troid bezinde sorun olduğu söylendi ve Hastaneye gittim detaylı muayene ve kan tahlili yaptılar. Ev doktoruma gönderilen raporda yeni başladığı ve troid bezinin çalışılmadığı rapor edilmiş ve Thyroxin 50 tablet verdiler aç karnıma sabahları 1 tane içiyorum .Lâkin bu ilacı ömür boyu kullanacakmışım. bunun başka kurtuluş yönü yokmu ve neler tavsiye edersiniz?
  Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar….

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Evet ömür boyu kullanacaksınız. 6 ayda bir kan tahlili ile ilaç dozunuz ayarlanacak. Geçmiş olsun

 20. Semra diyor ki:

  Merhaba hocam. Önce hipertiroid teşhisi konuldu 2 ay ilaç kullandım. T4 um yüksek çıkmıştı. Tekrar kan tahlili verdim ve tsh değerim 17.100 cıktı. T3 ve T4 um düşük çıktı. Hipotiroid olduğunu tersine döndüğünü söyledi. Yeniden başka bir ilaca başladım. Düzelme durumu var mı yoksa sürekli bu şekilde ilaç mi kullanacağım. Kilo almama sebep olacak mi bu durum.

 21. Ebru diyor ki:

  Hocam merhaba babam ameliyatla tiroid bezi alındı levotiron 100 mg kullanıyordu, tsh 6 dan fazla cıktı 125 mg kullanıyor 1 haftadır. Babam da tsh yüksekse baaş agrısı oluyor bi doktor hipofiz bezine baskı yapıyor dedi baş agrısı için hiç bi sebeb yok, tsh yüksek birde tansiyonu cıkıyor bas agrıyınca. Aynı problemle karsılastık 2 yıl önce ilac dozu artırıldı 23 dü tsh ı ozamanlar. Şimdi doktorlara diyorum bas agrısı alakasız diyolr önceden de öyle demişlerdi 20 gün sonra bulduk

   • Arzu kenan diyor ki:

    Merhaba hocam ben iki hafta önce sağlık ocana kan tahlili verdim tiroyitin yeni başlamış dedi baya bı kilo verdim ne yapmalıyım saygılarımla beni aydinlatirmisiniz şimdiden teşekkürler hocam yutkunma ve yemek yarken de boğulma gibi yüreğime tikanmada yaşıyorum

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. Endokrinoloji veya iç hastalıkları doktoruna başvurun. ilaç kullanmanız gerekebilir. Geçmiş olsun.

     • Nurgül diyor ki:

      Hocam merhaba, TSH değerim 6.11 çıktı. T4 değerlerim bir hafta araliklarla 0.9 ve 0.77 çıktı. Şiddetli bir kabizlik yaşıyorum. Doktor 25 mcg levotiron verdi ve gün aşırı kullan dedi ve ultrasona gerek görmedi. Ultrasona baktirmali miyim?

 22. Merve diyor ki:

  Merhaba hocam;

  27 haftalık hamileyim. Bu haftaya kadarTsh değerimde sorun yoktu. Fakat son verdiğim tahlilde tsh 1,87 iken T4 değerim 0.85 çıktı. Değerin altında gözüküyor. Bebeğim için zeka geriliği olabilir mi? Bilgi alabilir miyim.

 23. Tuncay Yılmaz diyor ki:

  Merhaba Hocam.Uzun süredir levatron 125 mg kullanıyorum.Tiroid bezim iyice küçülmüş durumda.22 Mart tarihinde yaptırmış olduğum tahlil sonucu T4 normal referans aralığında çıkmış olmasına rağmen TSH 0,238 referans aralığı dışında çıkmış.Levatronun ölçüsünü azaltmanın gerekir. Saygılar.

 24. Emine diyor ki:

  Hocam tsh 4.65 çıktı doktor euthyrox 25 mcg yazdı ancak yorumlara baktım bu ilacın sürekli kullanılması gerekiyormuş kullanmam gereklimdir başka bir yolu yokmudur bir diğer sorunumda prolaktin 44.49 çıktı acaba tsh yüksekliğim mi bunu tetikledi

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Laboratuvar referans değerlerini görmem lazım. Ayrıca tiroid bezinizi ultrasonografi ile de muayene etmem gerekir. Bunlar olmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

 25. Emine diyor ki:

  Tsh 0.27-4.2 referans değeri tsh değeri ise 4.65
  Prolaktin 4.79-23.3 referans değeri prolaktin değeri 44.49 sorum doktor tsh için euthyrox 25 mgc verdi bu ilacın sürekli kullanılması gerekirmiş başka bir yolu yokmudur bu ilaç kilo yapar mı prolaktin tsh tan dolayo mı tetiklendi

 26. Hülya diyor ki:

  Hocam merhaba benim Triod değerlerim t4.9.28ng/l TSH .1.94 anti tpo .9ku/l. Anti tiroglobulin antikor 16.2 geceleri titreme oluyor göğüste baskı hissediyorum arada boğazlarim da sis gibi teşekkürler hocam şimdiden

   • Rabia diyor ki:

    Hocam merhaba. Diyet yapıyordum ve diyetisyenim kan tahlili istedi. Tahlilde tsh 6.4 çıktı ve 25 mg ilaç başlandı. 1 aydır ilacı kullanıyorum ve bebek düşünüyorum. Ama tsh zeka geriliğine neden olabiliyormuş bu durumda gebeliği ertelemem gerekir mi?

 27. Erdem diyor ki:

  Hocam, 10 yıldır hipotiroidi hastasıyım. euthyrox 50 ilacından 1,5 tablet kullanıyodum. son tahlilimde TSH 0,3083 ulU/mL çıktı. (referans aralık: 0,35-4,84) . İlacın artırılması mı yoksa azaltılması mı gerekiyor? Teşekkürler

 28. Pınar diyor ki:

  Meehaba hocam, benim sürekli TSH ve T4 değerleri değişiyor bir ay öncesine kadar TSH düşük T4 Normalde en son yaptırdım Kan tahlilinde TSH normal T4 düşük çıktı doktor ilaca başlatmadım ancak zor kilo veriyorum ve genelde çok yorgun ve halsiz oluyorum bunun için ne yapmalıyım

 29. ceren diyor ki:

  Zekai hocam merhaba,

  2015 yılında tiroid bezlerim beyin kanser öyküsünden dolayı alındı 3 ayda bir takip için kan veriyorum 5 mayıs 2022 tsh sonucum 0.49 h.içi 75mg h.sonu 50 mg euthyrox kullanıyorum saç dökülmelerim fazlalaştı ilaç değerini arttırmalı mıyım?

 30. Cemre diyor ki:

  Hocam iki yıldır ara ara tsh ölçüyoruz sürekli yüksek çıkıyor ama doktorum endokrindeki ilaca başlamıyor,0-27,4.2referans aralığı varken 5.98 çıktı ,anti tiroglobulim referans 0-115 beniö ise 196 anti tpo referans 0-34 benim ise 36.1 ilaca başkanmalı mı sizce yardımcı olursanız sevinirim,kilo alıyorum sürekli diyetle de veremiyorum , halsizliğim var

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Hashimato hastalığınız var. Bence ilaç kullanmalısınız. Siz yine de endokrinoloji uzmanı doktorunuzun dediğini yapın. Geçmiş olsun.

 31. Elif ipek diyor ki:

  Merhaba hocam 50 gün önce kan değerlerimde serbest t4 1.03 çıktı tsh referans değerleri 0.50 /5.10 arasında Tsh:5.13 çıktı doktorum 25 mg lık hormon ilacıyla başlattı 1 ay içtikten sonra serbest t4:1.16 ya
  Tsh: 3.14 de düştü ama doz olarak 50 mg yazmış bu sefer sizce doz olarak 25 mg lığamı devam edim yoksa dozu artırayımmı düştüğü halde doz neden artırılmış anlamadım randevu alamadığım için danışmak istedim teşekkür ederim hocam

 32. Gulru diyor ki:

  Merhaba, 75 lik eutrox kullaniyorum, eutrox ilacini ictigim ama ac oldugum gun kan tahlili istedi doktorum ve asagidaki degerler cikti. serbest T3 um ise hep referans degerlerinin altinda cikiyor fakat cinko yada selenyum eksikligim de yok, benim sikayetim doymamakdi, yeterli miktarda yiyorum kilom ve yag oranim normal ama cok ac oldugumu yemek yemegi durdurmakta zorlandigimi ilettim 1 gun 50 mg bir gun 75 mg almami onerdi, sizin gorusunuz nedir?

  Tsh 0.66 (ref:0.3-4.22)
  t4:1.60 (ref:0.8-1.7)

 33. Gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam.Benim annemde troidlerinde nodül varmış.onlarda büyümüş.. Endokrine götürmüştüm.Hocamızda radyasyon işin iyot verdirdi.baslangicta iyiydi.
  Ama yine halsizlik,aşırı terleme,kilo kaybı,uyumada zorluk,kas ağrıları devam ediyor.vede nabız da düşüklük var.Hocamiza durumu ilettim.test istedi.gonderdim.sonuclar iyi dedi.
  Acaba başka bir sorun mu var hocam

 34. Fatma koptagel diyor ki:

  Selamlar hocam benim üç senedir aşırı terleme yorgunluk kilo alıyorum saçlarımda.seyrelme ayak kaslarımda kasılma ve ödem cildim çok kuru Tiroid bezlerimi çalışmıyor 62yaşındayım tansiyon şeker kolestirin bunlar yok bende almanyada yaşıyorum bana önereceğiniz tedavi nedir saygılar

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. muayene olmanız, ultrasonografi bakılması ve tahliller yapılması gerekir. Buna göre ilaç tedavisi yapılır. Geçmiş olsun.

 35. Faruk diyor ki:

  Hocam benim troid bezim az calistigi icin levotrion 50 mg kullaniyorum havalar aogumaya basladikca bazi sikayetlerim artmaya basladi ( yorgunluk ,depresif haller,kabizlik ) sizce troidle mi alakali ilacin dozunu artirmalimiyim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. tiroid fonksiyonlarının havaların soğumasıyla ve şikayetlerinizle ilgisi olmayabilir. tiroid hormonlarınıza baktırmadan ilaç dozunu artırmayın. Geçmiş olsun

   • Emine diyor ki:

    İyi günler Dr.bey Bir yil once başlayan bogazimdaki rahatsızlıkla beraber 1cm ve daha küçük nodüllerin oldugu soylendi bununla birlikte mide bagirsak problemi yaşadım diger organlarimda da küçük kasilmalar yasadim,kalp in olduğu yerde kas spazmı imiş yaşadım Tsh:değer 9.54 mlu/L çıktı 50 mcg levotiron baslandi , üç ay sonra tsh değer:6.71mlu/L ile 75mcg levotiron yükseltildi,üç ay sonra tahlil yapilmadan 100mcg levotiron çıkartıldı , 21 kasim 2022 tsh deger:1.64 Ulu/ml, 6 Mart 2023 tsh değer:0.87 ulu/ml düşmüş t3 ve t4 degerler hep normaldi dr bey ilacı düşürmek yada kesmek gerekirmi bununla birlikte glomerül filtrasyon hızı normalken değer 90 idi 84ml/dk/173 düşmüş ve kalbim yine sıkışıyor gibi oluyor dr bey lutfen bilgilendirirmisiniz durumu

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. levotiron 100 mikrogram fazla gelmiş, 75 mikrograma düşmelisiniz, şikayetleriniz buna bağlö. tiroid bezinizdeki nodülleri ultrasonografi ile takip etmemiz gerekir. Geçmiş olsun

     • Emine diyor ki:

      Cok teşekkür ederim bu kadar hızlı bir sekilde cevapladiniz birde nerede calisiyorsunuz gelebilmek adina inşallah yakinsinizdir Mardinden yazıyorum

 36. Sümeyra diyor ki:

  Hocam esime tiroid kanseri teşhisi konuldu ameliyat oldu 18 ekimde. Tiroidin tamami alindi ve orta ve sağ lenfler alindi. Pataloji so rasi ultrason kontrolünde yeni noduller olduğu söylendi ve 2. Bir ameliyat göründüğü söylendi. Benim size sorum nodullerin yeni oluşma ihtimali nedir? Ameliyatta temizlenmemis olabilir mi? Ayrıca nodul olunca Pet taraması istenildi ve sonuçlar çıkana kadar tiroid ilacına başlamayı uygun gormedi endokrin doktorumuz. Yani 1 aydır hormon ilacı kullanmıyoruz, bunun vücuda zarari nedir? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Görülenler lenf nodları ameliyatta tam temizlenmemiş olabilir, yeni gelişmiş de olabilir. Tiroid hormon ilacının radyoaktif iyot tedavisi yapılana kadar başlanmaması doğrudur, zararı yoktur. Geçmiş olsun.

 37. Fatma Efe diyor ki:

  İyi günler hocam benim tiroidim 4 TSH değerim 4,56 çıktı tiroid için 50 mg euthyrox kullanıyorum doktor guatr içinde görün dedi hamilelik için ilaçlar engel olur mu yüksek mg olması.. değerim çok mu yüksek ?

 38. Hülya diyor ki:

  Hocam ben vshape diye estetik bir uygulamaya gittim .Radyofrekans ve ısı veriyor derinin üzerinden.Hocam bu tiroidin çalışmasını engeller mi ya da parçalar mı ?

 39. Esra er diyor ki:

  Hocam ben bebek istiyorum ama 2 yıldır olmuyor. Dahiliye uzmanı tröstlerin çalışmıyor bebek olmasını engeller dedi. Ama şu sorunlu troid ilaçları da kalbe çarpıntı tetikler diyor. Ritim bozuklu ıçin ilaç kullanıyorum. Ne yapmam gerek.

 40. Bahriye diyor ki:

  Merhaba TSH değerim 17.200 çıktı bu iyi mi kötü mü bilmiyorum ilaç tedavisi görüyorum ama her gittiğimde düşük diyorlar. Bana bilgi vere bilir misiniz ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. kullandığımız ilacınızın dozu uygun değil, artırmak gerekiyor. endokrinoloji uzmanı doktorunuzla görüşmelisiniz. Geçmiş olsun

 41. Turgaybey diyor ki:

  Hocam mrb iyi akşamlar 1 senedir troid hastasıyım troidlerim az çalışıyor 0.75 eutrox kullanıyorum.Ama bugunlerde tekrardan şikayetlerim artmaya başladı ilaç dozajımı düşük geliyor acaba ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. tiroid hormon tahlilleriniz tekrarlanmalı ve sonucuna göre ilaç dozunuz yeniden ayarlanmalıdır. Geçmiş olsun

 42. Lilay diyor ki:

  Hocam merhaba.
  1 yıldır sağ tiroidde 5 cm büyüme var.
  1 yıldır Tsh, t3 T4 değerleri 1 yıldır normal çıkıyor.
  İnce iğne biyopsisi yapıldı 3 defa belirli aralıklarla 3 ünde de yetersiz tekrarı önerilir çıktı. Bu süreçte kan tahlilleri ve ultrason kontrolleri yapılıyor.
  Kan tahlilleri normal çıkıyor. 5 cm lik tiroidte herhangi bir büyüme ve küçülme yok. Ameliyat olmak gerekiyor dediler. Ameliyat harici bir çözüm yok mu? Herhangi bir ilaç kullanmıyorum

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. verdiğiniz bilgilerde uyumsuzluklar var. 5 cm’lik tiroid diye bir şey olmaz. ameliyat harici çözüm var. Öncelikle doğru dürüst bir biyopsi yapıp sonuç elde etmeliyiz. Geçmiş olsun.

 43. Ayten diyor ki:

  Merhaba hocam, annem 65 yaşında. 7 sene önce troid bezleri alındı. Ameliyattan sonra ilaç dozu tsh düzene girene kadar sürekli değiştirildi. Son 2 yıldır euthyrox 100 mcg kullanıyordu. Ancak geçen bu hafta başka bir doktor çıkan sonuçlarına göre levotiron 150 mcg kullanmasını söyledi. Bu hafta çıkan sonuçlar şöyle
  TSH 1.62
  ANTI TIROGLOBULIN ANTIKORANTI T) :10.27
  PARATHORMONPTH) : 35.09
  ANTI TPOANTI M) : 5.00
  SERBEST T3: 2.51
  SERBEST T4: 1.35
  Biz sonuçların referans aralıklarına baktığımızda değerlerinde olağan dışı bir şey görmedik. Doktorun birden 100 mcg euthyrox’dan 150mcg levotirona geçmesi bizi endişelendirdi. Size göre bu sonuçlara göre 150 mcg içmesi uygun mu?

 44. Filiz yavuz diyor ki:

  İyi günler hocam
  Yapılan tetkikler sonucunda tiroid bezim alındı (bir kısmını bıraktım dedi doktorum).Tansiyon ve nabzım düşüktür,son zamanlardaçarpıntı ve uykusuzluk nedeniyle kardiolog’a gittim.Tansiyon normal ve nabız 98 dedi, çarpıntı için ilaç verdi ama kullanmıyorum.Endokrinoloji bölümüne gittim,daha önce de hipotiroid olduğumu biliyorum, nabız yüksekliği ile bağlantı kuramadım.
  TSH referans aralığı(0,48-4,81)benim değerim 1,860 T4(0,78-1,51)benim:1,35
  Hafta arası 50mg hafta sonu 75 kullanıyordum,sonuca göre 6gün 50mg bir gün almıyorum.Değerlerim normal referans aralığı dahilinde olmasına rağmen hipotiroid miyim.Kafam karıştı sizin bilginize ihtiyacım var.Teşekkür ederim, saygılarımla

 45. Tahir Yılmaz diyor ki:

  Merhaba hocam yanıtlarsanız çok sevinirim. Benim tiroitlerim hızlı çalışıyor 4 aydır tedavi görüyorum değerlerim normale dönmüştü fakat 2 gün önce kan verdim tsh değeri 0.01 çıktı t3 ve t4 normal durumda sürekli çarpıntı hissi boyunda kalp gibi atış hissi beni çok yordu bunu normale döndürmek için ne yapılması gerekiyor şuan sadece thyromazol 5 mg günde 4de 1 olacak şekilde alıyorum bu ilacı bırakmalı mıyım ayrıca bu hastalık bende panik atak yarattı cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. hipertiroidiniz var (zehirli guatr). thyromazol ilacının dozunu artırmak gerekir. Şikayetleriniz tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlıdır. Ayrıca tiroid bezinizi ultrasonografi ile de muayene etmeliyiz. Geçmiş olsun.

 46. FİSUN diyor ki:

  Merhaba Dr bey.Benim tiroidlerim az calışıyor Daha önce 75lik levotrion kullanıyordum.Ancak son 1,5 aydan bu yana çarpıntılarım başladı .Doktor tahlili sonucunda TSH degeri 6.15
  Serbest t3 2.53 serbest T4 1.52 çıktı.Doktorum ilacımı100lük olarak yükseltti.Ancak hâlâ çarpıntılarim devam ediyor.bu durum ne zaman normale döner.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

 47. FİSUN diyor ki:

  Merhaba Dr bey.Benim tiroidlerim az çalışıyor.75lik Levotrion kullanıyordum.Ancak son 1,5 aydır çarpıntılarim var .Tahlillerin yapıldı TSH6.15 serbest T3 2.53 serbest T4 1.52 çıktı.Doktor ilacımı 100lük olarak yükselltti.Ancak çarpıntım hâlâ devam ediyor.Ne zaman düzene girer.Yardımcı olursanız çok sevinirim doktor bey.Saygılar.Teşekkür ederim

 48. gürkan diyor ki:

  merhabalar hocam 8 haftalık bir gebelik mevcut. 6. haftada tsh ölçümü 59.8 çıktı. levotion miktarında dahileye doktoru artış yaparak 100’lüke çıkardı. 2 gün önce ölçüm yapıldığında tsh 13 olarak ölçüldü. ilaç 125 mg çıkarıldı. bu süreçte bebeğin ve annenin sağlığı açısından bir problem oluşturur mu. bebekte zihinsel bir gerilik riski var mı

 49. Serpil diyor ki:

  Meb. Hoca ben 4 senedir dahiliye dr verdiği 25 lik levintron ilacini kullaniyorum.dun endokrin dr ilacı kesmemi söyledi.tsh degerim 2.98 cıktı.Nasip olursa bebek düşünüyoruz.yaşim 42.Hocam sizce ilaca devam ediyim mi yoksa bırakırım mi

   • Emine diyor ki:

    İyi günler Dr.bey Bir yil once başlayan bogazimdaki rahatsızlıkla beraber 1cm ve daha küçük nodüllerin oldugu soylendi bununla birlikte mide bagirsak problemi yaşadım diger organlarimda da küçük kasilmalar yasadim,kalp in olduğu yerde kas spazmı imiş yaşadım Tsh:değer 9.54 mlu/L çıktı 50 mcg levotiron baslandi , üç ay sonra tsh değer:6.71mlu/L ile 75mcg levotiron yükseltildi,üç ay sonra tahlil yapilmadan 100mcg levotiron çıkartıldı , 21 kasim 2022 tsh deger:1.64 Ulu/ml, 6 Mart 2023 tsh değer:0.87 ulu/ml düşmüş t3 ve t4 degerler hep normaldi dr bey ilacı düşürmek yada kesmek gerekirmi bununla birlikte glomerül filtrasyon hızı normalken değer 90 idi 84ml/dk/173 düşmüş ve kalbim yine sıkışıyor gibi oluyor dr bey lutfen bilgilendirirmisiniz durumu

 50. Ebru diyor ki:

  Merhabalar hocam, kan tahlilli sonucum: TSH 24,10 mU/I (H); Serbest T4 10 pmol/I, yani subklinik hipotiroid tehsisi konuldu. Nörolog doktoru henuz ilac gerekmedigini ve vucudumun her seyi dengeledigini soyledi fakat dahiliyeci doktor thryofix 50mg yazdi.
  1) sizde ilaca baslamak mantikli mi ve evet ise bu sonuc icin siz kac mg tavsiye ederdiniz
  2) ne kadar sure icerisinde ilac etki gosterir
  Tesekkurler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. 50 mcg ilaç başlamalısın. 2 ay sonra kontrol testlere göre doz tekrar ayarlanmalıdır. Tiroid ultrasonografi ve antikorlarına da bakmalıyız. Geçmiş olsun.

 51. hasan diyor ki:

  Hocam 18 yaşındayım panik atak hastasıyım hiptroid çıktı bende bu durum ileride kalp hastalığı riskimi arttırır mı panik atağım var korkuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button