İletişimRandevu Al

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi

memede-kist-sebepleri.jpg

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme kistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme kistleridir. Hastalarda meme kanseri yönünden yüksek kaygı ve tedirginlik olduğundan, meme kistleri hakkında bize sorulan bazı soruları burada cevaplamak istiyorum.

Bana Form ile Ulaşabilirsiniz :  Memede kist neden olur?

  Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu kistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve sadece bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz. Bu yapının nedeni hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabilir.

  İlginizi Çekebilir: Fibrokist

  Memede kist olduğunu nasıl anlarız?

  Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede kist belirtileri nelerdir? Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur.

  Memede kist ve kitle arasındaki farklar

  Memede kist ve kitle arasındaki farklar  elle muayenede ayırt edilemezler. Ancak bazen kistler nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ise daha sert yapıda olabilir. Memede kist ağrı yapar mı? Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Kistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede iltihaplı kist varlığında da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı kistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

  Memede kist kaç cm tehlikelidir?

  Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir.

  Memede basit kist ne demek?

  Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler yine ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Ayrıca hastada ele gelen kistler, basit kist olsalar bile, özellikle ağrılı iseler, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir ve hastanın eline gelen bir kitlenin de kaybolması ile psikolojik olarak rahatlatılabilir.

  Memedeki kist kendiliğinden geçer mi?

  Ultrasonografik muayenede görülen kistler takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Memedeki kistler yok olur mu? Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Kistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla kahve, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memedeki kitleyi ne eritir? Memede kitleyi eriten sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile kitlenin kanser olup olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit kist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

  Memede kist için hangi doktora gidilmeli?

  Kist ve diğer kitlelerin teşhisinde ve ayırt edilmesinde en etkili muayene yöntemi ultrasonografidir. Bu nedenle meme konusunda deneyimli bir radyoloji uzmanı doktora başvurulmalıdır. Diğer branşlardaki doktorlar da (Genel cerrah, Kadın-Doğum uzmanı gibi) ancak bir radyoloji uzmanının ultrasonografi ve mamografi muayenelerinin raporuyla fikir sahibi olabilecekleri için hastalar ilk adres olarak doğrudan radyoloji uzmanına başvurmalıdırlar.

   


  224 Yorum

  • Cemile Dogan

   3 Mart 2020 at 21:59

   2012 yilinda gogus kanseri teshisi konuldu..cerrahi islemle tum gogsum alindi.kmotrapi ve radyo terapi girduim..2017 yilindan protez koydurdum gogsumun yerine..protez kotarken enjekte edilen yaglardanimi yoksa baska sebebtenmi bilmiyorum..son uc aydr kist olustu ameliyat oldugum bolgede..doktorum (benan) oldugunu kotu hylu bi kist olmadigini soyledi..simdilik cerrahi isleme gerek yok gerekirse ilerde aliriz dedi..
   Not:MR mamagrofi ,ecografi vede biyopsi yapildi kist,in nasl bi kist turu oldugu belirmenmesi icin..biraz endiseliyim haliylen..ne yapmaliyim ne onrirsiniz ?

   Reply

   • zekaipekkafali

    5 Mart 2020 at 10:37

    Merhaba. Geçmiş olsun. Kistden yapılan biyopsinin patolojisi de bening (iyi huylu) ise endişe edilecek bir şey yok, korkmayın. sağlıcakla

    Reply

    • semiha

     8 Aralık 2020 at 16:35

     merhaba hocam bnim 2 göğsümdede birden çok kist var yaşım 48 memede akıntı oluyor bu kanser olabilir mi

     Reply

     • Gülay Kızılırmak

      10 Aralık 2020 at 19:34

      Merhabalar hocam 35yaşındayım sag gögsüm agrıyodu bende gittim sol gögsümde 2 tane basit kist dedi doktorum biri 13mm digeride 9.6mm suanlık bisey yok dedi 6 at sonra tekrar gelin dedi

      Reply

      • Daria

       16 Haziran 2021 at 19:34

       Hocam merhaba devlet Hastanesi’nde ultrasyon çektirdim göğüs kisti çıktı sonuçları aldım ama genel cerrah sanki hiçbir şey yokmuş gibi davrandı ve hiçbir şey önermedi sonuçlar bu şekilde: büyüklüğü sol memede saat 12 hizasında 7mm sağ memede saat 10 hizasında 10mmboyutlu olmak üzere her iki memede dağınık yerleşimli çok sayıda kist izlendi,meme parakimi lipoklerezo özelliktedir,her iki memede parankim içinde yer kaplayan solid yada mistik lezyon izlenmedi,sağ aksiller alanlarda lenf nodu izlenmedi,sol asksillada 17*8 mm boyutlu 3-4 adet hafif kalın korteksli lenf modları izlendi*sonuç(acr-birads 3 kategori: 0-ek tetkik gerekiyor 1- negatif 2-benign bulgular 3-yuksek oranda benign 4-supheli 4a düşük 4b orta 4c yüksek 5-yuksek oranda malign 6-bilenen malignite , hocam size zahmet yardım edin *hicbirsey yok dediler gayet normal bir durum olduğunu söyleyip hiç bir tedavi yöntemi olmadığını söylediler *

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       16 Haziran 2021 at 20:12

       Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir rapor yazılmış. Koltuk altında da büyümüş lenf bezleri rapor edilmiş. Kendim ultrasonografi ile muayene etmeden net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

      • Cansu

       21 Haziran 2021 at 20:57

       Her iki göğsümde ve koltuk altlarım da kist var . Kistin koltuk altımda da olması kötü huylu bir kistin sonucu olabilir mi , yoksa zararsız kistler de koltuk altına ilerler mi?

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       22 Haziran 2021 at 01:10

       Merhaba. verdiğiniz bilgide hata var. koltuk altında kist olmaz, büyümüş lenf bezi olur. kist sadece meme dokusu içinde olur, ama memenin koltuk altına doğru olan uç bölümlerinde de görülebilir. iyi mi kötü mü olduğunu kendim ultrasonografinizi yapmadan yorumlayamam. Geçmiş olsun.

      • Nurdane

       16 Ağustos 2021 at 20:51

       Hocam merhaba ameliyat oldum 2 yıl sonra tekrar aynı büyüklükte iyi huylu kitle oluştu, normalmidir, teşekkürler

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       16 Ağustos 2021 at 21:06

       Merhaba. normal değil. bakmak lazım. Geçmiş olsun.

      • Ayşe

       24 Mart 2022 at 15:22

       İyi günler sol memede diğerine göre büyüklük var ve ultrason da saat 1yonunde 8mm septik kist var yazıyor.Kontrole altı ay sonra gel dedi doktor ama kafamın arkasindada altı aydır ağrılı şişlikler var onun için gittiğimde önemli değil demişlerdi baglantilimidir sizce ne yapmalıyım

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       24 Mart 2022 at 15:37

       Bağlantısız. hiçbir şey yapmayın.

     • Fatma

      5 Ocak 2021 at 20:21

      Merhaba hocam ben 24 yaşındayım birkaç yıldır gogsumde kistlerim var.Herr iki gogsumdede 8 mm civarında kistler var basit kistler. Araliktaki ultrason sonucunda nodül çıktı huyu belli değilmis biyopsi gerekliymiş. Doktoruma gottim 6 ay sonraya ultrason biyopsi randevusu verdi. Benim sol gogsumde nodül varmış ordan örnek alinmasi gerekiyormus ama benim sağ göğsüm şiş ve çok ağrıyor yan tarafi dokununca agrisi artiyor ne yapmam gerekiyo hocam korkuyorum üstelik agrida çok görüşünüze ihtiyacım var.

      Reply

     • Zehra

      17 Ocak 2021 at 20:32

      Salam Azərbaycandan yazıram size mən 7aydır hər iki memeden papiloma duktal epitele gore əməliyyat olmuşam 31yaşındayam,bu ay müayinə zamanı sağ memede 19x7fibrozlar var.her iki memede SR var bunlar temizlemelidirmi?

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       17 Ocak 2021 at 22:45

       Merhaba.
       Yazdığınız bulgular kanser değil, kötü huylu hastalık değil. Tekrar ameliyat gerekmez. Endişe edecek, korkacak bir durum yok. 6 ayda bir ultrasonografi ile muayene olun, böyle takip edilsin, yeterlidir. Geçmiş olsun.

      • Yrmykc

       27 Ağustos 2022 at 20:01

       Merhaba sağ meme de yaklaşık 3 yıl önce teşhis edilen yarim cm den kucuk kist oldugu soylenmisti şekil bozuklugu nedeni ile fark etmistim ve bu bozukluk arada duzeliyordu sorun olmayacagini beklemeleri gerektigini soylemislerdi ailede meme kanseri oldugu icin tedirgindim fakat son 5 aydir şekil bozuklugu duzelmiyor ve agrilarim başlafi gunden gune de artiyor doktor birşeye gerek olmadigini soyledi ne yapmam gerekiyor

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       27 Ağustos 2022 at 20:19

       Merhaba. Yarım cm’den küçük bir kist elle farkedilmez ve memede şekil bozukluğu yapmaz, ağrı da yapmaz. Sizi muayene edip ultrasonografi ile görmeden net yorum yapamıyorum. Aile hikayesi nedeniyle en fazla 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takibiniz gerekir. Geçmiş olsun.

    • Gizem

     31 Ocak 2021 at 23:17

     Merhaba hocam ben 21 yaşındayım ve sol göğsümün sol tarafında bilye gibi elime gelen bir sertlik var kist ya da başka bir şey olabilir mi?

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      1 Şubat 2021 at 03:29

      Olabilir.

      Reply

      • Ayse

       21 Mart 2021 at 16:18

       Merhaba hocam benim sol gogusumde ele gelmeyen hissedilmeyen adetdoneminde ortaya cikan bir kist oldugunu soylemisti doktor zaman zaman agriya sebep oluyor adet donemi yaklasirken 2017 de kontrol ettirmistim kucuk gozukuyordu ileride bana zorluk cikartirmi zararlimidir tesekkurler

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       21 Mart 2021 at 17:02

       Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir.

      • Kübra

       12 Nisan 2021 at 15:10

       Mrb hocam sol göğsümde ara ara oluşan ağrılardan dolayı genel cerrahiye gittim meme ultrasonu çektiler her iki göğsümde de basit kistler tespit edildi şuan su damlaciğı kadar dedi doktor altı ay sonra kontrolüm var sizce kötü huyluya çevirecek herhangi bi sıkıntı gözüküyor mu

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       12 Nisan 2021 at 15:30

       ??? Merhaba. Kendim ultrasonografi ile görmeden ne gözüktüğünü ne bileyim. Geçmiş olsun.

     • Cennet

      15 Haziran 2021 at 13:13

      Hocam sağ gogsum sol göğsüme göre şişmiş aşırı kaşınıyor ve ısısı çok yüksek hassaslasmis dokunamiyirum ne yapmalıyım

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       15 Haziran 2021 at 20:33

       Merhaba. Mastit olabilir. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

      • Burcin

       21 Mayıs 2022 at 08:49

       İyi günler hocam 20.5.2022 tarihinde çekindiğim mamografi raporumu yorumlar mısınız lütfen

       HER İKİ MEME CİLT-CİLT ALTI DOKULARI DOĞAL İZLENMİŞTİR.CİLT KALINLAŞMASI VE PAPİLLADA RETRAKSİYON MEVCUT DEĞİLDİR.

       SOL MEME ÜST KADRAN ORTA HATTA 36 MM ÇAPINDA OVAL RADYOOPASİTE İZLENMEKTEDİR.SONOGRAFİK KOLERASYON ÖNERİLİR.

       SOL MEMEDE KÜMELEŞME GÖSTERMEYEN MİKROKALSİFİKASYON ODAKLARI MEVCUTTUR.

       BİLATERAL AKSİLLER LOJLAR DOĞALDIR.

       SONUÇ: BRADS 0

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       22 Mayıs 2022 at 00:41

       Merhaba. Sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Mamografi raporunda da kitle görülmüş ve ultrasonografi önerilmiş.

      • Meryem

       17 Temmuz 2022 at 20:15

       Mrb hocam 1aydir mastit sonucu apse olustu patladi kendiliğinden dr hala iltihap oldugunu cekmeye çalıştı igneyle katiymis apse cikmadi antibiyotik verdi tekrardan bu 4.kutu olucak bu antibiyotikle gecermi bole…

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       17 Temmuz 2022 at 20:20

       Merhaba. Antibiyotik ile geçebilir de, geçmeyebilir de. sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmeden net yorum yapamam. Eğer apse ise bunu boşaltmak gerekir. tekrarlayan mastitlerde biyopsi yapmak gerekir. kronik inatçı granülomatöz mastit olabilir. onun tedavisi zor ve değişiktir. Geçmiş olsun

  • Zeynep

   9 Mart 2020 at 14:06

   Salam ben azerbaycanliyam. Size sorum var.ben 42 yasindaym. Ben iki yil önce meme agrisindan doktor a gitdim mamoqrafi çek dir dim. 2 memede de bir kaç tane kist oldugunu soyledi. Tedavi oldum.Geçti ama sonra yeniden agrimaya başladı.Son zamanlar dahada agrım çoxaldı. Doktora gitmege korkuyorum. Kistler kansere dönüşürmü ?

   Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:29

   Merhaba. Biyopsi temizse alınması gereksizdir, 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Selin

    20 Eylül 2020 at 19:36

    Merhaba ben 27 yaşındayım bekarım 2011 yılında sağ göğsümde kist tespit edildi ve büyüklüğünden dolayı alındı. Sonraki süreçlerde her iki göğsümde de birden fazla kitleler meydana geldi sağ göğsümde 7 sol da ise 10 tane tespit edildi ve boyutlarının büyük olduğunu söyledi doktor 3 ay sonrasına kontrol istedi bu kistlerden nasıl kurtulabilirim. Ve aynı zamanda ben 1 yıl öncede yumurtalığıma yapışmış büyük bir kistle tekrar ameliyat oldum ve yumurtalığımın birinide aldırmak zorunda kaldım. Vücudum sürekli bu kistleri üretiyor sanırım ne yapmam gerekiyor

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     20 Eylül 2020 at 20:08

     Merhaba Selin, bazı bireylerde değişik organlarda çok sayıda kist oluşmakta ve bunun nedeni net olarak bilinmemektedir. Meme kistlerinde ameliyat gereksizdir, gerektiğinde iğne ile ameliyatsız tedavi ederiz, bu iyi huylu yumurtalık kistleri için de geçerlidir. Tanı ve tedavi için gelebilirsin.

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      10 Aralık 2020 at 19:32

      Doğru demiş

      Reply

     • Züleyha akyol

      16 Mart 2022 at 22:56

      Merhaba benim sol göğsümde yanma ve biraz zorlandığım zaman ağrı oluyor birden böyle yüksek sesle konuştuğum zaman falan ağrı sizlama oluşuyor birde böyle güldüğüm zaman zorlanıyorum sizce nedeni nedir

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       16 Mart 2022 at 23:01

       Merhaba. Meme ultrasonografi ile bakılması gerekir. Geçmiş olsun.

   • Gülay

    16 Haziran 2022 at 23:22

    Hocam merhaba sağ memede misket büyüklüğünde elime sert beze gibi gelen birşey hissettim ve hemen genel cerrahi uzmanı na gittim ultrason la bakıldı çok fazla basit kistler olduğunu 6 ay sonra kontrole gelmemi söyledi sol memede ise sıktıgımda akıntı geldi 37 yaşında 1 çocuk annesiyim memedeki sertlik geçmiyor olduğu gibi duruyor bu durumda beni endişelendiriyor sizce ne olabilir kistlerde böyle sertlik olurmu ne yapmam gerekiyor

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     16 Haziran 2022 at 23:27

     Merhaba. Memede eline gelen sertliğin Ultrasonografi muayenesi sırasında doktor tarafından görüntülenmesi ve ne olduğunun rapor edilmesi gerekirdi. Kistler genellikle yumuşak olur ve pek fazla ele gelmezler.
     Sizi görüp ultrasonla muayenenizi yapmadan daha net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

     Reply

  • Hilal

   19 Eylül 2020 at 08:11

   Slm hocam sol göğüsümde süt bezesi var dedi doktor ağrıyor ve büyüdü şimdi sağ göğüsümdede var coğaldı ve sol göğüsümde şekilde bozukluğu oldu napmam gerekli şimdiden teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Eylül 2020 at 08:38

    Merhaba ultrason ile muayene etmek ve ona göre hareket etmek lazım

    Reply

  • Ozlem

   22 Eylül 2020 at 21:49

   Merhabalar nasılsınız? Bundan üç yıl önce komplike ve basit kistler olmak üzere birden fazla kist çıkmıştı her iki memede de..şuan malesef bu covid den dolayı hastaneye gitmeye korkar olduk:( yaklaşık bir yılı gecgindir de kontrole gitmedim. Komplike kistler icinde şüpheli kistler denildigini öğrendim ve tedirgin de oldum epeyce..su dönemde kontrolü ertelemek mantıklı geldi ama bı riski varmı acaba kanserle ilişkisi varmıdır komplike olarak adlandırılan kistlerde ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Eylül 2020 at 21:56

    Merhaba Özlem. Komplike kistlerin iğne biyopsisi veya yakın takibi gerekir, bunun riski Covid riskinden yüksektir, gelmelisin.Geçmiş olsun.

    Reply

   • Tuğçe Akyol

    25 Ağustos 2021 at 12:40

    Merhaba bende de komplike kist çıktı da aşırı ağrısı var doktor 3 ay sonra ultrason önerdi sadece. Siz ne yaptınız biyopsi oldunuz mu inş temizdir

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     25 Ağustos 2021 at 16:09

     Merhaba. Komplike kisti 3 ay beklemek risktir. Hemen biyopsi yapılıp adı konmalıdır. Geçmiş olsun.

     Reply

     • Özlem

      29 Kasım 2021 at 21:34

      Zekai bey merhaba. Mart 2021 ayında göğsümde çok sayıda kist görüldü. Doktorum bir sorun olmadığını ve altı ayda bir kontrole gelmemi söyledi. İkinci kontrol öncesi hamile olduğumu öğrendim. Kistlerin çok sayıda olduğu sol meme gebelik nedeniyle hiç büyümedi. Diğer meme normal şekilde büyüdü. 35 yaşındayım ve ilk gebeliğim. Emzirme döneminde sorun yaratır mı bu kistler? Süt üretimi normal şekilde gerçekleşir mi? Kontrolüm 3 hafta sonra ama yine de endişeleniyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Hoşçakalın.

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       29 Kasım 2021 at 21:41

       Merhaba. fibrokistik meme hastalığınız var. böyle memelerde genellikle kistler ve hastanın şikayetleri iki taraflı olur. sizin şikayetlerinizin tek taraflı olması anormal bir durum. fibrokistik memeleri 6 ayda bir ultrasonografi ile takip ediyoruz. Böyle memelerin emzirme döneminde genellikle sorun olmadan süt üretimi normal kalabilir. Sizi kendim görüp ultrasonografi ile muayene etmeden daha net yorum yapamıyorum. kontrolünüze bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Tuğçe

   27 Eylül 2020 at 12:32

   Sol meme 7 hizasında 6.2*4,4mm,saat 2 hizasında 4,3*3.7mm ve aynı alanda derinde 5.6*3.4mm,saat 1 hizasında 4.4*2mm,sağ memede saat 9 hizasında 6.3*2.5mm,saat 10 hizasında 9.5*3.6mmboyutlarında düzgün kontörlü orta derecede arka duvar parlaklığı gösteren bening karakterde fibronodüler oluşumlar kaydedilmiştir.malignite bulgusu saptanmamiştır.aksiller alanda 22*8mm boyutunda hilus yağ içerikleri belirgin reaktif karakterde bir kaç adet lenf nodu izlenmektedir.sonuç her iki memede bening solid fibronodüler oluşumlar
   Yaşım 33 ultrason raporum bu 6 ayda kontrol dedi doktor. Çok korkuyorum raporu yorumlar mısınız

   Reply

   • tuğçe

    27 Eylül 2020 at 12:51

    hocam öncelikle cevabı hemen verdiğiniz için çok teşekkür ederim.peki raporda yazılı olan çapları verilmiş şeyler nedir yani kist mi kitle mi ve kaybolma ihtimali var mıdır?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     27 Eylül 2020 at 13:03

     Benign karakterde (yani iyi huylu) fibronodüler oluşumlar izlendi, malignite (yani kanser) bulgusu saptanmadı denmiş. Yani Raporda bu ifade kullanılmasa da FİBROADENOM denilen iyi huylu meme kitleleri olduğu anlaşılıyor. Takıntınız devam ederse bana gelebilirsin. Sağlıcakla

     Reply

     • tuğçe

      27 Eylül 2020 at 13:13

      peki bu fibroadenomlar ağrı ve yanma yapar mı ?

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       27 Eylül 2020 at 13:20

       Fibroadenomlar yapmaz. Fibrokistik memede ağrı, yanma olur. Görmeden bu rapor üzerinden başka net yorum yapamayız.

    • Ebru

     2 Şubat 2021 at 12:24

     Merhaba hocam sol göğsümde ele gelen Bi şişlik var elimle hareket ettirebiliyorum önemli bişiy midir ne yapmam gerek

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      3 Şubat 2021 at 08:13

      Ultrasonografi muayenesi gerekli. Her şey olabilir. Geçmiş olsun.

      Reply

  • Alev

   28 Eylül 2020 at 17:41

   Her iki memede cilt- ciltaltı yağlı doku areola ve nipple tabiidir.
   Her iki memede fibrokistik patern ve büyüğü solda 7 mm boyutta sağda 17 mm boyutta birkaç adet anekoik koştuk lezyon izlendi. Sağ meme saat 9 hizasında 27*13 mm boyutta düzgün konturlu hipoekoik solid kitle izlendi. (FIBROADENOM) Sağ aksiller bölgede büyüğü 10*6 mm boyutta 3-4 adet reaktif hipoekoik lenf nodu izlendi.
   Sonuç bilateral fibrokistik meme sağ memede fibroadenom.
   Sayın Hocam iyi çalışmalar.meme ultrasonu raporum budur, rica etsem yorumlar misiniz, teşekkür ederim, biraz korkuyorum…

   Reply

   • Alev

    29 Eylül 2020 at 11:41

    Hocam merhaba, yukarıda benim gibi raporunu yazan hastalara ve yazdıkları rapora bilgi verdiginizi gördüm. Benim raporumda olumsuz bir durum mu mevcut bu sebeple mi yorumlamak istemediniz? Sizden ricam Sayın Hocam lütfen bilgi yazarsanız sevinirim. Fibrokist fibroadenom tabirleri ve verilen mm boyutlar endişe edecek bi durum mudur? Teşekkür ederim cevap için.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     29 Eylül 2020 at 11:50

     Merhaba. Sağ meme saat 9 hizasında görülen kitle fibroadenom olarak yorumlanmış. aynı tarafta koltuk altı lenf bezleri de var. Bu nedenle bu kitleyi kendim görmeden iyi huylu (Fibroadenom) yorumundan emin olamadım. Anekoik kistler problem değil.

     Reply

   • Ayten

    17 Kasım 2020 at 15:49

    Sağmeme iç kadranda3.5 ×6mm boyutlarındadüzgün sınırlı lobule şekilli nonkalsiflye santralinde radyolüsen alan bulunanizodens kitle izlenmiştir ( benign intramamaryan lent nodu hocam bu sonucu değerlendirirmisiniz teşekkürler

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     17 Kasım 2020 at 16:03

     Merhaba. Sorun değil, iyi huylu lenf bezi görülmüş.

     Reply

     • Ayten

      18 Kasım 2020 at 01:30

      Çok teşekkürler hocam çok rahatlattınız beni

      Reply

      • Yağmur

       12 Mart 2021 at 01:37

       Merhaba hocam benim sol göğüsümde 2 tane kist bulundu şekil bozukluğu oldu ve ben şüphelenip gittim. 1 tanesi için doktor iyi değil dedi ama herhangi bi müdahalesi olmadı takip edelim dedi ve 3 ay sonraya randevu verdi benim ağrılarım oluyor kist 1.4mm imiş koltuk altı bölgeme yakın elle de anlaşılabiliyor göğüsümde kızarıklık olmaya başladı randevumu beklemeden gitmeme gerek var mı?

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       12 Mart 2021 at 17:31

       Biyopsi gerekir.

     • Gamze

      16 Aralık 2020 at 13:36

      merhaba hocam sol gögsümde 5.2 mm basit kist olduğunu bunun ağrı bile yapmayacağını senede 1 kere kontrole gitmem gerektiğini söylemişlerdi Geçen sene çok aprı yoktu bu senede de gidemedim 2 sonbahar geçti Şu an gögsüm gün aşırı çok ağrıyor sol gögsümde uyurkan bile ağrıyı hissediyorum kalp ağrısı gibi covid den korkup doktora da gidemiyorum

      Reply

  • Eda

   28 Eylül 2020 at 19:00

   Merhabalar ben 27 yaşındayım benim de sağ göğsümde tam meme ucumun altında bir tane iyi huylu kitle, her iki göğsümde koltuk altıma doğru daha küçük birkaç kist tespit edildi. Göğüs batması ve hassasiyet yapar mı? Kortizon kullanmıştım daha önce ondan sonra kistler tespit edildi kortizon kullanmam kist oluşumunu tetiklemiş olabilir mi acaba? Bu geçer mi çünkü batma hissi günlük hayatımı etkileyecek şekilde rahatsız edici? Doktor takip gerekir 6 ay sonra bakalım tekrar dedi.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 19:16

    Merhaba. Kortizon kistleri tetiklemez. Kendiliğinden azalır, artar veya aynı kalır, bunu belirleyemeyiz, bünye meselesi. İyi huylu kitle dediğin ultrason yorumudur, yorumu yorumlayamam, kendim görmem lazım. Sağlıcakla

    Reply

  • Aysegul

   2 Ekim 2020 at 19:09

   Merhabalar hocam benim sag göğümümün üst tarafında yüzeyi düzgün elime gelen Bi kitle var hastaneye gittim ultrason cektiler ama sonuç temiz cıktı. Ama ele gelen kitle var adet dönemine yakın cok agrı yapıyor ve kitlenin bulunduğu gögüsümde büyüme oldu bu kitle kötü huylumudur yaşım 28

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    2 Ekim 2020 at 19:18

    Merhaba. Kitlenin ultrasonografik görünüm özelliklerini yazmamışsın. Eğer kist ise ve ağrı yapıyorsa ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmelidir. Kist değil de solid bir kitle ise ve görünüm özellikleri kanser yönünden şüpheli ise yine ultrasonografi kılavuzluğunda iğne biyopsisi yapılmalıdır. Ultrasonografi ile muayene etmeden buradan başka bir yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

    Reply

    • Hikmet

     6 Ekim 2021 at 11:53

     Hocam merhaba sağ meme ucunda damar genişlemesi olmuştu bir ara ve acayip ağrı ve hassasiyet olmuştu. Regl dönemlerindede hala hassasiyet ve ağrı devam ediyor. Koltuk altında ağrı oluyor geceleri uyurken bile hissediyorum bunu.Doktora gittim ve sağ meme dış kadranda 3 mm boyutunda kist izlendi radyoloji sonucu bu. Önemli birşey mi ? İğne ile boşalttırmalı mıyım Lütfen yardımcı olun çok tşk ederim

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      6 Ekim 2021 at 15:55

      Önemsiz, gerekmez

      Reply

  • Aysegul

   3 Ekim 2020 at 15:07

   Ultrason da bişe cıkmamışki hocam doktor ultrasonun temiz bişe görünmüyor dedi ama benim elime gelen kitle var dedim doktor elle muayene etti evet kitle var burada dedi ama ultrason da görünmemiş adetime yakın agrı yapıo ne yapmam gerekio

   Reply

  • Sibel Aydoğdu

   18 Ekim 2020 at 13:33

   Merhaba hocam benim her iki göğsümde de çeşitli büyüklükte kist var ve takipte. Sol göğsümde hızla büyüyen ve ceviz büyüklüğünde kist oluştu. Ondan ve şüpheli başka bir kistten biyopsi yapıldı. Sonuç iyi çıktı ama yakından takip edileli dedi Dr. um. Ayrıca kistin aldırılması gerektiği söylendi. ceviz büyüklüğündeki kist çok ağrı, sancı ve yanma yapıyor. Yeni geldiğimiz şehirde pandemi sebebi ile korkuyorum hastaneye gitmeye. Sizce acil bi durum var mı amaliyat işimi 2 – 3 ay ertelesem sıkıntı olurmu. Amaliyat zor mu. Yardımcı olursanız sevinirim çok sağolun

   Reply

  • Yasemin

   22 Ekim 2020 at 16:09

   Merhaba hocam bir n ultroson yapıldı 5 mmetre kist olduğunu söylediler bir sene sorna tekrar kontrol büyüme varmı diye bakilacagini söylediler 5 ml metre normal midir kistte

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Ekim 2020 at 17:07

    Merhaba. Kist normal değil, ama önemsizdir. Yine de yıllık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Sağlıcakla

    Reply

    • Nilifer

     26 Kasım 2020 at 16:55

     Hocam merhaba mlo grafidememe üst kadran anterior planda yaklaşık 9mm ve 5mm çapında iki adet asimetrik yoğunluk artışı izlenmiştir bu
     memografi sonucu hocam ultrasyon sonucuda şöyle her iki memede dış kadrandaen büyüğü sağda 4.4mm solda 4.3mm çapında ölçülen birkaç adet kist izlendi malum bu pandemiden dolayı hastanelere gitmeye korkuyoruz bu sonuçlar için randevu alamadım değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      26 Kasım 2020 at 16:58

      Merhaba. Fibrokistik hastalığınız var. önemli bir problem değil. geçmiş olsun

      Reply

      • Gülşah

       9 Aralık 2020 at 19:54

       İyi akşamlar hocam ben 31 yaşındayım . sağ meme saat 3 yönünde areolaya 3 cm mesafede 9X3 mm ebatta , saat 10-11 yönünde areolaya 4 cm mesafede 10×4 mm ebatta düzgün sınırlı hipoekoik lezyon izlendi(FA?). Sol memede saat 7 kadranında areolaya 3 cm mesafede 5×2 mm ebatta düzgün sınırlı hipoekoik lezyon izlendi . ( FA? Yoğun içerikli kist?) USG Takibi önerilir . Sol meme saat 2 yönünde areolaya 4-5 mesafede ekojen yağlı billurdu bulunan 12x 4,5 mm ebatta düzgün sınırlı hipoekoik lezyon mevcuttur (İML) hocam bu ultrason sonucum bana herhangi bir şey yok dediler ama benim sol kolum ve sol taraf sırtım çok fazla ağrıyor memeye ağrı girdikten sonra direk kola vuruyor bu normal midir ?

    • Mihrican

     23 Nisan 2021 at 13:31

     Mrb hocam benim sol göğsümde saat 6 yönünde 4mm basit kist var 22 yasindayim 2 gündür sol kolum koltuk altindan itibaren yanma uyuşukluk ağrılı bi durum var onemsemeliyim

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      23 Nisan 2021 at 14:34

      Merhaba. Önemsememelisin.

      Reply

  • Selin

   26 Ekim 2020 at 11:14

   Merhaba hocam 3 aylık çocuğum var ve emziriyorum. 3 aydır bi sıkıntı yoktu 1 saat öncesinde emzirirken farkettim ki 3-5 adet küçük çaplı gözle ve elle dokununca belirli beze şeklinde sol memede yumuşak şeyler gördüm. Fakat emzirince geçti. Süt dolunca tekrar belirginleşti. Sizce ne yapmalıyım bu durum normal midir?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Ekim 2020 at 11:16

    Merhaba. Normal. Emzirmeye devam. Sağlıcakla

    Reply

  • Gizem

   31 Ekim 2020 at 00:40

   Merhaba hocam, mememin ortasında parmağıma gelen nohut büyüklüğünde bir sertlik var. Dokununca acıyor onun dışında bir agrısı yok. Ne yapmalıyım, kanser olma ihtimaline karşı pandemi bitimini beklemeden muayene olmalı mıyım

   Reply

  • Pelin

   31 Ekim 2020 at 18:39

   Merhaba hocam 33 yaşındayım. Sol meme üst dış kadranda saat 2 hizasında periferal yerleşimli 9*17mm boyutlu uzun aksi cilde paralel makrolobule konturlu izoekoik ve alt iç kadranda saat 8 hizasında 4*6mm boyutlu düzgün konturlu hipoekoik solid noduler lezyon izlenmiştir. Sağ meme saat 12 hizasında periareolar bölgede 5*10 mmboyutlu uzun aksi cilde paralel makrolobule konturlu izoekoik solid noduler lezyon izlenmiştir FA? Yağ lobulu? Sağ meme üst dişi kadran periareolar bolgede7 mm boyutlu basit kist ve 6mm boyutlu komplike kist saptanmıştır. Hocam uç ay sonra kontrolüm var. Endişelenmeli miyim? Yorumlar misiniz

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    31 Ekim 2020 at 18:49

    Merhaba. ultrasonografi raporunuzda kanser yönünden şüpheli oluşumlar rapor edilmiş. Deneyimli meme girişimsel radyoloğu tarafından yakın takip ve gerekirse biyopsi yapılması uygun olur. Geçmiş olsun.

    Reply

   • Pelin

    31 Ekim 2020 at 21:20

    Hocam teşekkür ederim ilginiz icin dr korkulacak bisey yok demişti de o zaman 3 ayı beklemeyeyim mi Hocam

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     31 Ekim 2020 at 21:29

     Beklenebilir, kontrollerinizi radyolog yapmalıdır.

     Reply

  • derin

   9 Kasım 2020 at 12:57

   merhaba hocam.ben sag memem de aniden bir kitle fark ettim hemen doktora gittim .ultrason da 3.5 cm kist var dedi korkulacak bisey yok dedi. ben kisti elle muayene edince kist cok sert ve alt kismin da içe dogru bir kirinti var bu beni cok korkuttu.yani geneli puruzsuz sert ve alt kisminda dokununca bir girinti var.bu normal mi .cok korkuyorum.

   Reply

  • Sebahat KÜLÜNK

   11 Kasım 2020 at 22:05

   Merhaba hocam,33 yaşındayım,emzirme dönemim yeni bitti ultrason sonucum şöyle
   Sol meme saat 1 hizasında 4.5×2.9 mm boyutlarında,lobüle konturlü,konturunde ekojen indentasyon ve RDUS incelemede santral kanlanma izlenen,intramamarian lenf nodu lehine hipoekoik solid lezyon mevcuttur.
   Sol aksillar fossada 17.4×6.8 mm boyutlu,korteksi ince kronik reaktif görünümlü bir adet lenf adenomegali mevcuttur.Diğer memede nolmal seyirdedir.BI-RADS.2
   SONUCUMU yorumlar mısınız doktor bey.Teşekkür ederim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    11 Kasım 2020 at 22:24

    Merhaba Sebahat hanım. ultrasonografinizi yapan radyolog doktor arkadaşımız sol memede bir kitle görmüş ve bunun lenf bezi olduğunu düşünmüş. Ayrıca sol koltuk altında da bir lenf bezi görmüş ve bunun da iyi huylu reaktif bir lenf bezi olduğunu düşünmüş. ben radyoloji profesörü olarak ultrasonografinizi kendim yapmadan bu yorumları yorumlamam uygun olmaz. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Hatice

   12 Kasım 2020 at 18:01

   Merhaba 28 yaşındayım bekarım sağ göğsümde yeni bi sertlik farkettim. Regl günüme 1 hafta var bunla alakalı mıdır bilmiyorum normalde şişlik ve hafif ağrı olurdu ama ilk kez böyle bi sertlikle karşılaşıyorum ağrı yok. cerrahi onkolojiden randevu aldım ama uzak bi tarihe çok korktum kanser riski var mıdır hocam ne yapmam lazım bilgilendirirseniz çok sevinirim..

   Reply

  • Berfin

   20 Kasım 2020 at 22:24

   Hocam merhaba iyi akşamlar.20 yaşındayım sağ göğsümün biraz sağ üstünde ağrılar hissederdim ama ciddiye almazdım. Şuan ağrılar arttı ve çok bariz ele gelen bi kitle var sert. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Kasım 2020 at 22:45

    Mail ile cevapladım.

    Reply

  • Buse

   5 Aralık 2020 at 12:11

   Hocam, yılda en az bir iki kere meme ultrasonuna giriyordum. Basit kistlerim vardı . 23 Kasım’da ultrasona girdiğimde sağ memede 10*6,5mm büyüklüğündeki kistin içeriği komplike olarak yorumlandı. Doktorum ilk etapta biyopsi önermedi. Regl günümün 3-4 günü tekrar gelmemi söyledi . 12 gün sonra tekrar gittiğimde ultrason sonucum yine aynı çıktı. Bu sefer ocak sonuna gün verdiler tekrar.. endişe edilecek bir durum yok diyip yakın takibe aldılar ama çok korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz

   Reply

  • Nurten

   6 Aralık 2020 at 03:24

   Merhaba.Daha önce ultrasonka bakıldığında fibrokistlerim olduğu söylenmişti. 4- 5 gün önce sol memede ceviz büyüklüğünde bir kitle elime geldi. Hızlı bir şekilde büyüdü nerdeyse iki katı oldu ve ağrı yapıyor. Regli öncesindeyim muayene için regliyi beklemeli miyim?

   Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   6 Aralık 2020 at 10:22

   Merhaba. Elinize gelen ağrılı kitle, yüksek ihtimalle bir fibrokist’tir. Adet dönemini beklemeden, deneyimli bir meme radyoloğu ultrasonografi ile muayene etsin. Öncelikle kist mi, solid bir tümör mü olduğunu ayırt ederiz. Tümör ise biyopsi alırız. Kist ise, kötü huylu olmasa bile, büyük ve ağrılı olduğu için ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

  • İrem

   8 Aralık 2020 at 01:44

   Merhaba ben 19 yaşındayım. 2-3 aydır sanırım tam hatırlamıyorum sol mememin hemen altında kemik ile memem arasında yani nohut bezelye büyüklüğünde küçük bi beze var dokununca ağrıyor bazen hiç ağrımıyor ama bazen ağrıyor. Özellikle adet dönemimde ağrıdığını farkettim ama adet günüme 10 gün kala da ağrıdığı oluyor. Sizce ciddi bir şey var mıdır? Covid-19 dan dolayı hastaneye gidemiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    8 Aralık 2020 at 07:21

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı tarif ediyorsun. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Rabia

   11 Aralık 2020 at 00:26

   Hocam sol mememde 2.5 cm kist var sag mememdede 2 tane elime geliyor. Hipofiz adenomum var ama kan degerlerim normal onla bi ilgisi varmi

   Reply

  • Satiye

   13 Aralık 2020 at 15:09

   Hocam Merhaba benım ultrasyon sonucum her ıkı gogusde tip C meme paterni izlenmektedir her ıkı meme de cilt ve cilt altı yag dokusu normaldir sag memede en buyugu retroareolar alanda 14 mm capında olan cok sayıda basıt kıst görülmektedir sol meme saat 10 hızasında 22x9mm boyutlarında anekoik kist görulmektedirher iki aksillada patolojık boyut ve gorunumde lenf nodu saptanmamıstır. Ultrasyon sonucum bu bneım merak ettıgım endıselemdıgım konu tip C Paterni izlenmektedır yazıyoya korkulacak bı husus mu doktor bey ınternette baktım yogun meme olarak gecıyo genc yas bayanlarda ve meme yapısı kucuk olanlarda goruluyor yazıyo yas ılerledıkce yogunluk azalıyo yazıyo

   Reply

   • Satiye

    13 Aralık 2020 at 23:15

    Tsk ederm Hocam bırde ınternette bu Tip C yapılı goguslere sahıp olanlarda kanser olma oranı daha yuksek yazıyo o yuzden endıselendım ama genelde de genc yaslarda ve meme yapısına genetik olma ozellıgıne sahıp kısılerde tip C olma ozellıgı vardır yazıyo bırde yas ılerledıkce bu yogunluk azalıyo yazıyo

    Reply

  • Yasemin

   14 Aralık 2020 at 12:49

   Sayın hocam saygılar
   Benim kızım 17 yaşında kist ameliyatı oldu Manisa 8 Eylül Hastanesi’nde geçen yıl şimdi de sağ göğsünde var dirsek büyüklüğünde iki tane biri sağ yantarafta diğeri de ön ortada ağrı oluyo bizim burda Çankırı Ilgaz da tedavi yok bizi Ankara yada başka bir ilimize yönlendiriyorlar hocam biz kızımızı sürekli ameliyat ettirirsek heryerş kesik kesik olcak başka bir şey var mıdır başka bir yöntemi yolu hocam bize yardımcı olun lütfen bu konuda daha yaşı küçük ve ben napacağımı bilmiyorum şaşırdım artık ve çağresizğm sayın hocam efendim sizden Saliha’ ma yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

   Reply

  • Selin

   18 Aralık 2020 at 14:50

   Merhaba hocam 18 yaşındayım. Sol göğsüm diğerinden daha büyük, göğüslerim küçük oldugu için hemen anlaşılıyor. Genel cerrah asimetri olabiliyor, kistlerin var 2 yılda bir ultrason çektir dedi. Ultrasonum da temiz çıktı ama hafifçe büyük olan göğsümün üstünde bir serçe parmak büyüklüğünde bir şey var ve basınca çok az sızlıyor. Sağ göğsümün yan tarafında da böyle. Bende polikistik over var kistleri etkiliyor olabilir mi dedim evet dedi ama beni pek bilgilendirmedi. Radyolojiye mi gitmeliyim net cevap almak için, ultrasonda gözükmeme olasığı var mı kötü bir şey varsa? Meme kanseri bu yaşlarda olur mu, bazen ultrasonda görmüyorlarmış biyopsi yapılınca çıkıyormuş. Lütfen cevap verin, internette araştırdıkça moralim bozuluyor

   Reply

   • Selin

    19 Aralık 2020 at 01:32

    Cevabınız için teşekkür ederim. Fibrokistik meme ileride kötüye döner mi kanser gibi? Polikistik over etkisi azalırsa bu kistler gider mi çünkü adet düzensizliğim de var. Fibrokistiğin kesinliği için direkt Radyoloji uzmanına mı gitmem gerekir yoksa genel cerrahiye mi ilk? Teşekkür ederim tekrardan, çok hızlı cevap vermişsiniz, istanbulda olsaydim kesinlikle size gelirdim

    Reply

  • Zeynep

   19 Aralık 2020 at 00:46

   Hocam merhabalar bana bu sonucu lutfen yorumlayın doktorum hic bisey söylemeden 6 ay sonra usg randevusu verdi…sol memede saat 6 hizasinda areolaya 1cm mesafede 7× 4 mm boyutlarında heterojen , hipoekoik lezyon izlenmiştir. (solid lezyon ? komplike kist? ) 6 qy sonra usg kontrolu önerilir. Bunu bana acikalaybilirmsiniz lutfen psikolojim bozuldu.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Aralık 2020 at 00:54

    Merhaba. Ultrasonografide tarif edilen kitleye biyopsi yapmak gerekir. iyi huylu bir kist, apse veya daha kötü bir sonuç (tümör, kanser gibi) çıkabilir. 6 ay beklemek doğru değil. tecrübeli bir radyolog tarafından ultrasonografinin tekrarlanması ve buna göre gerekirse ultrasonografi kılavuzluğunda iğne biyopsisi yapılması uygun olur. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Nur çoskun

   27 Aralık 2020 at 02:01

   Merhaba hocam 1 hafta önce yoğun meme ağrısından hastahaneye gittim. Emzirmeyi bırakalı 5 ay olduğundan süt kanallarında tıkanma okarak düşünüyordum. Fakat yapailan usg rapaorumda ; her iki memedede 5mm çapında altında septalı septasız kistler izlenmiştir. Sağ memede saat 12 hizasında areola kenarına 1cm mesafede 11.5*6 mm boyutunda içerisinde ekojenik alanlar izlenen RDUS da belirgin kanlanmasi saptanmayan oval şekilli silik sınırlı hipoekoik lezyon izlenmiştir.(hamartom?) Sağ meme retroareolar alanda en geniş yerde 7*2.5mm boyutunda oval şekilli düzgün sınırlı RDUS da kanlanmayan hipeokoik lezyon izlenmiştir. Sağ memede yapısal bozulma saptanmamıştır. Sağ aksillada patolojik olarak değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi sol memede solid kitle lezyonu veya yapısal bozulma saptanmamıştır sol aksillada patolojik olarak değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi 6 ay sonra ultrason önerildi hocam lütfen cevaplarmisiniz 6 ay beklemeli miyim memede hergun ağrım ve kolumda uyuşmalar oluyor doktor hiçbir açıklama yapmadı iyi huylu mu kötü huylu mu ağrılarım korkutuyor.

   Reply

  • Nur çoskun

   28 Aralık 2020 at 21:13

   Çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun bir haftadır düşünmekten kafayı yiyecektim. inş kontrol için size geleceğim kolay gelsin iyi çalışmalar.

   Reply

  • selma

   30 Aralık 2020 at 13:42

   Merhaba,hocam 35 yaşımdayım.29 Aralık tarihinde çekilmiş olduğum ultrason sonucum
   sol meme retroareolar bölgede 3 mm çapa ulaşan lümeninde yoğun içerikle uyumlu hipoekoik görünümler bulunan ektazik duktuslar izlendi.
   sol meme saat 2 hizasında hiler çentiği ayırt edilen 6.5×2.5 mm boyutlu ovoid intramamaryan lenf nodu ile uyumlu hipoekoik lezyon izlendi.
   Cilt altı dokular normaldir.
   doktor yılda bir kontrole gelmem gerektiğini söyledi uzun bir süreç değil mi endişeliyim hocam yardımcı olurmusunuz.
   sol meme mi sıktığım zaman hafif sarımsı bir sıvı geliyor.daha öncede iltihaplanma yaşamiştım mememde kendiligınde gecti ve doktora gittigimde süt kanallarinda genisleme var denmisti.
   hocam sol meme cevremde de hafif şekilde yanma ve cok az şekilde hassasiyet acı benzeri birşey var. ilk defa bu şekilde yanma hissediyorum.suan da da adet halimdeyim bir ilgisi olabilir mi.

   Reply

  • Hatice

   2 Ocak 2021 at 01:12

   Merhaba hocam 33 yaşındayım emzirmiyorum. Sol mememde ateş agri ve şişlik oldu, fibrokistik lezyon dediler iltihaplanma oluşmuş doktor antibiyotik verdi şikayetler biraz geçmişti ancak ele gelen kitle vardi kontrolde ultrason mr da iyi huylu denildi aradan 15 gün geçti şikayetlerim yeniden başladı ağrı şişlik yine antibiyotik kullandım hiç fayda etmedi şimdi ne yapmalıyım ne olabilir? Aynısı bir yıl once de olmuştu fakat antibiyotikle geçmişti.

   Reply

  • Yaprak Elem

   2 Ocak 2021 at 21:51

   Merhaba hocam, 34 yaşındayım, 8 yıldır sol göğsümde birads3 tanısı konulan 17*12 mm boyutlarda lezyon vardı. 2 ay önce gittiğimde kenarları düzgün sınırlı olmadığı için birads4 dedi radyolog ve biyopsi önerdi. Başka bir doktora gittim 1 ay önce yine birads3 dedi. Pazartesi günü biyopsim var ama ben biyopsi yapılmadan birads3 olan bir kistin ameliyat ile alinip alınamayacağını merak ediyorum? Biyopsi yaptırmadan direk aldirabilir miyim acaba? Araya yılbaşı girdiği için size acilen danismam gerekti, ilgilenebilirseniz gerçekten minnettar kalırım, saygılar.

   Reply

  • Busra

   8 Ocak 2021 at 03:17

   Hocam iyi günler meme ulstrasonuyla benim sol mememde basit kist saptandı 2 ayri doktora gittim birisi 6mm çapında dedi diğer doktor ise 8 mm çapında olduğunu söyledi kistimin ve biyopsi yapılmadı yogunda bir meme dokum var fakat herhangi bir işlem yapılmaksızın beni 6 ayda bir kontrole gelmem şartıyla geri gönderdiler herhangi bir müdahaleye ihtiyacım var mıdır biyopsi yapılabilir miydi yasim 23

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    8 Ocak 2021 at 07:31

    Önemsiz. Unut gitsin.

    Reply

  • Beyza

   8 Ocak 2021 at 22:34

   Hocam merhaba. 25 yaşındayım. Geçen ay reglden yaklaşık 10 gün önce sol meme ağrısı başladı. Regl yaklaştıkça ağrı arttı ve reglle birlikte azaldı. Regl bittikten sonra arada batma ve sızlama şeklinde ağrı oldu. Şimdi regle 1 hafta var ve yine sol memede, memenin alt kısmında elime sert bir kitle geliyor ve bu kitle ağrıyor. Batma şeklinde meme ağrısı da oluyor arada. Pandemiden dolayı doktora gitmeye cekiniyorum. Ne tavsiye edersiniz? Önemli bir şey olma durumu beni tedirgin ediyor.

   Reply

  • Zeynep

   10 Ocak 2021 at 13:55

   Merhaba hocam 24 yaşındayım her iki göğsümde de birden çok kist varmış ama emziriyorum emzirmeyi bırakmalı mıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    10 Ocak 2021 at 16:36

    Hayır, emzirmeye devam edin.

    Reply

  • Fatma

   11 Ocak 2021 at 21:42

   Hocam merhaba iyi günler 18 yaşındayım geçen sene biyopsi yapıldı patoloji sonucumda Sol meme, eksizyon ,fibrokistik değişiklikler çıktı doktorum korkulacak birşeyin olmadığını iyi huylu olduğunu 6 ayda bir kontrole gelmem gerektiğini söyledi. Ameliyattan 6 ay sonra gittiğimde Sol meme saat 7 hizasında areoladan 5cm uzaklıkta 15×8 mm boyutunda düzgün sınırlı hipoekoik Solid nodul izlediğini her iki aksiller bölgede kısa aksı 1cmden küçük reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodunun izlendigi ve insizyon hattı düzeyinde cilt altı dokuların hafif ödemli olduğu belirlendi. Ameliyattan 1 yıl sonraki olan kontrolumde ise Sol meme saat 7 hizasinda areoladan 5cm uzaklıkta periferik yerleşimli 18×8 mm boyutunda düzgun konturlu yüzeysel yerleşimli, hipoekoik solid lezyon izlendigi görüldü. Ağrılarım gün geçtikçe artmaya başlıyor hocam kistin buyumesinden dolayı mı ne yapmalıyım hocam ailede meme kanseri de var

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Ocak 2021 at 02:23

    Merhaba. Fibrokistik hastalık ile uyumlu meme yapın var, endişelenecek bir şey değil. 6 ayda bir ultrasonografi kontrollerini aksatma. Böyle memeler ağrılı olur. Ağrı ile yaşamaya alış, stres ve kafeinli içeceklerden uzak durursan daha rahat edersin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Meryem

   11 Ocak 2021 at 22:08

   İyi günler hocam 44 yaşındayım adet duzensizligi için gittiğim kadın doğum doktorum meme US istedi Sol memede büyüğü saat 10 hizasında 9×5mm boyutunda birkaç adet basit kist ve fibrokistik odak izlendigi sağ memede büyüğü saat 9 hizasında 6×4mm boyutunda birkaç adet basit kist ve fibrokistik odak izlendigi söylendi.Ağrılarım in olmasi ve Ablamin meme kanseri olmadindan dolayi Mamografi çektirdim meme yapısının C heterojen yoğun (küçük kitleler gizlenebilir ) sonucun Bi-RADS 1-2-negatif veya Benign bulgular (rutin tarama )yazıyor

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Ocak 2021 at 02:20

    Merhaba. Fibrokistik hastalığınız var, endişe edilecek bir şey değil. Mamografi anlamsız. 6 aylık periyotlarla ultrasonografi kontrollerinize devam edin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Sakine

   19 Ocak 2021 at 15:42

   Merhaba hocam.iki göğsümde de emzirme sonrası kistler çıktı.ikinci kez gebe kalındığında bu kistler kaybolurum?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Ocak 2021 at 15:51

    Merhaba. fibrokistik meme yapınız var ve kistler mevcut ise emzirme dönemi öncesi veya sonrasında devam edebilir. sayıları ve boyutları artabilir, azalabilir, kaybolabilir, büyüyebilir, küçülebilir. bunun emzirme ile ilişkisi yoktur. Stres ve kafeinli içeceklerden uzak durursanız Biraz daha rahat edersiniz. Önemli bir problem değildir. bayanların yarısına yakınında bu tür kistler olur. memelerde ağrı şikayetlerine neden olur. tedavisi yoktur. 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Büşra

   25 Ocak 2021 at 23:37

   Merhaba hocam iyi günler dilerim 27 yaşındayım, ailemde meme kanseri yok.1 yıldır sarı kokulu akıntı son 1 haftadır kanlı akıntı ve yoğun ağrılar eşlik ediyor. Gittiğim tüm hocalar ameliyat önerdi ben de bu şekilde yaşamıma devam edemiyorum zaten. Tekrarlama oranı ne kadardır beni en çok bu korkutuyor, gebe kalmak tetikler mi vs. farklı bir hoca gözüyle yorum almak istedim şimdiden teşekkür ederim

   Ultrason 1: Sol meme subareolar lokalizasyonunda en geniş yerinde 5 mm çapında ölçülen dilate duktuslar izlendi. Genişlemiş duktal yapılar içerisinde büyüğü saat 6 hizasında 10 x9 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet düzgün konturlu RDUS de minimal santral vaskülerizasyonu izlenen hipoekoik solid lezyonlar ( intraduktal patoloji ?) dikkati çekmiştir. Sol aksillada patolojik olarak değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi. SONUÇ: BIRADS-4 ÖNERİ: Sol memede tanımlanan lezyonlardan büyük olanına yönelik doku tanısı önerilir.

   Tru cut biyopsi: Neoplazma saptanmamıştır. Histomorfolojik bulgular, fibroepitelyal bir tümör olasılığını öncelikle akla getirmiş olup, meme hamartomu olasılığı kesin olarak ekarte edilememiştir. Kesin tanı için, klinik uygunluk halinde tarif edilen lezyonun eksizyonu önerili.

   6 ay sonraki ultrason: sol memede saat hizasında dilate duktus içerisinde 19×5 mm hipoekoik düzgün kontürlü noduler lezyon izlenmiştir (indtraduktal papillom?)

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Ocak 2021 at 11:36

    Merhaba. Ameliyat gerekli. Tekrarlama riski düşük (%5). Gebeliğe engel değil, tetiklemez. Geçmiş olsun.

    Reply

    • büşra

     27 Ocak 2021 at 22:44

     Çok teşekkür ederim hocam yardımcı oldunuz, sizin de destekliyor olmanız içimi rahatlattı iyi günler dilerim 🙂

     Reply

  • Hülya ç

   3 Şubat 2021 at 14:53

   Hocam merhaba göğüs ağrılarımın çok fazla oluşu ve kollarımada ağrının vurması sebebiyle kardiyolojiden göğüs hastalıklarına kadar pek çok kontrol yaptırdım temiz2çıktı son olarak meme ultrastonu çekildiğimde sap öeme saat 9 hizasında aerolaya 1 cm uzaklıkta 6 mm çaplı ince ekojen septası bulunan kist izlendi. Bilateral memede anormal duktal ektazi izlenmedi patolojik görünümde lap izlenmedi diye bir sonuç aldık. Doktor hastanede olmadığı için maalesef sonucu anlayamadık. Önemli değil dediler ama ağrılarım çok fazla oluyor. Bunun tedavisi varmıdır ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler sağlıklı günler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    4 Şubat 2021 at 03:16

    Önemsizdir. fibrokistik meme yapınız var. bunun tedavisi yok. Ağrı ile yaşamaya alışacaksın. stres ve kafeinli içeceklerden uzak durursan biraz daha rahat edersin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Betül

   4 Şubat 2021 at 02:31

   Hocam merhabalar 27 yasındayım ve gögüs arası ama sol gögsüme daha yakın bi noktada kist saptanmıştı ve o kist hep kontrol altındaydı büyüklüğünde de beş yıldır bir değişim yoktu. Son 6 ay içinde hızlıca büyüdü ve apse yaptı içi iltihap doldu. Antibiyotik tedavisi etkili olmadı. Doktorum iğne ile boşaltmadı o bölgeyi ufak bi çizikle açtı ve iltihabı boşalttı bunu yaparken az bi parça kist zarı da çıkmış, fakat kistin tamamı çıkmamış sadece zarınan bi kısım iltihapla birlikte çıkmış. Bu herhangi bi risk yaratır mı ? Kistin zarı patolojiye gider mi? Çok tedirginim bana yardımcı olur musunuz teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    4 Şubat 2021 at 03:14

    Merhaba. Enfekte olmuş basit bir kist tarif ediyorsun. Tedavi doğru yapılmış, patolojiye gitse de olur, gitmese de fark etmez, kötü huylu bir hastalık çıkmaz. Endişe etme. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Kübra ölmez

   19 Şubat 2021 at 17:01

   Hocam iyi günler benim sol memede saat 6 hizasında areola komşuluğunda 6×5mm çaplı olmak üzere diş yarıda birkaç adet anekoik kist izlenmiştir sol meme parankim kalınlık ve ekojenitesi doğaldır hocam raporum bu şekilde lütfen yorumlar misiniz

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Şubat 2021 at 21:51

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı var. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Neşe

   19 Şubat 2021 at 23:22

   Merhaba hocam benim her iki göğüüsmdede çok sayıda kitle ve kist var yaklaşık bir yıldır hergun acı çekiyorum özellikle sol memede bazen acıdan göğsümü taşıyamıyorum bile 2 ayrı Doktora gittim ikisinde genel cerrah bu kadar etkileyecek agrı olmaz diyorlar ayrıca tedaviside yok agrıdığında ağrı kesici al dediler ama ağrı kesici dindirmiyor acısını benım 1 yıldır psikolojim çok bozuldu bu yuzden nefes alamayacak Duruma gelıyoeum bazen bır tek reglı gu lerım de agrısı kesiliyor bunlar normalmi hocam bu kadar şiddetli ağrıları her gun yaşamam yani yada ağrıyı dındırecek bir öneriniz varmı şimdiden çok teşekkür ediyorum

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Şubat 2021 at 00:03

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ve premenstürel sendrom (PMS) tarif ediyorsun. Görmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Kübra ölmez

   19 Şubat 2021 at 23:29

   Hocam peki kansere dönüşme ihtimali var mıdır doktorum yılda 1 kez kontrole gel dedi kötü bir durum yok dedi yinede bana bilgi verirseniz çok sevinirim

   Reply

  • Şeyma

   21 Şubat 2021 at 03:52

   Hocam merhaba rica etsem yorum yaparmısınız. Kıstelerım var. Bıyopsi onerırmısınız elime bırsey gelmıyor. Regl donemımde batma oluyor. Bıyopsi onerırmısınız bu durumda.
   Sağ meme saat 10 hizasında areolaya 2 cm uzaklıkta 14×7 mm boyutlarında lobule konturlu heterojen hipeokoik lezyon izlendi. Sağ memede büyüğü saat 10 hizasında areolaya 1 cm uzaklıkta 15×6 mm boyutunda olmak uzere 3 4 adet kist izlendi. Sol meme büyüğü 7×3 mm olmak uxere bırkac adet kıst ızlendi. Bilateral duktuslarda fılatasyon saptanmadı. Her ıkı aksıller bölgede lap saglanmadı.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    21 Şubat 2021 at 17:42

    Merhaba. Kendim ultrasonografi ile muayene etmeden yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

    Reply

    • Şeyma

     21 Şubat 2021 at 22:28

     Tru Cut Biyopsi; kalın iğne biyopsisisi verdi doktor.yapıp yaotırmamakta kararsızım. Bu bıyopsinın bir zararı olurmu hocam cok korkuyorum.

     Reply

  • LEYLA KURT

   10 Mart 2021 at 17:57

   Doktor bey 42 yaşındayım. ve ultrason sonucum bu durumda nasıl değerlendirirsiniz.Napmalıyım.
   Bilateral meme parankimi heterojen ve yoğun görünümdedir. Görünüm fibrokistik meme hastalığı lehinedir. Bilateral meme kadranlarında belirgin ekojenite farklılığı oluşturan solid lezyon saptanmadı. Her iki memede büyüğü solda saat 4 hizasında areolaya yakın 41x17mm, sağda 20x14mm boyutlarında areolaya yakın ölçülmüş olan büyük olanları lobule konturlu çok sayıda kistik lezyonlar izlendi.
   Cilt,cilt altı yağlı dokular tabidir.
   Bilateral retroareolar alanda laktifer duktuslar belirginleşmiştir.
   Retromamiller alanlar serbestdir.
   Bilateral aksiller fossalarda malign görünüşte lenf modu tesbit edilmedi.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    10 Mart 2021 at 20:49

    Merhaba. Kistlerin boşaltılarak tedavi edilebilir. Geçmiş olsun

    Reply

    • LEYLA KURT

     11 Mart 2021 at 12:19

     Öncelikle çok teşekkür ederim doktor bey korkulacak bir durum yok sanırım.Rahatsızlık verdiği zamanmı yaptırmam lazım, birde kist boyutu kaç olursa tehlikelidir.

     Reply

     • Sueda

      14 Haziran 2021 at 01:49

      Merhaba Hocam 22 yaşındayım 6-7 aydır sağ göğsümde elime gelen bir sertlik vardı bu ay iyice büyüyüp ağrı yapmaya başladı ultrason sonucu; “Sağ meme alt iç kadranda palpasyon bulgusu lokalizasyonunda saat 5 hizasında areola komşuluğunda yaklaşık 40*14 mm lik bir alanda birbirine komşu büyüğü 17*10 mm boyutunda anekoik kistik lezyonlar izlenmiştir.“ Doktorum meme mr ı istedi. Bu ultrason sonucuna göre önemli bir şey var mıdır sizce?

      Reply

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       14 Haziran 2021 at 06:00

       Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu meme yapın olduğu anlaşılıyor. Geçmiş olsun.

  • Esra

   16 Mart 2021 at 17:09

   Hocam merhaba ne olur cevallayin sol göğsümün agrisıyla genel cerraha gittim sağ göğsümde 4-5 hizasında 8.5×4.5 mm düzgün basit kist 10-11 hizasında 5×2.5 mm 2 adet basit kist izlendi senede bir konturol dedi korkulacak bişey varmı 35 yaşındayım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    16 Mart 2021 at 20:21

    Önemsiz. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Dilara

   30 Mart 2021 at 03:16

   Merhaba ben 26 yaşındayım. 2020 nin Aralık ayında sol göğsümden koltuk altıma doğru olan yan tarafında bi şişlik oluştu içindende hep iltihap gibi bir şeyler aktı. Doktor baktığı zamanda ‘ 20 mm boyutlu hipoekojen yapı izlendi (iyileşmiş doku) ‘ demişti. O şişlik kendi kendine kapandı. Şimdi tekrardan o şişliğin tam yanında başka bir şişlik oluştu ama bu canımı yakıyor ve geçen gün kan gibi bir şeyler akmıştı. Beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    30 Mart 2021 at 06:59

    Merhaba. Mastit ve meme apsesi tarif ediyorsun. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Elif

   3 Nisan 2021 at 20:39

   Merhaba hocam
   sol memede en büyüğü saat 11 lokalizasyonunda 9x7mm sağ memede en büyüğü retaroareolar alanda 36x23mm ebatlarında bazıları ince deparlı bazıları yoğun içerikli kistler izlenmiştir. Usg sonucuma göre ne yapılması gerekir.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    3 Nisan 2021 at 20:44

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı var. Ağrınız varsa sağdaki büyük kisti ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltarak tedavi edebiliriz. Geçmiş olsun.

    Reply

    • Ayten

     26 Ağustos 2021 at 23:55

     Merhaba hocam bende de sag göhsümde bi şişlik vardı şuan o geçti ultrasonda doktorum önemsiz oldugunu söyledi ama simdi sol göhsümde cikti bitane se ve iki gögüs ucumdada agri var kanser olma ihtimalim var mi ?

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      27 Ağustos 2021 at 22:16

      Merhaba. ihtimal her zaman var. görmeden net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

      Reply

  • Zişan

   12 Nisan 2021 at 06:00

   Merhaba hocam, 36 yaşındayım. 4-5 aydır sol göğsüm ve koltuk altının kesişim yerine küçük bit yerde geceleri ağrı yapan birbölge var. Bir ay önce ultrason çekildi, ne bir kitle ne de başka birşey yok dedi radyoloji uzmanı,lenf nodu da şişmemiş dedi, genel cerrah kas gevşetici kullanmamı tavsiye etti, o bölge kasın yoğun olduğu bölge dedi, ama hala sabahları uykudan uyandığımda o bölgede çok hassasiyet ve bir ağrı oluyor. Yataktan kalkınca saniyler içinde çok fazla hafifliyor. Dokunmayınca ağrı kalkıyor ortadan. Ertesi gece uyuyup uyanınca tekrar aynı şey, kitle sertlik hissetmiyorum varsa da ben farketmiyorum, terleme kilo kaybı yok, 5 ayı geçti bu durum, neden olabilir sizce,radyoloji uzmanı görememiş olabilir mi?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Nisan 2021 at 14:15

    Merhaba. Kanser korkusu gereksiz. Radyolog görüşü farklı da olabilir. Yorumlayabilmek için sizi ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Emine

   15 Nisan 2021 at 10:12

   Merhabalar hocam 43 yaşındayım adet duzensizligim vardi iki aydir climen kullaniyorum bu ay doktorum memografi ve ultrason istedi daha once hic bir sıkıntım yoktu bu ay her iki memede agri oluyo ara sira ilacinda yan etkisi olmuş mudur birde ostorojen hormonu 112 hocam.Bilateral areolar cilt cilt altı dokular tabi görünümdedir. Meme parankimi liposkleroze özelliktedir. Sol meme saat 1 hizasında 10mm boyutunda kist izlendi. Tanımlanan kist komşuluğunda 4mm boyutunda 2.bir kistik alan izlendi. Bilateral patolojik boyuta ulaşmayan duktal genişlemeler izlendi. Sag meme saat 12 hizasında 5mm boyutunda olan birkaç adet kist izlendi. Bilateral aksillalarda hilusu korunmuş lenf nodlari izlenmiştir.sayin hocam yardımcı olurmusunuz bunlar iyimi .kötümü korkuyorum .

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    15 Nisan 2021 at 14:33

    Merhaba.
    Ultrasonografi incelemeleri muayeneyi yapan doktorun deneyimine çok bağımlıdır ve raporlar da o doktorun bir yorumudur zaten. Ultrasonografide hastalığın teşhisini değiştirebilen çok önemli yorum farklılıkları olabiliyor. Ayrıca ultrasonografi görüntüleri de ancak muayene sırasında monitörde canlı olarak izlenerek yorumlanabilir. Bu yüzden hastayı kendim görüp muayene ve ultrasonografisini yapmadan yorum yapmıyorum. Geçmiş olsun.

    Reply

  • süreyya

   14 Mayıs 2021 at 14:17

   merhaba hocam benim meme bir tanesi doguştan körmemediir yaklaşık 5 ay öncebu meme içe geçti ve süt kaballarında kist olştu ve 3 defa amelyat oldum bir ay önce ise süt kananalları çıkarıldı ama tekrar ucundan iltahap geliyor ne demektir acaba ne yapmalıyım yardımcı olrsanız sevinirim teşekkürler.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    14 Mayıs 2021 at 16:00

    Merhaba. ameliyatlar gereksiz ve boşuna yapılmış. ultrasonografi ile muayene edip gerekirse müdahale etmemiz lazım. Geçmiş olsun.

    Reply

    • süreyya

     14 Mayıs 2021 at 17:47

     tekrar merhaba hocam.ametlar boşuna yapılmış dediniz peki ultrasonografi sonucu iyi çıkmaması halinde meme nin alınması gerekebilirmi o yüzdenmi boşuna amelyat olmuşum .teşekürler.

     Reply

     • Filiz

      9 Temmuz 2021 at 22:56

      Merhaba hocam,29 yaşındayım, bekarım ultrason sonucum Sol meme saat 3_4hizasinda 5.8mm çapta ince çeperli yoğun inerikli kist gözlenmiştir.Her iki meme parankimi yaş ile uyumludur.Duktal ektazi görülmemiştir.Subareolar ve retromammariyel dokuların bütünlüğü bozulmamış tır.Bilateral aksiller yerleşimli patolojik boyut ya da görünümde lenf bezi saptanmamıştır.

      Reply

  • Selma Irmak

   10 Ağustos 2021 at 04:52

   Merhabalar 16 yaşındayım ailemde kanser kimse yok. Sağ göğsümün içinde top şeklinde ele gelen bir yapı var. Hareket ediyor ağrı yapmıyor, regl zamanlarında biraz daha büyüyor sonrasında küçülüyor. Çok tedirgin oluyorum. Ergenlikten ve büyüme çağında ki kızlarda görülebiliyormuş. Bir zaman sonra kendiliğinden geçiyormuş. Korkulucak birşey mi?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    10 Ağustos 2021 at 05:40

    “Ergenlikten ve büyüme çağında ki kızlarda görülebiliyormuş. Bir zaman sonra kendiliğinden geçiyormuş.”
    DOĞRU BİLGİ.

    Reply

  • Mercan

   15 Ağustos 2021 at 02:07

   Hocam cok ozur dilerim . Eksik yazdim. 2020 ocak ayinda kontrol icin gittigimde Ñ63 tanimlanmayan kitle diye yaziyor suan baktim. Sislik nohut buyuklugu kadar. Yasim 37 . Iyi geceler.

   Reply

  • Gonca Gülşah Çelik

   20 Ağustos 2021 at 22:12

   Hocam merhaba öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Daha önce hiç farketmediğim 2 cm boylarında bir kitlenin iki mememin arasında olduğunu gördüm. Muhtemelen çok yeni çıktı. Dokununca ağrı yapıyor hareket etmiyor. Son dönemlerde de ciddi yorgunluk ve titreme hissediyorum sürekli üşüyorum. Yakın zaman kan testlerim(bu ay başı yapıldı) genel taramada temiz çıktı. Sizce korkmalı mıyım, büyürse mi bir hekime başvurmalıyım.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Ağustos 2021 at 22:27

    Merhaba. hemen ultrasonografi ile muayene edilmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • YASEMİN

   18 Eylül 2021 at 13:26

   sol meme saat 2 hizasında areolaya 1 cm mesafede 9.4 mm saat 5 hizasında areolaya 2 cm mesafede 17.9 mm boyutlarında hipoekoik solid lezyonlar izlenmiştir(FA) ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Eylül 2021 at 12:25

    Tru-cut kalın iğne biyopsisi yapılmalıdır.

    Reply

  • Ayşe

   19 Eylül 2021 at 15:59

   Merhabalar hocam. “Her iki memede cilt cilt altı dokuların görünüm normaldir.Bilateral tip c paternde yoğun fibroglandüler doku izlenmektedir(USG önerilir).Her iki memede asimetri ,distorsiyon yada mikrokalkifikasyon saptanmamıştır.Rertoareolar ve retromammarian yağlı planlar normal olarak değerlendirilmiştir.Bilateral aksiller yerleşimli patolojık boyut ve özellikte LAP saptanmadı.Sol meme alt orta kadranda yaklaşık 15×10 mm boyutlarda düzgün sınırlı nodüler dansite seçilmektedir.US korelasyonu önerilir.Ayrıca sol memede dağınık yerleşimli düşük yoğunluklu milimetrik nodüler dansiteler seçilmektedir.US korelasyonu önerilir.” Hocam yorumlayabilir misiniz? Endişelenecek birşey var mı?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Eylül 2021 at 16:05

    Merhaba. Bu mamografi ile sizin meme yapınız nedeniyle yorum yapılamaz, yani mamografi anlamsızdır. Belli belirsiz görünen kitleler meme kanseri olabilir. Acil meme ultrasonografisi gereklidir. Geçmiş olsun.

    Reply

    • Ayşe

     19 Eylül 2021 at 16:32

     Hocam Usg çekilmişti zaten.”Her iki meme parankimi fibroglandüler yapıdadır. Cilt cilt alt yağlı planlar ve areola normal görünümdedir. her iki memede malignite açısından kuşkulu kitle lezyon yapısal distorsiyon ya da mikrokalsifikasyon mevcut değildir. bilateral pektoral kas kontörler düzgün izlenmiştir bilateral aksillar alanda sağda büyü 23 x 9 mm solda büyüğü 17,5 x 8,5 mm boyutunda ekojen yağlı hilusu izlenen benign reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodu izlendi. sol meme saat 4 hizasında 10 x 5 mm boyutunda düzgün sınırlı hipoekoik lezyon izlendi. sol memede alt orta kadranda tariflenen asimetrik dansitenin usg karşılığı izlenmemiştir. meme mr önerilir.” Diyor. ?

     Reply

   • Sevinc

    27 Ekim 2022 at 11:29

    Salam hocam.Azerbaycandan yaziram.Gögüsü sixanda süte benzeyen maye gelmesi tehlikeli bir halmi?Az miktarda.Yas43.fibrokistik mastopatiya var.Cavablandirsaniz memnun olurdum.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     27 Ekim 2022 at 12:50

     Tehlikeli bir hal değil.

     Reply

  • Nejla

   6 Ekim 2021 at 14:53

   Merhabalar Hocam. Ben tüp bebek yaptırmak istiyorum doktorum meme ultrasonu istedi.Yaşım 25.Ultrasonda her iki memede parenkimi fibrokistik paterndedir. Sağ meme saat 1 hizasında 6.9 mm çapında anekoik ince cidarlı kist izlenmektedir.
   Fibrokistik meme paterni
   Sağ memede milimetrik basit kist
   BI RADS 2
   Bunlar koyu renkli yazılmış tüp bebek yapmama engel yada korkacağım bir durum varmı? Çok Teşekkürler şimdiden..

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    6 Ekim 2021 at 15:54

    Engel değil

    Reply

  • Cemile

   13 Ekim 2021 at 20:58

   Hocam merhaba benim sağ göğüsten sıkınca süt geliyor saat 3 hizasında 3 mm çapında kist izlendi önemsiz olduğu söylendi ama benim içim rahat değil büyüme kansere çevirme riski varmıdır takip gerekir mi şimdiden teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    13 Ekim 2021 at 23:17

    Merhaba. Detaylı inceleme gerekir Geçmiş olsun

    Reply

  • KgizemK

   4 Kasım 2021 at 16:44

   Merhaba Hocam;
   Ben 28 yaşındqayım,bekarım. Sağ mememde bir kitle hissedip hemen doktora gittim ve ultrason sonucu aşağıdaki gibi çıktı.Doktorum 3 ayda bir kontrole gitmem gerektiğini sağ göğsümdeki kistlerden en büyüğünün 1 cm e yaklaştığını ve eğer bir sonraki kontrolde 1 cm olursa biyopsi isteyeceğini söyledi.Benim korkmam gereken bir durum var mı? Spor yapıyorum ve ağırlık kaldırıyorum bu kistleri etkileyip büyümesine sebep olur mu? spor yapmalı mıyım yoksa bırakmalı mıyım? biyopsiye gerek var mı ve 3 ayda bir taki normal mi? bunları çok merak ediyorum.

   Hastanıza çekilen Bilateral Meme Us tetkikine ait sonuç;

   Her iki meme skleroze yapıda izlenmektedir.Her iki memede sınırları ayırt edilebilen solid yer kaplayıcı oluşum saptanmamıştır. Her iki memede dağınık yerleşimli en büyükleri sağ meme üst dış kadranda 9x5mm, solda alt iç kadranda 8.5×4 mm boyutta olmak üzere multiple basit kist izlendi.
   Her iki meme cilt,cilt altı dokusu doğaldır.
   Her iki aksillada patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    4 Kasım 2021 at 22:09

    Fibrokistik meme hastalığı var. Biyopsi yapılması gerekmez. İyi bir cihazla deneyimli bir radyolog tarafından 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun

    Reply

  • Esra

   9 Kasım 2021 at 01:13

   Merhabalar hocam
   Raporumu değerlendirmeniz münkün müdür?
   Her iki meme yoğun fibroglanduler doku paterne sahiptir. Sol meme üst dış kadranda C zonda 5 mm çaplı anekoik kistik lezyon izlendi(basit kist)
   Bilateral aksiller bölgede sağda büyüğü 14 mm, solda büyüğü 11 mm çaplı yağlı hilusu açık benign naturde lenf nodları izlendi. Doktorum antibiyotik verdi 1 ay sonra kontrol dedi Hocam ben cok korkuyorum basitse bile ileride kötüye dönüşme durulmlari var midir? Yorumlariniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    9 Kasım 2021 at 01:40

    Doktoruna sor

    Reply

    • Esra

     9 Kasım 2021 at 09:38

     Hocam ben bu rapora göre sizin görüşlerinizi daha çok merak ediyorum sizin görüşleriniz benim için daha önemli.

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      9 Kasım 2021 at 11:04

      Rapor yorumdur zaten. Yorumu yorumlamak doğru olmaz. Ayrıca yazdığın rapor ile antibiyotik kullanımı da gerekmez, çelişki var. Senin için benim yorumum önemliyse bana muayeneye gelmelisin.

      Reply

  • Ziyşan

   9 Ocak 2022 at 19:25

   İyi gunler hocam sag meme saat 3 hizasinda areola kenari 15×6mm hipoekoik olasi benign karakterde solid lezyon mevcuttur diyor utrason raporunda bu nedemek

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    9 Ocak 2022 at 19:37

    Merhaba. memede iyi huylu olma ihtimali olan bir tümör görülmüş demektir. kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi yapmamız gerekir. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Kader

   1 Şubat 2022 at 11:33

   Hocam merhaba benim sol göğsümde 4 mm çapında iyi huylu kist var ve doktorum hiç bir ilaç önermedi korkulacak bişey yok dedi korkma dedi 3 yada 4 ay sonra yine gel bi ultrason çekelim istersen dedi bu kist sonradan kötü bişeye çevirirmi

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    1 Şubat 2022 at 11:42

    Çevirmez. Kontrole devam.

    Reply

  • EMEL

   16 Şubat 2022 at 17:10

   merhaba hocam.2021 mayıs ayında elime gelen kist için genel cerrah doktoruna gittim. yapılan ulturasonda 24mm çapında kist izlendi. daha sonra kasım ayında tekrar ulturason muayenesi oldum sonuç: sağ meme saat 10 meme başına 4 cm uzaklıkta 27*17*22 mm boyutunda makralobüle konturlu hipoekoik lezyon izlenmiştir. lezyonun kontur özellikleri nedeni ile histopatolojik değerlendirme önerilir.
   PATALOJİ SONUCUM: tamamı örneklenen materyale ait kistlerde matür yağ dokusu ve düzenli yapıda meme duktal lobüler yapıları izlenmiş ancak bir örneğin tam ucunda kistik bir duktus duvarı olduğu düşünüle görünüm ve serbest halde myoepitelyal tabakası izlenen duktal epitelyal hücreler gözlenmiştir. yapılan seri kesitlerde daha ileri yorum yapılammamıştır.immiünhistokimyasal olarak CD10,HMWCK ve CD34 ile olağan boyanma izlenmiştir.
   buna göre 3 ay sonra kontrol dedi göründüğüm genel cerrah.
   sizde bakar mısınız sonucuma ;?
   şimdiden teşekkürler hocam.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    16 Şubat 2022 at 17:15

    Merhaba. Ya ultrasonografin yanlış, ya da ameliyatı boşuna olmuşsun. Bana muayeneye gelebilirsin. Geçmiş olsun.

    Reply

    • EMEL

     21 Şubat 2022 at 14:06

     ameliyat olmadım hocam. biobsi yapıldı onun patoloji sonucu bu

     Reply

  • Ziysan

   7 Nisan 2022 at 16:29

   Sag meme saat 3 hizasinda areola 1 cm mesafede anterior yerlesimli 6×15 mm boyutunda nonlobule nonkalsifiye,duzgun sınırlı hipoekoik heterojen yuksek olasilikla beningn solid noduler lezyon izlenmistir ne demek

   Reply

  • Ziysan

   7 Nisan 2022 at 20:25

   Sag meme saat 3 hizasinda areola 1 cm mesafede anterior yerlesimli 6×15 mm boyutunda nonlobule nonkalsifiye,duzgun sınırlı hipoekoik heterojen yuksek olasilikla beningn solid noduler lezyon izlenmistir

   Reply

  • Duygu Üner

   5 Temmuz 2022 at 11:22

   Merhabalar hocam, kısa bir süre önce sizinle meme usg sonucumu paylaşmıştım ve yakında kontrastlı mr çekileceğimi söylemiştim, Meme usg sonucuna göre önemli bir şey olmadığını söylemiştiniz, aşağıda meme usg ve sonrasında çekilen kontrastlı mr raporlarını paylaşıyorum, sizin yorumunuz benim için önemli şimdiden teşekkür ederim.

   Meme Usg rapor
   Her iki meme liposkleroze yapıda izlenmiştir.
   Her iki tarafta cilt, cilt altı dokuları ve papilla normal görülmüştür.
   **Sol meme saat 12-1 hizası periareoler bölgede 9 mm lik kalın duvarlı sepdalı kist izlendi.
   Her iki aksilla olağan görülmüştür.
   SONUÇ:BIRADS-2

   MRG, MEME – BILATERAL, DINAMIK KONTRASTLI RAPOR
   Her iki meme cilt cilt altı doku planları olağandır. Meme yapısı glandüler dokudan zengin Tip D Paterndedir.
   Her iki memede kitle lezyonu saptanmadı
   İVKM sonrası dinamik serilerde patolojik kontrastlanma saptanmadı.
   Aksillalarda reaktif görünümde lenf nodları izlendi.
   Ultrason kontrolü önerilir.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    5 Temmuz 2022 at 17:38

    Problem yok.

    Reply

  • Hale

   13 Temmuz 2022 at 18:41

   Hocam yaşım24. Geçenlerde şampuan kalıntısı kalmış ıslak olan sütyen taktım.Bugün fark ettim iki meme başımda ve kahverengi kısımda soyulma var.İki meme başım da sanki daha küçük eskiye gore. Memenin Paget hastalığı mıdır ?

   Reply

  • Meryem

   17 Temmuz 2022 at 20:22

   Mrb hocam 1aydir mastit sonucu apse olustu patladi kendiliğinden dr hala iltihap oldugunu cekmeye çalıştı igneyle katiymis apse cikmadi antibiyotik verdi tekrardan bu 4.kutu olucak bu antibiyotikle gecermi bole…

   Reply

  • Anonim

   22 Temmuz 2022 at 08:35

   Şöyle bir baktımda gerçekten neredeyse tüm sorulara cevap vermişşiniz bu hastaların psikolojisi çok önemli Allah razı olsun sizden sadaka niyetine saysın…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Temmuz 2022 at 12:02

    Teşekkür ederim…

    Reply

  • kübra avşar

   25 Temmuz 2022 at 17:43

   MERHABA koltuk altında kist olmaz demişsiniz ama 3 sene önce koltuk altımdan kist alındı Fibroadenom dendi.6 ay gözlemlenmişti büyümesi hep devam edildi ve koltuk altında ilk defa raslandı dediler ve egitici ameliyatla aldılar ve incelediler.şimdi aldıkları yerde küçük küçük tekrar oluşmaaya başladı ve gögsümde en büyügü 4.5mm toplamda 7 tane daha kitlem var ve gögsümdende zamannda 4 mm aldırdım ama durduramıyorum aldırdıkça tekrarlıyor gögüslerim kitlelerden artık agrı yapıyor tekrar büyük olanı aldırma işlemlerini başlatıcaz ama bunun sonu olmayacakmı hep böyle tekrarlarmı ne yapmam gerek. kanser taramasına girmek istiyorum hepsinin zararsız olduguna emin olmak istiyorum onunda ücreti çok fazla bana yol gösteirirmisiniz çocuk yapmayı düşünüyorum ama sırf bu yüzden erteliyorum.

   Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     25 Temmuz 2022 at 17:54

     Merhaba. koltuk altınızdan alınan kitle kist değil fibroadenom imiş. Diğerleri de muhtemelen fibradenom ya da basit fibrokistlerdir. herhangi bir önemi yoktur. gebelik planlamana engel oluşturmaz. Yapılan ameliyatların hepsi de gereksizdi. Bana gelirsen detaylı muayeneni yaparım ve daha net bilgilendiririm. Geçmiş olsun.

     Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    25 Temmuz 2022 at 17:54

    Merhaba. koltuk altınızdan alınan kitle kist değil fibroadenom imiş. Diğerleri de muhtemelen fibradenom ya da basit fibrokistlerdir. herhangi bir önemi yoktur. gebelik planlamana engel oluşturmaz. Yapılan ameliyatların hepsi de gereksizdi. Bana gelirsen detaylı muayeneni yaparım ve daha net bilgilendiririm. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Elif

   21 Ağustos 2022 at 14:54

   Hocam merhaba. 22 yaşındayım ve sağ memem de kist tespit edildi. Kontrastlı mr’ın ardından iyi huylu olduğu söylendi ancak yine de biyopsi istendi. Biyopsi sonucuna bağlı olarak doktor kistin büyük olduğunu ve ameliyat ile alınması gerektiğini önerdiğini söyledi. Kist yaklaşık 2 aydır devamlı ağrı yapıyor. Mr sonucumu aşağıda paylaşıyorum. Siz ameliyat öneriyor musunuz ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum.

   MR SONUCU:
   Heriki memeglandülerdokudanzenginliposkleroze (BİRAD’S TİP 2)parankimyapısındadır. Sağ memeparankimindebüyüğü 7 mmçapındabirkaçadetkistizlenmektedir. Sol memeparankimindebüyüğü 8 mmçapındabirkaçadetkistizlenmektedir. Sağ memeüdtiçkadranda 37×23 mmboyutlarında T1hipoğintens T2hiperintensdinamikserilerde tipIkontrastlanmapaternigösterenlezyonizlenmektedir (fibroadenom).Lezyonboyutitibariylehistopatolojikverifikasyonuönerilir.Tariflenenlezyon posteriorkomşuluğundabenzerözellikte 10×8 mmboyutlarındalezyonizlenmektedir (fibroadenom). Herikiaksillaolağanoluppatolojikboyuttalenfnoduizlenmemiştir. SONUÇ: Sağ memeparankimindebüyüğü 7 mmçapındabirkaçadetkistizlenmektedir. Sol memeparankimindebüyüğü 8 mmçapındabirkaçadetkistizlenmektedir. Sağ memeüdtiçkadranda 37×23 mmboyutlarında T1hipoğintens T2hiperintensdinamikserilerde tipIkontrastlanmapaternigösterenlezyonizlenmektedir (fibroadenom).Lezyonboyutitibariylehistopatolojikverifikasyonuönerilir.Tariflenenlezyon posteriorkomşuluğundabenzerözellikte 10×8 mmboyutlarındalezyonizlenmektedir

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Ağustos 2022 at 17:29

    Kist değil, fibroadenom. Ameliyat gereksiz, takip gerekir.

    Reply

  • Beyza

   3 Eylül 2022 at 10:42

   Hocam iyi günler benim sağ göğsümde koltuk altı kısmına yakın nohut büyüklüğünde bir topçuk var 2 ay oldu farkettim ama hiç dokunduğunda bile ağrımıyor birde ben 5 aydır sivilcem için zoretan hap kullanıyorum acaba yan etkisimidir ? Ağrı yoksa kötüdür filan diye korkuttular beni .şimdiden teşekkürler cevap için 🙏

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    3 Eylül 2022 at 10:49

    Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun

    Reply

  • Yusra

   22 Eylül 2022 at 09:42

   Bilateral meme cilt ve cilt alti dokulari tabiidir.

   Sag memede kistik yada solid kitle saptanmadi.

   Sol meme saat 5 hizasinda areola komsulugunda yuzeyel yerlesimli 22×11 mm boyutta duzensiz-lobule konturlu hipoekoik solid lezyon izlenmistir. Histopatolojik tetkik onerilir.

   Bilateral aksiller patolojik gorunumde LAP saptanmadi.

   Doktor ameliyat ile kistin alınmasını önerdi. Biyopsi ile şüphenin ortadan tam anlamıyla kalkmayacağını söyledi. Ne yapmam gerekiyor? Kötü huylu görünüyor mu?
   Şimdiden teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Eylül 2022 at 11:16

    Merhaba. Doğru yapılacak bir kalın iğne biyopsisi ile de kesin tanı konulabilir. Biyopsi sonucuna göre gerekirse ameliyat yapılır. Geçmiş olsun.

    Reply

  • H.

   27 Eylül 2022 at 20:52

   Hocam sol meme saat bir hizasında areola komşuluğunda 12*12 mm boyutunda solit nodil. Bir sene önce biopsi oldum. Temiz geldi. Altı ay sonra konrtole gittiğimde ulturasondan sonra emar istediler. Korkuyorum. Neden istemiş olabilirler?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    27 Eylül 2022 at 21:02

    Merhaba. Kanser düşündükleri için istemiş olabilirler. Geçmiş olsun

    Reply

  • V

   1 Aralık 2022 at 15:41

   MERHABA,HOCAM KOLAY GELSİN ÖNCELİKLE SOL MEME DE DIS KADRANDA SAAT 2-3 HİZASINDA 17X9 MM BOYUTTA İYİ SINIRLU UZUN AKSI CİLDE PARALEL HETEROJEN İZO-HİPEREKOİK NODÜLER LEZYON GÖRÜNÜMÜ MEVCUTTUR(BIRADS 3)
   SOL MEMEDE PARİELOR BÖLGE VE DIŞ KADRANDA DUKTUSLARDA EKTAZİ SINIRINI AŞMAKSIZIN SİMETRİK BELİRGİNLEŞME MEVCUTTUR. DİYOR AMA BU 22 KASIMDA Kİ USG SONUCUM 23 EYLÜLDE GİTTİĞİMDE DUKTUSLAR LAKTASYON DÖNEMİ İLE UYMLU OLARAK BELİRGİNLEŞMİŞTİ.1 AY SONRASİMETRİK BELİRİNLEŞME MEVCUT DEDİ.6 AY ARALIKLARLA KONTROL DEDİLER AMA KOLTUK ALTIM DA AGRI HISSEDIYORUM BU SONUCLARA BAKILARAK TEDİRGİN OLABİLECEĞİM BİR SEY SOZ KONUSU MUDUR HOCAM SIMDIDEN TESEKKURLER

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    1 Aralık 2022 at 15:43

    Merhaba. endişeye gerek yok. 6 ay aralıklarla ultrasonografi takibi yeterlidir. Geçmiş olsun

    Reply

  • Aslı

   12 Aralık 2022 at 14:56

   Merhaba hocam,
   26 yaşındayım.
   Sol meme parankimi içerisinde saat 3 yönünde 4.3×2.6 mm boyutlarında hafif derece yoğun içerikli 1 adet kist izlenmektedir.
   Ultrason sonucum bu şekildedir. Doktorum 6 ay arayla takip edilmesi gerektiğini söyledi. Çok korkuyorum hocam.Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam.
   Teşekkürler…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Aralık 2022 at 15:01

    Merhaba. önemsizdir. korkmaya gerek yok.

    Reply

  • Nurdan Altıntaş

   26 Aralık 2022 at 11:01

   Hocam merhaba, bir yıldır aralıklı göğüslerim de aşırı ağrı olmakta. Meme ultrasonu çekildi.Yaşım 35.

   BİLATERAL MEME ULTRASONOGRAFİSİ; Meme dokusu fibrokistik paterndedir. Sol meme saat 9 hizasında periareolar 7 mm, sağ meme saat 10-11 hizasında 6 mm boyutlu komplike kist izlendi. Bilatreal hafif retroareolar duktal ektazi mevcuttur Her iki memede solid lezyon izlenmemiştir. Her iki aksillar alanda patolojik görünümlü lenf nodu saptanmamıştır. Sonuç: BI-RADS, Kategori 2 bulgular DİKKAT :Bu raporun ve meme tetkiki ile ilgili diğer filmlerin daha sonraki takiplerde getirilmesi önemle rica olunur.

   Henüz doktora kontrole gidemedim ciddi bir durum yok değil mi?

   Cevaplarsanız çok sevinirim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Aralık 2022 at 11:02

    Yok

    Reply

  • Sevcan

   2 Ocak 2023 at 13:32

   MEMENIN BOZUKLUKLARI, TANIMLANMAMIS
   BİLATERAL MEME US TETKİKİ
   KLINIK BILGI : MEMEDE KİST TAKİP
   BULGULAR : HER IKI MEME FIBROGLANDÜLER DOKU PATERNINDEDIR.
   SAĞ MEMEDE SAAT 12 HIZASINDA AREOLA SINIRINDA 6X3 MM BOYUTLARINDA FIBROKIST MEVCUTTUR. SOL
   SAAT 12 HIZASINDA AREOLA SINIRINDA 7X2.5 MM BOYUTLARINDA DÜZGÜN SINIRLI HIPOEKOJEN BELIRIGN
   VASKÜLERIZASYON SAPTANMAYAN SOLID LEZYON GÖRÜLMEKTEDIR (YÜKSEK OLASILIKLA BENGING KITLE
   LEZYON).
   SOL MEME SAAT 1 HIZASINDA AREOLA SINIRINDA 5X2.5 MM BOYUTLARINDA FIBROKIST MEVCUTTUR.
   HER IKI AKSILLA SONOGRAFIK OLARAK NORMALDIR.
   SONUÇ: BI-RADS 3
   NOT : DETAYLI KLINIK BILGI VERILMEYEN HASTALARDA RADYOLOJIK DEĞERLENDIRME Hocam raporumu yorumlarmisiniz sıkıntılı bir durum varmı acaba şimdiden çok teşekkür ederim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    2 Ocak 2023 at 14:29

    Yok

    Reply

  • Esra

   10 Ocak 2023 at 02:05

   Hocam Yorumlarmisiniz yasim 23 bebek emziriyorum elime gelen ufak bi misket kadar bisey geldi …..Sol meme saat 2 hizasında cilt alti yağlı dokuda 9×5 .6mm boyutlu yoğun içerikli kistik lezyon izlendi areolalar normal görünümdedir bilateral meme parankimi sonografik olarak yağlı dokudan zengin görünümdedir her iki meme parankiminde kistik yada solid kitlesel lezyon görülmemiştir periolalar alanlarda duktal uapilar laktasyon ile uyumlu belirgindir

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    10 Ocak 2023 at 07:33

    Merhaba. Önemli bir problem görülmemiş. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Fatma

   16 Ocak 2023 at 17:52

   FULL FIELD DİJİTAL MAMMOGRAFİ

   Çekim tekniği: Bilateral mediolateral oblik ve kraniokaudal pozisyonlarda dijital mamografi. Dijital görüntüler CAD (Bilgisayar Destekli Tanı) ile tarandı.

   Cilt, ciltaltı yağ doku ve areola normal kalınlıktadır. Mamillalar normal görünümdedir.

   Her iki meme paterni ACR BIRADS sınıflamasına göre heterojen fibroglandüler doku içermektedir (Tip C).

   Glandüler yapısal distorsiyon saptanmamıştır.

   Sağ memede birkaç adet sınırları açık subsantimetrik boyutlarda nodüler opasiteler mevcuttur.

   Sol meme areola düzlemi iç kadran boyunca yer yer mikrokalsifikasyonlarında değişim saptanmamıştır.

   Sol meme areola düzlemi iç kadranda US ile korele 3×1 cm boyutlarında izole yağlı glandüler doku adacığı izlenmektedir (FAL).

   Oblik pozisyonda alınan grafiler dahilindeki pektoral kaslar doğaldır. Heriki aksiller bölgede reaktif lenf nodülüne ait opasiteler mevcuttur.

   2021 tarihli tetkiki ile karşılaştırıldığında; bulgularda anlamlı fark saptanmadı.

   Sonografik incelemede; sol meme areola düzlemi iç kadranda yaklaşık 3×1 cm boyutunda fibroadenolipom (FAL) ile uyumlu nodüler lezon izlenmektedir. Sol meme iç kadranda 15×8 mm boyutunda kist ile uyumlu olabilecek lobüle konturlu lezyonda anlamlı farklılık saptanmamıştır.

   Sağ meme üst iç kadranda saat 3 hizasında yaklaşık 9×3 mm boyutunda yoğun içerikli fokal ektazi izlenmekte olup patolojik vaskülarizasyon saptanmamıştır. Bu düzeyde duktal yapı içerisinde 2,5 mm çaplı nodülarite mevcuttur.

   SONUÇ: Sağ memede papillom şüpheli nodülarite (ACR-BIRADS Kategori 0). MR incelemenin tanısal aşamaya ilavesi önerilir. Kategorizasyon MR inceleme sonrası revize edilecektir.

   NOT: Mammografik inceleme Tip A ve Tip B meme dokusunda yüksek duyarlılığa sahip olmakla birlikte Tip C ve Tip D dokusunda duyarlılık oranları düşmektedir.
   Hocam annemin mamografi sonucunu yorumlayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    16 Ocak 2023 at 17:59

    Önemli bir problem rapor edilmemiş

    Reply

    • Fatma

     18 Ocak 2023 at 12:19

     Hocam ben size bu raporu atmıştım. Fakülte hastanesinden ilaçlı MR istenmiş sonuca göre. Tekrar çok tedirgin olduk sizce neden istemiş olabilirler. Çekime de çok var o zamana kadar tedirgin geçecek. Kötü bir şey var mıdır ? Cevaplamanız için çok teşekkür ediyorum

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      18 Ocak 2023 at 12:22

      Tedirgin olmaya gerek yok.

      Reply

  • Hüsniye

   20 Ocak 2023 at 16:46

   Merhaba Hocam böyle güzel bir uygulama yaptığınız için çok teşekkür ederim.
   Ben 17 Ocak 2023 tarihinde kontrol amaçlı hastaneye gittim. Mamografi , rahminden ultrason çekildim. Sağ memede büyüğü saat 9 hizasında meme periferinde 10×5 mm boyutlarında komplike kist olmak üzere birkaç adet basit ve komplike kist izlendi, 1 yıl sonra kontrol için gelmemi söylediler. Biraz tedirgin oldum bu kist birden ilerleyerek kansere dönüşebilir mi. Ben birde evlenmeyi düşünüyorum ama 43 yaşındayım bu nedenle çocuk olur mu olmaz mı onu öğrenmek istedim alınan kanlarda bir sorun olmadığı söylendi ama yaş itibariyle çocuğun sakat olma ihtimali, down sendromlu olma ihtimali ve hamilelikte zehirlenme ihtimali çok yüksek denildi ve üzüldüm açıkçası. Çocuk doğurmak için evlenmek istemedim , çocuğuma iyi bir baba bulmak istedim o yüzden zaman hızla akıp geçti. Sizin bir hoca olarak görüşünüzü almak çok isterim, bu yaşta çocuk sahibi olma düşüncesi doğru değil mi.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Ocak 2023 at 17:00

    Merhaba. Memedeki kistler önemsiz, kanser riskinizi artırmaz. Bu yaşta çocuk sahibi olmanızda da bir problem yoktur. Yazdığınız risklerde erken yaşlara göre çok az artış olur ama gerekli kontrollerle çocuk sahibi olabilirsiniz. Problem yok. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Gamze

   24 Ocak 2023 at 12:30

   Merhaba hocam iki gogsumdede ağrılar vardı ultrasona bakıldı her iki meme liposkleroze paterndedir. Sağ meme bugugu 9 hizasında ince septali 12*10mm boyutlu kistler izlendi.sol memede bugugu rad 3 hizasında 8*4 mm kistler izlendi.her iki memede intraduktal genişleme saptanmadı.sag axillada 12 mm boyutlu reaksiyonel boyutlu lenf nodu izlendi

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    24 Ocak 2023 at 12:32

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı bulguları rapor edilmiş Geçmiş olsun

    Reply

    • Gamze

     24 Ocak 2023 at 12:35

     Hocam korkulcak bı durum varmı çok endişelendim

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      24 Ocak 2023 at 12:37

      Muayenenizi kendim yapmadan yorum yapamıyorum

      Reply

  Bir Yorum Yap

  Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


  Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi 1


  Kısaca


  İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.
  Mail Bülteni


  Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.   Copyright 2023 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

   Batıkent Veteriner Vimfay