İletişimRandevu Al

Meme Biyopsisi Nedir ?

meme-biyopsisi-nedir.jpg

Bu yazımızda meme biyopsisi nedir , memede iğne biyopsisi nasıl yapılır konusunu ele alacağız. Meme, fonksiyonları ile kadın sağlığı açısından çok önemli bir organ olduğu gibi, ne yazık ki meme kanseri de diğer kanserlere göre kadınlarda en sık karşılaştığımız kanserdir. Meme kanseri görülme sıklığı zaman içerisinde giderek artmaktadır ve günümüzde görülme sıklığı yaşam boyu her sekiz kadında bire ulaşmıştır.

Meme kanseri çoğu zaman meme dokusu içinde gelişen küçük bir kitle olarak başlamakta, sonra bu kitle giderek büyüyerek hem lokal olarak yayılım göstermekte, hem de koltuk altı ve çevredeki lenf bezlerine ve/veya vücudun her bölgesine yayılım gösterebilmektedir. Memede gelişen bir kanser daha başlangıç aşamasında ve küçük bir kitle iken, erken ve doğru teşhisin önemi büyüktür ve hayat kurtarıcı olmaktadır. Kanser araştırmaları içinde, meme biyopsisi, girişimsel radyoloji uygulamalarımız arasında çok sık yaptığımız işlemlerden biridir.

Memede biyopsi neden yapılır?

Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerden ilki elle muayenedir. Burada ilk aşamada ayırt edilmesi gereken en önemli olan durum memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Sadece elle muayene yeterli değildir ve ele gelen bir kitle olsun veya olmasın bir görüntüleme yöntemi ile memelerin incelenmesi gereklidir. Hastanın yaşı ve meme yapısı da dikkate alınarak genellikle temel muayene yöntemi mamografidir.

Meme yapısı fibrokistik olan kadınlarda ve özellikle menapoz öncesi genç yaş grubunda meme ultrasonografisi daha önemli bilgiler vermekte ve gereken hastalarda hem mamografi hem de ultrasonografik inceleme yapılmaktadır. Mamografi ve ultrasonografide memede bir veya birden fazla kitle çok değişik yapılarda görülebilir.

Görülen kitle, küçük veya büyük, sınırları düzenli veya düzensiz, kistik (içi sıvı dolu), solid (doku yapısında), komplike kistik ve solid (karışık yapıda), renkli Doppler incelemede çok damarlanan ve kanlanan, elastografi incelemesinde sert veya yumuşak, içinde kireçlenmeler (kalsifikasyon) olan veya olmayan yapılarda olabilir. Meme biyopsisi, görülen kitlenin mamografik ve ultrasonografik inceleme sırasındaki görünüm bulgularına bağlıdır. Görülen her kitleye biyopsi yapılması gerekmez. Ancak görünüm özelliklerine göre kanser riski taşıyan kitlelere meme biyopsisi yapmak gereklidir.

Memede biyopsi ne zaman yapılır?

Öncelikle mamografik ve ultrasonografik incelemelerde görülen kitle, kanser riski yönünden kategorize edilir ve risk derecesi belirlenir. Risk derecesinin belirlenmesinde BIRADS adı verilen bir kategori sınıflandırması kullanılır. Bu incelemeler ve sınıflandırmalarda; kitlenin büyüklüğü, sayısı, şekli, yapısı, renkli Doppler incelemede damarsal kanlanma şekli, elastografi incelemesinde sertliği gibi araştırmalar kanser riskini belirlemede önemlidir.

Ayrıca gereken bazı hastalarda ilave olarak dinamik kontrastlı meme MR inceleme de risk belirlemede yardımcı olabilmektedir. Bu incelemeler ile yüksek kanser riski taşıyan veya şüpheli olan kitlelere meme biyopsisi yapılmalıdır. Memede görülen kistik kitleler de ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özellikleri değerlendirilerek, şüpheli görülen komplike kistlerin de biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir.

Ayrıca kanser riski olmadığı anlaşılsa bile ağrılı olan büyük kistlerin de ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır. Ultrasonografide görülebilen bütün riskli kitlelerde biyopsi yöntemi olarak ultrasonografi kılavuzluğu kullanılır. Nadiren mamografi kılavuzluğunda vakum biyopsisi de uygulanmaktadır. İğne türü olarak, uygun kitlelerde kesici iğneler kullanılarak doku biyopsisi yapılır, kistik kitlelerde ise bazen ince iğne aspirasyonu da yapılabilir.

En çok kullandığımız iğne türü nedeniyle meme biyopsisi, tru-cut biyopsi olarak da adlandırılır. Meme biyopsisi nasıl yapılır? Önce ultrasonografi ile kitle görüntülenir ve iğnenin giriş noktası belirlenir. Bu nokta ve çevresi steril olarak hazırlanır ve ince bir iğne ile lokal aneztezi yapılır. Ardından uygun kalınlık ve uzunluktaki tru-cut iğne ile girilerek ultrasonografik görüntü kılavuzluğunda, biyopsi alacağımız kitle ve iğnenin ilerleyişi aynı anda görülerek, iğne ucu kitlenin istediğimiz noktasına ulaştırılır. Sonra otomatik doku alan bu iğne ile örnek alınır ve iğne çıkarılır. Giriş noktası bantlanılarak biyopsi işlemi sonlandırılır.

Memede biyopsi sonuçları kaç günde çıkar?

Otomatik iğne içine alınan doku hemen formol sıvısı içeren bir kaba konularak patoloji laboratuvarına gönderilir. Patoloji laboratuvarının çalışma hızı ve teknik gerekliliğe göre 1-3 gün içinde patoloji uzmanı tarafından mikroskobik inceleme tamamlanır ve sonuç rapor edilir.

İğne biyopsisi acıtır mı?

Hayır, acıtmaz. Deneyimli girişimsel radyolog tarafından yapılan biyopsi son derece güvenli ve konforludur. Giriş noktasına çok ince bir iğne ile lokal anestezi uygulanırken hasta bunu çok hafif hisseder, ancak sonrasında acı duymaz. Memede iğne biyopsisi yaptıranlar, biyopsi sonrasında işlemin çok rahat olduğunu, öncesinde hissettikleri korku ve kaygılarının yersiz olduğunu, hiç veya fazla bir acı duymadıklarını belirtirler.

Biyopsiyi yapan girişimsel radyolog doktorun deneyimine göre işlem süresi bir-iki dakika içinde tamamlanır. Meme biyopsisi sonrası ağrı olacağı korkusu da yersizdir ve ağrı hissedilmez.

Memede biyopsi zararlı mıdır?

Hayır, biyopsinin herhangi bir zararı yoktur. Bazı hastalarımız, yersiz olarak, eğer kanser iseler bunun biyopsi ile yayılarak dağılacağı ve zarar vereceği endişesi taşımaktadırlar, ancak biyopsinin böyle bir zararı yoktur, aksine gerekli görülen hastada kısa zamanda kesin teşhis biyopsi ile elde edildiği için kaçınılmazdır.


Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Meme Biyopsisi Nedir ? 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.    Copyright 2021 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

    ankara implant ankara implant fiyatları