İletişimRandevu Al

Meme Biyopsisi Nedir ?

meme-biyopsisi-nedir.jpg

Bu yazımızda meme biyopsisi nedir , memede iğne biyopsisi nasıl yapılır konusunu ele alacağız. Meme, fonksiyonları ile kadın sağlığı açısından çok önemli bir organ olduğu gibi, ne yazık ki meme kanseri de diğer kanserlere göre kadınlarda en sık karşılaştığımız kanserdir. Meme kanseri görülme sıklığı zaman içerisinde giderek artmaktadır ve günümüzde görülme sıklığı yaşam boyu her sekiz kadında bire ulaşmıştır.

Meme kanseri çoğu zaman meme dokusu içinde gelişen küçük bir kitle olarak başlamakta, sonra bu kitle giderek büyüyerek hem lokal olarak yayılım göstermekte, hem de koltuk altı ve çevredeki lenf bezlerine ve/veya vücudun her bölgesine yayılım gösterebilmektedir. Memede gelişen bir kanser daha başlangıç aşamasında ve küçük bir kitle iken, erken ve doğru teşhisin önemi büyüktür ve hayat kurtarıcı olmaktadır. Kanser araştırmaları içinde, meme biyopsisi, girişimsel radyoloji uygulamalarımız arasında çok sık yaptığımız işlemlerden biridir.

Memede biyopsi neden yapılır?

Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerden ilki elle muayenedir. Burada ilk aşamada ayırt edilmesi gereken en önemli olan durum memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Sadece elle muayene yeterli değildir ve ele gelen bir kitle olsun veya olmasın bir görüntüleme yöntemi ile memelerin incelenmesi gereklidir. Hastanın yaşı ve meme yapısı da dikkate alınarak genellikle temel muayene yöntemi mamografidir.

Meme yapısı fibrokistik olan kadınlarda ve özellikle menapoz öncesi genç yaş grubunda meme ultrasonografisi daha önemli bilgiler vermekte ve gereken hastalarda hem mamografi hem de ultrasonografik inceleme yapılmaktadır. Mamografi ve ultrasonografide memede bir veya birden fazla kitle çok değişik yapılarda görülebilir.

Görülen kitle, küçük veya büyük, sınırları düzenli veya düzensiz, kistik (içi sıvı dolu), solid (doku yapısında), komplike kistik ve solid (karışık yapıda), renkli Doppler incelemede çok damarlanan ve kanlanan, elastografi incelemesinde sert veya yumuşak, içinde kireçlenmeler (kalsifikasyon) olan veya olmayan yapılarda olabilir. Meme biyopsisi, görülen kitlenin mamografik ve ultrasonografik inceleme sırasındaki görünüm bulgularına bağlıdır. Görülen her kitleye biyopsi yapılması gerekmez. Ancak görünüm özelliklerine göre kanser riski taşıyan kitlelere meme biyopsisi yapmak gereklidir.

Memede biyopsi ne zaman yapılır?

Öncelikle mamografik ve ultrasonografik incelemelerde görülen kitle, kanser riski yönünden kategorize edilir ve risk derecesi belirlenir. Risk derecesinin belirlenmesinde BIRADS adı verilen bir kategori sınıflandırması kullanılır. Bu incelemeler ve sınıflandırmalarda; kitlenin büyüklüğü, sayısı, şekli, yapısı, renkli Doppler incelemede damarsal kanlanma şekli, elastografi incelemesinde sertliği gibi araştırmalar kanser riskini belirlemede önemlidir.

Ayrıca gereken bazı hastalarda ilave olarak dinamik kontrastlı meme MR inceleme de risk belirlemede yardımcı olabilmektedir. Bu incelemeler ile yüksek kanser riski taşıyan veya şüpheli olan kitlelere meme biyopsisi yapılmalıdır. Memede görülen kistik kitleler de ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özellikleri değerlendirilerek, şüpheli görülen komplike kistlerin de biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir.

Ayrıca kanser riski olmadığı anlaşılsa bile ağrılı olan büyük kistlerin de ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır. Ultrasonografide görülebilen bütün riskli kitlelerde biyopsi yöntemi olarak ultrasonografi kılavuzluğu kullanılır. Nadiren mamografi kılavuzluğunda vakum biyopsisi de uygulanmaktadır. İğne türü olarak, uygun kitlelerde kesici iğneler kullanılarak doku biyopsisi yapılır, kistik kitlelerde ise bazen ince iğne aspirasyonu da yapılabilir.

En çok kullandığımız iğne türü nedeniyle meme biyopsisi, tru-cut biyopsi olarak da adlandırılır. Meme biyopsisi nasıl yapılır? Önce ultrasonografi ile kitle görüntülenir ve iğnenin giriş noktası belirlenir. Bu nokta ve çevresi steril olarak hazırlanır ve ince bir iğne ile lokal aneztezi yapılır. Ardından uygun kalınlık ve uzunluktaki tru-cut iğne ile girilerek ultrasonografik görüntü kılavuzluğunda, biyopsi alacağımız kitle ve iğnenin ilerleyişi aynı anda görülerek, iğne ucu kitlenin istediğimiz noktasına ulaştırılır. Sonra otomatik doku alan bu iğne ile örnek alınır ve iğne çıkarılır. Giriş noktası bantlanılarak biyopsi işlemi sonlandırılır.

Memede biyopsi sonuçları kaç günde çıkar?

Otomatik iğne içine alınan doku hemen formol sıvısı içeren bir kaba konularak patoloji laboratuvarına gönderilir. Patoloji laboratuvarının çalışma hızı ve teknik gerekliliğe göre 1-3 gün içinde patoloji uzmanı tarafından mikroskobik inceleme tamamlanır ve sonuç rapor edilir.

İğne biyopsisi acıtır mı?

Hayır, acıtmaz. Deneyimli girişimsel radyolog tarafından yapılan biyopsi son derece güvenli ve konforludur. Giriş noktasına çok ince bir iğne ile lokal anestezi uygulanırken hasta bunu çok hafif hisseder, ancak sonrasında acı duymaz. Memede iğne biyopsisi yaptıranlar, biyopsi sonrasında işlemin çok rahat olduğunu, öncesinde hissettikleri korku ve kaygılarının yersiz olduğunu, hiç veya fazla bir acı duymadıklarını belirtirler.

Biyopsiyi yapan girişimsel radyolog doktorun deneyimine göre işlem süresi bir-iki dakika içinde tamamlanır. Meme biyopsisi sonrası ağrı olacağı korkusu da yersizdir ve ağrı hissedilmez.

Memede biyopsi zararlı mıdır?

Hayır, biyopsinin herhangi bir zararı yoktur. Bazı hastalarımız, yersiz olarak, eğer kanser iseler bunun biyopsi ile yayılarak dağılacağı ve zarar vereceği endişesi taşımaktadırlar, ancak biyopsinin böyle bir zararı yoktur, aksine gerekli görülen hastada kısa zamanda kesin teşhis biyopsi ile elde edildiği için kaçınılmazdır.


17 Yorum

 • Rahime Dimlioğlu

  8 Ocak 2022 at 11:59

  Merhaba hocam. 21 yaşındayım 7 aylık oğlum var emziriyorum 2 ay içinde sol göğsümde 2 kere ağrılı topak oluştu büyüyor ve sonradan küçülüyor bunun sebebi nedir?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Ocak 2022 at 12:01

   Merhaba. Laktosel (süt birikimi kistleri) olabilir. Önemsizdir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mel

  23 Ocak 2022 at 17:14

  Merhabalar ben 22 yaşındayım daha önce fark etmemiştim. 2 gğn önce regl olmadan önce sert büyük bi yumru keşfettim sertliği ve büyüklüğü geçti sabaha ama hala orda bi şey olduğunu hissediyorum.Sebebi nedir? Meme kanserinde büyüme küçülme gün içinde gözlenir mi ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   23 Ocak 2022 at 17:49

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığı olabilir. Kanser de dışlanamaz. Bu yüzden mutlaka ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sema Nur

  1 Mart 2022 at 16:54

  Hocam merhaba 23 yaşındayım sağ göğüsümde ele gelen bilye büyüklüğünde kist vardı. Mart 2020’den beri takipli hastayım son 2 aydır elime gelmiyordu yine de kontrole gittim. Biyopsi önerildi ve biyopsi oldum biyopsi sonrası elime gelmeyen kitle yüzeysel olarak ceviz büyüklüğünde elime geliyor ve çok endişeliyim görüşleriniz benim için çok değerli. Teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Mart 2022 at 16:59

   Görmeden yorum yapamıyorum biyopsi sonucunu bekleyeceksiniz Geçmiş olsun

   Reply

 • Sema nur güler

  3 Mart 2022 at 20:27

  BİLATERAL MEME VE AKSİLLA US

  Her iki meme ve aksillanın US ile incelenmesinde;
  Bilateral cilt, cilt altı ve retromamaryan yağlı planlar normaldir.
  Her iki memede 5 mm’den küçük birkaç adet kist izlendi.
  Sağ meme saat 12 hizasında areoladan 1 cm uzaklıkta, boyutları 18×8 mm ölçülen lobüle konturlu , açılı kenarlı cilde paralel uzanan, RDUS ile belirgin kanlanması bulunmayan hipoekoik görünümde solid lezyon izlenmiştir (BIRADS 4a). Histopatolojik konfirmasyon önerilir. Tanımlanan hemen posterior komşuluğunda 2,5×4 mm boyutlarında yoğun içerikli – solid lezyon ayırımı net yapılamayan düzgün kenarlı hipoekoik oluşum izlendi (BIRADS3 ).
  Sol meme saat 2 hizasında areola hemen komşuluğunda 3×9 mm boyutlarında ölçülen lobüle konturlu, hipoekoik görünümde, RDUS ile kanlanmayan, yoğun içerikli kist – solid lezyon ayırımı US sınırlarında net olarak yapılamayan BIRADS 3 lezyon izlenmiştir 6 ay sonra US kontrolü önerilir.
  Bilateral aksillada patolojik boyut ve görünümde lenf nodu saptanmamıştır.

  Reply

  • Sema nur güler

   3 Mart 2022 at 20:27

   Hocam yorumlarsanız çok sevinirim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    3 Mart 2022 at 20:39

    Merhaba. sağ meme başının üst bölümünde kanser yönünden şüpheli bir kitle rapor edilmiş ve biyopsi önerilmiş. Yani kanser riskiniz var. diğer bölümlerde problem görülmemiş. meme biyopsisi için bana gelebilirsiniz. Biyopsinin patoloji raporunu iki günde alırız. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Mart 2022 at 20:39

   Merhaba. sağ meme başının üst bölümünde kanser yönünden şüpheli bir kitle rapor edilmiş ve biyopsi önerilmiş. Yani kanser riskiniz var. diğer bölümlerde problem görülmemiş. meme biyopsisi için bana gelebilirsiniz. Biyopsinin patoloji raporunu iki günde alırız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Fatoş

  5 Mart 2022 at 13:14

  Hocam merhaba.son bir aydır sağ göğsümde değişiklik ve koltuk altimla beraber sertliklerin olduğunu farkettim. 1 yıldır emzirme durumum yok ama son bir ayda tek göğsümden sutle gibi rengi değişkenlik gösteren bazen sari turuncu arasi bazen pembe,bazende yoğurt kıvamı bi akıntı mevcut.koltukaltimda sızı hissediyorum ara ara. Usg çekildi.henuz sonucu gosteremedim. Ultrasonu ceken doktor akintidan dolayi biyopsi yapilabilecegini soyledi.raporu yorumlarsaniz çok sevinirim.
  Sağ tarafta duktuslar belirgin ektazik görünümde olup AP çapı 7.9 mm ye kadar ulaşmakta yer yer nodüler kistik görünüm oluşturmakta ve içerikleri retroareolar alanda yoğunlaşma vardır. Sağ aksiller alanda büyüğü 18×6 mm ve sol aksiller alanda büyüğü 20×6mm oval konfigürasyonlu yağlı hiluslu bening radyolojik karakterde bir kaç adet lenf nodu saptanmıştır. (BIRADS 2) kontrol önerilir.
  Bi-rads kategori 0-ilave tetkik gerektirir 1 negatif mamografi 2- bening bulgular 3-muhtemelen bening bulgular(kisa süreli takip) 4- şüpheli maning 5- büyük olasılıkla malign 6- histolojik kanitlanmis meme CA
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Mart 2022 at 21:45

   Ultrasonografinizi kendim yapmadan net yorum yapamam. Yazdığınız rapora göre 6 ayda bir kontrolünüz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ömür

  10 Mart 2022 at 01:27

  İyi günler hocam 29 yaşındayım bı kızım var iki sene emzirdim. ilk defa usg cektiriyorum sonuç böyle kimi biyopsi istiyo kimi bekle bu bulgular fibrokist normal diyo ne yapicam çok arada kaldım değerli gorusleriniz için şimdiden tesekkurler
  Sayın Meslektaşım,Hastanızın Bilateral Meme ve Aksiller Bölgeye yönelik US incelemesinde,İnceleme yüzeyel 12-18 Mhz meme probu ile gerçekleştirilmiştir.Her iki meme cilt, cilt altı yağlı dokular normal olup meme genel olarak simetrik yapıda izlenmektedir.Meme parankim yoğunlukları genel olarak belirgin fibrokistik görünümdedir.Sol meme üst dış kadranda milimetrik anekoik kist izlendi.Sağ memede saat 7 hizasında meme başına 2 cm uzaklıkta semivertikal uzanımlı yaklaşık 12 mm çapa erişen sferik RDUS de hipervasküler solid lezyon izlendi. Biyopsi önerildi.Duktal yapılara ait belirgin sonopatoloji izlenmemiştir.Her iki aksillada büyüğü 1 cm çaplı kısa çaplı reaktif şekilli lenf nodları izlendi.SONUÇ:Sağ memede ön planda FA düşündüren sferik formlu solid lezyon, tanı amaçlı biyopsi önerildi.BI-RADS KATEGORİ; 4ASaygılarımla

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Mart 2022 at 07:14

   Merhaba. Biyopsi gerekir.

   Reply

 • Tekin ünal

  18 Nisan 2022 at 21:40

  Selamın aleyküm hocam benim bel kısmında bezelye büyüklüğünde bir şişlik vardı 2 3 sene durdu sonra şişti enfeksiyon oluştu bende genel cerrah gittim bana yağ neşesi abse yapmış dedi antibiyotik kullandım ve baş yapıp direnej yapıldı boşaltıldı ama siktikca abse geliyor zamanla kendi kururmu antibiyotik kullanıyorum ne yapmam gerek bilgi verieseniz sevinirim hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Nisan 2022 at 16:59

   Zamanla kendisi kurur

   Reply

 • Tekin ünal

  19 Nisan 2022 at 23:39

  Çok tşkler hocam Allah’a emanet ol sağlıklı günler dilerim

  Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Meme Biyopsisi Nedir ? 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2021 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  Karanfilvet Batıkent