İletişimRandevu Al

Kist hidatik nedir ?

kist-hidatik-nedir.jpg

Kist hidatik nedir? Hidatik kist hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın etkeni ekinokok adlı bir yassı solucan türüdür. Ekinokok paraziti çok geniş bir coğrafi dağılım gösterir, ancak, koyun yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgelerde yoğunlaşmıştır. En sık karaciğeri tutar ve bu nedenle karaciğer kist hidatik veya karaciğer kist hidatiği olarak yaygın görülür.

Karaciğerden sonra sık görüldüğü organ akciğerlerdir. Akciğer tutulumu genç yaş grubunda daha sık olarak görülür. Hastaların çoğunda hidatik kist belirtileri olmamasına karşın, kist yırtılarak veya çevre dokulara bası oluşturarak belirtiler verebilir.

Hastalar görüntüleme yöntemleri ile radyolojik olarak incelendiğinde, tek veya çok sayıda, yuvarlak veya oval şekilli, düzgün sınırlı kitle şeklinde görülür. Yırtılmış hidatik kistler değişik görüntüleme bulguları gösterebilir. Hidatik kist tedavisi kistlerin türüne göre ve yerleştiği organa göre değişmektedir.

Kist Hidatik Bulaşma Yolları

dışkı-ağız ilişkisi iledir. Köpek, kedi ve diğer bazı hayvanlar ana konak, hastalığın görüldüğü sığır, koyun gibi hayvanlar ve insan ise ara konak olarak adlandırılır. Köpek ve kedilerle yakın ilişkili insanlarda daha sık görüldüğü için halk arasında hidatik kist hastalığına köpek kisti de denilmektedir.

Bu ana konak hayvanlardaki solucanın yumurtaları dışkı ile atılır. Bu dışkı ile bulaşmış su ve gıdalar ara konaklar (insan) tarafından alınır. İnsan barsağında yumurtalar açılır ve ortaya çıkan parazitler barsak duvarına tutunur. Barsaktan kan dolaşımına katılan parazitler karaciğere ulaşır. Bu nedenle kist hidatik en sık karaciğerde tutunur ve gelişir. Daha az oranda karaciğeri geçen parazitler sağ kalp dolaşım yolu ile akciğere ulaşır ve burada tutunur.

Akciğerler kist hidatik’in ikinci sıklıkta görüldüğü organdır. Parazitler yerleştiği organda kist şekline dönüşür. Büyüyen kistin çevresinde, parazitlerden oluşan tabakalar ve bunların da dışında vücuda ait sınırlayıcı ve koruyucu dış tabakalardan oluşan kalın bir duvar vardır.

Kistin içinde kaya suyu olarak adlandırılan berrak, mikropsuz, ancak allerjik yapıda bir sıvı bulunur. İnsanda gelişen hidatik kistler genellikle tektir. Bu kist duvarının yırtılması sonucu kist içinde kistler, çevresine yayılım veya uzak organlara taşınan kistler oluşabilir.

Hastalarda karaciğer kist hidatik belirtileri

Kist oluşumunun başlangıç döneminde görülmez ve genellikle 5 cm. çapa ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti vermezler. Belirtisi olmayan kistler daha çok başka muayeneler sırasında rastlantısal olarak fark edilirler. Hastalardaki belirtiler kistin komşu organlara baskısı ile veya yırtılması ile ortaya çıkar.

Çocuklarda hidatik kistler bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olması nedeniyle belirti vermeden dev boyutlara ulaşabilirler ve daha geç fark edilebilir.

Hidatik kist teşhisi, kistlerin çeşitli görüntüleme yöntemleri ile gösterilmesi ile konulur. Teşhis kan testleri ile de doğrulanabilir. Karaciğer kist hidatiği için en etkili görüntüleme yöntemi ultrasonografidir. Ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemleri ile kistin sadece varlığı değil, sayısı, yapısı, türü, yırtılma olup olmadığı da görüntülenerek ortaya konur.

Hidatik kist tedavisi

Hidatik kist tedavisi için geçmişten günümüze kadar gelişen farklı yöntemler vardır. Eskiden hidatik kistin temel tedavi yöntemi olarak cerrahi kabul edilirdi. Ancak günümüzde pek çok hidatik kist hastası girişimsel radyoloji uygulamaları ile ameliyatsız, daha kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Özellikle karaciğer kist hidatiği tedavisinde ameliyat çok az hastada gerekli olmakta, bu hastaların büyük çoğunluğunda ameliyatsız girişimsel radyolojik işlem ile tedavi yapılmaktadır.

Bu yöntemde ciltten ince bir iğne ile ultrasonografi kılavuzluğunda kist içine girilerek tedavi yapılmakta, bazı kistlerde de yine ince bir kateter (1-2 mm çapında ince plastik boru) yardımıyla tedavi tamamlanabilmektedir.

Bu hastalarda ciltte ameliyat kesisi yapılmamakta, hastanın genel anestezi alması veya hastanede yatması gerekmemektedir. Bu yöntemde; kist içine ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile girilip önce kist sıvısı boşaltılır, içerisine tuzlu serum veya alkol verilerek kist duvarındaki parazitler öldürülür ve sonra bu sıvı da boşaltılarak tedavi tamamlanır.

Kist çok büyük ise (genellikle çapı 5 cm üzerinde ise) veya bölmeleri olan bir kist ise, kist içine yerleştirilen ince bir kateter yoluyla kist içeriği birkaç süreyle yıkanarak tedavi tamamlanır. Akciğer hidatik kistlerinde ise, halen cerrahi tedavi ön plandadır. Girişimsel radyolojik tedaviler ve cerrahi sonrasında destek olarak hastalara bir süre ilaç (antiparaziter) verilmesi de hastalığın tekrarlama riskini azaltmaktadır.

Sonuç olarak, hidatik kist hastalığı bölgemizde yaygın olarak görülmektedir. Parazitin bulaşma yollarının bilinmesi ve hastalıktan korunma en önemli basamağı oluşturur. Karaciğer kist hidatik tedavisinde güncel yöntem, ameliyata gerek olmadan yapılan girişimsel radyolojik tedavidir.


30 Yorum

 • Ali

  11 Mart 2021 at 21:13

  Bande bezen aşırı tarleme oluyo bunun için doktora gitim tomoğırafı çekterdim Tomoğırafi sonucu doktorun anlatmasina göreköpak kılı nadeni ile kisler oluşmuş bunun sonucu ne olmalı tşklar

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Mart 2021 at 00:54

   Filmlerinizi görmem gerekir.

   Reply

 • Deniz

  15 Nisan 2021 at 20:42

  3 gündür giderek artan bir ağrım var sağ kaburga tarafımda önce sırt sonra öne de yayıldı ve şu an nefes aldıkça gerilen bir ağrım var ara ara sızlıyor ama çok şiddetli değil nedeni nedir lütfen bilgi verin

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Nisan 2021 at 01:20

   Merhaba. Tarif ettiğiniz ağrı safra kesesi, sağ böbrek, kalın bağırsak veya karaciğer kaynaklı olabilir. sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Saim

  20 Nisan 2021 at 14:15

  Slm benim karacigerimde 2 mm capinda bir Justin oldu gunu soylediler acaba ciddi bir durummudur

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Nisan 2021 at 20:22

   Merhaba. Verdiğiniz bilgi yetersiz, durumunuzu anlamadım, ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

   • Saim

    23 Nisan 2021 at 22:56

    Hocam Iyi aksamlar karacigerimde 2 mm lik bir kist tespit ettiler.herhangi bir mudaleye ihtiyac yok dediler hem Ev doktorum,hemde hastahanedeki doktorum.ilerde herhangi bir sorunla karsilasabilirmiyim saygilarimla iyi aksamlar

    Reply

 • Nuran

  8 Mayıs 2021 at 13:32

  Hocam 14 yaşında oğlumda kist hidatik var beş buçuk santim büyüklüğünde canlılığını yitirmiş olduğunu söyledi doktor 6 aya tamamlayalım ilacını dedi. Bu kist hidatiklerin ilaç tedavisinle yok olma ihtimali varmı? Yada eninde sonunda girişimsel uygulanacakmı. Çok teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Mayıs 2021 at 01:07

   Merhaba. ilaç tedavi etmez. girişimsel gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Kemal

  9 Mayıs 2021 at 18:32

  Merhaba Zekai bey. Tomografi cekimden sonra. akciğer sagda 3 adet kist hidatik 4,3 ,2,3 cm ve 2,cm . 4 adet karaciğerde (solda. boyutları 7×7 ,10×9,5 ve 4×3,8 cm tip1, sagda 4×4,5 tip 2 ve 1 adet karin boşluğunda pevliste bulunmakta.

  Nasil bir tedavi ulgulanabilir. ameliyatta ayni anda tum kistler temizlenebilir mi? riksleri nelerdir.? suan nasıl sizden randevu alinabilir ve ameliyat ne zaman yapilabilir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Mayıs 2021 at 03:56

   Merhaba. Sizi görüp muayene etmemiz ve görüntüleriniz üzerinden kistlerin türünü, tipini belirleyip tedavi planını yapmamız gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Refik

  17 Mayıs 2021 at 22:55

  Hocam iyi günler bebim karaciğerde 20 cm anekoid kist var tamamen yok edecek şekilde tedavi mümkünmü

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Mayıs 2021 at 15:09

   Mümkün.

   Reply

 • Mustafa Aydoğdu

  21 Mayıs 2021 at 21:29

  Hocam iyi günler annemde 69×66 mm çapında tip 4 kist hidatik olduğu söylendi ameliyat yada ilaç tedavi hakkında bilgi verir misiniz. Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Mayıs 2021 at 00:26

   Ilaçla tedavi olmaz. diğer yöntemler için görmem lazım. Geçmiş olsun

   Reply

 • Zeynep soy

  5 Temmuz 2021 at 22:01

  Hocam kanda kist hidatik pozitif çıkıyor ama MR tomografi ultrasyon da görülmüyor test bir kaç kere tekrarlandı hepsinde pozitif ama neden bulunmuyor ne yapmalıyım

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   5 Temmuz 2021 at 22:10

   Merhaba. Vücudunuzun MR, BT ve US’de görüntülenemeyen bir yerinde hidatik kist olabilir. Ayrıca kist olmadan test pozitifliği de görülebilir. 3 ay süreyle Andazol kullanıp tekrar test yapılmasını öneririm. Geçmiş olsun.

   Reply

 • hazal

  24 Ağustos 2021 at 18:49

  duvar kalınlığı normal sınırlarda olup Sağ over boyutları artmıştır. Sağ overde periferik yerleşimli kistler izlenmiş olup olgunun PCOS açısından klinik değerlendirilmesi önerilir. Sağ overin santral kesiminde kontrastlanma göstermeyen alan solid lezyona ait olabilir. Bu alanın uzunluğu 24 mm ölçülmüştür. Douglasta serbest sıvı izlendi. hocam pelvik mr raporum nedemek istemiş burda anlamadım

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Ağustos 2021 at 20:38

   Merhaba. Rapor karışık, net anlaşılmıyor, filmleri görmem gerekiyor. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Hazal

  24 Ağustos 2021 at 22:44

  PELVİS (ALT BATIN) MR +C Mesane konturları düzgün, duvar kalınlığı normal sınırlarda olup, lümenine ait patoloji izlenmedi. Sağ over boyutları artmıştır. Sağ overde periferik yerleşimli kistler izlenmiş olup olgunun PCOS açısından klinik değerlendirilmesi önerilir. Sağ overin santral kesiminde kontrastlanma göstermeyen alan solid lezyona ait olabilir. Bu alanın uzunluğu 24 mm ölçülmüştür. Douglasta serbest sıvı izlendi. Pelvik yağ planları açık olup, parailiak, obturatuar ve inguinal LAP saptanmadı. Rektum, perirektal ve iskiorektal alanlar normaldir. Alt batında kitle saptanmadı. Tetkik alanına dahil kemik ve adele grupları normal olarak değerlendirildi. Yumuşak dokuda kitlesel lezyon saptanmadı. Sonuç : Bulgular kısmında belirtilmiştir hocam birdaha bakar mısınız bu şekilde raporum.

  Reply

 • Melisa

  21 Eylül 2021 at 19:33

  Karaciğer sağ Lob posteriorda yerleşimi ağırlıklı suprarenal seviyede posteriorda diyafragmatik kursla komşuluk içerisinde bulunan düzgün sınırlı 5x4cm boyutlarında T1 incelemede hipointens T2 incelemede içerisinde hiperintens çökmüş lameleri düşündürür görünümler içeren lameleri hiperintens diğer düzeylerde hipointens ve dinamik kontrast madde sonrasında ise belirgin lezyon bu düzeydeki kist hidatik lezyonunu düşündürmüştür. Ortak hepatik safra kanalı 12mm koledok en geniş yerinde 17mm dir.Annem 49 yaşındadır operasyon mu olur yoksa ilaç tedavisiyle küçültülür mu ??

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Eylül 2021 at 09:06

   Merhaba.
   İlaç etki etmez. Operasyon gerekir. Ameliyatsız operasyon yöntemine uygun olup olmadığını anlamak için ultrasonografi ile görmek lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Kenan Özer

  10 Ekim 2021 at 09:03

  Sayın hocam,87 yaşında olan annemin çekilen bt sinde dikkati çeken şöyle bir yazı var.”Karaciğer sağ lob segment 8-7 lojunda izlenen ve en geniş olduğu yerde 83×67 mm boyutlara ulaşan kistik yer kaplayıcı oluşum dikkati çekmektedir”
  Bu ne demektir, nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Ekim 2021 at 11:52

   Merhaba. Karaciğerde büyük bir kist var (8 cm çaplı). Hidatik kist (köpek kisti) olabilir, başka türlü bir kist de olabilir. Ultrasonografi ile de muayene etmek gerekir. Hastayı görmeden daha fazla yorum yapamıyorum. Kıstın türü belirlendikten sonra büyük ihtimalle ameliyat gerekmeden tedavisini yaparız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ali

  31 Ekim 2021 at 08:54

  Hocam merhaba, ben bu durumu biraz takıntı yaptım 23 yaşındayım. Kistin beyinde olma ihtimali özellikle korkutuyor bu ihtimal yüksek midir? Teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   31 Ekim 2021 at 09:58

   Merhaba. Risk vardır, ama düşüktür. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Seçkin

  15 Kasım 2021 at 22:57

  Hocam kolay gelsin bundan 15 gün önce Babam )63yaş )farklı bir durum için tomografi çekilirken karaciğerde 3cm capinda kirst oldugu görüldü babamın herhangi bir şikâyeti yoktu korkulacak bişey varmı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Kasım 2021 at 23:11

   Merhaba. Her şey (basit kist, hidatik kist, apse, iyi huylu tümör, kanser) olabilir. Ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Emrah kızıl

  6 Aralık 2021 at 23:06

  Merhaba hocam , 2 hafta önce safra bölgemde ağrı şikayeti ile acile gittim , kan tahlili röntgen ve ultrason sonucu kist hidatik tespit edildi. Cerrahi poliklinik te tekrar hidatik kan testi yapıldı sonuç pozitif , tüm batın us ta ise karaciğerde 2 adet 75*55 ve 70*50 boyutlarında kistten bahsedildi , doktor birde mr istedi 1 ay sonrasına gün verdi, ve andazol başladım , sorum şu acaba kan testi sonucu negatif e dönmeden ameliyat yapılmıyor mu? Ve tahmini tedavi nasıl ilerler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   6 Aralık 2021 at 23:21

   Merhaba. MR gerekmez. Ameliyat da gerekmez. Kan testinin pozitifliğinin de herhangi bir önemi yoktur. Sizi ultrasonografi ile muayene ederim, eğer kistleriniz uygun tipte ise ameliyatsız PAİR yöntemi ile, sadece iğne ve kateter aracılığı ile tedavi ederim. Bunun yaklaşık maliyeti 15 bin TL olur. Ameliyatın bir sürü zahmeti, sıkıntıları, komplikasyonları, hastane kalış süreleri ve karnınızın, karaciğerinizin boşuna kesilmesi söz konusudur, ve artık kist hidatik tedavisinde çağdışı bir yöntemdir. Bunlara gerek yoktur. Geçmiş olsun.

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Kist hidatik nedir ? 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2021 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  ankara implant fiyatları 2022