Kist hidatik nedir ?

Kist hidatik nedir? Hidatik kist hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın etkeni ekinokok adlı bir yassı solucan türüdür. Ekinokok paraziti çok geniş bir coğrafi dağılım gösterir, ancak, koyun yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgelerde yoğunlaşmıştır. En sık karaciğeri tutar ve bu nedenle karaciğer kist hidatik veya karaciğer kist hidatiği olarak yaygın görülür.

Karaciğerden sonra sık görüldüğü organ akciğerlerdir. Akciğer tutulumu genç yaş grubunda daha sık olarak görülür. Hastaların çoğunda hidatik kist belirtileri olmamasına karşın, kist yırtılarak veya çevre dokulara bası oluşturarak belirtiler verebilir.

Hastalar görüntüleme yöntemleri ile radyolojik olarak incelendiğinde, tek veya çok sayıda, yuvarlak veya oval şekilli, düzgün sınırlı kitle şeklinde görülür. Yırtılmış hidatik kistler değişik görüntüleme bulguları gösterebilir. Hidatik kist tedavisi kistlerin türüne göre ve yerleştiği organa göre değişmektedir.

[bt_highlight]Kist Hidatik Bulaşma Yolları [/bt_highlight]

dışkı-ağız ilişkisi iledir. Köpek, kedi ve diğer bazı hayvanlar ana konak, hastalığın görüldüğü sığır, koyun gibi hayvanlar ve insan ise ara konak olarak adlandırılır. Köpek ve kedilerle yakın ilişkili insanlarda daha sık görüldüğü için halk arasında hidatik kist hastalığına köpek kisti de denilmektedir.

Bu ana konak hayvanlardaki solucanın yumurtaları dışkı ile atılır. Bu dışkı ile bulaşmış su ve gıdalar ara konaklar (insan) tarafından alınır. İnsan barsağında yumurtalar açılır ve ortaya çıkan parazitler barsak duvarına tutunur. Barsaktan kan dolaşımına katılan parazitler karaciğere ulaşır. Bu nedenle kist hidatik en sık karaciğerde tutunur ve gelişir. Daha az oranda karaciğeri geçen parazitler sağ kalp dolaşım yolu ile akciğere ulaşır ve burada tutunur.

Akciğerler kist hidatik’in ikinci sıklıkta görüldüğü organdır. Parazitler yerleştiği organda kist şekline dönüşür. Büyüyen kistin çevresinde, parazitlerden oluşan tabakalar ve bunların da dışında vücuda ait sınırlayıcı ve koruyucu dış tabakalardan oluşan kalın bir duvar vardır.

Kistin içinde kaya suyu olarak adlandırılan berrak, mikropsuz, ancak allerjik yapıda bir sıvı bulunur. İnsanda gelişen hidatik kistler genellikle tektir. Bu kist duvarının yırtılması sonucu kist içinde kistler, çevresine yayılım veya uzak organlara taşınan kistler oluşabilir.

[bt_highlight]Hastalarda karaciğer kist hidatik belirtileri[/bt_highlight]

Kist oluşumunun başlangıç döneminde görülmez ve genellikle 5 cm. çapa ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti vermezler. Belirtisi olmayan kistler daha çok başka muayeneler sırasında rastlantısal olarak fark edilirler. Hastalardaki belirtiler kistin komşu organlara baskısı ile veya yırtılması ile ortaya çıkar.

Çocuklarda hidatik kistler bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olması nedeniyle belirti vermeden dev boyutlara ulaşabilirler ve daha geç fark edilebilir.

Hidatik kist teşhisi, kistlerin çeşitli görüntüleme yöntemleri ile gösterilmesi ile konulur. Teşhis kan testleri ile de doğrulanabilir. Karaciğer kist hidatiği için en etkili görüntüleme yöntemi ultrasonografidir. Ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemleri ile kistin sadece varlığı değil, sayısı, yapısı, türü, yırtılma olup olmadığı da görüntülenerek ortaya konur.

[bt_highlight]Hidatik kist tedavisi [/bt_highlight]

Hidatik kist tedavisi için geçmişten günümüze kadar gelişen farklı yöntemler vardır. Eskiden hidatik kistin temel tedavi yöntemi olarak cerrahi kabul edilirdi. Ancak günümüzde pek çok hidatik kist hastası girişimsel radyoloji uygulamaları ile ameliyatsız, daha kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Özellikle karaciğer kist hidatiği tedavisinde ameliyat çok az hastada gerekli olmakta, bu hastaların büyük çoğunluğunda ameliyatsız girişimsel radyolojik işlem ile tedavi yapılmaktadır.

Bu yöntemde ciltten ince bir iğne ile ultrasonografi kılavuzluğunda kist içine girilerek tedavi yapılmakta, bazı kistlerde de yine ince bir kateter (1-2 mm çapında ince plastik boru) yardımıyla tedavi tamamlanabilmektedir.

Bu hastalarda ciltte ameliyat kesisi yapılmamakta, hastanın genel anestezi alması veya hastanede yatması gerekmemektedir. Bu yöntemde; kist içine ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile girilip önce kist sıvısı boşaltılır, içerisine tuzlu serum veya alkol verilerek kist duvarındaki parazitler öldürülür ve sonra bu sıvı da boşaltılarak tedavi tamamlanır.

Kist çok büyük ise (genellikle çapı 5 cm üzerinde ise) veya bölmeleri olan bir kist ise, kist içine yerleştirilen ince bir kateter yoluyla kist içeriği birkaç süreyle yıkanarak tedavi tamamlanır. Akciğer hidatik kistlerinde ise, halen cerrahi tedavi ön plandadır. Girişimsel radyolojik tedaviler ve cerrahi sonrasında destek olarak hastalara bir süre ilaç (antiparaziter) verilmesi de hastalığın tekrarlama riskini azaltmaktadır.

Sonuç olarak, hidatik kist hastalığı bölgemizde yaygın olarak görülmektedir. Parazitin bulaşma yollarının bilinmesi ve hastalıktan korunma en önemli basamağı oluşturur. Karaciğer kist hidatik tedavisinde güncel yöntem, ameliyata gerek olmadan yapılan girişimsel radyolojik tedavidir.

 1. Ali diyor ki:

  Bande bezen aşırı tarleme oluyo bunun için doktora gitim tomoğırafı çekterdim Tomoğırafi sonucu doktorun anlatmasina göreköpak kılı nadeni ile kisler oluşmuş bunun sonucu ne olmalı tşklar

  • TAYFUN ASAN diyor ki:

   Hocam merhabalar, apandisit agrisi diye gittiğim hastanede ayrıca Karaciger kisti olduğunu da öğrendim ve rapor olarak bu çıktı. Ne yapmalıyım acaba ? Teşekkürler
   “Karaciğer segment VIII ‘de 53 x 43 mm boyutlu içersinde detaçe membranlara ait görünüm izlenen tip III kist hidatik ile uyumlu lezyon izlendi. Segment V’de safra kesesi komşuluğuna uzanan periferal kesimde kalsifik alanlar bulunan 13 x 11 mm boyutlu kist hidatik lezyon lehine değerlendirilen benzer natürde görünüm izlendi.”

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

    Merhaba. Sizi görmem veya görüntülerinizi incelemem gerekiyor. Görüntüleri mail ile veya WhatsApp’tan (0533 636 70 55) atabilirsiniz. Uygun ise ameliyatsız PAIR yöntemi ile tedavi edebilirim. Geçmiş olsun.

 2. Deniz diyor ki:

  3 gündür giderek artan bir ağrım var sağ kaburga tarafımda önce sırt sonra öne de yayıldı ve şu an nefes aldıkça gerilen bir ağrım var ara ara sızlıyor ama çok şiddetli değil nedeni nedir lütfen bilgi verin

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Tarif ettiğiniz ağrı safra kesesi, sağ böbrek, kalın bağırsak veya karaciğer kaynaklı olabilir. sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Verdiğiniz bilgi yetersiz, durumunuzu anlamadım, ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun

   • Saim diyor ki:

    Hocam Iyi aksamlar karacigerimde 2 mm lik bir kist tespit ettiler.herhangi bir mudaleye ihtiyac yok dediler hem Ev doktorum,hemde hastahanedeki doktorum.ilerde herhangi bir sorunla karsilasabilirmiyim saygilarimla iyi aksamlar

 3. Nuran diyor ki:

  Hocam 14 yaşında oğlumda kist hidatik var beş buçuk santim büyüklüğünde canlılığını yitirmiş olduğunu söyledi doktor 6 aya tamamlayalım ilacını dedi. Bu kist hidatiklerin ilaç tedavisinle yok olma ihtimali varmı? Yada eninde sonunda girişimsel uygulanacakmı. Çok teşekkür ederim

 4. Kemal diyor ki:

  Merhaba Zekai bey. Tomografi cekimden sonra. akciğer sagda 3 adet kist hidatik 4,3 ,2,3 cm ve 2,cm . 4 adet karaciğerde (solda. boyutları 7×7 ,10×9,5 ve 4×3,8 cm tip1, sagda 4×4,5 tip 2 ve 1 adet karin boşluğunda pevliste bulunmakta.

  Nasil bir tedavi ulgulanabilir. ameliyatta ayni anda tum kistler temizlenebilir mi? riksleri nelerdir.? suan nasıl sizden randevu alinabilir ve ameliyat ne zaman yapilabilir

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Sizi görüp muayene etmemiz ve görüntüleriniz üzerinden kistlerin türünü, tipini belirleyip tedavi planını yapmamız gerekir. Geçmiş olsun.

 5. Zeynep soy diyor ki:

  Hocam kanda kist hidatik pozitif çıkıyor ama MR tomografi ultrasyon da görülmüyor test bir kaç kere tekrarlandı hepsinde pozitif ama neden bulunmuyor ne yapmalıyım

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Vücudunuzun MR, BT ve US’de görüntülenemeyen bir yerinde hidatik kist olabilir. Ayrıca kist olmadan test pozitifliği de görülebilir. 3 ay süreyle Andazol kullanıp tekrar test yapılmasını öneririm. Geçmiş olsun.

 6. hazal diyor ki:

  duvar kalınlığı normal sınırlarda olup Sağ over boyutları artmıştır. Sağ overde periferik yerleşimli kistler izlenmiş olup olgunun PCOS açısından klinik değerlendirilmesi önerilir. Sağ overin santral kesiminde kontrastlanma göstermeyen alan solid lezyona ait olabilir. Bu alanın uzunluğu 24 mm ölçülmüştür. Douglasta serbest sıvı izlendi. hocam pelvik mr raporum nedemek istemiş burda anlamadım

 7. Hazal diyor ki:

  PELVİS (ALT BATIN) MR +C Mesane konturları düzgün, duvar kalınlığı normal sınırlarda olup, lümenine ait patoloji izlenmedi. Sağ over boyutları artmıştır. Sağ overde periferik yerleşimli kistler izlenmiş olup olgunun PCOS açısından klinik değerlendirilmesi önerilir. Sağ overin santral kesiminde kontrastlanma göstermeyen alan solid lezyona ait olabilir. Bu alanın uzunluğu 24 mm ölçülmüştür. Douglasta serbest sıvı izlendi. Pelvik yağ planları açık olup, parailiak, obturatuar ve inguinal LAP saptanmadı. Rektum, perirektal ve iskiorektal alanlar normaldir. Alt batında kitle saptanmadı. Tetkik alanına dahil kemik ve adele grupları normal olarak değerlendirildi. Yumuşak dokuda kitlesel lezyon saptanmadı. Sonuç : Bulgular kısmında belirtilmiştir hocam birdaha bakar mısınız bu şekilde raporum.

 8. Melisa diyor ki:

  Karaciğer sağ Lob posteriorda yerleşimi ağırlıklı suprarenal seviyede posteriorda diyafragmatik kursla komşuluk içerisinde bulunan düzgün sınırlı 5x4cm boyutlarında T1 incelemede hipointens T2 incelemede içerisinde hiperintens çökmüş lameleri düşündürür görünümler içeren lameleri hiperintens diğer düzeylerde hipointens ve dinamik kontrast madde sonrasında ise belirgin lezyon bu düzeydeki kist hidatik lezyonunu düşündürmüştür. Ortak hepatik safra kanalı 12mm koledok en geniş yerinde 17mm dir.Annem 49 yaşındadır operasyon mu olur yoksa ilaç tedavisiyle küçültülür mu ??

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba.
   İlaç etki etmez. Operasyon gerekir. Ameliyatsız operasyon yöntemine uygun olup olmadığını anlamak için ultrasonografi ile görmek lazım. Geçmiş olsun.

 9. Kenan Özer diyor ki:

  Sayın hocam,87 yaşında olan annemin çekilen bt sinde dikkati çeken şöyle bir yazı var.”Karaciğer sağ lob segment 8-7 lojunda izlenen ve en geniş olduğu yerde 83×67 mm boyutlara ulaşan kistik yer kaplayıcı oluşum dikkati çekmektedir”
  Bu ne demektir, nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Karaciğerde büyük bir kist var (8 cm çaplı). Hidatik kist (köpek kisti) olabilir, başka türlü bir kist de olabilir. Ultrasonografi ile de muayene etmek gerekir. Hastayı görmeden daha fazla yorum yapamıyorum. Kıstın türü belirlendikten sonra büyük ihtimalle ameliyat gerekmeden tedavisini yaparız. Geçmiş olsun.

 10. Ali diyor ki:

  Hocam merhaba, ben bu durumu biraz takıntı yaptım 23 yaşındayım. Kistin beyinde olma ihtimali özellikle korkutuyor bu ihtimal yüksek midir? Teşekkür ederim

 11. Seçkin diyor ki:

  Hocam kolay gelsin bundan 15 gün önce Babam )63yaş )farklı bir durum için tomografi çekilirken karaciğerde 3cm capinda kirst oldugu görüldü babamın herhangi bir şikâyeti yoktu korkulacak bişey varmı

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Her şey (basit kist, hidatik kist, apse, iyi huylu tümör, kanser) olabilir. Ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 12. Emrah kızıl diyor ki:

  Merhaba hocam , 2 hafta önce safra bölgemde ağrı şikayeti ile acile gittim , kan tahlili röntgen ve ultrason sonucu kist hidatik tespit edildi. Cerrahi poliklinik te tekrar hidatik kan testi yapıldı sonuç pozitif , tüm batın us ta ise karaciğerde 2 adet 75*55 ve 70*50 boyutlarında kistten bahsedildi , doktor birde mr istedi 1 ay sonrasına gün verdi, ve andazol başladım , sorum şu acaba kan testi sonucu negatif e dönmeden ameliyat yapılmıyor mu? Ve tahmini tedavi nasıl ilerler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. MR gerekmez. Ameliyat da gerekmez. Kan testinin pozitifliğinin de herhangi bir önemi yoktur. Sizi ultrasonografi ile muayene ederim, eğer kistleriniz uygun tipte ise ameliyatsız PAİR yöntemi ile, sadece iğne ve kateter aracılığı ile tedavi ederim. Bunun yaklaşık maliyeti 15 bin TL olur. Ameliyatın bir sürü zahmeti, sıkıntıları, komplikasyonları, hastane kalış süreleri ve karnınızın, karaciğerinizin boşuna kesilmesi söz konusudur, ve artık kist hidatik tedavisinde çağdışı bir yöntemdir. Bunlara gerek yoktur. Geçmiş olsun.

 13. Salih diyor ki:

  Hocam iyi günler benim babaannem 80 yaşında göğüs kafesinde kistik lezyon var ameliyatla alınması gerekiyor bu yaşta bu ameliyatı kaldırabilirmi ameliyat olmazsa ne gibi sorunlar bizi bekliyor

 14. Enes arslan diyor ki:

  Hocam iyi günler sağ sırt ağrım vardı ve tümogrofi çekindim 3 cm hidatik kist olduğunu söylediler. Nasıl bir tedavi yöntemi uygularsiniz ağrılarımdan kurtulmam için ve maliyet ne kadar olur

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Kist hidatik’in yeri ve tipini anlamamız lazım. ona göre ameliyatsız uygun bir iğne ile tedavi mümkün olabilir. maliyeti uygulanacak tedavi yöntemine göre değişir. muayeneye gelin. Geçmiş olsun.

 15. Engin diyor ki:

  Merabalar ben bundan iki yıl önce ameliyat oldum karaciğerimde köpek kistinden dolayı ameliyat bittikten sonra yani iki buçuk saat sürdü ameliyatım sonra kendime geldiğimde karnımda 39 tane tel zımba dikiş saydım o kadar büyük yarılmış sonra şuan antalya kemere geldim oradayım geçen bir sebepten dolayı tekrardan gittim kemer devlet hastanesine benden tomografi istediler çekip verdim bana sende şuan 6*4 cm kist hidatik var dediler bende ameliyatımı anlattım beni antalya araştırmaya gönderdiler orada aynısını dedi bu neden peki hocam yeniledimi kendini veya doktor tam alamadı sonra tekrardan ola bilir insanlık halidir görünmez kadar ufaktır belki omu bu sürede büyüdü çünkü bende iki günde bir mide bulantısı oluyor sağ tarafım kaşınıyor sürekli ultrasyondada göstediler kisti bana sizden ricam ne yapa bilirim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Ameliyatsız tedavi yöntemi uyguluyoruz. Girişimsel Radyolojik olarak iğne ile boşaltılarak tedavi edilmelidir. Geçmiş olsun.

 16. Emre özdemir diyor ki:

  Hocam öncelikle selamlar 4 yıl önce karaciğerde kist hidatik ameliyatı oldum ve göbek fıtığı oluştu 6 ay öncede göbek fıtığı ameliyatı oldum doktorlar ameliyatta kist var mı diye kontrol ettiler yok dediler.
  Ben bugün kan testlerimde ekinokok testi pozitif çıktı benim kist tekrarladı mı veya kist olmamasına rağmen testin pozitif çıkma ihtimali var mı ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. kist olmamasına rağmen test pozitif çıkabilir. ancak ameliyatta kontrol edip kist yok denilemez. Çünkü ameliyatta karaciğerin içini göremezler. bunun için özellikle karaciğeri görüntülemek gerekir. tomografi veya ultrasonografi ile karaciğerinize bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

 17. Esra diyor ki:

  Hocam merhaba benim sağ adneksiyalnalanda 66×45mm boyutunda yag danditesinde icerisinde kalsifik alanlar barındıran dermoid kist ve uyumlu yer kaplayan lezyon izlenmiştir yani nedemk istemiş hiocam

 18. Esra diyor ki:

  Hocam merhaba benim sag andeksiyal alandan 66×45mm boyutunda yağ dansiyetesinde içerisinde kalsifik alanlar barındıran dermoid kist ve uyumlu yer kaplayan lezyon izlenmiştir napmaliyim bunun bana zararı varmidr napabilirim bana bilgi veririseniz çok sevinirim teşekkürler bana zararı varmı tedavisi nedr

 19. Hakan diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey

  Annemin uzun zamanda beri karaciğerinde kist bulunmaktadır. Yapılan test sonuçları aşağıdaki gibidir. Korkulacak bir durum var mıdır. Değerlendirmenizi rica ederim.

  Kan Tahlil Sonuçları Kist Hidatik (İndirekt Hemaglütinasyon) : Negatif ALP : 112 (35-104) LDH: 216 (135-214) CRP: 7,1 (<5) NEU# 6,21 (1,56 – 6,13)

  Bilgisayarlı Tomografi Sonucu: Karaciğer büyüklüğü normaldir. Karaciğer 4A segmentinde kalsifikasyon izlenmiştir. Karaciğer 2. segmentinde 50×29 mm boyutlarında, düzgün lobüle konturlu, iki adet ince septa içeren, kontrastlanma göstermeyen, duvar formasyonu izlenmeyen kist izlenmiştir. Bu özellikleri ile kist hidatik düşünülmemiştir. Eski tetkikleri sistemde olmadığı için karşılaştırma yapılamamıştır. Safra kesesinde 14 mm boyutunda bir adet kalkül izlendi.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kan tahlillerinin sonuçları önemsiz. Tomografide görülen karaciğer kistinin ne kisti olduğunu teyit için ultrasonografi ile de bakmamız gerekir. Geçmiş olsun.

 20. Emre diyor ki:

  Hocam iyi günler, eşim iki kere karaciger kist hidatik ameliyatı oldu, son ameliyatı üzerinden 7 yıl geçti, yapilan tomografi ve ultrason görüntülerinde (akciğer +karaciğer) herhangibi bir kist görünmemekte ancak kanda bazen pozitif bazen negatif gelmekte, en son pozitif geldiği için andazol kullanıyor, daha önce bu ameliyat olduğu için kanda pozitif ve negatiflik değişkenlik gösterebilir mi. Teşekkürler

 21. Muhammet sarıyıldız diyor ki:

  Kist hidatik hastasıyım. Ilacli emarda 2. Evre ve 5x4cm çapında olduğu söylendi. Simdi ultrason çekildi ve 4. Evre olduğu söylendi. Ancao benim sırt kaburga ve mide sağ yanimda aşırı ağrı var. Unv hastanesine gitmemi uygun gördü doktor bey. Yardımlarınızı rica ederim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Şikayetleriniz hidatik kiste bağlı değildir. Sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmeden net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

 22. KEZBAN KANAT diyor ki:

  Merhaba doktor bey,
  Ben 2009 yılında karaciğer sağ lobtan 16.5cm kist hidatik opere oldum. Yakın zamanda kontrol amaçlı tüm batın ultrasound yaptirdim ve tip V kist hidatik uyumlu 6×4cm kalsifik lezyon tespit edildi. Bu ne anlama geliyor?
  Kıbrıstan sevgiler..

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Tedavi olmuş kist kalıntısı demektir. Görülmesi normaldir. Herhangi bir önemi yoktur. Geçmiş olsun.

 23. mehmet ersoy diyor ki:

  s.a üst abdomen BT incelemesi:karaciger boyut normal.konturleri düzgün pqrankimi homojen.. hepatik ve portal venöz yapıların seyri kalibrasyonu normal.karaciger parankiminde patalojik kontraslanma gözlenmedi.karaciger sağ lob segment 6’da egzofitik uzanimli ve 6×5cm boyutunda ölçülen cidarı kalsifiye kistik lezyon izlenmiş olup tiv V kist hidatik lehine değerlendirilmiştir..safra kesesi boyutu duvarı normal,dilatasyon yok.koledok çap nor.pankreas,dalak,böbrek nor. (devlet hst op dr ameliyat mutlak dedi)

 24. Berkan diyor ki:

  Merhaba,
  Sol üst göğüs kafesi bitiminde ağrı oluyor onunla beraber karın ağrısı,bulantı,zaman zaman kaşıntı ve iğne batması gibi şikayetler de var.Kedi ve köpeklerle çok ilgiliyim.Kist hidatik olma ihtimali var mıdır?En sık karaciğerde görüldüğünü görmüştüm bahsettiğim bölge dalak bölgesi burada da görülebilir mi ?

 25. Sevda diyor ki:

  Merhaba hocam annemin hiç bir sağlık sorunu yok safra kesesinde kalınlaşma varmıl ama taş yokmuş ve karaciğerinde nekroz alanlar oluşmuş acil nakil gerekiyor diyorlar gittikçe nekrozlar büyüyormuş buna durup dururken ne sebep olmuş olabilir idrarında bakteri çıktı kanında crp yüksek.

 26. Emrullah diyor ki:

  Hocam merhaba şuan 53×41 mm boyutunda Tip 3 kist hidatik ile uyumlu
  Kist hastalığım var
  Dünkü E nabız raporlarım bunu gosteriyo
  Bunun ameliyatsiz tedavi şansı varmı
  Yardımcı olabilirmisiniz

 27. Furkan diyor ki:

  Sayın hocam ben karaciger kistini 3 sene önce falan tamamen atlattım karaciğerimde 5 kist vardı. Doktorum tamamen atlattigimi demisti kontrole gidemedim son 3 4 gunden beri kurt gormeye basladım tedirgin oldum çok kaşıntı ve kurt aynı ameliyat olmadan onceki beyaz kurtdan gormeye basladim sizce endişelenmelimiyim

 28. Emirhan diyor ki:

  Hocam merhaba ben yaklaşık 4 sene önce kist hidatik ameliyatı oldum 8cm den daha büyüktü tam net hatırlamıyorum ama tamamen alındı açık ameliyat ile hiç bir şeyim kalmadı şu an aşıları tam kedi köpek beslemem uygun mu?

 29. Mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam bir kere pair bir kere kapalı bir kere de açık ameliyat oldum son açık ameliyatım üzerinden 1 sene geçti fakat şu an bir huzursuzluk oluyor bendeki en son görüntülemelerde tip 3, tip 4 denmişti ameliyatta başarılıydı söylendiğinie göre ancak son zamanlarda kesilen deri bölgesine çok yakın noktada eğilip kalkarken veya dinlenme halinde yoğunluguu cok yuksek olmayan ağrılar oluşuyor ve sabitleşmeye başladı artık. Endişelenmeli miyim? Artık operasyona da çok inancım kalmadı açıkcası psikolojik olarak.

 30. Turgut Uzun diyor ki:

  Merhaba Hocam. 1 yıl önce kaşıntı ile acile gittim. Enfeksiyon nedeniyle antibiyotik verildi. Son 2 aydır karında şişlik, hazımsızlık, bazen kabızlık ve ishal, yemek sonrası açlık hissi ve tokluk şekerim düşük seyrediyor . Alerjik belirtilerde ara ara devam ediyor. Bazen burunda ani tıkanıklık ve tansiyon düşüklüğüde oldu. En son 2 gün önce çekilen kontrassız Bt taramasında, abdomen-üst, pelvis
  ; Karaciğerde kist, kitle ve metastaz saptanmamıştır.
  Karaciğer sağ lobunda lineer kalsifikasyonlar dikkati çekmektedir (ayırıcı tanılar arasında paraziter süreçler yer almaktadır). Klinik korelasyon önerilir. Muayene için ziyaretinize gelmem gerekir mi? Teşekkürler.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Yazdığınız şikayetleriniz alerjik problemler ve psikosomatik mide bağırsak problemleri düşündürüyor. Tomografinizde önemli bir problem rapor edilmemiş. Görüşmemizde yarar olabilir. Geçmiş olsun.

 31. Fatma diyor ki:

  Ekinokok İHA testi 1/80 titrede pozitif bulunmuştur

  Benim babamın akciğerinde leke olduğu için tahlil yaptılar.Tahlil sonucumuz böyle çıktı hocam önemli bir sorun olabilir mi

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. akciğerinde görülen lekenin kist hidatik olup olmadığını anlamak için test yapılmış 1:80 sonuç negatif demektir. lekenin ne olduğunu anlamak için akciğer tomografisini incelememiz gerekir. Geçmiş olsun.

 32. Ömer diyor ki:

  Merhaba hocam benim 25 gün önce tüm vücut kaşıntıyla başladı sonra nefes darlığı geldi avuç içlerimde lekeler çıktı ulturasona gittim ve temiz hiçbirşey yok dedi göğüs hastalıklarına gittim hiçbir şey yok dedi ama iki defa kanda kist hidatik pozitif çıktı ilkinde referans değerleri 10.18 çıktı 2. De ise 15.53 çıktı ama ne tomogrofide nede ultrasonda birşey çıktı

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Test sonuçları anlamlı olmayabilir, yanlış pozitif çıkmış olabilir. Yine de bir süre Andazol tedavisi yapılması iyi olur. Geçmiş olsun.

   • Ömer diyor ki:

    Peki hocam kist hidatik hastalığının belirtileri nelerdir yada şuanda 5 aylık köpeğim var ben ondan şüpheleniyorum benim hastalığım onun hastalığından sonra başladı kanlı ishal denilen hastalığa yakalandı veterinere gelip giderken dolayısıyla temas fazla oldu şuanda köpekte bir hastalık kalmadı ama ben hasta olduğum için köpeğe yanaşamıyorum eğer kist hidatik varsa köpekle temasta olmam durumu kötüleştirirmi

 33. Ela diyor ki:

  Merhaba Hocam.Doktorum dalağımda hidatik kist olduğunu söyledi BT,Abdomen-üst kontrastlı sonucuma göre.Dalakta multiloküleseptaliveseptalarında kalsifikasyom gösteren kistik lezyon (evre3kisthidatikileuyumludur)yazan bir raporum var.Ameliyatla tüm dalağım alınmalı mı başka bir tedavi yöntemi de var mı? Hangi tedavi yöntemi benim için en doğrusu?Çok endişeli ve kaygılıyım süreçle ilgili olarak.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 34. Emrah diyor ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin hocam ben 2015 ten beridir kist hidatik hastasıyım sonra kistlerin ölmüş dediler 1 hafta önce gittiğimde ise bana yeni kistlerin olduğunu (USG de tip2 kist hidatik 35×28 cm lineer oupenite gösteren kist saptanmıştır) hocam şuan çok fazla mide bulantım karın ağrım var ne yapmalıyım

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. yeni tespit edilen kistini ultrasonografi ile kendim görmem gerekir. ameliyatsız iğne ile tedavi edilebilir. Geçmiş olsun.

 35. eklc diyor ki:

  Hocam merhaba karaciğer tip 5 kist hidatik 43×40 mm cidari tümüyle kalsifiye olduğu söylendi,Belirtiler iştahsızlık ,kilo kaybı,el ayak titremeleri,vücutta ignelenmeler,solunum zorluğu,geniz akıntısı,bir ara da gece terlemeleri olmakta idi.Bu belirtiler devam etmekte, Kist bu şekilde belirti yapar mı,muayene veya tedavi önerebilir misiniz.

 36. Büşra Demir diyor ki:

  Hocam merhaba iyi günler
  29 Aralık 2019’da karaciğer kisthidatik teşhisi konuldu, hemen andozol başlatıldı. 4 tane kist vardı ve en küçüğü 7, en büyüğü 9.5 cm boyutlarındaydı. 22 Ocak 2020de girişimsel radyoloji uygunlandı ve andozol tedavisi devam ettim. 25 Haziran 2020deki kontrolümde kistlerin tekrarladığı görüldü ve boyutları büyümüştü, sol lobdaki kist patlama seviyesinde olduğu için acil ameliyat oldum. Ameliyattan sonraki süreçte karaciğer boyutlarında devam eden bir küçülme söz konusu bunu doktorum takip ediyor 6 ay aralıklarla. Bu süreçte yapılan her kan testi 1/320 titrede pozitif çıkıyor. Fakat USG MR ve tomografide batın ve akciğer temiz çıkıyor.
  Ne yapmam gerekir? Bu pozitifin anlamı nedir?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. mevcut kistleriniz tam olarak tedavi edilmiş olsa bile Kan testleri 3-4 yıla kadar pozitif çıkmaya devam edebilir. ultrasonografik kontrollerinize devam etmemiz gerekir. Geçmiş olsun

 37. Zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Şuan 35 haftalık gebeyim. 22. Haftada ayrıntılı ultrasonda perinatolog benim karın içimde sıvı birikimi olduğunu gördü. Bunun üzerine tetkikler başladı. Jinekolojik onkoloji, genel cerrahi gördü ve radyoloji bölümü tarafından ultrason yapıldı. En büyük boyutu 22 cm olan karaciğere kadar uzanan üç boyutlu bir kist tespit edildi. 24. Haftada Emar çekindim. Bebekten dolayı hangi organ kaynaklı olduğu tam anlaşılamasa da kistin bağırsak kaynaklı olduğunu düşünüyor cerrahlar. Eğer bağırsak kaynaklı ise doğumdan iki ay sonra cerrahi işlem uygulanacak. Benim sorum şu bu boyutta bir kist girişimsel radyoloji bölümü tarafından boşaltılabilir mi, yoksa ameliyat gerekli mi?

   • Sebattin diyor ki:

    Hocam merhaba karaciğer boyutları normal konturlar düzenlidir kara ciğer segment 4-8 de 6mm sol lob segment de 3 de 5 mm hipodens lezyonlar saptanmıştır yaziyo böbrek taşı için girdiğim tomografi de tesadüf eseri öğrendik ağrım herhangi bi sıkıntım yoktu normalde yorumlarsanız çok mutlu olurum

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. karaciğerde iki tane çok küçük basit kistler olabilir, ultrasonografi ile de muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   • Sebattin diyor ki:

    Hocam merhaba karaciğer boyutları normal konturlar düzenlidir kara ciğer segment 4-8de6mm,sol lob segment 3te5mm çapında hipodens lezyonlar izlenmiştir herhangi bir şikayetim yok böbrek taşı kontrolü için gittiğimde tomografi sonucu tesadüf eseri öğrendim bir ay sonra ya emar istediler biraz evhamlı biriyim endişelendim size sormak istedim yorumlarsanız çok mutlu olurum şimdiden Allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button