İletişimRandevu Al

Hangi Radyolojik İnceleme Seçilmeli ?

Hangi-Radyolojik-İnceleme-Seçilmeli-1200x800.jpg

Şimdiye kadar radyolojik tanı yöntemlerinin fizik prensipleri ve klinik kullanımları ile ilgili bilgiler edindik. Bu bilgiler çoğu zaman örtüşüyor. Örneğin böbrek ve idrar yollarını bütün radyolojik görüntüleme yöntemlerimizle de görüntüleyebiliriz. Bu durumda neye göre ve nasıl seçim yapmalıyız?

Radyolojik tanı yöntemlerinin seçiminde üç ölçüt vardır:

Yararlılık – Zararsızlık – Maliyet

Yararlılık: Yapılacak inceleme hastanın tedavisini veya sonucunu değiştirmelidir. Sadece hastalık hakkındaki bilgilerimizi artıran, ancak, ne hastalığın tedavisi ne de sonucu üzerinde etkili olmayacak incelemeler yapılmamalıdır. Seçilecek yöntem, araştırılan anormalliği yeteri kadar açık ortaya koyabilmelidir. Kanser hastalarında olduğu gibi tedaviye başlamak için hücre tanısının (patolojik tanı) şart olduğu durumlarda biyopsi yapılmalıdır.

Zararsızlık: Seçilen yöntemin hastaya zarar vermemesi temel kuraldır. Örneğin Röntgen ve BT’de hastanın iyonizan radyasyon alması en önemli zararlı etkidir. Mümkünse hastaya zararlı olabilecek yöntemlerden kaçınmalı, mutlaka gerekli ise kar-zarar hesabı yapılarak karar verilmelidir.

Maliyet: Seçilecek yöntemin ekonomik olmasına dikkat edilmelidir.

Amaç; en zararsız yoldan, en ekonomik şekilde ve en kısa sürede doğru tanı koyabilmektir.

Hangi Radyolojik İnceleme Seçilmeli ? 1 Hangi Radyolojik İnceleme Seçilmeli ? 2


Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Hangi Radyolojik İnceleme Seçilmeli ? 5


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.
Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.    Copyright 2023 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

    Batıkent Veteriner Vimfay