Hangi Radyolojik İnceleme Seçilmeli ?

Şimdiye kadar radyolojik tanı yöntemlerinin fizik prensipleri ve klinik kullanımları ile ilgili bilgiler edindik. Bu bilgiler çoğu zaman örtüşüyor. Örneğin böbrek ve idrar yollarını bütün radyolojik görüntüleme yöntemlerimizle de görüntüleyebiliriz. Bu durumda neye göre ve nasıl seçim yapmalıyız?

Radyolojik tanı yöntemlerinin seçiminde üç ölçüt vardır:

Yararlılık – Zararsızlık – Maliyet

Yararlılık: Yapılacak inceleme hastanın tedavisini veya sonucunu değiştirmelidir. Sadece hastalık hakkındaki bilgilerimizi artıran, ancak, ne hastalığın tedavisi ne de sonucu üzerinde etkili olmayacak incelemeler yapılmamalıdır. Seçilecek yöntem, araştırılan anormalliği yeteri kadar açık ortaya koyabilmelidir. Kanser hastalarında olduğu gibi tedaviye başlamak için hücre tanısının (patolojik tanı) şart olduğu durumlarda biyopsi yapılmalıdır.

Zararsızlık: Seçilen yöntemin hastaya zarar vermemesi temel kuraldır. Örneğin Röntgen ve BT’de hastanın iyonizan radyasyon alması en önemli zararlı etkidir. Mümkünse hastaya zararlı olabilecek yöntemlerden kaçınmalı, mutlaka gerekli ise kar-zarar hesabı yapılarak karar verilmelidir.

Maliyet: Seçilecek yöntemin ekonomik olmasına dikkat edilmelidir.

Amaç; en zararsız yoldan, en ekonomik şekilde ve en kısa sürede doğru tanı koyabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button