Fibrokist

Fibrokist, memelerin ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz iyi huylu kitlelerdir. Kist kelimesi içi sıvı dolu baloncuk anlamındadır. Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

[bt_highlight]Memede fibrokist[/bt_highlight]

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir.

Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

[bt_highlight]Fibrokist ağrı yapar mı? [/bt_highlight]

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir. Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

[bt_highlight]Fibrokist belirtileri [/bt_highlight]

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

[bt_highlight]Memede fibrokist kansere dönüşür mü? [/bt_highlight]

Fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur.

Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

[bt_highlight]Fibrokist nasıl geçer? [/bt_highlight]

Fibrokistler genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memede kisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

[bt_highlight]Fibrokist ağrısı nasıl geçer? [/bt_highlight]

Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların azaltılması yarar sağlayabilir. Fibrokist bitkisel tedavi konusunda çeşitli fitoterapi önerileri bulunmakla birlikte, memede fibrokist ağrısını yok eden sihirli bir formül yoktur.

[bt_highlight]Fibrokist ameliyatı [/bt_highlight]

Fibrokist iyi huylu bir kitle olduğu için ameliyat gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır. Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm kadınlarda meme sağlığı, taramaları ve hastalıklarında, ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz meme radyolojisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Anekoik Kist

Damar Tıkanıklığı

Doğuştan Kalça Çıkığı

 1. Zehra öğretmen diyor ki:

  Merhaba, tek memede fibrokist olabilir mi? Fibrokistler meme başında değişikliğe beden olur mu? Teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik meme yapısı her iki memede olur. ancak ultrasonografide görülebilecek kadar büyüklükteki kist tek memede de olabilir. fibrokistik memelerde meme başında değişiklik olması beklenmez. sağlıcakla

     • ayse gül diyor ki:

      gogsumde fibrokist çiktiğindan beri koltukaltım koku yapiyor gunde 2 kere koltuk altimi yikiyorum. baska kimde bu tarz bir sorun var? 5 sene oncede ayni sorunu yasamistim o zamanda aynisi oldu. bir bana mi oluyor bu. çok uzuluyorum. pis dayilar gibi kokuyor.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba. Memedeki fibrokistler ile koltuk altı kokusu arasında ilişki yoktur. Geçmiş olsun.

     • Ece diyor ki:

      7×5 mm ebatlı birkaç adet kistik-fibrokistik değişiklik izlenmiştir.
      Sağ meme saat 6 hizasında meme başına yakın yerleşimli 8×3 mm ebatlı hipoekopik düzgün sınırlı lezyon izlenmiştir. (
      Ultrason sonuçlarım bu şekilde çıktı korkulacak bir durum var mıdır ? Ne yapmalıyim

     • Fatma diyor ki:

      Sol gogsumde basit kist görüldü memelerde hassaiyet acima meme ucunda yanma koltuk altina kadar vuruyor ilac kullanılır mı

   • Xatire diyor ki:

    Merhaba doktor. Ben mamaqrafıya oldum xos xasseli yeni töreme çıkdı, ultrasens oldum 14,7mm tek damar izlənən fibroadenoma çıkdı. (sol süd vezinde) Doktor çok korku içomdeyim lütfen bildir bilirsizmi kansermi bu? Kendi doktorum emeliyyata yazdı.

     • Elif diyor ki:

      Hocam memwgrafı ultrason en son ilaclı mr cekıldı memede enfeksıyon var dendi yasım 45 emzirme donememım 20sene oldu bırakalı cok kötüyüm lütfen yardım edin pskolojım ıyı degıl antibiyotik verdı

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba. Ilaçlarınızı kullanın. muayene etmeden başka nasıl yardımcı olabilirim? Geçmiş olsun.

   • mizgin diyor ki:

    merhaba,
    göğsümde ağrı vardı hastaneye gittim her iki meme de fibrokistik eko paterni izlenmektedir meme paterni tp c ile uyumludur retroalreolar alanlar tabidir
    sağ meme parankimi içinde yer kaplayan yada solid sınırlı pataloji saptanmadı sol meme saat 12 hizeasında 7.5 mm çaplı kistik lezyon izlenmektedri.BI-RADS KATEGORİZASYONU:2
    Şeklinde ultrasyon sonucu verdiler doktor korkmana gerek yok dedi ama ablam kanser tedavisi görmekte şu an o yüzden sürekli korku içindeyim (ablamla annelerimiz farklı)
    kanser olma durumu var mı acaba çok korkuyorum bilgilendirmenizi rica ediyorum

   • Misafir diyor ki:

    Merhaba hocam sol göğsümde sizi agri ve sislik icin gittim doktorum ultrason ve mamografi istedi 10 bayan arkadaş ile gitmistik 25 gun sonra sonuc cikar denildi benim 2 gün icinde çıktı elimde görüntüler var size nasil ulastirabilirm 2 goguste problem.oldugunu soylediler ama ultrason icin anca 4 ay sonraya randevu verdiler

 2. Gülsemin diyor ki:

  Annemde kol-gögüs arasında bir sertlik var ve ara ara ağrı yapıyor gögüste. Fakat bel omuz boyundada ağrıları halsiziği iştahsızlığı var. Acaba meme kanseri belirtilerimidir? Fibrokistik belirtisimidir? teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kanser olma ihtimali daha yüksek. Ultrasonografi ile muayene etmem ve gerekirse biyopsi almam lazım. Geçmiş olsun.

   • Hülya diyor ki:

    Hocam bugün ultrason çekildi ve sağ göğsümde 1 kist mevcut 2 yıldır vardı.ve sabit artış olmamış sol göğsümde 2 tane kitle mevcut oda 2 yıldır vardı sadece boyuntunda biraz büyüme olmuş onada doktor önemsiz dedi.fakat sol göğsümde yeni 1 haftadr aşırı derecede ağrı vardı 1 kist olmuş doktor ağrı ondan olabilir şuan için önemli bir durumun yok dedi .6 ay sonra ne olur bilemem dedi Sizce kansere dönüşür mü hocam çok endişe ediyorum buarada çok stresli bir ay yaşadım o yüzden o kist oluşmuş olabilir mi?

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. Stres kistleri olumsuz etkiler. 6 aylık ultrasonografi kontrollerinizi aksatmadan devam edin. Geçmiş olsun.

 3. Aylin diyor ki:

  Sağ memede koltuk altima doğru fındık kadar bir sertlik var ve oynuyor arada memede yanma ve kaşinti var adet döneminde çok fazla oluyor sabahlari kalktiğimda sırt ağrilarimda oluyor daha önce yoğun kist ve baloncuk vardi mamagrofi çektirdim 11 gün oldu sonuçlar çıkmadı kanser mi olabili diye korkuyorum bilgi verirseniz sevinirim

 4. Aylin diyor ki:

  Meme kanserinde ne gibi belirtiler veriyor acaba sonuçlar çıkana kadar çok endişeliyim iki doktora gittim elle muayenede kitle değil dedi ama yine korkuyorum

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   İki değil, oniki doktora da gitsen elle muayene ile anlaşılmaz, ultrasonografi ile bakılması gerekir.

 5. Sedef karam diyor ki:

  Ovulasyon dönemindeyim ancak birkaçgündür göğüslerimde ağrı hissettim ellle muayene ayptım küçük küçük sert yapılar var peş peşe ama şekilsiz değil yuvarlak bir sürü iki memede var hocam çok korktum kanser olabilir mi yada lenf nodları bu kadar göğüsü tutar mı heryerini sarmış iki göğsümünde koltuk altına yayılan ağrı var başka şikayetim yok 28 yaşındayım

  • Çağla B diyor ki:

   Merhabalar, 1 aylık lohusayım ve bebeğimi 23 gündür emzirebiliyorum. Fakat son 4-5 gündür emzirdikten 1,5-2 saat sonra memelerimin bazı yerlerinde noktasal acılar (iğne batırılıyor hissi) oluşmakta ve 10-15 dakika acıyıp geçmektedir. Sebebi ne olabilir?

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

    Merhaba. Memelerinizde süt kistleri oluşmuş olabilir veya mastit olabilir. ultrasonografi ile bakmamız lazım. Geçmiş olsun.

 6. Aylin diyor ki:

  Iyi akşamlar mamagrofi sonucum böyle çıkmiş ama ultrasyon da cekilcek korkulcak birşey mi var acaba hocam . Her iki memede cilt ve cilt alti dokular meme başi tabidir. Bileteral tip D özelliğinde meme paterni izlenmektedir. Dens glandür dokuda mamagrofik sensitive düsüktür. US korelasyonu önerilir. Memede parankim dahilinde bileteral olarak maling süreci düsündüren patolojik özellikte belirgin mikrokalsifikasyon kumeai tespit edilmedi..Her iki meme retroareolar bölgede cok sayida amorf kalsifikasyon alani dikkat çekmektedir. Sinırlandirıla bilen lezyon saptanmadi.Her iki aksiller bolgede lenf nodları ait opasiteler izlenmektedir..Sonuc. Her iki memede yer yer kümelenme eğiliminde amorf miknekalsifikasyon alanlari bileteral fibrokistik meme Bırads 0 ne demek oluyor hocam.

 7. Seda diyor ki:

  Merhaba 20 yaşındayım 3-4 gün önce sağ mememde sert bi şişlik oluştu ağrılı ara ara ucunda yanma hissi ama genelinde ele gelen sertlik mevcut çok endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 8. Semra diyor ki:

  Merhaba hocam ultrason sonucumda her iki meme skleroze yapidadr her iki meme fibrokistik patern göstermektedir her iki meme parankim yapısı minimal non homojendir yaziyo bu kötü bişey mıdır acaba

 9. Ceyda diyor ki:

  Merhaba hocam raporumda hem hetorejen konstraslanma izlemistir .ve birde fibrokist? Kotu bir anlami varmi suphelimi? Tesekkur ederim simdiden

  MANYETİK REZONANS (MR)

  Test Adı

  Diffüzyon MR.

  Rapor

  MEME+DİNAMİK+DİFFÜZYON MR Teknik: Meme sargısı kullanılarak her iki memeye yönelik olarak transvers planda SE T1 ve TİRM ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.İntravenöz kontrast madde verilmesinden sonra transvers planda 3D flash ağırlıklı sekanslar alınmıştır.Ayrıca transvers ve sagital planda rutin zamanlı yağ baskılamalı SE T1 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.Ham görüntüler elde olunduktan sonra gerekli sahalardan sinyal / zaman eğrileri elde olunmuştur (40 cc Dotarem kontrast madde kullanıldı). Bulgular: Her iki memede İVKM sonrasında yoğun derecede zemin kontrastlanması izlenmiştir. Her iki memede belirgin sınır veren solid lezyon saptanmadı. Kontrast madde verilmesini takiben patolojik opaklaşma izlenmedi. Sağ memede en büyüğü 15 mm ve sol memede en büyüğü 10 mm çapında kontrastlanmayan çok sayıda kist izlenmiştir. Sol memede üst bölümde ve alt dış kadranda sağ memede üst orta bölümde üst dış kadranda yaygın nodüler heterojen kontrast tutulumları izlenmiştir (Fibrokistik değişiklik?). Sağ memede üst dış kadranda aksiller bölgeye yakın lokalizasyonda yoğun fibroglandular dokular izlenmiş olup belirgin kitle lezyon izlenmemiştir. Bu alanlarda heterojen mşnimal kontrast tutulumu mevcuttur (Fibrokistik değişiklik?). Her iki pektoral kas normaldir. Her iki aksiller bölgede patolojik lenf nodu saptanmamıştır. .

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Bu bulgular fibrokistik meme yapısı olan bayanlarda normal olarak görülürler. endişe edilecek bir şey yok. sağlıcakla

 10. Berru diyor ki:

  İyi günler hocam bende her iki memedede fibrokist yapıdadır ve bir kaç adet basit kist vardır yazıyor normalmi adet olurmuyum adet olmayı istiyorum biraz geçti adetim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Her 4 bayandan birinin memesi sizin gibi fibrokistik yapıdadır. bu önemli bir problem değildir ve adet olmanızla da alakası yoktur. endişe etmeyin. Geçmiş olsun

 11. Hulya Bahar diyor ki:

  Merhabalar bugün çekilen mamografi kontrolünde çok fazla acı hissettim bundan 2,5 yıl öncede çekilmişti o zamanda acı olmuştu fakat bu sefer ki çok daha kötüydü ? ve ilk defa göğsümden sıvı geldi çekim sırasında .. bu çekilde fibrokist içerde sıkışmadan dolayı patlaya bilir mı Bu sıvı gelmesi tehlikeli midir

 12. Hulya Bahar diyor ki:

  Öncelikle bu kadar hızlı yanıt verdiğiniz çok teşekkür ederim hocam ? .. Yarın ultrason çekimim var.. Bir genel cerraha muayene olmuştum bugün ve muayene esnasında mamografi ve ultrason sonucuna göre kendisinin sıvıyı çekebileceğini söyledi.., fakat internetten okuduğum makalelerde bu sıvı çekme işleminin bir radyoloji uzmanının gözetiminde olması gerektiği yazıyor… Bir de hocam ben 2 sene önce ilk defa mamografi çekiştirmiştim Bunun sonuçunu doktor bir arkadaşa gönderdim o da bir radyoloji uzmanı arkadaşına yollamıştı 3 ayda bir ultrason incelemesi yapılmalı demiş mamografiye işe 3 yıldan önce girmemek gerektiği söylenmişti Bugün ki genel cerrah dr.2 yıl yeterli bizim için zaten 1 yıldır gelmemişsiniz ultrasona deyince ?yaptırmak durumunda kaldım fakat çok tedirginim.. Bu sıvı çekme işleminin muayene esnasında yapılmasından endişeliyim.. (Ve ayrica hocam Eskisehirde ikametgah etmekteyim.. ) Birkez daha dönüşünüz ve aydınlattığınız için teşekkür ederim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Meme hastalıklarının tanısal prosedürü radyoloji uzmanının sorumluluğunda yürütülür. genel cerrahtan uzak durun. Ayrıca kist iğne ile boşaltılacaksa bunu da meme radyoloğu yapmalıdır. körlemesine genel cerraha sakın böyle bir işlem yaptırmayın. Zaten yapmaya kalktıklarında da ellerine yüzlerine bulaştırırlar, körlemesine denk getirirlerse yarım yamalak sıvı gelir, bunun da hiç bir anlamı olmaz. Bu işlem ultrasonografi kılavuzluğunda bizzat radyolog tarafından yapılır. bundan sonra da sadece radyolog kontrolünde yaşamınıza devam edin. radyoloğunuz ultrasonografi yapar, gerektiğinde mamografi yapar, gerektiğinde iğne ile biyopsi yapar, müdahale yapar. Sadece Allah korusun kanser gelişir ise ve ameliyat gerekliliği durumunda cerraha yönlendirir. Bunun dışında meme ile cerrahın hiçbir alakası olmamalıdır. Tekrar geçmiş olsun.

 13. ayse diyor ki:

  20 yasindayim ve 2 aydır sol göğsüm öbürüne göre daha büyük ve alt kısmında dokunduğumda acı hissediyorum. 3 senedir düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum hormonal bir durum mudur? kanser veya kist şüphesinden korkuyorum

 14. Zelfi diyor ki:

  43 yaşındayım 15 sene fibrokistlerimin olduğunu öğrendim bu zamana kadar Dr gitmedim bugün göğüslerimin ikisindede sıktığım zaman koyu yeşilimsi ve sarımsı gibi akıntı geldi ayrıca hamile kalmak için bir ay önce tedavi gördüm sonuç başarısız bunun bir etkisi olabilir mi. Hocam nasıl bir yol izlemem gerekiyor tşk ederim

 15. Cansu diyor ki:

  Merhaba 28 yaşındayım evliyim çocuğum yok her iki koltuk altimda beze vardı sag meme de saat 9 hizasinda 6mm boyutlu hipoekoik lezyon goruldu her alti 6 ayda bir kontrol icin gidiyordum koronadan biraz ihmal ettim. Batma yanma kasintim ates gibi oldu çoğaldı. Reglime bir hafta vardi gittim ultrason çekildim sut kanallarimda genişleme çıktı birsey yok dendi sonra yine regli oldum gogus ucu kasintisi koltuk alti kasintim hala devam batmalar da koltuk altim terledikce mi kaşınıyor anliyamiyorum sanki daha artıyor oyle olunca.lutfen yardimci olursaniz cok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim

 16. Fibr diyor ki:

  Hocam selam cvplarsanız çok sevinirim
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor.
  Sanki koltuk altım da da oluştu gibi
  10 gün sonra kontrolüm var ama
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26
  6 aydır ağrılar bitmedi

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

 17. Sinem diyor ki:

  Hocam selam
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor. Ve son zamanlarda koltuk altım da da hissediyorum sanki
  10 gün sonra kontrolüm var
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26..

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

 18. Cigdem diyor ki:

  Merhaba hocam ben 3 yıl önce doğum yaptım sağ göğsün şişti doktora gittim fibrosit meme dendi bir buçuk yıl emzirdikten sonra meme başı akıntısı oldu sonradan biyopsi aldılar akıntıdan enfeksiyon dediler antibiyotik verdi hocam şimdi akinti yok ama sis ve ağrı var

 19. Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

  Merhaba. Memede apse olabilir. antibiyotikli bir krem sürebilirsin. Büyürse ve geçmezse ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir. 6 ayda bir ultrasonografi kontrollerine devam et. Endişe etme, bunun altından kanser çıkmaz. Geçmiş olsun.

  • Rumeysa diyor ki:

   Çok teşekkür ederim hocam hastahaneye gittim ve doktor ılaç vericem iltihaplı kist dedi iltihap geçtikten sonra alıcaz dedi ama bilemedim siz istanbulda hangi hastahanedesiniz acaba sizce aldırmak doğrumu?

 20. Melahat diyor ki:

  Hocam merhaba 26 yaşinda bekar kizimda önce meme ucu içe cokmeyle kitle olustu. Kitle cok kısa sureds buyudu. Neredeyse yumurta buyukligune ulaşti . Ultrasonda ve biyopside kanser olmadigi belirlendi. Fibrokist dendi. Fibrokist bukadar buyurmu ? Içi bosaltildi. 2 hafta kadar kisa surede tekrar doldu. Adet doneminde iyice şişiyor ve şiddetli agri oluyor. Ameliyat için pandeminin gecmesini bekliyoruz beklemesek mi acaba ? Biyopsi sonucunun yanlis cikma ihtimali var mı ? Tedirginiz de bir yandan . Cevap verirseniz seviniriz. Tesekkur ederiz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokist için ameliyat gereksizdir. Ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltılıp içine tekrarlamasını engelleyici ilaçlar uygulanır. Tekrar dolsa bile bu işlem tekrarlanır. Geçmiş olsun.

   • Melahat diyor ki:

    Doktoru ameliyatla alalim dedi . Geçecek gibi degil antibiyotik kullanmaktan mahvoldu çocugum. Biyopsi sonucunun yanlıs çikma ihtimali var mi cevap vermediniz buna hocam. Ona gore acele edelim yeniden biyopsi yapilsin baska yerde . Ankaradayiz ne oneririsiniz.

 21. Zeliha diyor ki:

  İyi günler hocam.47yasindayim mamografi sonucun.her iki meme fena görünümünde.tipc.sag meme üst dış kadranda asimetrik dens görünümünde.her iki memede bening kalsifikasyon izlenmiştir.her iki memede spikule konturlu kitle lezyonu yapı distorsiyonu saptanmadı .bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek isterim

 22. Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

  Merhaba. Fibrokistik memelerde zaman zaman şiddetlenen meme, koltuk altı ve kol ağrısı olur. Kolunu fazla kullanmaktan da kaynaklanabilir. Düzenli olarak meme ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

 23. Seher diyor ki:

  Sağ meme üst dış kadranında 7mm çapında ölçülen septalı kistik lezyon mevcuttur ultrason sonucum böyle çıktı ağrı yapıyor önemlimi

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokistik hastalığın var. önemsiz. 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

  • Ayşe diyor ki:

   Seher hanım iyi günler bendede 8ml septali kist çıktı acaba şimdi nasılsınız benim koltuk altında şişlik var ultrason cekilince yoktu sonra çıktı

 24. Saadet Özer diyor ki:

  merhaba, bugün ultrason sonucumu aldım. her iki memede basit kist var. sol memedeki daha büyük 0.9 mm. hiç ağrı yapmıyor çok nadir meme ucum kaşınıyor. doktor büyümemesi için ilaç verdi. adı: agnuctason. sizce iyi gelir mi?

 25. hale su diyor ki:

  hocam hemen cevap verdiginiz icin cok tesekkurler.bugün biyopsi sonucumu aldım dr ranevum 10 gün sonra sonucun ne olduğnu cok merak ediyorum.US raporu meme orta dış kadranda 1.5 cmlik alanda ciltte kalınlaşma ve cilt altında ….mm boyutta hipoanekoik lezyon olan bölgeden kesme biyopsisi yapıldı.rapor :histokimyasal boyalar PAS ve alcian blue ile spesifik patoloji izlenmedi.İmmünohitokimyasal boyalar CD68 veCD163 seyrek histiyositlerde{ pozitif dir.Triptaz lezyondaki mast hücrelerinde pozif tanıIC-o kodları 9740/1

 26. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam benim sol göğsümde hemen üst kısımda birşey var doktor önemseme dedi fibrokist mi acaba ultrason çektirmem gerekiyor mu içim rahat etmedi ?

 27. Rabia diyor ki:

  Merhaba 21 yaşındayım sağ memede kist var ve çok sert memede kaşıntı çok oluyor akıntı var meme ucunda çoğunlukla beyaz renke nefes darlığı yapıyor ağrılar arttıkça kolda ağrı yapıyor uyuşukluk yapıyor birde sırta çok ağrım var kemiklerim kirilacakmis gibi sanki sinri damarlarımi görülebildiği kadar geriliyor iğne batıyor gibi çok yanma hissi oluyor sadece sağ memede kist var ama ben her iki mememde ve kolunda aynı ağrıları hissediyorum iki tane ultrasyon çektim sonuçlar aynı çıkmıyor ama kist düz yapılı ve hareket edebiliyor hocam sizce kanser olma riski var mı

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. anlattıklarının kanserle ilgisi yok. fibrokistik hastalığın var. Bir de premenstrüel sendrom (PMS) tarif ediyorsun. Bunların kanser ile alakası yok. ama böyle memeler ağrılı olur, anlattığın şikayetlere yol açar. ağrılar adetine yaklaşan günlerde daha da artar. ağrılarla yaşamaya alışacaksın. bunun tedavisi yok. stres ve kafeinli içeceklerden uzak durursan biraz daha rahat edersin. çok ağrıdığı zaman sıcak havlu kompres ve masaj yaparsın, ağrı kesiciler içersin. Bir de 6 ayda bir ultrasonografi ile takip etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 28. Ayşenur diyor ki:

  Merhaba 20 yaşındayım her iki göğsümün al kısmında dokununca ağrı var herhangi bir bozukluk falan yok sol altta bazen elen gelen hareketli bi cisim var sebebi nedir

 29. Fatma diyor ki:

  Merhaba hocam benim sol gogsumde agri var bazrn koltuk altinda batmalar oluyor sirtimda ve kolumda agri var ara ata . Gogsumu sıktigimda yesilimsi sarimsi sivi geldi. Bu arda elime herhangi bir kitle gelmiyor. Korkulacak bir durum mudur,haftaya dr gidecegim .biraz endiseliyim.

 30. Tuba diyor ki:

  Hocam 28 ayaşındayyım sağ memede fibrokist görüldü ama sol meme çok ağrı yapıyor AGNUCASTON diye Bi hap verdi doktor fakat Bi etkisini göremedim başka Bi doktora gitsem i acaba

 31. Melike diyor ki:

  Hocam sag göğsüm ağrıyordu Bende doktora gittim ultrason çektiler kağıtta sağ meme saat 2 hizasında 16×9 mm boyutunda düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon mevcuttur (fibroadenom) yazıyor . Bu ne demek oluyor kötü bir şey mi şimdiden teşekkürler.

 32. Ilgın güneş diyor ki:

  Merhaba iiki memede de fibrokist var. pms dönemlerinde belirli noktalar acımaya başlıyor. Adet olduğumda ağrı acı kesiliyor. Hamilelikte yine aynı döngüde bu ağrıları yaşar mıyım?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Hayır yaşamazsınız. Fibrokistik yapınızın şiddetine göre döngüsel periyotla değil ama sürekli ağrılarınız devam edebilir. Sağlıcakla.

 33. Eda Çağlayan diyor ki:

  Hocam iyi gunler 18 yaşındayım sol meme saat 12 hizasında areola komşuluğunda 30×15 mm boyutlarında düzgün lobule konturlu heterojen hipokolik solid lezyon izlendi (fibradenom ?)
  Bu durum kotumudur hocam çok endiseliyimde yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibroadenom sık görülen iyi huylu bir meme tümörüdür. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

 34. Elif diyor ki:

  Merhaba dr bey,
  Benim yumurtalıklarımda polikistikover kisti vardı yıllar evvel hamile kalmamda sorun oluşturur mu diye kontrole gitmek istiyorum..(47 kiloyum hiç kiloluda olmadım, belirtileri görünürde bende yok aslında).Araştrma hast. Jinekolojiden randevu aldım, doğru poliklinikten mi randevu aldım acaba öğrenebilir miyim? İkinci olarakta polikistikover kistleri hamile kalmama engel olur mu? henüz böyle bir planımız olmadı erteliyorum . Bir arkadaşım korkuttu. Hamile kalamayabilirsin hemen, neden erteliyorsun diye birde bunu öğrenmek istiyorum izninizle? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Polikistik over hastalığı (PCOS) kısırlık riskini az bir miktar artırır, ama mutlak kısırlık nedeni de değildir. Gebe kalıp kalamayacağını denemeden anlayamazsın, yani bunun özel bir tahlili, testi yoktur, bu yüzden muayeneye gitmen anlamsızdır.
   Kilo sorunu, olası başka hormonal problemler ve PCOS için Endokrinoloji uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olur.
   Geçmiş olsun.

   • Sema diyor ki:

    Hocam ıkı gogsumde kıst var sag gogsumdekı zaman zaman agrı yapıyor elımle eklediğim de sertlik gelıyor 53 yasındayım merapoz donemindeyım kontorolarımı yaptırdım temız cıktı genede endişeleniyorum normalmıdır hocam

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. Ağrı yapan kistleri ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltarak tedavi ediyoruz. fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapınız olabilir. böyle hastalarda göğüs ağrısı olması normaldir. Geçmiş olsun

 35. Elif E. diyor ki:

  Hocam merhaba, 23 yaşındayım ve yaklaşık 2 sene önce meme ultrasonu çektirdim. Sağ göğsümde saat 6 hizasında meme başına 1 cm mesafede 6×1.3mm boyutlarda lineer kistik oluşum dikkati çekti. Şuanda ise sağ göğsüm uzun süredir ağrıyor ve ağrı sırtıma da vuruyor . Bunun sonucunda kötü bir şey düşünmeli miyim, yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

 36. Bordo diyor ki:

  Merhaba hocam, 21 yaşındayım özellikle gece olmak üzere cogu zaman geçmeyen agrılarım oluyor. Sırtttan veya koltukaltından genellikle vuruyor. Sağ tarafta sırttan bir noktada hiç geçmeyen bir his var. 16nyaşlarımda iki göğüs arasında nohut büyüklüğünde Sıvı dolu kisti acil doktoru boşaltmıstı. Son yıllarda meme damarlarım genişlemiş ve meme ucunun kenarındaki pembelikler genelde hep büzüşmüş şekilde. Teyzemde meme kanseri mevcuttu kaybettik. Bir teyzemde ise rahim agzı mevcuttu . iyileşti. Dayım ve dedemde de başka kanserler mevcuttu. Annem 10 kardeş 3 ünde kanser görüldü. Benim ekimdeki mr raporum ise şu şekilde. Sırt agrımın artmasından ötürü tekrar randevu aldım. Fibrokistik dışı durum oluşma olasılığı var mıdır?
  BULGULAR 
  Her iki meme simetrik görünümde, konturları düzenlidir. Meme başları formedir. 
  Bilateral meme  parankim yapısı özellikle anterior kesimlerde ve dış kadranlarda yoğundur.
  Dinamik incelemede meme parankimal fizyolojik arka plan kontrastlanmaları orta düzeylidir.Yer yer parankimal asimetrik kontrastlanmalar izlenmektedir, distorsiyon veya kitle formasyonu yoktur.
  Her iki memede parankim alanlarında birkaç adet büyüğü sağda derin retroareolar alan pektoral sınırda lokalize 1.5 cm ölçülen kistler vardır. 
  Her iki memede malignite lehine anlamlı patolojik kontrast tutulumu izlenmedi. Duktal yapılara ait belirgin genişleme, duktal patolojik kontrast tutulumu izlenmedi.
  Aksilla aksiller alanlarda reaktif görünümde birkaç adet lenf nodu izlendi.
  Sonuç : yoğun fibrokistik yapıda meme, her iki memede birkaç adet büyüğü sağda derinde 1.5cm ölçülen kistler
  Yüksek riskli hasta uygun kategoride takibi önerilir birads 2

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapısı var. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

 37. Ebru bedir diyor ki:

  Hocam ben 26 yaşındayım ve sol göğsümde bir fındık büyüklüğünde bişey var genel cerraha gittim dedi kist var ama iyi huylumu kötü huylumu öğrenmek için ultrasyona gün verdi dokuundugumda hissediyorum ve agriyo onun dışında bişey yok hocam kanser belirtileri olabilirmi

 38. Mehtap çakır diyor ki:

  Merhabalar,

  25.subat 2021 de göğüslerim ağrıdığı için doktora gittim. Elle kontrolden sonra utrasonla baktılar. Birşey olmadığını söylediler. Neden ağrım var dediğimde süt bezlerimin geliştiğini söylediler. 2 3 gündür tekrar ağrım olmaya başladı. Adetim de çok yakın. Sıcak su koyunca ağrılarım azaldı. Sırtıma ve göğüslerime viks sürüp havlu koydum bilmiyorum doğru mu yapıyorum. Sicak su iyi geldi. Testin sonucunda fibrokistik değişiklikler branda 2 yazıyordu. Yardımcı olur musunuz. Bidaha gitmeli miyim hastane moralim çok bozuldu.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. PMS (Adet öncesi meme ağrıları) tarif ediyorsun. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapısı tarif edilmiş. Ağrı olur, normaldir. Kendim ultrasonografi ile muayene edersem daha net bilgilendirip yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun.

 39. Ceren diyor ki:

  Merhaba hocam 2 yıl içerisinde 6 tüp bebek tedavisi oldum.son tedavide hamile kaldım.en sonki tedavide göğüslerimde ağrılı kitleler farkettim.hemen doktora gittim ultrason çektirdim.2 göğsümdede fibrokistik dokular ve lezyonlar bulundu.sol göğüste kist kümesi görüldü.BIRAD 3 diye not düşmüşler rapora.3 ayda 1 ultrason dediler.çok endişeliyim aklımdan çıkaramıyorum.sizce endişelenmem gerekirmi ?cevap yazarsanız çok sevinirim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Memeleriniz fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu yapıda görülmüş. Tüp bebek denemeleri sırasında kullanılan yoğun hormon ilaçları fibrokistik hastalığı tetikler ve arttırır. Birads-3 demek büyük ihtimalle iyi huylu anlamında bir yorumdur Ancak Ultrasonografi incelemeleri muayeneyi yapan doktorun deneyimine çok bağımlıdır ve raporlar da o doktorun bir yorumudur zaten. Ultrasonografide hastalığın teşhisini değiştirebilen çok önemli yorum farklılıkları olabiliyor. Ayrıca ultrasonografi görüntüleri de ancak muayene sırasında monitörde canlı olarak izlenerek yorumlanabilir. Bu yüzden hastayı kendim görüp muayene ve ultrasonografisini yapmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

 40. zeynep diyor ki:

  merhabalar hocam cevap verirseniz çok sevinirim.

  Sağ meme dens ve fibroglandüler yapıdadır. Sağ memede saat 10 düzeyinde biraraya toplanmış, bir kısmı lobüle yapıda multipl en büyükleri 22×19 mm’lik, ayrıca bu düzeyden daha farklı olarak üst – dış ve üst – orta kesimde benzer natürde en büyükleri 16,5×7,5 mm’lik multipl kistler izlenmiştir. Sağ meme dokusu ile aksilla bileşkesinde üst – dış kadranda yaklaşık 30,5×11 mm’lik, bu trasede areolaya yakın düzeyde devamlılığında 17,5×10 mm’lik silik yapıda elonge hipoekoik soliter oluşumlar izlenmiştir. Bu yapı içerisinde ve çevresinde ve sağ memede diğer kadranlarda özellikle üst – dış ve üst – orta kesimde milimetrik lineer olası sekratuar kalsifikasyonlara ait görünümler dikkati çekmiştir. Aksiller kuyruk düzeyindeki sözü edilen bu görünümler fibrokistik meme parankim alanlarını düşündürmüştür. Kalsifik komponentler nedeni ile yakın takip önerilir ( Kalsifikasyonlar öncelikli olarak sekratuar kalsifikasyonları düşündürmüştür). Gerekirse sağ memeye yönelik MR ile değerlendirme tanıya katkı sağlayabilir.

  Sağ aksiller bölgede infiltratif görünümde LAM izlenmedi.Ultrasyon sonucumu yorumlarmısınız.Doktorumun bana dediği ordaki kisti tamamen alıp temizlemek ve sonucu da patolojiye yollamak ama ben daha karar vermedim.Yaşım 34 bir oglum var.Siz ne önerirsiniz teşekkürler.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu meme yapınız var. Ameliyat anlamsız ve gereksiz. Yeniden ultrasonografi ile muayene edip gerekirse biyopsi düşünebiliriz. Geçmiş olsun.

 41. Selma Çapar diyor ki:

  Hocam 10 yıldır fibrokist lerim var memelerimde ağrılı süreç babamı kaybettikten sonra koltuk altı ağrım oldu yine ultrasonda aynı söyledi şükür ama sıcak iyi geliyor soğukta ağrılarım çok oluyor sırtıma kadar recetesiz receteli krem ilaç da verilmedi her soğukta ağrım çıkıyor sıcak duş la ağrım azalsada yine tekrarlıyor memografi çektirmekten korkuyorum size gelsem ultrason la baksrmisiniz ilginiz çok beğendim doktorun biri uzum kadar deyip kağıdımı attı ama hocam çok ağrım var desemde dinlemedi . Koltuk altı ağrım canımı yakıyor lütfen yol gösterin

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik memelerde mamografi zaten faydasız, gereksiz ve anlamsızdır. Gelin ultrasonografi ile inceleyelim, gerekenleri yapalım. Geçmiş olsun.

 42. Tuğba ay diyor ki:

  Iyi günler fibrokistim şuan 50mm boyutunda. Ilerleyen zamanda ameliyatla aldıracağım. Çok ağrısı var iki gündür ne yapmam gerek. Agri kesici işe yarar mo

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokist için ameliyatın anlamı ve gereği yoktur. Ameliyatsız, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltarak ve ardından tekrarlamaması için ilaç uygulayarak tedavi ediyoruz. Geçmiş olsun.

 43. aysun diyor ki:

  hocam merhaba yaş 30 bundan ıkı yıl once kızımı 7 yasına kadar meme emdı hamıle kalmak ıstıyodum ve kalamıyodum doktor prolaktın hormıonuna baktı yuksek cıktı ve bu yuzden hamıle kalamıyosun dedı dostınex dıye bı ılac verdı kullndım gogsumdekı sut kesıldı fkat kesıldkten snra sıkınca yesılımsı akıntı gelıyodu onemsmedım snra ılacı kullndıktan ıkı ay snra hamıle kaldm ve suan bebeyım 9 aylık emzırıyorm onu ama memede gogus kafesnde ve kolumda kolumun altında agrı oluyo bazende sırtımda ama ele gelen sıslık falan dokuntu falan hcbsey yok annemdede ıkı gogsnde fıbrokıstler var ve agrılar neden olblır kıst yada fıbroandom olblırmı ???

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. kitle, kist, intraduktal papillom, fibroadenom gibi problemler olabilir. ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 44. Zeynep diyor ki:

  İyi geceler hocam ben almanyada yaşıyorum gögüsümde bir kaç ay önce bir şişlik hisetim ve doktora gittim ve momografi istediler ve yaptırdım sonucu sol göğüste sol tarafında 10,7 x 5,9x 10,2 mm fibroadenom diye sonuç verdiler ve biyopsi istedi 28.7 randevu aldım ama çok tedirginim 47 yaşındayım acaba kanser göstergesi olduğu içinmi biyopsi istediler ama ben çok tedirgin oldum şimdiden çok teşekürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. FİBROADENOM iyi huylu meme kitlesidir, kanser değildir. Bunu patolojik olarak da göstermek için biyopsi istenmiştir. Biyopsi sonucunun kanser çıkma ihtimali düşüktür, korkuya ve endişeye gerek yoktur. Geçmiş olsun.

 45. Mihriban diyor ki:

  Merhaba hocam ben de sol mememın üst kısmında bışey var fındık kadar oynuyor elime geliyor adet doneminde çok agrı yapıyor bu ay hissettim ne olabilir cok korkuyorum

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Yüksek ihtimalle kist olabilir. İyi huylu bir tümör ya da kanser olma ihtimali de var. Bunları ayırt etmek için ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 46. Esra Bektaş diyor ki:

  Merhaba hocam sol göğsümde koltuk altımdan doğru gelen bir ağrı var elle kontrollerimde tespit ettiğim bir sertlik yok agri olduğunda göğsümde uyuşma hissediyorum yorumunuzu bekliyorum

 47. Mercan diyor ki:

  Merhaba hicam benim sol mememde sag meme tarfında bir sislik ve agri var. Ama adetimde tamamen kayboluyor. Adet bitmesi ve baslamasi arasindaki 10 gun falan sislik oluyor. Son 5 ay ve 6aydir bu sekilde. Pandemiden dolayi ranrevu alamiyoruz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Pandemiyi bahane edip ihmal etmeyin. ultrasonografi ile bakılması lazım. Her şey olabilir. Geçmiş olsun.

 48. Fatma diyor ki:

  Merhaba doktor bey 19 yaşındayım sağ mememde bilye den büyük,elimi koyunca kayan bir şişlik var.
  Ve çok sık olmakla birlikte iki kolumda da ağrılar oluyor.
  Korkmalı mıyım…
  Çok endişeliyim?

 49. Duygu diyor ki:

  Hocam merhabalar . 19 yaşındayım. Birkaç aydır sol göğsümde meme ucunun hemen arka tarafında küçük bir bilye gibi birşey hissediyorum.Adet döneminde çok az ağrısı oluyor onun harici hiç ağrı hissetmedim ve koltukaltımda vs hiçbişey yok. Fibroadenom olabilir mi? Ne yapmalıyım ? Cevaplarsanız çok sevinirim

 50. Kerime diyor ki:

  Merhaba hocam 21 yasindayim sol gogsumde 2 3 yildir elle gelen buyuk sert bisey var ele elendi zaman oynuyo doktora 2 tane doktora gitim ultrasonda baktar biri fibroadenom dedi biri gercek fibro adenom degil dedi tam anlayamadi ilac ve masaj yapmaya jel verdi 3 ay kulan yine gel dedi ilaci kulandimdan beri agrim olmaya basladi yanma hisi geliyo ara ara sizlama sizce ne hocam cok endiseliyim cevaplarsaniz sevinirim

 51. Durdu Şeşen diyor ki:

  Hocam merhaba iki yıl önce muayene olmuştum 4 adet iyi huylu kist dediler fakat koltukaltımdan başlayan çok şiddetli bir agrım var ayrıca agrım oldugu zaman kalp çarpıntısı halsizlik ve agız kurulugum oluyor nefes alıp vermem degişiyor bunlar normalmi şimdiden teşekkür ederim

 52. Aysun diyor ki:

  Hocam iyi günler. Yaklaşık olarak 15 yıldır göğsümde kist var,doktorum kistler iyi huylu demişti ama çoğalıyorlar ve çok ağrım oluyor bu günde fibrokistim olduğunu söylediler normal kist ile arasındaki fark nedir?

 53. özlem diyor ki:

  merhaba doktor bey benim size bir sorum olucak benim nerdeyse bir aydan beri göğüslerimde bir sızı agrı ve bazende yara gibi acıma oluyor adet döneminde özellikle göğüste şişme oluyordu adet bitiminde bu şişlik iniyordu bu bır aydır bu yanma sızı sırta vuran ağrı kola vuran sancı oluyor bana bundan bir kaç sene önce genel cerrah doktorum ultrasona bakarak fibrokistik mastopati teşhisi koydu acaba bu rahatsızlık verirmi

   • Rumeysa Nergiz diyor ki:

    Merhaba hocam herhangi bir ağrım yada farklı bir şikayetim yok kontrol amaçlı çektirdiğin ultrason sonucunda sol memede saat 11 hizasında 8.4×3mm, saat 12 hizasında 8.2×3.5 mm boyutlarında sağ memede saat 2 hizasında 6×2.5 mm boyutunda ölçülen fibrokistik değişiklik alanı ile uyumlu hipoekoik alanlar izlenmiştir. Yazıyor değerlendirebilir misiniz

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba fibrokistik meme hastalığınız var önemsizdir 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir Geçmiş olsun

 54. Fatma diyor ki:

  Mrh hocam benim sag gögsumde 1 senedir takip ettim cevizden biraz buyuk oynayan bi sertlik vardi usg cektrdim.sag memede saat 10 hizasinda 7*6 mm boyutlu multiseptali kist ile,saat 11 hizasinda periferde 35*18 mm boyutlarinda multipi fibroz bantlar iceren fibroadenomatoid mass gorunum izlenmistir diyo.ne yapilacak nedir anlatabilirmsnz

 55. Elif diyor ki:

  Sol göğsümde kistler var çok ağrılı geçiyor dayanamıyorum bazen 6 aydır tedavi görüyorum ağrısı kesilmedi kanser var diye tetkikler yapıldı sonuç negatif ama ağrının sebebini sanki bulamiyorlar ilaç tedavisi devam ediyor tavsiyeniz nedir hocam

 56. aslı akbaba diyor ki:

  hocam merhaba, 19 yaşındayım sağ göğsümün altında sert bir şişlik farkettim, son bir iki gündür de sağ göğüs ucumda iğne batması gibi bir acı oluyor bunun için çok endişeliyim iki göğüs arasında büyüklük farkı da var 🙁

 57. Neslihan diyor ki:

  Hocam ben 47 yaşındayım, 15 yıldır göğsümde ve koltuk altımda iyi huylu ve ağrılı kistler var. Bazı kistleri aldılar, bazılarının içini boşalttılar. Yaklaşık 5 ay önce koltuk altımda ağrılı bir kist daha çıktı, 3 ay önce tekrar doktora gittim, ultrasonla bakıp önemli bir durum yok dediler. Bir ay sonra biopsi ve mamagrafi yapılacak. Ağrıların şiddetli olması beni endişelendirdi. Siz ne dersiniz?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Her şey olabilir. Sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmeden yorum yapamam. Geçmiş olsun.

 58. Sny diyor ki:

  Iyi gunler Doktor Bey..

  Bir bucuk aydir sol gogsumde aci, sizi, yanma seklinde agri oluyor. Gogsumun agrisi koltuk altina, omzuma, sirtima ve koluma vuruyor.
  Onceden sadece adetten bir hafta once baslar adet bittikten sonra bu acilar, sizilar biterdi… Fakat bir bucuk aydir surekli agriyor.

  Bugun de bu sikayetlerin yani sira sol gogus ucumda kasinti ve sol kolumda uyusma var. Pazartesi doktora gidicem ama cok endiseliyim. Sizce bu yasadigim sikayetler ne tur bir rahatsizligin belirtisi?

  Simdiden cevabiniz icin tesekkurler..

 59. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam, ben 2 sene önce fibroadenom ameliyatı oldum. 5 cm’e ulaşmıştı ve sol mememi diğer mememe göre çok fazla büyütmüştü. 2 sene boyunca bir problemim yoktu fakat bikaç hafta önce elime beze geldi dün ultrason çektirdim aynı mememin farklı yerinde yeniden fibroadenom oluşmuş. İki tane yan yana ve toplam boyutları 1.5 cm. Doktor 7-8 ay sonra tekrar ultrasona çağırdı. Sanırım fibroadenom genetik bir şey benim vucudum bunu üretiyor. Merak ettiğim şu; bu sefer de geçen seferki gibi çok fazla büyür mü? Büyümemesi için ne yapabilirim? Çünkü şuan hala iki memem birbirinden boyut olarak cok farklı ve bu farkın daha fazla artmasından korkuyorum. Doktoruma sordum ama net bir cevap alamadım. Bir de 25 yaşında bekarım, ilerde emzirme döneminde olursam bu dönemde fibroadenomlarımın yok olma şansı var mı? Şimdiden cok teşekkürler

 60. NURHAYAT diyor ki:

  HOCAM KOLAY GELSİN.BUGÜN ULTRASON ÇEKİLDİM 19 EKİMDE DE MAMOGRAFİ ÇEKİLDİM BUGÜN ULTRASON SONUCUNCA ”HER İKİ MEMEDE ÇAPI 5 MM KÜÇÜK MİLİMETRİK BOYUTTA KİST-FİBROKİST İLE UYUMLU GÖRÜNÜMLER MEVCUTTUR” YAZIYOR.DOKTORA SONUCU GÖSTERDİM ÖNEMLİ DEĞİL AMA 3 AY SONRA KONTROLE MUTLAKA GEL DEDİ LÜTFEN BİLGİ VERİR MİSİNİZ.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Bilgi almışsın zaten. İkinci bir görüş için bana ultrasonografi muayenesine gelebilirsin. Geçmiş olsun.

 61. Meral Özdemir diyor ki:

  HASTANIZIN BİLATERAL MAMOGRAFİ TETKİKİNDE; Meme parankim paterni tip B ile uyumludur. Sol meme üst dış kadranda yaklaşık 17x10mm çapında düzgün sınırlı, düşük yoğunlukta olası benign karakterli nodüler opasite mevcuttur. Sağ meme alt kadran orta hatta derin yerleşimli yaklaşık 16mm çapında içerisinde birkaç adet amorf kalsifikasyon içeren düzgün sınırlı düşük-orta yoğunlukta olası benign karakterli nodüler opasite mevcuttur. USG ile verifikasyonu önerilir. Meme parankimleri karşılaştırıldığında belirgin asimetrik dansite, yapısal distorsiyon saptanmadı. Malignensi kriterleri taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi. Sağ memede milimetrik boyutta birkaç adet kalsifikasyon mevcuttur. Cilt, cilt altı ve areola doğaldır. Her iki aksillada lenf nodları mevcuttur. SONUÇ: BI-RADS-0 Meme Paterni: a- Lipomatöz meme paterni b- Fibroglandüler meme paterni c- Heterojen dens ; Sensitiviteyi düşürebilir. d- Belirgin dens ;sensitivite düşük BI-RADS Kategori: 0- Ek tetkik gerekir 1- Normal inceleme 2- Benign bulgular ; Rutin takip 3- Olası benign bulgular; Kısa aralıklı takip 4- Olası malign bulgular; Biopsi önerilir 5- Büyük olasılıklı malign 6- Bilinen malignite varlığındaSonuç:
  Hocam değerli görüşlerinizi rica ediyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim.

 62. Esra diyor ki:

  Merhabalar Hocam, 20 senedir sol gögüsümde fibrokist mevcut 40 yaşındayım ilk defa 1 sene önce mamografiçekildi bu size gönd.10 gün önce çekilen degerlendirirseniz memnun olurum, cilt altı ve areola doğaldır. Meme parankim paterni yamalı tarzda fibroglanduler dokunun bulunduğu tip c ile uyumludur. Sol meme üst dış kadran 1/3 orta planda konturları yer yer parankim ile superpoze orta yoğunlukta kitle mevcuttur. Malignensi kriterleri taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi.Sağ meme retroareolar bölge alt yarımında kabakalsifik odaklar mevcuttur. Duktal ektazi, vaskülarizasyonda artış izlenmedi. Her iki aksillada patolojik boyut ve görünümde lenfadenopati izlenmedi. SONUÇ: Sol memede anlamlı interval değişiklik göstermeyen kitle,her iki memede yamalı tarzda yoğun meme paterni. Sonografik kontrolü önerilir (ACR-Birads Kategori 0). Meme Paterni BI-RADS Kategori a- Lipomatöz meme paterni 0- Ek tetkik gerekir b- Fibroglandüler meme paterni 1- Normal inceleme c- Heterojen dens ; Sensitiviteyi düşürebilir. 2- Benign bulgular ; Rutin takip d- Belirgin dens ;sensitivite düşük 3- Olası benign bulgular; Kısa aralıklı takip 4- Olası malign bulgular; Biopsi önerilir a- Düşük malignite riski b- Orta derecede malignite riski c- Yüksek derecede malignite riski 5- Büyük olasılıklı malign 6- Bilinen malignite varlığında Not: Lütfen bir sonraki gelişinizde eski mamografi ve meme USG incelemelerinizi yanınızda getiriniz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Sizin meme yapınız uygun olmadığı için mamografi yetersiz kalmış. Bu nedenle yorum yapılamaz. Bir kitle görülmüş ama iyi mi kötü mü belli değil. Raporda da belirtildiği gibi meme ultrasonografisi yapılması gerekir. Bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 63. Deniz diyor ki:

  Merhabalar hocam göğsümde koltuk altıma doğru bir sızı vardı 2 yıl önce kontrole gittiğimde ultrasonla bakıldı sağ meme üst dış kadranda 2.4 mm küçük anekoik kist izlendi önemli birşey yok dendi geçen hafta tekrar kontrol için gittim ve yeniden ultrason çekildim sağ memede ki kist 4.1 mm anekoik kist sol subareolar alanda 2.4 mm kist var Doktorum önem li birşey olmadığı söyledi fakat ben biraz endişelendim 2 yılda sağ memede ki kist büyümesi normalmi sizce cvp verirseniz çok memnun olurum tşk ederim

 64. Melis diyor ki:

  Hocam 36 yasindaym ailede kanser oykusu yok her yil usg yaptiririm fibrokistlerim var 3mm en son 5 ay once bakildi buyumemis 3mmlik kistler vardi fakat adetime 9 gun var memelerde agrim basladi ve sag dis kadranda elime acisiz ufacik beze geldi acaba hemen gitmelimiyim doktora

 65. Seren diyor ki:

  Merhabalar hocam acil cevap lütfen 11 aylık bebeğim var emziriyorum . yaklaşık 1.5 haftadır sağ üst gogusumde oynamayan sert bı beze var ağrı yanma sizi oluyor. Nefes almada da ara ara güçlük çekiyorum . Pandemiden dolayida hastaneye gitmeye korkuyorum meme kanseri olabilir mi ?

 66. Aysun diyor ki:

  Hocam akciğer tomografnde. Meme kesitlernde giren alanda nodulee dansiteler izlenmektedir.usg ile değerlendirilmesi önerilir diyo.arkasindan lad’da cidar kalfikasyonu ile uyumlu olabilecek opak alan izlenmektedir diyo.bunlar nedir.emziriyorm 15 aylık çocuğu.kitleler elime geliyo hocam sağa sola kayıyor ellyince

 67. Gül diyor ki:

  Merhaba hocam benim sol gösümde ocak ayında ağrı oldu sonra masaj yaptım geçmedi ondan sonra sıktığımda sıvı geldi sarı sonra süt rengine dönüştü sonra kendi doktorumuz gittim sağlık ocağına antibiyotik verdi sonra adetim az kalmıştı adetim başladı ağrılarım geçti her iki gösümdede ağrı oluyor adet öncesi ondan sonra yine ağrılarım iki gösümdede var adetime az kaldı sağ gösümdede üstünde kontrol etiyimde elime biryumuşakoynuyan kitle geliyor dokunduğumda ağrı oluyor sizce kistmi dir cevaplarsanız memnun olurum bu arada sol gösümdede alt kısmında elimi dokunduğumda ağrı oluyor sanki elimle kontrol etiyimde pütürlük geliyor szce ne ola bilir

 68. Medine Gül diyor ki:

  Mrb benim her iki memede basıt kistlerim var cok agrı yapıyor koltuk altı kuluç kısmında meme de normal mı 32 yasındayım monografi gerek varmı ultrason ile incelendi

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. mamografiye gerek yok. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. ağrılar normal. Geçmiş olsun.

 69. Beyza diyor ki:

  Merhabalar öncelikle 17 yaşındayım ve sol mememde ceviz büyüklüğünde sert bisey var ve nefesim darlaniyor göğsüm sıkışıyor ve elim titriyor gerçekten çok korkuyorum ayreten kaşıntıda var çok korkuyorum gerçekten bi açıklama yaparmisiniz kanser olabilme ihtimalim var mi endişeliyim hocam ya

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. kanser ihtimali çok az. iyi huylu bir kitle ihtimali yüksek. ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 70. Ayşe diyor ki:

  İyi günler ultrason sonucumda sol meme saat 1hizasinda 8 mm septali kist gözlenmektedir Sol meme asimetrik büyük (ergenligimden beri büyük zaten) yazmaktadır Doktor yilda bir kere kontrole gel dedi ama koltuk altında şişlik çıktı sonrasında ne yapmalıyım sizce

 71. Yaren diyor ki:

  Merhabalar sol göğsümde 21×16 mm iyi huylu fibrokist çıktı alınması gerekir mi mutlaka 9 yıl önce yine oldu aldırdım yeniledi bunu da aldırmalı mıyım? Kist normal herhangi bi sıkıntılı kist değil

 72. Beyhan diyor ki:

  Merhabalar öncelikle
  Hocam ben 2015 yılında tüp bebek tedavisi gördüm o dönemde sol göğsümun üzerinde fındık büyüklüğünde bir şişlik farkettim o dönem Dr um önemli bir şey değil dedi, o şişlik aynı boyutta kaldı değişmedi.2019 yılında doğum yaptım emzirdim o şişlik kayboldu ancak bebeği sütten kesince o kısım zamanla küçük bir yara kaldı sizce nedir bu durum hocam

 73. Hale diyor ki:

  Hocam yaşım24. Geçenlerde şampuan kalıntısı kalmış ıslak olan sütyen taktım.Bugün fark ettim iki meme başımda ve kahverengi kısımda soyulma var.İki meme başım da sanki daha küçük eskiye gore. Memenin Paget hastalığı mıdır ?

 74. Halime diyor ki:

  Merhaba 26 yaşındayım 2 yıl çocuk emzirdim birgün meme kontrolü yaparken elime oynayan bir kitle geldi zamanla büyüdü ve ağrı oldu ve dışında hissetmeye başladım genel cerraha ve radyoloji uzmanına gittim bana her iki meme cilt altı dokusu mevcut glandüler dokudan yoğun izlenmiştir her iki memede fibrokist patern var MR ve us takibi gerekir
  Sağ aksillada 25×9 mm boyutunda kalın hipoekoik korteksili lap izlenmiştir yazıyor emare giricem korkmam gerekirmi

 75. Mücella diyor ki:

  Merhaba hocam, beş altı ay önce sağ göğsümde dokunduğum zaman oluşan bir ağrı vardı.O zamandan bugüne kadar çok çok rahatsız edici ağrım yoktu.Fakat On günden beri göğsümdeki ağrı,Koltuk altında sağ kolumda ve sırtımda çok ağrı yapmaya başladı.Göğsümde dokunduğum zaman ağrı ve sertlik hissediyorum. Hocam şimdiden değerli görüşleriniz için tşk ediyorum.İyi ki varsınız

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir fibrokistik meme hastalığınız vardır başka şeyler de olabilir Geçmiş olsun

 76. Peri diyor ki:

  Hocam benim her ay adet olmadan 1 hafta önce göğüslerim de ağrı ve ele gelen şişlikler oluyor adet olunca 2 3 güne geçiyor bu ayda aynı oldu ve sağ gögüsümün ucunu sıkınca rengi beyaz gibi nokta kadar sıvı geldi sol tarafı sıktım ordan gelmedi ama sağdan sıkınca nokta kadar beyaz sıvı geliyor sıkmadığım zaman gelmiyor neden olur acaba

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığından dolayı olabilir. ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

 77. Sena diyor ki:

  Merhaba hocam 22 yaşıdayım sağ mememde alt kısımda hareketli, sınırları belli fakat hafif girintili çıkıntılı bir kitle tespit ettim ve göğüslerim küçük olduğu için elle muayenede boyutunun 3 cm e yakın olduğunu tahmin ediyorum. Göğüs ağrım ve göğüslerimde hassasiyet var fakat kitleye dokunduğumda ondan kaynaklı bir ağrı yok. Randevu aldım fakat randevum haftaya randevu tarihine kadar bu durum hakkında yorumunuzu merak ediyorum.

 78. Neslihan diyor ki:

  Hocam merhaba bütün yorumları okudum. Öncelikle herkese cevap verdiğiniz çok teşekkürler. Kendi raporuma benzer bulamadım. Raporumu değerlendirirseniz çok sevinirim.

  Mammografi: meme parankimi tip 3. Meme dokusu heterojen dens görünümünde. Sağ memede derin yerleşimli grafi sınırına yakın büyüğü 4mm asimetrik opasiteler izlendi. Grafiye dahil sağ aksiller lenf nodu izlendi.Bırads kategori 0 (sağ cc grafi kontrol)

  Usg: Bilateral meme planlarında adipoz dokunun eşlik ettiği fibroglandüler yapı fibrokistik değişiklik ile uyumlu ekopatern göstermekte. Sol meme saat 6 hizasında 7.7×2.3 mm hipoekoik ovoid yapı izlendi(solid lezyon?/ fokal yağ lobülü?) Bilateral duktal dilatasyon saptanmadı.

  Hocam sonuçlar beni korkutmalı mı? Yoksa önemsiz mi? Çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. meme yapın mamografi için uygun değil. Bu yüzden mamografi bulguları önemsiz. Ultrasonografide fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bulgular rapor edilmiş. bir de soru işareti konulan bir lezyon tarif edilmiş. çok önemli bir problem olduğunu düşünmüyorum. ama meme radyolojisinde deneyimli bir merkezde belli aralıklarla meme ultrasonografisi ile takip edilmesi gerekir. bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 79. Kıvılcım diyor ki:

  Hastanızın her iki meme dijital mamografi hocam teyzem meme kanserinden vefat etti …ama
  Allah’a sukur annemin sonucu ıyı mı? Yasam tuaf seyler nedır? Yapılması gereken varmıdr onlarla ılgılı? tetkikinde ;

  Bulgular:

  Cilt-cilt altı yağlı dokular doğaldır

  Her iki meme dokusu tip 2-3 patterndedir.

  *Her iki memede mm boyutlardayer yer nodülerdansiteler / opasiter görünümler izlenmektedir (Fibrokistik değişiklikler ?).

  *Her iki meme üst dış kadran ve orta kesimlerinde mm boyutlarda düzgün konturlu hafif densnodüleropasite izlenmektedir ( IMLN ?).

  Her iki aksiller alanda patolojik boyutlu lenf nodu izlenmemiştir.

  Malignite lehine değerlendirilebilecek mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi.

  Sonuç: BI-RADS kategori 0 USG korelasyonu önerilir.

  * Tip 3 ve Tip 4 meme tiplerinde duyarlılık düşük olup USG korelasyonu önerilir.

  NOT : Meme Kanserinin erken tanısı için 40 yaş üzeri tüm kadınlarda yıllık mamografik takip önerilmektedir. Mammografi incelemesinde yanlış negatiflik oranı % 10 ile % 15 arasında değişmektedir.

 80. Özgül Karaca diyor ki:

  Hocam merhabalar. 33 yaşındayım.Beş senedir iki göğüsümde dağınık fibrokistler var. Her altı ayda bir ultrasyonla bakılıyor. Son beş aydır fibrokistler özellikle sol göğüsümde ve kolumda şiddetli ağrı yapmaktadır. Gittiğim hastaneler sadece ilaç veriyor ve kistlerin çok büyük olduğu için ağrı yaptığını belirtiyorlar.Şu anda da sırtımda geçmeyen ağrı, batmalar ve yanmalar var. Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Ağrı yapan kistlerinizi boşaltarak tedavi edebilirim. bana muayeneye gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 81. yeliz kızılaslan diyor ki:

  Merhaba hocam, annem 50 yaş üstü. Memesinde bir yara çıktı. Bir süre sonra iyileşti. pul pul kaldı. mamografide riskli bir durum gözlenmemiştir ama şüpheli bir durum da var ayrıntılı ultrasonda bakılmalıdır demiştir. Endişenmeli miyiz ?

 82. Tülay diyor ki:

  Merhaba şikayetim yok.Yaşım 54.Menopoz yeni başlıyor. 3 ay sonra kontrol istendi. Görüşünüz nedir? Teşekkürler.
  Her iki meme cilt, cilt altı doku kalınlığı normaldir. / Her iki meme lipoglandüler paterndedir. / Duktoslar normaldir. /Her iki aksillada patolojik LAP izlenmesi. / Sol meme saat 4 hizasında 2.5 mm lik basit kist izlendi. /Sol meme saat 3 hizasında periferde, 8×4.5 mm lik kistik dejenerasyon alanı gösteren, santral kanlanması bulunan, elastografisi E:18.4 kPa ile yumuşak statüde kabül edilen BİRADS 3 oluşum izlendi. Fibroadenom lehine yorumlandı. /Sağ meme saat 10 hizasında 3.5 mm lik septali kompleks kist izlendi. BİRANDS3/ sağ meme saat 8 hizasında 3 mm uzun aklı, cilde oblik yerleşimi, hipoekoik, vasküler özelliği olmayan BİRADS 3 oluşum izlendi. /sağ meme saat 7 hizasında glandülerdoku içine hapsolmuş 18×8 mm lik yağ LOBÜLÜ BİRANDS 1 olarak yorumlandı. /sağ meme saat 10 hizasında periferde derin yerleşimi 9×4.5 mm lik cilde paralel Fibroadenom izlendi. Bu Fibroadenom yumuşak olarak yorumlandı. Birands 3

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Yakın takip gerektiren birçok bulgu rapor edilmiş. Muayenenizi kendim yapmadan yorum yapmak istemiyorum. Geçmiş olsun

   • Emine diyor ki:

    Merhaba iyi günler kızım 11 yaşinda ergenlik başlangıcı var kıllanmaları oldu sağ memede şişlik ağrı ve kızarıklık oldu enfeksiyon dediler antibiyotik kullandık geçti ultrasyondada baktılar her iki memesindede kistler var dedi bırden fazla Çok nadir akıntı oluyor çıplak gözle görmedim sadece atletinde gördüm ufak açık kahve rengi adet görmedi henüz çok küçük kızım bu yaşta nedir bu kistler korkuyorum zamanla geçermi

 83. necla diyor ki:

  Sol memede çok sayıda büyüğü saat 9-10 hizasında areola sınırında 17 x 8,5mm boyutlarında olan kimileri lobüle kontürlü ve septalı ,kimileri yoğun içerikli basit ve komplike kistler izlenmiştir.

  sağ memede ise çok sayıda büyüğü saat 8-9 hizasında hizasında 13 x7,5mm boyutlarında olan kimileri lobüle kontürlü ve septalı , kimileri yoğun içerikli basit ve komplike kistler izlenmiştir.saat 7 hizasında periferik kesimde yaklaşık 10×12 mm boyutlarında çevre dokuya göre hipoekoik alan dikkati çekmiş olup(BRADS 4 ),meme MRG ile değerlendirme ve gerekli durumda biyopsi önerilir.
  bilateral aksiller bölgede patolojik LAP izlenmedi.

  ultrasonografi raporu

  acaba durum nedir doktor bey

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Sağ meme alt dış bölümde kanser yönünden şüpheli bir kitle rapor edilmiş, buna biyopsi yapmamız gerekir. Geçmiş olsun.

 84. Piruze diyor ki:

  Merhabalar hocam,2 ay önce koltuk altı ile memem arasında bıçak gibi bi ağrı ile uyandım.Geçer diye düşündüm fakat sadece bir hafta ağrısı dindi, sağ memem şiş içinde sıvı varmış gibi bi garip dokusu,koltuk altı ile meme arasında da küçük küçük şeyler var.Deprem bölgesinde olduğum için randevuma gidemedim bu sürede.Bu hafta farklı bir şehirde randevuma gittiğimde ise maalesef doktor yoktu.Ve hemşire bu ağrıların her kadında olduğunu söyleyip 3 ay sonrasına ultrason sırası verdi.25 yaşındayım,sizce ciddi bir problem midir?4.derece akrabalarımda kanser durumu vardı.Teşekkür ediyorum,iyi günler dilerim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba ciddi bir durum olacağını zannetmiyorum fibrokistik meme hastalığınız olabilir önemsizdir Geçmiş olsun

 85. Yegana diyor ki:

  Selam Doktor.biopside fibrodenoma cikdi.doktor dedi 2 hafta sonra ultrasongrafide olcusunde boyume varsa emeliyyat olacgim.ama cok sert.fibrodenoma cok sert olurmu?

 86. çiğdem diyor ki:

  Merhabalar hocam bugun meme ultrasonu çekildim.Sol meme saat 6 hizasında erolaya 4.2 cm uzaklıkta bir duktus içerisinde yerleşimli 4×3 mm boyutlarında makobulute kontrulu ekojen yapı dikkat çekmektedir.
  Olasılıkla benign bulgular, Sol meme saat 6 hizasında intraduktal papillom ya da intraduktal tümevaktif yoğun içerik ile uyumlu olabilir.
  6 ay sonra kontrol
  Yorumlarsanız sevinirim hocam.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. rapor bir yorumdur zaten, yorum yorumlanmaz. 2. bir görüş istiyorsan muayeneye gel, bakayım. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button