İletişimRandevu Al
fibrokist.jpg

Fibrokist, memelerin ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz iyi huylu kitlelerdir. Kist kelimesi içi sıvı dolu baloncuk anlamındadır. Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

Memede fibrokist

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir.

Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

Fibrokist ağrı yapar mı?

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir. Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Fibrokist belirtileri

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

Memede fibrokist kansere dönüşür mü?

Fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur.

Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

Fibrokist nasıl geçer?

Fibrokistler genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memede kisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Fibrokist ağrısı nasıl geçer?

Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların azaltılması yarar sağlayabilir. Fibrokist bitkisel tedavi konusunda çeşitli fitoterapi önerileri bulunmakla birlikte, memede fibrokist ağrısını yok eden sihirli bir formül yoktur.

Fibrokist ameliyatı

Fibrokist iyi huylu bir kitle olduğu için ameliyat gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır. Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm kadınlarda meme sağlığı, taramaları ve hastalıklarında, ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz meme radyolojisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Anekoik Kist

Damar Tıkanıklığı

Doğuştan Kalça Çıkığı


190 Yorum

 • İpek

  8 Temmuz 2020 at 18:35

  Memede turuncumsu leke oluşumu fibrokistle mi alakalı?

  Reply

 • Zehra öğretmen

  25 Ekim 2020 at 23:19

  Merhaba, tek memede fibrokist olabilir mi? Fibrokistler meme başında değişikliğe beden olur mu? Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Ekim 2020 at 23:21

   Merhaba. fibrokistik meme yapısı her iki memede olur. ancak ultrasonografide görülebilecek kadar büyüklükteki kist tek memede de olabilir. fibrokistik memelerde meme başında değişiklik olması beklenmez. sağlıcakla

   Reply

   • Xatire

    10 Ağustos 2021 at 16:59

    Selam məndə fibroadenoma var ve doktorum muyainələrdən sonra mənə əməliyyat dedi olmalısınız. Bu nə qeder dogru bilmək istədim?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     10 Ağustos 2021 at 17:14

     FİBROADENOM iyi huyludur. Ameliyat lazım değil, ameliyat olmayın. Korkmayın. Önemli bir şey değildir.

     Reply

     • ayse gül

      24 Eylül 2022 at 18:58

      gogsumde fibrokist çiktiğindan beri koltukaltım koku yapiyor gunde 2 kere koltuk altimi yikiyorum. baska kimde bu tarz bir sorun var? 5 sene oncede ayni sorunu yasamistim o zamanda aynisi oldu. bir bana mi oluyor bu. çok uzuluyorum. pis dayilar gibi kokuyor.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      24 Eylül 2022 at 19:07

      Merhaba. Memedeki fibrokistler ile koltuk altı kokusu arasında ilişki yoktur. Geçmiş olsun.

     • Ece

      29 Eylül 2022 at 18:44

      7×5 mm ebatlı birkaç adet kistik-fibrokistik değişiklik izlenmiştir.
      Sağ meme saat 6 hizasında meme başına yakın yerleşimli 8×3 mm ebatlı hipoekopik düzgün sınırlı lezyon izlenmiştir. (
      Ultrason sonuçlarım bu şekilde çıktı korkulacak bir durum var mıdır ? Ne yapmalıyim

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      29 Eylül 2022 at 18:45

      Önemsizdir

     • Fatma

      8 Ekim 2022 at 18:50

      Sol gogsumde basit kist görüldü memelerde hassaiyet acima meme ucunda yanma koltuk altina kadar vuruyor ilac kullanılır mı

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      8 Ekim 2022 at 18:59

      Merhaba. Muayene etmeden ilaç öneremem. Geçmiş olsun

   • Xatire

    10 Ağustos 2021 at 17:07

    Merhaba doktor. Ben mamaqrafıya oldum xos xasseli yeni töreme çıkdı, ultrasens oldum 14,7mm tek damar izlənən fibroadenoma çıkdı. (sol süd vezinde) Doktor çok korku içomdeyim lütfen bildir bilirsizmi kansermi bu? Kendi doktorum emeliyyata yazdı.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     10 Ağustos 2021 at 17:14

     FİBROADENOM iyi huyludur. Ameliyat lazım değil, ameliyat olmayın. Korkmayın. Önemli bir şey değildir.

     Reply

   • mizgin

    8 Aralık 2021 at 17:18

    merhaba,
    göğsümde ağrı vardı hastaneye gittim her iki meme de fibrokistik eko paterni izlenmektedir meme paterni tp c ile uyumludur retroalreolar alanlar tabidir
    sağ meme parankimi içinde yer kaplayan yada solid sınırlı pataloji saptanmadı sol meme saat 12 hizeasında 7.5 mm çaplı kistik lezyon izlenmektedri.BI-RADS KATEGORİZASYONU:2
    Şeklinde ultrasyon sonucu verdiler doktor korkmana gerek yok dedi ama ablam kanser tedavisi görmekte şu an o yüzden sürekli korku içindeyim (ablamla annelerimiz farklı)
    kanser olma durumu var mı acaba çok korkuyorum bilgilendirmenizi rica ediyorum

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     8 Aralık 2021 at 17:31

     Evet meme kanseri olma ihtimaliniz var

     Reply

 • Gülsemin

  28 Ekim 2020 at 02:01

  Annemde kol-gögüs arasında bir sertlik var ve ara ara ağrı yapıyor gögüste. Fakat bel omuz boyundada ağrıları halsiziği iştahsızlığı var. Acaba meme kanseri belirtilerimidir? Fibrokistik belirtisimidir? teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   28 Ekim 2020 at 02:05

   Merhaba. Kanser olma ihtimali daha yüksek. Ultrasonografi ile muayene etmem ve gerekirse biyopsi almam lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Hülya

    18 Aralık 2020 at 16:15

    Hocam bugün ultrason çekildi ve sağ göğsümde 1 kist mevcut 2 yıldır vardı.ve sabit artış olmamış sol göğsümde 2 tane kitle mevcut oda 2 yıldır vardı sadece boyuntunda biraz büyüme olmuş onada doktor önemsiz dedi.fakat sol göğsümde yeni 1 haftadr aşırı derecede ağrı vardı 1 kist olmuş doktor ağrı ondan olabilir şuan için önemli bir durumun yok dedi .6 ay sonra ne olur bilemem dedi Sizce kansere dönüşür mü hocam çok endişe ediyorum buarada çok stresli bir ay yaşadım o yüzden o kist oluşmuş olabilir mi?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     18 Aralık 2020 at 16:22

     Merhaba. Stres kistleri olumsuz etkiler. 6 aylık ultrasonografi kontrollerinizi aksatmadan devam edin. Geçmiş olsun.

     Reply

   • Sebahattin Yeşilyurt

    5 Kasım 2021 at 14:22

    Rahim veya vajinada Fibrokist veya soiltkitle olur mu,yoksa bunlar yalnız memede mi olur

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     5 Kasım 2021 at 19:23

     Kistik ya da solid kitle olabilir.

     Reply

 • Aylin

  1 Kasım 2020 at 00:25

  Sağ memede koltuk altima doğru fındık kadar bir sertlik var ve oynuyor arada memede yanma ve kaşinti var adet döneminde çok fazla oluyor sabahlari kalktiğimda sırt ağrilarimda oluyor daha önce yoğun kist ve baloncuk vardi mamagrofi çektirdim 11 gün oldu sonuçlar çıkmadı kanser mi olabili diye korkuyorum bilgi verirseniz sevinirim

  Reply

 • Aylin

  1 Kasım 2020 at 00:45

  Meme kanserinde ne gibi belirtiler veriyor acaba sonuçlar çıkana kadar çok endişeliyim iki doktora gittim elle muayenede kitle değil dedi ama yine korkuyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Kasım 2020 at 01:14

   İki değil, oniki doktora da gitsen elle muayene ile anlaşılmaz, ultrasonografi ile bakılması gerekir.

   Reply

 • Sedef karam

  2 Kasım 2020 at 13:03

  Ovulasyon dönemindeyim ancak birkaçgündür göğüslerimde ağrı hissettim ellle muayene ayptım küçük küçük sert yapılar var peş peşe ama şekilsiz değil yuvarlak bir sürü iki memede var hocam çok korktum kanser olabilir mi yada lenf nodları bu kadar göğüsü tutar mı heryerini sarmış iki göğsümünde koltuk altına yayılan ağrı var başka şikayetim yok 28 yaşındayım

  Reply

  • Çağla B

   11 Haziran 2021 at 22:14

   Merhabalar, 1 aylık lohusayım ve bebeğimi 23 gündür emzirebiliyorum. Fakat son 4-5 gündür emzirdikten 1,5-2 saat sonra memelerimin bazı yerlerinde noktasal acılar (iğne batırılıyor hissi) oluşmakta ve 10-15 dakika acıyıp geçmektedir. Sebebi ne olabilir?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    11 Haziran 2021 at 22:23

    Merhaba. Memelerinizde süt kistleri oluşmuş olabilir veya mastit olabilir. ultrasonografi ile bakmamız lazım. Geçmiş olsun.

    Reply

 • Aylin

  3 Kasım 2020 at 19:31

  Iyi akşamlar mamagrofi sonucum böyle çıkmiş ama ultrasyon da cekilcek korkulcak birşey mi var acaba hocam . Her iki memede cilt ve cilt alti dokular meme başi tabidir. Bileteral tip D özelliğinde meme paterni izlenmektedir. Dens glandür dokuda mamagrofik sensitive düsüktür. US korelasyonu önerilir. Memede parankim dahilinde bileteral olarak maling süreci düsündüren patolojik özellikte belirgin mikrokalsifikasyon kumeai tespit edilmedi..Her iki meme retroareolar bölgede cok sayida amorf kalsifikasyon alani dikkat çekmektedir. Sinırlandirıla bilen lezyon saptanmadi.Her iki aksiller bolgede lenf nodları ait opasiteler izlenmektedir..Sonuc. Her iki memede yer yer kümelenme eğiliminde amorf miknekalsifikasyon alanlari bileteral fibrokistik meme Bırads 0 ne demek oluyor hocam.

  Reply

 • Seda

  10 Kasım 2020 at 13:35

  Merhaba 20 yaşındayım 3-4 gün önce sağ mememde sert bi şişlik oluştu ağrılı ara ara ucunda yanma hissi ama genelinde ele gelen sertlik mevcut çok endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  Reply

 • Semra

  22 Kasım 2020 at 20:21

  Merhaba hocam ultrason sonucumda her iki meme skleroze yapidadr her iki meme fibrokistik patern göstermektedir her iki meme parankim yapısı minimal non homojendir yaziyo bu kötü bişey mıdır acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Kasım 2020 at 20:24

   Merhaba. Hayır.

   Reply

 • Ceyda

  29 Kasım 2020 at 21:05

  Merhaba hocam raporumda hem hetorejen konstraslanma izlemistir .ve birde fibrokist? Kotu bir anlami varmi suphelimi? Tesekkur ederim simdiden

  MANYETİK REZONANS (MR)

  Test Adı

  Diffüzyon MR.

  Rapor

  MEME+DİNAMİK+DİFFÜZYON MR Teknik: Meme sargısı kullanılarak her iki memeye yönelik olarak transvers planda SE T1 ve TİRM ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.İntravenöz kontrast madde verilmesinden sonra transvers planda 3D flash ağırlıklı sekanslar alınmıştır.Ayrıca transvers ve sagital planda rutin zamanlı yağ baskılamalı SE T1 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.Ham görüntüler elde olunduktan sonra gerekli sahalardan sinyal / zaman eğrileri elde olunmuştur (40 cc Dotarem kontrast madde kullanıldı). Bulgular: Her iki memede İVKM sonrasında yoğun derecede zemin kontrastlanması izlenmiştir. Her iki memede belirgin sınır veren solid lezyon saptanmadı. Kontrast madde verilmesini takiben patolojik opaklaşma izlenmedi. Sağ memede en büyüğü 15 mm ve sol memede en büyüğü 10 mm çapında kontrastlanmayan çok sayıda kist izlenmiştir. Sol memede üst bölümde ve alt dış kadranda sağ memede üst orta bölümde üst dış kadranda yaygın nodüler heterojen kontrast tutulumları izlenmiştir (Fibrokistik değişiklik?). Sağ memede üst dış kadranda aksiller bölgeye yakın lokalizasyonda yoğun fibroglandular dokular izlenmiş olup belirgin kitle lezyon izlenmemiştir. Bu alanlarda heterojen mşnimal kontrast tutulumu mevcuttur (Fibrokistik değişiklik?). Her iki pektoral kas normaldir. Her iki aksiller bölgede patolojik lenf nodu saptanmamıştır. .

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Kasım 2020 at 22:05

   Merhaba. Bu bulgular fibrokistik meme yapısı olan bayanlarda normal olarak görülürler. endişe edilecek bir şey yok. sağlıcakla

   Reply

 • Berru

  1 Aralık 2020 at 16:51

  İyi günler hocam bende her iki memedede fibrokist yapıdadır ve bir kaç adet basit kist vardır yazıyor normalmi adet olurmuyum adet olmayı istiyorum biraz geçti adetim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Aralık 2020 at 17:05

   Merhaba. Her 4 bayandan birinin memesi sizin gibi fibrokistik yapıdadır. bu önemli bir problem değildir ve adet olmanızla da alakası yoktur. endişe etmeyin. Geçmiş olsun

   Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 21:27

  Merhabalar bugün çekilen mamografi kontrolünde çok fazla acı hissettim bundan 2,5 yıl öncede çekilmişti o zamanda acı olmuştu fakat bu sefer ki çok daha kötüydü 😪 ve ilk defa göğsümden sıvı geldi çekim sırasında .. bu çekilde fibrokist içerde sıkışmadan dolayı patlaya bilir mı Bu sıvı gelmesi tehlikeli midir

  Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 21:51

  Öncelikle bu kadar hızlı yanıt verdiğiniz çok teşekkür ederim hocam 🥰 .. Yarın ultrason çekimim var.. Bir genel cerraha muayene olmuştum bugün ve muayene esnasında mamografi ve ultrason sonucuna göre kendisinin sıvıyı çekebileceğini söyledi.., fakat internetten okuduğum makalelerde bu sıvı çekme işleminin bir radyoloji uzmanının gözetiminde olması gerektiği yazıyor… Bir de hocam ben 2 sene önce ilk defa mamografi çekiştirmiştim Bunun sonuçunu doktor bir arkadaşa gönderdim o da bir radyoloji uzmanı arkadaşına yollamıştı 3 ayda bir ultrason incelemesi yapılmalı demiş mamografiye işe 3 yıldan önce girmemek gerektiği söylenmişti Bugün ki genel cerrah dr.2 yıl yeterli bizim için zaten 1 yıldır gelmemişsiniz ultrasona deyince 😔yaptırmak durumunda kaldım fakat çok tedirginim.. Bu sıvı çekme işleminin muayene esnasında yapılmasından endişeliyim.. (Ve ayrica hocam Eskisehirde ikametgah etmekteyim.. ) Birkez daha dönüşünüz ve aydınlattığınız için teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Aralık 2020 at 22:03

   Meme hastalıklarının tanısal prosedürü radyoloji uzmanının sorumluluğunda yürütülür. genel cerrahtan uzak durun. Ayrıca kist iğne ile boşaltılacaksa bunu da meme radyoloğu yapmalıdır. körlemesine genel cerraha sakın böyle bir işlem yaptırmayın. Zaten yapmaya kalktıklarında da ellerine yüzlerine bulaştırırlar, körlemesine denk getirirlerse yarım yamalak sıvı gelir, bunun da hiç bir anlamı olmaz. Bu işlem ultrasonografi kılavuzluğunda bizzat radyolog tarafından yapılır. bundan sonra da sadece radyolog kontrolünde yaşamınıza devam edin. radyoloğunuz ultrasonografi yapar, gerektiğinde mamografi yapar, gerektiğinde iğne ile biyopsi yapar, müdahale yapar. Sadece Allah korusun kanser gelişir ise ve ameliyat gerekliliği durumunda cerraha yönlendirir. Bunun dışında meme ile cerrahın hiçbir alakası olmamalıdır. Tekrar geçmiş olsun.

   Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 22:07

  Verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeniz için çok minnettarım çok teşekkür ederim hocam..💐

  Reply

 • ayse

  8 Aralık 2020 at 02:30

  20 yasindayim ve 2 aydır sol göğsüm öbürüne göre daha büyük ve alt kısmında dokunduğumda acı hissediyorum. 3 senedir düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum hormonal bir durum mudur? kanser veya kist şüphesinden korkuyorum

  Reply

 • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

  11 Aralık 2020 at 13:03

  Merhaba. Kafana takma. 6 aylık periyotlarla ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun

  Reply

 • Zelfi

  13 Aralık 2020 at 11:30

  43 yaşındayım 15 sene fibrokistlerimin olduğunu öğrendim bu zamana kadar Dr gitmedim bugün göğüslerimin ikisindede sıktığım zaman koyu yeşilimsi ve sarımsı gibi akıntı geldi ayrıca hamile kalmak için bir ay önce tedavi gördüm sonuç başarısız bunun bir etkisi olabilir mi. Hocam nasıl bir yol izlemem gerekiyor tşk ederim

  Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 11:19

  Merhaba 28 yaşındayım evliyim çocuğum yok her iki koltuk altimda beze vardı sag meme de saat 9 hizasinda 6mm boyutlu hipoekoik lezyon goruldu her alti 6 ayda bir kontrol icin gidiyordum koronadan biraz ihmal ettim. Batma yanma kasintim ates gibi oldu çoğaldı. Reglime bir hafta vardi gittim ultrason çekildim sut kanallarimda genişleme çıktı birsey yok dendi sonra yine regli oldum gogus ucu kasintisi koltuk alti kasintim hala devam batmalar da koltuk altim terledikce mi kaşınıyor anliyamiyorum sanki daha artıyor oyle olunca.lutfen yardimci olursaniz cok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim

  Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 22:20

  Hocam çok teşekkür ederim allah razi olsun malesef manisa da oturuyorum😔 hangi bölüme gitmeliyim bunun için allah’a emanet olun hoşçakalın

  Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 22:31

  Rabbim sizin gibi doktorlarimizdan bin kere razi olsun hocam iyi ki varsiniz

  Reply

 • Fibr

  15 Aralık 2020 at 02:20

  Hocam selam cvplarsanız çok sevinirim
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor.
  Sanki koltuk altım da da oluştu gibi
  10 gün sonra kontrolüm var ama
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26
  6 aydır ağrılar bitmedi

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 05:37

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

   Reply

 • Sinem

  15 Aralık 2020 at 02:41

  Hocam selam
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor. Ve son zamanlarda koltuk altım da da hissediyorum sanki
  10 gün sonra kontrolüm var
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26..

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 05:20

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

   Reply

   • sin

    15 Aralık 2020 at 15:20

    hocam ağrıların sebebi ne olabilir ve nasıl geçer ?? çok teşekkür ederim

    Reply

 • Cigdem

  15 Aralık 2020 at 17:28

  Merhaba hocam ben 3 yıl önce doğum yaptım sağ göğsün şişti doktora gittim fibrosit meme dendi bir buçuk yıl emzirdikten sonra meme başı akıntısı oldu sonradan biyopsi aldılar akıntıdan enfeksiyon dediler antibiyotik verdi hocam şimdi akinti yok ama sis ve ağrı var

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 20:07

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Muhtemelen enfeksiyon olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

  19 Aralık 2020 at 00:55

  Merhaba. Memede apse olabilir. antibiyotikli bir krem sürebilirsin. Büyürse ve geçmezse ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir. 6 ayda bir ultrasonografi kontrollerine devam et. Endişe etme, bunun altından kanser çıkmaz. Geçmiş olsun.

  Reply

  • Rumeysa

   19 Aralık 2020 at 22:01

   Çok teşekkür ederim hocam hastahaneye gittim ve doktor ılaç vericem iltihaplı kist dedi iltihap geçtikten sonra alıcaz dedi ama bilemedim siz istanbulda hangi hastahanedesiniz acaba sizce aldırmak doğrumu?

   Reply

 • Melahat

  19 Aralık 2020 at 10:51

  Hocam merhaba 26 yaşinda bekar kizimda önce meme ucu içe cokmeyle kitle olustu. Kitle cok kısa sureds buyudu. Neredeyse yumurta buyukligune ulaşti . Ultrasonda ve biyopside kanser olmadigi belirlendi. Fibrokist dendi. Fibrokist bukadar buyurmu ? Içi bosaltildi. 2 hafta kadar kisa surede tekrar doldu. Adet doneminde iyice şişiyor ve şiddetli agri oluyor. Ameliyat için pandeminin gecmesini bekliyoruz beklemesek mi acaba ? Biyopsi sonucunun yanlis cikma ihtimali var mı ? Tedirginiz de bir yandan . Cevap verirseniz seviniriz. Tesekkur ederiz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Aralık 2020 at 12:03

   Merhaba. Fibrokist için ameliyat gereksizdir. Ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltılıp içine tekrarlamasını engelleyici ilaçlar uygulanır. Tekrar dolsa bile bu işlem tekrarlanır. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Melahat

    19 Aralık 2020 at 18:16

    Doktoru ameliyatla alalim dedi . Geçecek gibi degil antibiyotik kullanmaktan mahvoldu çocugum. Biyopsi sonucunun yanlıs çikma ihtimali var mi cevap vermediniz buna hocam. Ona gore acele edelim yeniden biyopsi yapilsin baska yerde . Ankaradayiz ne oneririsiniz.

    Reply

 • Zeliha

  20 Aralık 2020 at 20:28

  İyi günler hocam.47yasindayim mamografi sonucun.her iki meme fena görünümünde.tipc.sag meme üst dış kadranda asimetrik dens görünümünde.her iki memede bening kalsifikasyon izlenmiştir.her iki memede spikule konturlu kitle lezyonu yapı distorsiyonu saptanmadı .bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek isterim

  Reply

 • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

  21 Aralık 2020 at 09:40

  Merhaba. Fibrokistik memelerde zaman zaman şiddetlenen meme, koltuk altı ve kol ağrısı olur. Kolunu fazla kullanmaktan da kaynaklanabilir. Düzenli olarak meme ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

  Reply

 • Seher

  12 Ocak 2021 at 11:05

  Sağ meme üst dış kadranında 7mm çapında ölçülen septalı kistik lezyon mevcuttur ultrason sonucum böyle çıktı ağrı yapıyor önemlimi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 11:13

   Merhaba. Fibrokistik hastalığın var. önemsiz. 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

  • Ayşe

   11 Nisan 2022 at 14:01

   Seher hanım iyi günler bendede 8ml septali kist çıktı acaba şimdi nasılsınız benim koltuk altında şişlik var ultrason cekilince yoktu sonra çıktı

   Reply

 • Saadet Özer

  18 Ocak 2021 at 21:07

  merhaba, bugün ultrason sonucumu aldım. her iki memede basit kist var. sol memedeki daha büyük 0.9 mm. hiç ağrı yapmıyor çok nadir meme ucum kaşınıyor. doktor büyümemesi için ilaç verdi. adı: agnuctason. sizce iyi gelir mi?

  Reply

 • hale su

  28 Ocak 2021 at 11:14

  hocam hemen cevap verdiginiz icin cok tesekkurler.bugün biyopsi sonucumu aldım dr ranevum 10 gün sonra sonucun ne olduğnu cok merak ediyorum.US raporu meme orta dış kadranda 1.5 cmlik alanda ciltte kalınlaşma ve cilt altında ….mm boyutta hipoanekoik lezyon olan bölgeden kesme biyopsisi yapıldı.rapor :histokimyasal boyalar PAS ve alcian blue ile spesifik patoloji izlenmedi.İmmünohitokimyasal boyalar CD68 veCD163 seyrek histiyositlerde{ pozitif dir.Triptaz lezyondaki mast hücrelerinde pozif tanıIC-o kodları 9740/1

  Reply

 • Elif

  21 Şubat 2021 at 10:27

  Merhaba hocam benim sol göğsümde hemen üst kısımda birşey var doktor önemseme dedi fibrokist mi acaba ultrason çektirmem gerekiyor mu içim rahat etmedi 😔

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Şubat 2021 at 11:36

   Merhaba. Evet gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Rabia

  21 Şubat 2021 at 17:19

  Merhaba 21 yaşındayım sağ memede kist var ve çok sert memede kaşıntı çok oluyor akıntı var meme ucunda çoğunlukla beyaz renke nefes darlığı yapıyor ağrılar arttıkça kolda ağrı yapıyor uyuşukluk yapıyor birde sırta çok ağrım var kemiklerim kirilacakmis gibi sanki sinri damarlarımi görülebildiği kadar geriliyor iğne batıyor gibi çok yanma hissi oluyor sadece sağ memede kist var ama ben her iki mememde ve kolunda aynı ağrıları hissediyorum iki tane ultrasyon çektim sonuçlar aynı çıkmıyor ama kist düz yapılı ve hareket edebiliyor hocam sizce kanser olma riski var mı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Şubat 2021 at 17:41

   Merhaba. anlattıklarının kanserle ilgisi yok. fibrokistik hastalığın var. Bir de premenstrüel sendrom (PMS) tarif ediyorsun. Bunların kanser ile alakası yok. ama böyle memeler ağrılı olur, anlattığın şikayetlere yol açar. ağrılar adetine yaklaşan günlerde daha da artar. ağrılarla yaşamaya alışacaksın. bunun tedavisi yok. stres ve kafeinli içeceklerden uzak durursan biraz daha rahat edersin. çok ağrıdığı zaman sıcak havlu kompres ve masaj yaparsın, ağrı kesiciler içersin. Bir de 6 ayda bir ultrasonografi ile takip etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ayşenur

  22 Şubat 2021 at 17:28

  Merhaba 20 yaşındayım her iki göğsümün al kısmında dokununca ağrı var herhangi bir bozukluk falan yok sol altta bazen elen gelen hareketli bi cisim var sebebi nedir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Şubat 2021 at 11:32

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Fatma

  4 Mart 2021 at 10:17

  Merhaba hocam benim sol gogsumde agri var bazrn koltuk altinda batmalar oluyor sirtimda ve kolumda agri var ara ata . Gogsumu sıktigimda yesilimsi sarimsi sivi geldi. Bu arda elime herhangi bir kitle gelmiyor. Korkulacak bir durum mudur,haftaya dr gidecegim .biraz endiseliyim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   4 Mart 2021 at 15:22

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Tuba

  16 Mart 2021 at 14:41

  Hocam 28 ayaşındayyım sağ memede fibrokist görüldü ama sol meme çok ağrı yapıyor AGNUCASTON diye Bi hap verdi doktor fakat Bi etkisini göremedim başka Bi doktora gitsem i acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Mart 2021 at 20:23

   Önemsiz fibrokistler görülmüş. Ağrı ile yaşamaya alışacaksın. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Melike

  20 Mart 2021 at 19:41

  Hocam sag göğsüm ağrıyordu Bende doktora gittim ultrason çektiler kağıtta sağ meme saat 2 hizasında 16×9 mm boyutunda düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon mevcuttur (fibroadenom) yazıyor . Bu ne demek oluyor kötü bir şey mi şimdiden teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Mart 2021 at 23:51

   Merhaba. FİBROADENOM iyi huylu meme tümörüdür. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ilgın güneş

  25 Mart 2021 at 22:27

  Merhaba iiki memede de fibrokist var. pms dönemlerinde belirli noktalar acımaya başlıyor. Adet olduğumda ağrı acı kesiliyor. Hamilelikte yine aynı döngüde bu ağrıları yaşar mıyım?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Mart 2021 at 22:38

   Merhaba. Hayır yaşamazsınız. Fibrokistik yapınızın şiddetine göre döngüsel periyotla değil ama sürekli ağrılarınız devam edebilir. Sağlıcakla.

   Reply

 • Eda Çağlayan

  7 Nisan 2021 at 23:53

  Hocam iyi gunler 18 yaşındayım sol meme saat 12 hizasında areola komşuluğunda 30×15 mm boyutlarında düzgün lobule konturlu heterojen hipokolik solid lezyon izlendi (fibradenom ?)
  Bu durum kotumudur hocam çok endiseliyimde yardımcı olursanız sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Nisan 2021 at 03:35

   Merhaba. Fibroadenom sık görülen iyi huylu bir meme tümörüdür. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Elif

  14 Nisan 2021 at 12:57

  Merhaba dr bey,
  Benim yumurtalıklarımda polikistikover kisti vardı yıllar evvel hamile kalmamda sorun oluşturur mu diye kontrole gitmek istiyorum..(47 kiloyum hiç kiloluda olmadım, belirtileri görünürde bende yok aslında).Araştrma hast. Jinekolojiden randevu aldım, doğru poliklinikten mi randevu aldım acaba öğrenebilir miyim? İkinci olarakta polikistikover kistleri hamile kalmama engel olur mu? henüz böyle bir planımız olmadı erteliyorum . Bir arkadaşım korkuttu. Hamile kalamayabilirsin hemen, neden erteliyorsun diye birde bunu öğrenmek istiyorum izninizle? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Nisan 2021 at 16:27

   Polikistik over hastalığı (PCOS) kısırlık riskini az bir miktar artırır, ama mutlak kısırlık nedeni de değildir. Gebe kalıp kalamayacağını denemeden anlayamazsın, yani bunun özel bir tahlili, testi yoktur, bu yüzden muayeneye gitmen anlamsızdır.
   Kilo sorunu, olası başka hormonal problemler ve PCOS için Endokrinoloji uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olur.
   Geçmiş olsun.

   Reply

   • Sema

    19 Eylül 2022 at 23:34

    Hocam ıkı gogsumde kıst var sag gogsumdekı zaman zaman agrı yapıyor elımle eklediğim de sertlik gelıyor 53 yasındayım merapoz donemindeyım kontorolarımı yaptırdım temız cıktı genede endişeleniyorum normalmıdır hocam

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     19 Eylül 2022 at 23:38

     Merhaba. Ağrı yapan kistleri ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltarak tedavi ediyoruz. fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapınız olabilir. böyle hastalarda göğüs ağrısı olması normaldir. Geçmiş olsun

     Reply

 • Elif E.

  17 Nisan 2021 at 01:53

  Hocam merhaba, 23 yaşındayım ve yaklaşık 2 sene önce meme ultrasonu çektirdim. Sağ göğsümde saat 6 hizasında meme başına 1 cm mesafede 6×1.3mm boyutlarda lineer kistik oluşum dikkati çekti. Şuanda ise sağ göğsüm uzun süredir ağrıyor ve ağrı sırtıma da vuruyor . Bunun sonucunda kötü bir şey düşünmeli miyim, yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Nisan 2021 at 02:13

   Merhaba. Ultrasonografi ile tekrar muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Bordo

  17 Nisan 2021 at 02:02

  Merhaba hocam, 21 yaşındayım özellikle gece olmak üzere cogu zaman geçmeyen agrılarım oluyor. Sırtttan veya koltukaltından genellikle vuruyor. Sağ tarafta sırttan bir noktada hiç geçmeyen bir his var. 16nyaşlarımda iki göğüs arasında nohut büyüklüğünde Sıvı dolu kisti acil doktoru boşaltmıstı. Son yıllarda meme damarlarım genişlemiş ve meme ucunun kenarındaki pembelikler genelde hep büzüşmüş şekilde. Teyzemde meme kanseri mevcuttu kaybettik. Bir teyzemde ise rahim agzı mevcuttu . iyileşti. Dayım ve dedemde de başka kanserler mevcuttu. Annem 10 kardeş 3 ünde kanser görüldü. Benim ekimdeki mr raporum ise şu şekilde. Sırt agrımın artmasından ötürü tekrar randevu aldım. Fibrokistik dışı durum oluşma olasılığı var mıdır?
  BULGULAR 
  Her iki meme simetrik görünümde, konturları düzenlidir. Meme başları formedir. 
  Bilateral meme  parankim yapısı özellikle anterior kesimlerde ve dış kadranlarda yoğundur.
  Dinamik incelemede meme parankimal fizyolojik arka plan kontrastlanmaları orta düzeylidir.Yer yer parankimal asimetrik kontrastlanmalar izlenmektedir, distorsiyon veya kitle formasyonu yoktur.
  Her iki memede parankim alanlarında birkaç adet büyüğü sağda derin retroareolar alan pektoral sınırda lokalize 1.5 cm ölçülen kistler vardır. 
  Her iki memede malignite lehine anlamlı patolojik kontrast tutulumu izlenmedi. Duktal yapılara ait belirgin genişleme, duktal patolojik kontrast tutulumu izlenmedi.
  Aksilla aksiller alanlarda reaktif görünümde birkaç adet lenf nodu izlendi.
  Sonuç : yoğun fibrokistik yapıda meme, her iki memede birkaç adet büyüğü sağda derinde 1.5cm ölçülen kistler
  Yüksek riskli hasta uygun kategoride takibi önerilir birads 2

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Nisan 2021 at 02:11

   Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapısı var. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ebru bedir

  19 Nisan 2021 at 15:38

  Hocam ben 26 yaşındayım ve sol göğsümde bir fındık büyüklüğünde bişey var genel cerraha gittim dedi kist var ama iyi huylumu kötü huylumu öğrenmek için ultrasyona gün verdi dokuundugumda hissediyorum ve agriyo onun dışında bişey yok hocam kanser belirtileri olabilirmi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Nisan 2021 at 16:06

   Merhaba. Her şey olabilir. Ultrasonografi ile muayene etmemiz ve biyopsi gerekebilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mehtap çakır

  1 Mayıs 2021 at 03:04

  Merhabalar,

  25.subat 2021 de göğüslerim ağrıdığı için doktora gittim. Elle kontrolden sonra utrasonla baktılar. Birşey olmadığını söylediler. Neden ağrım var dediğimde süt bezlerimin geliştiğini söylediler. 2 3 gündür tekrar ağrım olmaya başladı. Adetim de çok yakın. Sıcak su koyunca ağrılarım azaldı. Sırtıma ve göğüslerime viks sürüp havlu koydum bilmiyorum doğru mu yapıyorum. Sicak su iyi geldi. Testin sonucunda fibrokistik değişiklikler branda 2 yazıyordu. Yardımcı olur musunuz. Bidaha gitmeli miyim hastane moralim çok bozuldu.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Mayıs 2021 at 03:27

   Merhaba. PMS (Adet öncesi meme ağrıları) tarif ediyorsun. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir meme yapısı tarif edilmiş. Ağrı olur, normaldir. Kendim ultrasonografi ile muayene edersem daha net bilgilendirip yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Rahime

  8 Mayıs 2021 at 08:35

  Hocam iyi günler günaydın sağ göğsümün üstünde sert birşey var bugünde ğöğsüm uyuşuk göğüs ucuna doğru sizce korkmalımıyım

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Mayıs 2021 at 01:08

   Merhaba. evet korkmalısınız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ceren

  12 Mayıs 2021 at 00:14

  Merhaba hocam 2 yıl içerisinde 6 tüp bebek tedavisi oldum.son tedavide hamile kaldım.en sonki tedavide göğüslerimde ağrılı kitleler farkettim.hemen doktora gittim ultrason çektirdim.2 göğsümdede fibrokistik dokular ve lezyonlar bulundu.sol göğüste kist kümesi görüldü.BIRAD 3 diye not düşmüşler rapora.3 ayda 1 ultrason dediler.çok endişeliyim aklımdan çıkaramıyorum.sizce endişelenmem gerekirmi ?cevap yazarsanız çok sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Mayıs 2021 at 00:41

   Merhaba. Memeleriniz fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu yapıda görülmüş. Tüp bebek denemeleri sırasında kullanılan yoğun hormon ilaçları fibrokistik hastalığı tetikler ve arttırır. Birads-3 demek büyük ihtimalle iyi huylu anlamında bir yorumdur Ancak Ultrasonografi incelemeleri muayeneyi yapan doktorun deneyimine çok bağımlıdır ve raporlar da o doktorun bir yorumudur zaten. Ultrasonografide hastalığın teşhisini değiştirebilen çok önemli yorum farklılıkları olabiliyor. Ayrıca ultrasonografi görüntüleri de ancak muayene sırasında monitörde canlı olarak izlenerek yorumlanabilir. Bu yüzden hastayı kendim görüp muayene ve ultrasonografisini yapmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • zeynep

  14 Mayıs 2021 at 14:30

  merhabalar hocam cevap verirseniz çok sevinirim.

  Sağ meme dens ve fibroglandüler yapıdadır. Sağ memede saat 10 düzeyinde biraraya toplanmış, bir kısmı lobüle yapıda multipl en büyükleri 22×19 mm’lik, ayrıca bu düzeyden daha farklı olarak üst – dış ve üst – orta kesimde benzer natürde en büyükleri 16,5×7,5 mm’lik multipl kistler izlenmiştir. Sağ meme dokusu ile aksilla bileşkesinde üst – dış kadranda yaklaşık 30,5×11 mm’lik, bu trasede areolaya yakın düzeyde devamlılığında 17,5×10 mm’lik silik yapıda elonge hipoekoik soliter oluşumlar izlenmiştir. Bu yapı içerisinde ve çevresinde ve sağ memede diğer kadranlarda özellikle üst – dış ve üst – orta kesimde milimetrik lineer olası sekratuar kalsifikasyonlara ait görünümler dikkati çekmiştir. Aksiller kuyruk düzeyindeki sözü edilen bu görünümler fibrokistik meme parankim alanlarını düşündürmüştür. Kalsifik komponentler nedeni ile yakın takip önerilir ( Kalsifikasyonlar öncelikli olarak sekratuar kalsifikasyonları düşündürmüştür). Gerekirse sağ memeye yönelik MR ile değerlendirme tanıya katkı sağlayabilir.

  Sağ aksiller bölgede infiltratif görünümde LAM izlenmedi.Ultrasyon sonucumu yorumlarmısınız.Doktorumun bana dediği ordaki kisti tamamen alıp temizlemek ve sonucu da patolojiye yollamak ama ben daha karar vermedim.Yaşım 34 bir oglum var.Siz ne önerirsiniz teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Mayıs 2021 at 16:03

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu meme yapınız var. Ameliyat anlamsız ve gereksiz. Yeniden ultrasonografi ile muayene edip gerekirse biyopsi düşünebiliriz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Selma Çapar

  27 Mayıs 2021 at 18:47

  Hocam 10 yıldır fibrokist lerim var memelerimde ağrılı süreç babamı kaybettikten sonra koltuk altı ağrım oldu yine ultrasonda aynı söyledi şükür ama sıcak iyi geliyor soğukta ağrılarım çok oluyor sırtıma kadar recetesiz receteli krem ilaç da verilmedi her soğukta ağrım çıkıyor sıcak duş la ağrım azalsada yine tekrarlıyor memografi çektirmekten korkuyorum size gelsem ultrason la baksrmisiniz ilginiz çok beğendim doktorun biri uzum kadar deyip kağıdımı attı ama hocam çok ağrım var desemde dinlemedi . Koltuk altı ağrım canımı yakıyor lütfen yol gösterin

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   28 Mayıs 2021 at 22:53

   Merhaba. fibrokistik memelerde mamografi zaten faydasız, gereksiz ve anlamsızdır. Gelin ultrasonografi ile inceleyelim, gerekenleri yapalım. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Tuğba ay

  1 Haziran 2021 at 18:04

  Iyi günler fibrokistim şuan 50mm boyutunda. Ilerleyen zamanda ameliyatla aldıracağım. Çok ağrısı var iki gündür ne yapmam gerek. Agri kesici işe yarar mo

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   2 Haziran 2021 at 00:25

   Merhaba. Fibrokist için ameliyatın anlamı ve gereği yoktur. Ameliyatsız, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltarak ve ardından tekrarlamaması için ilaç uygulayarak tedavi ediyoruz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Hasret

  27 Haziran 2021 at 06:53

  Merhaba bendede göğsümden koltuk altima doğru şişiyor yanıyor bnde gittim özele fibrokistle aynı bulgular yaziyor sonucta

  Reply

 • aysun

  29 Haziran 2021 at 17:31

  hocam merhaba yaş 30 bundan ıkı yıl once kızımı 7 yasına kadar meme emdı hamıle kalmak ıstıyodum ve kalamıyodum doktor prolaktın hormıonuna baktı yuksek cıktı ve bu yuzden hamıle kalamıyosun dedı dostınex dıye bı ılac verdı kullndım gogsumdekı sut kesıldı fkat kesıldkten snra sıkınca yesılımsı akıntı gelıyodu onemsmedım snra ılacı kullndıktan ıkı ay snra hamıle kaldm ve suan bebeyım 9 aylık emzırıyorm onu ama memede gogus kafesnde ve kolumda kolumun altında agrı oluyo bazende sırtımda ama ele gelen sıslık falan dokuntu falan hcbsey yok annemdede ıkı gogsnde fıbrokıstler var ve agrılar neden olblır kıst yada fıbroandom olblırmı ???

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Haziran 2021 at 20:31

   Merhaba. kitle, kist, intraduktal papillom, fibroadenom gibi problemler olabilir. ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Zeynep

  8 Temmuz 2021 at 01:56

  İyi geceler hocam ben almanyada yaşıyorum gögüsümde bir kaç ay önce bir şişlik hisetim ve doktora gittim ve momografi istediler ve yaptırdım sonucu sol göğüste sol tarafında 10,7 x 5,9x 10,2 mm fibroadenom diye sonuç verdiler ve biyopsi istedi 28.7 randevu aldım ama çok tedirginim 47 yaşındayım acaba kanser göstergesi olduğu içinmi biyopsi istediler ama ben çok tedirgin oldum şimdiden çok teşekürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Temmuz 2021 at 16:58

   Merhaba. FİBROADENOM iyi huylu meme kitlesidir, kanser değildir. Bunu patolojik olarak da göstermek için biyopsi istenmiştir. Biyopsi sonucunun kanser çıkma ihtimali düşüktür, korkuya ve endişeye gerek yoktur. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mihriban

  17 Temmuz 2021 at 23:44

  Merhaba hocam ben de sol mememın üst kısmında bışey var fındık kadar oynuyor elime geliyor adet doneminde çok agrı yapıyor bu ay hissettim ne olabilir cok korkuyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Temmuz 2021 at 23:51

   Merhaba. Yüksek ihtimalle kist olabilir. İyi huylu bir tümör ya da kanser olma ihtimali de var. Bunları ayırt etmek için ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Esra Bektaş

  6 Ağustos 2021 at 15:47

  Merhaba hocam sol göğsümde koltuk altımdan doğru gelen bir ağrı var elle kontrollerimde tespit ettiğim bir sertlik yok agri olduğunda göğsümde uyuşma hissediyorum yorumunuzu bekliyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Ağustos 2021 at 00:44

   Meme ultrasonografi ile bakılması gerekir

   Reply

 • Mercan

  15 Ağustos 2021 at 01:25

  Merhaba hicam benim sol mememde sag meme tarfında bir sislik ve agri var. Ama adetimde tamamen kayboluyor. Adet bitmesi ve baslamasi arasindaki 10 gun falan sislik oluyor. Son 5 ay ve 6aydir bu sekilde. Pandemiden dolayi ranrevu alamiyoruz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Ağustos 2021 at 01:44

   Merhaba. Pandemiyi bahane edip ihmal etmeyin. ultrasonografi ile bakılması lazım. Her şey olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Fatma

  17 Ağustos 2021 at 15:50

  Merhaba doktor bey 19 yaşındayım sağ mememde bilye den büyük,elimi koyunca kayan bir şişlik var.
  Ve çok sık olmakla birlikte iki kolumda da ağrılar oluyor.
  Korkmalı mıyım…
  Çok endişeliyim😔

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Ağustos 2021 at 23:26

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Duygu

  21 Ağustos 2021 at 11:59

  Hocam merhabalar . 19 yaşındayım. Birkaç aydır sol göğsümde meme ucunun hemen arka tarafında küçük bir bilye gibi birşey hissediyorum.Adet döneminde çok az ağrısı oluyor onun harici hiç ağrı hissetmedim ve koltukaltımda vs hiçbişey yok. Fibroadenom olabilir mi? Ne yapmalıyım ? Cevaplarsanız çok sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ağustos 2021 at 12:22

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir Geçmiş olsun

   Reply

 • Kerime

  24 Ağustos 2021 at 14:57

  Merhaba hocam 21 yasindayim sol gogsumde 2 3 yildir elle gelen buyuk sert bisey var ele elendi zaman oynuyo doktora 2 tane doktora gitim ultrasonda baktar biri fibroadenom dedi biri gercek fibro adenom degil dedi tam anlayamadi ilac ve masaj yapmaya jel verdi 3 ay kulan yine gel dedi ilaci kulandimdan beri agrim olmaya basladi yanma hisi geliyo ara ara sizlama sizce ne hocam cok endiseliyim cevaplarsaniz sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Ağustos 2021 at 15:55

   Merhaba ultrasonografi ile muayene etmeden yorum yapamayız Geçmiş olsun

   Reply

 • Durdu Şeşen

  29 Ağustos 2021 at 22:40

  Hocam merhaba iki yıl önce muayene olmuştum 4 adet iyi huylu kist dediler fakat koltukaltımdan başlayan çok şiddetli bir agrım var ayrıca agrım oldugu zaman kalp çarpıntısı halsizlik ve agız kurulugum oluyor nefes alıp vermem degişiyor bunlar normalmi şimdiden teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   30 Ağustos 2021 at 05:18

   Merhaba. Meme ultrasonografi ile bakılması gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Aysun

  6 Eylül 2021 at 19:44

  Hocam iyi günler. Yaklaşık olarak 15 yıldır göğsümde kist var,doktorum kistler iyi huylu demişti ama çoğalıyorlar ve çok ağrım oluyor bu günde fibrokistim olduğunu söylediler normal kist ile arasındaki fark nedir?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   6 Eylül 2021 at 20:41

   Merhaba Memedeki kistlere fibrokist ve diyoruz Geçmiş olsun

   Reply

 • özlem

  7 Eylül 2021 at 15:32

  merhaba doktor bey benim size bir sorum olucak benim nerdeyse bir aydan beri göğüslerimde bir sızı agrı ve bazende yara gibi acıma oluyor adet döneminde özellikle göğüste şişme oluyordu adet bitiminde bu şişlik iniyordu bu bır aydır bu yanma sızı sırta vuran ağrı kola vuran sancı oluyor bana bundan bir kaç sene önce genel cerrah doktorum ultrasona bakarak fibrokistik mastopati teşhisi koydu acaba bu rahatsızlık verirmi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Eylül 2021 at 22:38

   Evet

   Reply

   • Rumeysa Nergiz

    3 Ocak 2023 at 20:46

    Merhaba hocam herhangi bir ağrım yada farklı bir şikayetim yok kontrol amaçlı çektirdiğin ultrason sonucunda sol memede saat 11 hizasında 8.4×3mm, saat 12 hizasında 8.2×3.5 mm boyutlarında sağ memede saat 2 hizasında 6×2.5 mm boyutunda ölçülen fibrokistik değişiklik alanı ile uyumlu hipoekoik alanlar izlenmiştir. Yazıyor değerlendirebilir misiniz

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     3 Ocak 2023 at 20:52

     Merhaba fibrokistik meme hastalığınız var önemsizdir 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir Geçmiş olsun

     Reply

 • Fatma

  7 Eylül 2021 at 22:59

  Mrh hocam benim sag gögsumde 1 senedir takip ettim cevizden biraz buyuk oynayan bi sertlik vardi usg cektrdim.sag memede saat 10 hizasinda 7*6 mm boyutlu multiseptali kist ile,saat 11 hizasinda periferde 35*18 mm boyutlarinda multipi fibroz bantlar iceren fibroadenomatoid mass gorunum izlenmistir diyo.ne yapilacak nedir anlatabilirmsnz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Eylül 2021 at 00:04

   Takip gerekir

   Reply

 • Elif

  15 Eylül 2021 at 14:04

  Sol göğsümde kistler var çok ağrılı geçiyor dayanamıyorum bazen 6 aydır tedavi görüyorum ağrısı kesilmedi kanser var diye tetkikler yapıldı sonuç negatif ama ağrının sebebini sanki bulamiyorlar ilaç tedavisi devam ediyor tavsiyeniz nedir hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Eylül 2021 at 21:06

   Merhaba. Kistlerini boşaltalım, rahatlarsın. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Zeynep

  24 Ekim 2021 at 22:38

  Merhaba hocam fibrokistik memede şişme yapar mı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Ekim 2021 at 01:11

   Yapabilir. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir

   Reply

 • aslı akbaba

  25 Ekim 2021 at 11:47

  hocam merhaba, 19 yaşındayım sağ göğsümün altında sert bir şişlik farkettim, son bir iki gündür de sağ göğüs ucumda iğne batması gibi bir acı oluyor bunun için çok endişeliyim iki göğüs arasında büyüklük farkı da var 🙁

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Ekim 2021 at 23:53

   Merhaba. Acil ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Neslihan

  31 Ekim 2021 at 23:37

  Hocam ben 47 yaşındayım, 15 yıldır göğsümde ve koltuk altımda iyi huylu ve ağrılı kistler var. Bazı kistleri aldılar, bazılarının içini boşalttılar. Yaklaşık 5 ay önce koltuk altımda ağrılı bir kist daha çıktı, 3 ay önce tekrar doktora gittim, ultrasonla bakıp önemli bir durum yok dediler. Bir ay sonra biopsi ve mamagrafi yapılacak. Ağrıların şiddetli olması beni endişelendirdi. Siz ne dersiniz?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Kasım 2021 at 01:36

   Merhaba. Her şey olabilir. Sizi görüp ultrasonografi ile muayene etmeden yorum yapamam. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sny

  2 Kasım 2021 at 08:45

  Iyi gunler Doktor Bey..

  Bir bucuk aydir sol gogsumde aci, sizi, yanma seklinde agri oluyor. Gogsumun agrisi koltuk altina, omzuma, sirtima ve koluma vuruyor.
  Onceden sadece adetten bir hafta once baslar adet bittikten sonra bu acilar, sizilar biterdi… Fakat bir bucuk aydir surekli agriyor.

  Bugun de bu sikayetlerin yani sira sol gogus ucumda kasinti ve sol kolumda uyusma var. Pazartesi doktora gidicem ama cok endiseliyim. Sizce bu yasadigim sikayetler ne tur bir rahatsizligin belirtisi?

  Simdiden cevabiniz icin tesekkurler..

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   2 Kasım 2021 at 22:22

   Fibrokistik meme hastalığı olabilir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Ayşe

  9 Kasım 2021 at 11:42

  Merhaba hocam, ben 2 sene önce fibroadenom ameliyatı oldum. 5 cm’e ulaşmıştı ve sol mememi diğer mememe göre çok fazla büyütmüştü. 2 sene boyunca bir problemim yoktu fakat bikaç hafta önce elime beze geldi dün ultrason çektirdim aynı mememin farklı yerinde yeniden fibroadenom oluşmuş. İki tane yan yana ve toplam boyutları 1.5 cm. Doktor 7-8 ay sonra tekrar ultrasona çağırdı. Sanırım fibroadenom genetik bir şey benim vucudum bunu üretiyor. Merak ettiğim şu; bu sefer de geçen seferki gibi çok fazla büyür mü? Büyümemesi için ne yapabilirim? Çünkü şuan hala iki memem birbirinden boyut olarak cok farklı ve bu farkın daha fazla artmasından korkuyorum. Doktoruma sordum ama net bir cevap alamadım. Bir de 25 yaşında bekarım, ilerde emzirme döneminde olursam bu dönemde fibroadenomlarımın yok olma şansı var mı? Şimdiden cok teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Kasım 2021 at 20:01

   Sorularının net bir cevabı yok her şey olabilir

   Reply

 • NURHAYAT

  11 Kasım 2021 at 14:41

  HOCAM KOLAY GELSİN.BUGÜN ULTRASON ÇEKİLDİM 19 EKİMDE DE MAMOGRAFİ ÇEKİLDİM BUGÜN ULTRASON SONUCUNCA ”HER İKİ MEMEDE ÇAPI 5 MM KÜÇÜK MİLİMETRİK BOYUTTA KİST-FİBROKİST İLE UYUMLU GÖRÜNÜMLER MEVCUTTUR” YAZIYOR.DOKTORA SONUCU GÖSTERDİM ÖNEMLİ DEĞİL AMA 3 AY SONRA KONTROLE MUTLAKA GEL DEDİ LÜTFEN BİLGİ VERİR MİSİNİZ.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Kasım 2021 at 10:33

   Bilgi almışsın zaten. İkinci bir görüş için bana ultrasonografi muayenesine gelebilirsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Meral Özdemir

  15 Kasım 2021 at 23:25

  HASTANIZIN BİLATERAL MAMOGRAFİ TETKİKİNDE; Meme parankim paterni tip B ile uyumludur. Sol meme üst dış kadranda yaklaşık 17x10mm çapında düzgün sınırlı, düşük yoğunlukta olası benign karakterli nodüler opasite mevcuttur. Sağ meme alt kadran orta hatta derin yerleşimli yaklaşık 16mm çapında içerisinde birkaç adet amorf kalsifikasyon içeren düzgün sınırlı düşük-orta yoğunlukta olası benign karakterli nodüler opasite mevcuttur. USG ile verifikasyonu önerilir. Meme parankimleri karşılaştırıldığında belirgin asimetrik dansite, yapısal distorsiyon saptanmadı. Malignensi kriterleri taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi. Sağ memede milimetrik boyutta birkaç adet kalsifikasyon mevcuttur. Cilt, cilt altı ve areola doğaldır. Her iki aksillada lenf nodları mevcuttur. SONUÇ: BI-RADS-0 Meme Paterni: a- Lipomatöz meme paterni b- Fibroglandüler meme paterni c- Heterojen dens ; Sensitiviteyi düşürebilir. d- Belirgin dens ;sensitivite düşük BI-RADS Kategori: 0- Ek tetkik gerekir 1- Normal inceleme 2- Benign bulgular ; Rutin takip 3- Olası benign bulgular; Kısa aralıklı takip 4- Olası malign bulgular; Biopsi önerilir 5- Büyük olasılıklı malign 6- Bilinen malignite varlığındaSonuç:
  Hocam değerli görüşlerinizi rica ediyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Kasım 2021 at 23:33

   Öncelikle ultrasonografi ile bakmak ve gerekirse biyopsi yapmak düşünülür

   Reply

 • Esra

  16 Kasım 2021 at 21:16

  Merhabalar Hocam, 20 senedir sol gögüsümde fibrokist mevcut 40 yaşındayım ilk defa 1 sene önce mamografiçekildi bu size gönd.10 gün önce çekilen degerlendirirseniz memnun olurum, cilt altı ve areola doğaldır. Meme parankim paterni yamalı tarzda fibroglanduler dokunun bulunduğu tip c ile uyumludur. Sol meme üst dış kadran 1/3 orta planda konturları yer yer parankim ile superpoze orta yoğunlukta kitle mevcuttur. Malignensi kriterleri taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi.Sağ meme retroareolar bölge alt yarımında kabakalsifik odaklar mevcuttur. Duktal ektazi, vaskülarizasyonda artış izlenmedi. Her iki aksillada patolojik boyut ve görünümde lenfadenopati izlenmedi. SONUÇ: Sol memede anlamlı interval değişiklik göstermeyen kitle,her iki memede yamalı tarzda yoğun meme paterni. Sonografik kontrolü önerilir (ACR-Birads Kategori 0). Meme Paterni BI-RADS Kategori a- Lipomatöz meme paterni 0- Ek tetkik gerekir b- Fibroglandüler meme paterni 1- Normal inceleme c- Heterojen dens ; Sensitiviteyi düşürebilir. 2- Benign bulgular ; Rutin takip d- Belirgin dens ;sensitivite düşük 3- Olası benign bulgular; Kısa aralıklı takip 4- Olası malign bulgular; Biopsi önerilir a- Düşük malignite riski b- Orta derecede malignite riski c- Yüksek derecede malignite riski 5- Büyük olasılıklı malign 6- Bilinen malignite varlığında Not: Lütfen bir sonraki gelişinizde eski mamografi ve meme USG incelemelerinizi yanınızda getiriniz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Kasım 2021 at 21:23

   Merhaba. Sizin meme yapınız uygun olmadığı için mamografi yetersiz kalmış. Bu nedenle yorum yapılamaz. Bir kitle görülmüş ama iyi mi kötü mü belli değil. Raporda da belirtildiği gibi meme ultrasonografisi yapılması gerekir. Bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Deniz

  20 Kasım 2021 at 14:52

  Merhabalar hocam göğsümde koltuk altıma doğru bir sızı vardı 2 yıl önce kontrole gittiğimde ultrasonla bakıldı sağ meme üst dış kadranda 2.4 mm küçük anekoik kist izlendi önemli birşey yok dendi geçen hafta tekrar kontrol için gittim ve yeniden ultrason çekildim sağ memede ki kist 4.1 mm anekoik kist sol subareolar alanda 2.4 mm kist var Doktorum önem li birşey olmadığı söyledi fakat ben biraz endişelendim 2 yılda sağ memede ki kist büyümesi normalmi sizce cvp verirseniz çok memnun olurum tşk ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Kasım 2021 at 00:07

   Normal

   Reply

   • Deniz

    21 Kasım 2021 at 11:11

    tşk ederim hocam Peki koltuk altında zman zman ağrı oluyor r buunun için ilaç kullanmak gereklimi bu kistlerin bı zarari varmı kansere dönüşme gibi 🙁

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     21 Kasım 2021 at 14:48

     Hayır

     Reply

 • Melis

  25 Aralık 2021 at 23:18

  Hocam 36 yasindaym ailede kanser oykusu yok her yil usg yaptiririm fibrokistlerim var 3mm en son 5 ay once bakildi buyumemis 3mmlik kistler vardi fakat adetime 9 gun var memelerde agrim basladi ve sag dis kadranda elime acisiz ufacik beze geldi acaba hemen gitmelimiyim doktora

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Aralık 2021 at 23:38

   Evet ultrason bakılmalı

   Reply

 • Seren

  29 Aralık 2021 at 15:46

  Merhabalar hocam acil cevap lütfen 11 aylık bebeğim var emziriyorum . yaklaşık 1.5 haftadır sağ üst gogusumde oynamayan sert bı beze var ağrı yanma sizi oluyor. Nefes almada da ara ara güçlük çekiyorum . Pandemiden dolayida hastaneye gitmeye korkuyorum meme kanseri olabilir mi 😞

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Aralık 2021 at 16:01

   Olabilir. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir Geçmiş olsun

   Reply

 • Aysun

  13 Şubat 2022 at 21:42

  Hocam akciğer tomografnde. Meme kesitlernde giren alanda nodulee dansiteler izlenmektedir.usg ile değerlendirilmesi önerilir diyo.arkasindan lad’da cidar kalfikasyonu ile uyumlu olabilecek opak alan izlenmektedir diyo.bunlar nedir.emziriyorm 15 aylık çocuğu.kitleler elime geliyo hocam sağa sola kayıyor ellyince

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Şubat 2022 at 21:53

   Merhaba meme ultrasonografisi ile bakmamız gerekir Geçmiş olsun

   Reply

 • Gül

  23 Şubat 2022 at 00:20

  Merhaba hocam benim sol gösümde ocak ayında ağrı oldu sonra masaj yaptım geçmedi ondan sonra sıktığımda sıvı geldi sarı sonra süt rengine dönüştü sonra kendi doktorumuz gittim sağlık ocağına antibiyotik verdi sonra adetim az kalmıştı adetim başladı ağrılarım geçti her iki gösümdede ağrı oluyor adet öncesi ondan sonra yine ağrılarım iki gösümdede var adetime az kaldı sağ gösümdede üstünde kontrol etiyimde elime biryumuşakoynuyan kitle geliyor dokunduğumda ağrı oluyor sizce kistmi dir cevaplarsanız memnun olurum bu arada sol gösümdede alt kısmında elimi dokunduğumda ağrı oluyor sanki elimle kontrol etiyimde pütürlük geliyor szce ne ola bilir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   23 Şubat 2022 at 07:16

   Fibrokistik meme hastalığı olabilir ultrasonografi ile muayene edilmelidir Geçmiş olsun

   Reply

 • Medine Gül

  8 Mart 2022 at 22:20

  Mrb benim her iki memede basıt kistlerim var cok agrı yapıyor koltuk altı kuluç kısmında meme de normal mı 32 yasındayım monografi gerek varmı ultrason ile incelendi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Mart 2022 at 23:04

   Merhaba. mamografiye gerek yok. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. ağrılar normal. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Beyza

  19 Mart 2022 at 23:27

  Merhabalar öncelikle 17 yaşındayım ve sol mememde ceviz büyüklüğünde sert bisey var ve nefesim darlaniyor göğsüm sıkışıyor ve elim titriyor gerçekten çok korkuyorum ayreten kaşıntıda var çok korkuyorum gerçekten bi açıklama yaparmisiniz kanser olabilme ihtimalim var mi endişeliyim hocam ya

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Mart 2022 at 23:31

   Merhaba. kanser ihtimali çok az. iyi huylu bir kitle ihtimali yüksek. ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ayşe

  11 Nisan 2022 at 14:17

  İyi günler ultrason sonucumda sol meme saat 1hizasinda 8 mm septali kist gözlenmektedir Sol meme asimetrik büyük (ergenligimden beri büyük zaten) yazmaktadır Doktor yilda bir kere kontrole gel dedi ama koltuk altında şişlik çıktı sonrasında ne yapmalıyım sizce

  Reply

 • Yaren

  13 Nisan 2022 at 00:32

  Merhabalar sol göğsümde 21×16 mm iyi huylu fibrokist çıktı alınması gerekir mi mutlaka 9 yıl önce yine oldu aldırdım yeniledi bunu da aldırmalı mıyım? Kist normal herhangi bi sıkıntılı kist değil

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Nisan 2022 at 11:13

   Ameliyat gerekmez.

   Reply

 • Beyhan

  10 Haziran 2022 at 14:50

  Merhabalar öncelikle
  Hocam ben 2015 yılında tüp bebek tedavisi gördüm o dönemde sol göğsümun üzerinde fındık büyüklüğünde bir şişlik farkettim o dönem Dr um önemli bir şey değil dedi, o şişlik aynı boyutta kaldı değişmedi.2019 yılında doğum yaptım emzirdim o şişlik kayboldu ancak bebeği sütten kesince o kısım zamanla küçük bir yara kaldı sizce nedir bu durum hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Haziran 2022 at 22:12

   Ultrasonografi ile muayene edilmelidir Geçmiş olsun

   Reply

 • Hale

  13 Temmuz 2022 at 18:51

  Hocam yaşım24. Geçenlerde şampuan kalıntısı kalmış ıslak olan sütyen taktım.Bugün fark ettim iki meme başımda ve kahverengi kısımda soyulma var.İki meme başım da sanki daha küçük eskiye gore. Memenin Paget hastalığı mıdır ?

  Reply

 • Halime

  16 Ağustos 2022 at 19:10

  Merhaba 26 yaşındayım 2 yıl çocuk emzirdim birgün meme kontrolü yaparken elime oynayan bir kitle geldi zamanla büyüdü ve ağrı oldu ve dışında hissetmeye başladım genel cerraha ve radyoloji uzmanına gittim bana her iki meme cilt altı dokusu mevcut glandüler dokudan yoğun izlenmiştir her iki memede fibrokist patern var MR ve us takibi gerekir
  Sağ aksillada 25×9 mm boyutunda kalın hipoekoik korteksili lap izlenmiştir yazıyor emare giricem korkmam gerekirmi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Ağustos 2022 at 20:01

   Gerekmez

   Reply

 • Mücella

  26 Ağustos 2022 at 18:21

  Merhaba hocam, beş altı ay önce sağ göğsümde dokunduğum zaman oluşan bir ağrı vardı.O zamandan bugüne kadar çok çok rahatsız edici ağrım yoktu.Fakat On günden beri göğsümdeki ağrı,Koltuk altında sağ kolumda ve sırtımda çok ağrı yapmaya başladı.Göğsümde dokunduğum zaman ağrı ve sertlik hissediyorum. Hocam şimdiden değerli görüşleriniz için tşk ediyorum.İyi ki varsınız

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   27 Ağustos 2022 at 01:22

   Merhaba ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir fibrokistik meme hastalığınız vardır başka şeyler de olabilir Geçmiş olsun

   Reply

 • Peri

  31 Ağustos 2022 at 19:00

  Hocam benim her ay adet olmadan 1 hafta önce göğüslerim de ağrı ve ele gelen şişlikler oluyor adet olunca 2 3 güne geçiyor bu ayda aynı oldu ve sağ gögüsümün ucunu sıkınca rengi beyaz gibi nokta kadar sıvı geldi sol tarafı sıktım ordan gelmedi ama sağdan sıkınca nokta kadar beyaz sıvı geliyor sıkmadığım zaman gelmiyor neden olur acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   31 Ağustos 2022 at 19:05

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığından dolayı olabilir. ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Sena

  6 Eylül 2022 at 22:13

  Merhaba hocam 22 yaşıdayım sağ mememde alt kısımda hareketli, sınırları belli fakat hafif girintili çıkıntılı bir kitle tespit ettim ve göğüslerim küçük olduğu için elle muayenede boyutunun 3 cm e yakın olduğunu tahmin ediyorum. Göğüs ağrım ve göğüslerimde hassasiyet var fakat kitleye dokunduğumda ondan kaynaklı bir ağrı yok. Randevu aldım fakat randevum haftaya randevu tarihine kadar bu durum hakkında yorumunuzu merak ediyorum.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   6 Eylül 2022 at 22:30

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. FİBROADENOM olması yüksek ihtimaldir. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Sena

    6 Eylül 2022 at 22:36

    Hocam çok teşekkür ederim. Siz ve ailenize sağlıklı ve mutlu günler dilerim

    Reply

 • Neslihan

  8 Eylül 2022 at 16:02

  Hocam merhaba bütün yorumları okudum. Öncelikle herkese cevap verdiğiniz çok teşekkürler. Kendi raporuma benzer bulamadım. Raporumu değerlendirirseniz çok sevinirim.

  Mammografi: meme parankimi tip 3. Meme dokusu heterojen dens görünümünde. Sağ memede derin yerleşimli grafi sınırına yakın büyüğü 4mm asimetrik opasiteler izlendi. Grafiye dahil sağ aksiller lenf nodu izlendi.Bırads kategori 0 (sağ cc grafi kontrol)

  Usg: Bilateral meme planlarında adipoz dokunun eşlik ettiği fibroglandüler yapı fibrokistik değişiklik ile uyumlu ekopatern göstermekte. Sol meme saat 6 hizasında 7.7×2.3 mm hipoekoik ovoid yapı izlendi(solid lezyon?/ fokal yağ lobülü?) Bilateral duktal dilatasyon saptanmadı.

  Hocam sonuçlar beni korkutmalı mı? Yoksa önemsiz mi? Çok teşekkür ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Eylül 2022 at 16:16

   Merhaba. meme yapın mamografi için uygun değil. Bu yüzden mamografi bulguları önemsiz. Ultrasonografide fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bulgular rapor edilmiş. bir de soru işareti konulan bir lezyon tarif edilmiş. çok önemli bir problem olduğunu düşünmüyorum. ama meme radyolojisinde deneyimli bir merkezde belli aralıklarla meme ultrasonografisi ile takip edilmesi gerekir. bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Kıvılcım

  3 Ekim 2022 at 04:17

  Hastanızın her iki meme dijital mamografi hocam teyzem meme kanserinden vefat etti …ama
  Allah’a sukur annemin sonucu ıyı mı? Yasam tuaf seyler nedır? Yapılması gereken varmıdr onlarla ılgılı? tetkikinde ;

  Bulgular:

  Cilt-cilt altı yağlı dokular doğaldır

  Her iki meme dokusu tip 2-3 patterndedir.

  *Her iki memede mm boyutlardayer yer nodülerdansiteler / opasiter görünümler izlenmektedir (Fibrokistik değişiklikler ?).

  *Her iki meme üst dış kadran ve orta kesimlerinde mm boyutlarda düzgün konturlu hafif densnodüleropasite izlenmektedir ( IMLN ?).

  Her iki aksiller alanda patolojik boyutlu lenf nodu izlenmemiştir.

  Malignite lehine değerlendirilebilecek mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi.

  Sonuç: BI-RADS kategori 0 USG korelasyonu önerilir.

  * Tip 3 ve Tip 4 meme tiplerinde duyarlılık düşük olup USG korelasyonu önerilir.

  NOT : Meme Kanserinin erken tanısı için 40 yaş üzeri tüm kadınlarda yıllık mamografik takip önerilmektedir. Mammografi incelemesinde yanlış negatiflik oranı % 10 ile % 15 arasında değişmektedir.

  Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    3 Ekim 2022 at 06:17

    Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Mamografi ile muayenesi yetersiz olan bir meme yapısı varmış. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Ekim 2022 at 06:17

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmek gerekir. Mamografi ile muayenesi yetersiz olan bir meme yapısı varmış. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Özgül Karaca

  31 Ekim 2022 at 16:07

  Hocam merhabalar. 33 yaşındayım.Beş senedir iki göğüsümde dağınık fibrokistler var. Her altı ayda bir ultrasyonla bakılıyor. Son beş aydır fibrokistler özellikle sol göğüsümde ve kolumda şiddetli ağrı yapmaktadır. Gittiğim hastaneler sadece ilaç veriyor ve kistlerin çok büyük olduğu için ağrı yaptığını belirtiyorlar.Şu anda da sırtımda geçmeyen ağrı, batmalar ve yanmalar var. Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   31 Ekim 2022 at 16:10

   Merhaba. Ağrı yapan kistlerinizi boşaltarak tedavi edebilirim. bana muayeneye gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • yeliz kızılaslan

  12 Aralık 2022 at 17:06

  Merhaba hocam, annem 50 yaş üstü. Memesinde bir yara çıktı. Bir süre sonra iyileşti. pul pul kaldı. mamografide riskli bir durum gözlenmemiştir ama şüpheli bir durum da var ayrıntılı ultrasonda bakılmalıdır demiştir. Endişenmeli miyiz ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Aralık 2022 at 17:08

   Merhaba. Evet. Ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir Geçmiş olsun

   Reply

 • Tülay

  24 Ocak 2023 at 18:01

  Merhaba şikayetim yok.Yaşım 54.Menopoz yeni başlıyor. 3 ay sonra kontrol istendi. Görüşünüz nedir? Teşekkürler.
  Her iki meme cilt, cilt altı doku kalınlığı normaldir. / Her iki meme lipoglandüler paterndedir. / Duktoslar normaldir. /Her iki aksillada patolojik LAP izlenmesi. / Sol meme saat 4 hizasında 2.5 mm lik basit kist izlendi. /Sol meme saat 3 hizasında periferde, 8×4.5 mm lik kistik dejenerasyon alanı gösteren, santral kanlanması bulunan, elastografisi E:18.4 kPa ile yumuşak statüde kabül edilen BİRADS 3 oluşum izlendi. Fibroadenom lehine yorumlandı. /Sağ meme saat 10 hizasında 3.5 mm lik septali kompleks kist izlendi. BİRANDS3/ sağ meme saat 8 hizasında 3 mm uzun aklı, cilde oblik yerleşimi, hipoekoik, vasküler özelliği olmayan BİRADS 3 oluşum izlendi. /sağ meme saat 7 hizasında glandülerdoku içine hapsolmuş 18×8 mm lik yağ LOBÜLÜ BİRANDS 1 olarak yorumlandı. /sağ meme saat 10 hizasında periferde derin yerleşimi 9×4.5 mm lik cilde paralel Fibroadenom izlendi. Bu Fibroadenom yumuşak olarak yorumlandı. Birands 3

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   24 Ocak 2023 at 18:08

   Merhaba. Yakın takip gerektiren birçok bulgu rapor edilmiş. Muayenenizi kendim yapmadan yorum yapmak istemiyorum. Geçmiş olsun

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Fibrokist 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.
Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2023 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  Batıkent Veteriner Vimfay