Anekoik Kist

Daha önce memedeki iyi huylu kitlelerden olan fibrokistten bahsetmiştik.  Bu yazımız Anekoik kist hakkında olacak. Anekoik kist nedir, anekoik kist kendiliğinden geçer mi, yumurtalıkta anekoik kist, anekoik kist kanser midir, memede anekoik kist sorularına cevap bulacaksınız.

[bt_highlight]Anekoik Kist Nedir ?[/bt_highlight]

Anekoik kist, bütün organların ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz, çoğu iyi huylu olan kitlelerdir. Kist kelimesi literatürde içi sıvı ile dolu baloncuklar anlamına gelmektedir.. Ultrasonografide anekoik kist, simsiyah bir yapı olarak görülür. Kistleri en sık gördüğümüz organlar; memeler, yumurtalıklar, böbrekler, tiroid bezi, karaciğer, pankreas, dalaktır.

Memede anekoik kist; Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır.

Bunların çok büyük bir bölümü ultrasonografide anekoik kist şeklinde, simsiyak yuvarlak yapılar şeklinde görülür. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

[bt_highlight]Memede fibrokist (Anekoik kist)[/bt_highlight]

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır.

Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir.

Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Fibrokist belirtileri

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

[bt_highlight]Anekoik kist kanser midir?[/bt_highlight]

Anekoik kistin fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir, kanser değildir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir.

Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; içeriği anekoik mi (yani; simsiyah mı), duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?,

Bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu? Renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

[bt_highlight]Anekoik kist kendiliğinden geçer mi?[/bt_highlight]

Meme anekoik kistleri (fibrokistler) genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir.

Memede fibrokisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

[bt_highlight]Yumurtalıkta anekoik kist[/bt_highlight]

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menapoza kadar süren üreme döneminde yumurtalıklarda normal olarak her ay oluşan ve içinde yumurta hücresi taşıyan, sonra kendiliğinden kaybolan kistler bulunur. Bu kistlere follikül kistleri denir ve ultrasonografide, çapları 3 cm.ye kadar ulaşan, yuvarlak, düzgün sınırlı, anekoik kist şeklinde görülür. Bu bir hastalık değil, tamamen normal bir görünümdür. Ancak bazı kadınlarda, adetin yaklaşık 14. Gününde kaybolması gerekirken bir sonraki adet dönemine kadar kaybolmayan kistler olabilir. Bazen bu kistlerin içine kanama olur ve ultrasonda anekoik kist (simsiyah) değil, gri renkte içerik görülür, bunlara da kanamalı kist denir.

Buraya kadar anlattığımız yumurtalık kistleri kendiliğinden gelip geçici ve önemsiz basit kistlerdir. Ancak yumurtalıkta kistik kitle yapan, iyi huylu veya kanser olabilen kistik kitleler de olabilir. Bunlar da ultrasonografide anekoik kist şeklinde görülebilir, ancak farklı yapısal özellikler gösterirler. Ultrasonografi ve MR görüntüleme ile bu kistler; duvarı düzgün sınırlı mı?, düzensiz mi?, kalın duvarlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı araştırılır. İyi huylu kistler kontrolde tutulur, kötü huylu ise ameliyat için değerlendirilir.

[bt_highlight]Anekoik kist tedavisi[/bt_highlight]

Birçok organdaki anekoik kistler basit kistler olduğu için çoğunlukla tedavi gerekmez, ameliyat da gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır.

Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm hastalarda kist hastalıklarının özelliklerini araştıracak, tedavi veya ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz radyoloji uzmanı olmalıdır.

 

 1. Aylin diyor ki:

  Iyi akşamlar sağ memede saat 4 hizası glandüler doku 1/3 orta kesminde 7mm çapında anekoik kist izlenmiştir sonuç bening bulgular (acr BIRADS Kategori 2 olarak çıkti hocam korkulcak bir şey varmidir acaba

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Rapordaki ifadelerde Korkulacak bir şey olmadığı yazıyor Tabii ki ultrasonografi incelemeni yapan doktorun deneyimi çok önemlidir. Sağlıcakla

   • Hatice diyor ki:

    Hocam ben im dağ overde 38 mm çapında retiküler görünümünde hemorajik kist izlendi. Dopler, kist içerisinde akım izlenmedi. Çevre ve over dokusunda arteryel ve venöz akımı mevcuttur.
    Hocam benim sağ tarafimda şiddeti ağrı ve idrar yapmada zorlanma var. Sizce korkulacak bir durum var mi? Allah rızası için cevap yazın hocam

 2. Gülçiçek diyor ki:

  Merhaba hocam bende anekoik kis çıktı 27x20mm dedi doktor bu sizce nedir nasıl Bi tedavi gerekir ve çocugum olacak mı. Bana yardımcı olabilir misiniz yeni evliyim böyle sorunum çıktı

   • Sibel diyor ki:

    Hocam merhaba, sağ overda 44*28 mm boyutlarında basit anekoik kist belirlendi. Adetin 3. Günü yapılan kan testinde ca 125 51,70 u/ml ca 19-9 30,42 U/ml çıktı. Bu değerler normal mi risk teşkil eder mi? Çocuk olmasına engel olur mu?

 3. Şeyda diyor ki:

  Hocam merhaba, meme ultrason sonucumu yorumlar mısınız acaba bazı geceler uyurken ağrı yapıyor sol tarafa uyuyamıyorum sizce bir sıkıntı var mı? Şimdiden teşekkürler ;
  Her iki meme cilt ve cilt altı dokuları normal sonografik yapıdadır.
  Fibroglandüler doku hipertrofiktir.
  Sağ memede 10mm’in altında bazı ince septalı birkaç adet kist izlenmiştir.
  Sol memede saat 4 hizasında bilobule ince duvarlı anekoik 24×17mm boyutlu ince septalı kist izlenmiştir.
  Aksiller patolojik boyutts LAP saptanmamıstır.
  Sonuç : BI RADS kategori 2 bulguları.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik hastalığınız var. göğüs ağrılarınız bundan kaynaklanıyor. büyük olan kistlerinzi ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltarak tedavi edebiliriz. Geçmiş olsun

 4. Seyma diyor ki:

  Merhaba hocam, ultrason sonucum şu şekilde çıktı.
  Sol memede 5mm den küçük birkaç adet kostik lezyon izlenmiştir.
  Sağ memede saat 10 hizasında areolaya 4cm uzaklıkta derin yerleşimli 13*9 mm boyutlarında hipo anekoik lobule konturlu septali lezyon izlenmiştir
  Sağ memede saat 9-10 hizasında areolaya 4cm uzaklıkta 10*5 mm boyutlarında lobüle konturlu hipo anekoik lezyon izlenmiştir.
  Aksiller Lap saptanmadı.
  Sağ kolda ağrı yaptığı ve memede çok sızı olduğu için gitmiştim. Tedavi yöntemi nedir endiselenmeli miyim?
  Teşekkürler.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Ultrasonografi raporunuz yetersiz ve eksik bilgi veriyor. sağ memenizde tarif edilen iki tane yaklaşık bir cm çaplı oluşumlar muhtemelen Komplike kist veya apse olabilir, bu da omuz ve kol ağrısı yapabilir. Öncelikle daha düzgün ve detaylı bir ultrasonografi muayenesi ve yorumu yapmalıyız. gerekirse ultrasonografi kılavuzluğunda görünen bu oluşumları hem patolojik tahlil, hem tedavi için iğne ile boşaltmalıyız. Bunlar Yüksek ihtimalle iyi huylu yapılar ama ihmal edilmemeli. Geçmiş olsun.

 5. Aysun Bostanci diyor ki:

  Merhaba hocam ben sag sol karin agrilari ve migde agrisi sikayati ile gittigim doktor ulrason istedi ve sonucunda sag over lojda 28 mm capa ulasan cidari ince anekoik kist izlenmistir.(follikul kisti) yaziyor raporumda korkmalimiyim ?

 6. Aysun Bostanci diyor ki:

  Merhaba hocam oncelikle bir onceki yazima cvp verdiginiz icin cok tesekkur ederim.bizlerin basina birsey geldiginde ilk internette siz degerli hocalatin aciklamalarin dinleyerek bilgilenmek oluyor cogu yazman yazdiklarimiza karsilik alamiyoruz ama siz bizim sorunlarimiza zaman ayirip cvp verdiniz allah sizden razi olsun..Hocam bir onceki yazimda yazdigim gibi rapor sonucum sag over lojda 28 mm capa ulasan cidari ince anekoik kist izlenmistir.(follikul kisti)?? Hocam follikul kisti sonuna soru isareti konuldugu icin korkuyorum acikcasi .sira alamiyorum randevular dolu oldugu icin.ve karnimda sagli sollu agrilar devam ediyor.

 7. Beyza diyor ki:

  Merhaba Hocam,Sağ yumurtalığımda 46 ×37 mm boyutunda anekoik kist varmış nasıl bir tedavi yapılması uygundur ne yapılması gerekiyor çok ağrım oluyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Tarif ettiğin anekoik kist, yumurtalıkta çatlamamış folikül kisti olabilir. tedaviden önce sizi muayene etmem gerekir. gerekirse bu kisti iğne ile boşaltarak tedavi ederiz. Geçmiş olsun.

 8. Leyla diyor ki:

  Hocam merhaba. Sol overde 70mm çapında ince cidarlı pürkistik lezyon izlendi olarak Doppler Us sonucum çıktı. Doktor ameliyat dedi hayati tehlikesi var mıdır ilaç tedavisi mümkün değil mi? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

 9. hale su diyor ki:

  hacam sag meme3.3mm boyutunda anekoik kist.orta dıs katranda 7mm boyutunda lobule konturlu yağ lobuller ile izohipoekoiklezyon.orta dıs katranda 1.5 cm lik alanda cilt kalınlaşması vecilt altında 2mm boyututta hipoanekoik lezyon izlendi.sol memede 6mm anekoik kist izlendi.Her aksillada patolojik lab izlenmedi.hocam bunlar tehlikelimi ne anlama geliyor sağ meme de cilt yüzeyinde 2yıldır gecmeyen sivilce gibi olusum var batma ağrı hissi var yorumunz nedir tesekkurler

 10. Hatice diyor ki:

  Merhaba hocam.
  Sağ üst iç kadarda 2 mm çapta duktal ekzati izlendi.
  Sol meme üst dış kadranda 7 mm çapta anekoik kistik lezyon izlendi.
  Sonuç.BRADS 2 BULGULAR
  Hocam bu sonuçlar en son 2016 da olan sonuçlar. 6 ayda bir kontrol dendi ama bazı sebeplerden dolayı gidemedim son zamanlarda sol göğsüm cok ağrıyor ve diğer göğsüme göre daha büyük.sizce doktora gitmelimiyim kötü bir durum varmıdır.

 11. Arzu diyor ki:

  Hocam merhaba ultrason raporumda sol overde kalın septalı 57×65 mm kist izlendi yazıyor. Hormon testlerim ve ca125 sonucum iyi cıktı. Bu kist korkulacak bir durum mudur ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Radyolog tarafından (Kadın-Doğumcu değil) renkli Doppler Ultrasonografi bakılsın, buna göre şüpheli bulgu varsa Jinekolojik kontrastlı MR çekilsin. Bunlarda kanser şüphesi dışlanırsa, kist kaybolmadığı takdirde, 3-6-12 aylık aralıklarla (kist koybolursa rutin yıllık) takip edilsin. Geçmiş olsun.

 12. Muradiye. Menteş diyor ki:

  merhaba hocam ben 9 aydır menopozdayım ama sağ overimde 5. cm çapinda anekoik test var 3 ğün önce adet kanamasi ğibi kanamam oldu Öströjen hormonmum 20 küçük FSH 36 çikti tümör markirlarım normal biyopsim normal kistim tehlikelimi kendiliğinden. ğeçermi

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Radyolog tarafından (Kadın-Doğumcu değil) renkli Doppler Ultrasonografi bakılsın, buna göre şüpheli bulgu varsa Jinekolojik kontrastlı MR çekilsin. Bunlarda kanser şüphesi dışlanırsa, kist kaybolmadığı takdirde, 3-6-12 aylık aralıklarla (kist koybolursa rutin yıllık) takip edilsin. Geçmiş olsun.

   • Nur diyor ki:

    Merhaba hocam. Sag overde 4 cm bilobule kist yazıyor raporda ca125 67 çıktı. Riskli bi durum var mı lütfen yardımcı olun çok korkuyorum. Kistimin varlığı 3 yıldır var boyutunu yeni öğrendim adet ağrılarım dışında şikayetim yok

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. 3 yıldır aynı boyutta olduğundan emin isen riskli bir durum yoktur. Ancak yine de renkli Doppler ultrasonografi ile incelenmeli, ayrıca MR çekilmesinde yarar vardır. CA-125 hafif yüksek, diğer tahliller de yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

     • Nur diyor ki:

      Hocam renkli ultrason sonucunda 4 cm bilobule kist olduğu yazıyor. Hormon ve diğer tümör test sonuçlarım normal. Sadece ca 125 67 çıktı. Adetin 3.günü yapılmıştı test. Doktor üç ay sonra tekrar bakalım dedi. Kanser ihtimali var mıdır psikolojim bozuldu

     • Bahar diyor ki:

      Mrb hocam kadın doğum uzmanına gittim adet kanamasının bitmemesinden dolayi ve USG çekildi sol over ince cidarlı ince ekojen septali 47mm çapta anekoik kist izlendi diyor. Dr bir ay sonra tekrar gel dedi korkulacak bir durum varmıdır kendiliginden kaybolur yada küçülür mü.

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

      Merhaba. Retansiyone follikül kisti olabilir, Bir ay sonra kontrol ultrasonografi yapılmalıdır. Eğer follikül kisti ise endişeye gerek yoktu, kendiliğinden kaybolma ihtimali yüksektir. Kaybolmazsa tedavi için bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Kübra diyor ki:

   Merhaba Hocam,her iki testis konturlari düzenlidir ,parankim ekojeniteleri tabi olarak izlenmiştir parankim içerisinde yer kaplayan solid kistik lezyon saptanmamıştır. Her iki testis vaskularizasyonu doğaldır. Sol kaput epididimde 23×14 mm boyutunda ince septalı anekoik kist izlenmiştir. Epididim boyutları normal sinirlarda olup ekojeniteleri tabii olarak izlenmiştir. Pampiniform pleksus çapi bilateral 2mm’nin altindadir.
   Pampiniform pleksus venlerinde ven çapları normal olup valsalva ile reflu akim saptanmamıştır.
   Babamın radyoloji rapor sonucu sizden ricam hocam tam olarak sonuçta ne diyor.Rica etsem yorumlarmisiniz.iyi günler dilerim.

 13. Gülçin diyor ki:

  Merhaba hocam. Bekarken 3 ila 5 cm arası değişen anekoik kistim bir yıl doğum kontrol hapı kullanmama rağmen çapı büyümüş, hapları bırakınca tekrar küçülmüştü. Şimdi 24 haftalık hamileyim ve radyolog uzmanının incelemesi sonucu hamileliğimin ilerlemesi ile 9x5x6 cm e ulaşmış ince duyarlı sağ overyan kökenli olduğu tespit edildi. Bebeğime zarar verir mi endişeleniyorum. Lütfen cevap verir misiniz nasıl bir yol izlemeliyim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. tarif ettiğin yumurtalık kisti iyi huylu bir kistik over tümörü düşündürüyor. hamileliğine ve bebeğe zarar vermez. ancak doğumdan sonra tekrar değerlendirilip ameliyatla alınmasında yarar olabilir. Geçmiş olsun.

 14. Berna diyor ki:

  Merhaba hocam. Sol overde 16 mm boyutlarinda aneokik kist izlenmistir yaziyor parantez icinde de dominant folikul? Seklinde ciddi bir sorun teskil.ediykrmu naskl.bir yol izlemeliyim. Tesekkur ederim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Olması normal olan bir kist rapor edilmiş. Problem yok. O kistin olması değil, olmaması problem. Sağlıcakla.

 15. Hümeyra diyor ki:

  Mesane konturları muntazam ve duvar kalınlığı normaldir.

  Perivezikal alanlar tabiidir.

  Uterus normal boyutlarında olup, myometriumu homojendir.

  Endometrial eko kompleksinin çift duvar kalınlığı normal ölçülmüştür.

  Her iki over normal boyutlarda olup stromal ekoları normaldir. Sağ overde 25×15 mm boyutlu anekoik kist izlenmiştir.

  Sağ paraovaryan bölgede ve Douglas’ta az miktarda serbest mayi izlenmektedir.

  Bu Suprapubik Pelvik Us ultrason sonucu normal bi kist boyutu mu merak ediyorum hocam teşekkür ediyorum, iyi günler.

 16. Asuman diyor ki:

  Merhaba hocam sağ memede en büyüğü saat 1 hızasında artıları komşuluğunda 12*6’5mm boyutunda septalı kısa olmakuzere multıpl septalı septasız kıstler sağ memeareola altında en genıs yerınde 6 mm ölçülen Duktal dılatastonlar mevcut sol memeareola altında en genıs yerınde 5 mmduktal dılatastonlar ve saat 12 hızasında dilate daktus ıcerısındeyaklasık 10*5mmuzunlufında vur segmente en kalın yerınde 3*4mm ölçülen rdus de kanlanmayan ekojen metaryel dıkkatı cektı ( solıd lezyon?debrıs?) sol memede çapı 5mm altında septalı septasız kıstler ızlendı sol göğüs de agrı ve sıskınlık ülke gıtmıstım hocam sonucum bu sekılde cıktı 6 ay sonra kontrol onerıldı yorumlarsanız çok sevınırım tesekkurler sımdıden

 17. Sevgi diyor ki:

  Merhaba hocam, 33 yaşinda bekarım.Rahmimde en büyüğü 7mm volmak üzere birden fazla mıyom saptandı. Aşiri kanama ve regl döneminde ağrıyapıyor dayanılmayacak düzeyde. Bu yaz evlilik düşünüyorum miyomlarla hamile kalabilirmiyim çocupum olur mu. Ameliyat öneriyormusunuz hamillikten önce. Ameliyat yapişiklik olulturur mu çocuk olmasını engeller mı.
  Birde bugun iki göğsümdede kıst olduğunu öğrendim anekoık aşiri ağri var bıyopsı önerirmisiniz teşekkür ederim.

 18. Gülizar diyor ki:

  Hocam merhabalar 11yasinda kızım var böbrekte taş olduğu için düzenli olarak ultrason cektiritoruz bugün çektirdiğimde sağ yumurtalıkta 40*30 mmboyutlarnda anekoikkist izlenmiştir diyor kızım iki gün önce ilk adetnini gördü ne yapmamiz gerekiyor bilgilendirirmidiniz teşekkür ediyorum şimdiden hoscakalin

 19. Gulizar diyor ki:

  Hocam iyi günler kızımın bebekliginden buyana böbrek taşı sorunu var 6 aydır ise bu sagbobrekte orta kesimde 9*9 mm çapında basit kortikal kist olarak tespih konuyor ne yapmamız gerekiyor teşekkür ederim kolay gelsin saglicakla

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Böbrek taşları idrar kanalında değilse ve böbrekte şişmeye yol açmadıysa takip edilir, bir şey yapılmaz. Basit kortikal kist de önemli değildir. 6 ay aralıklarla ultrasonografi muayenesi ile takip ettirin. Geçmiş olsun.

 20. Ecem Y diyor ki:

  Hocam annem 58 yaşında menapozda 2019 yılındaki BT raporunda aşağıdakiler yazılmış doktor hiçbir şey demedi biz raporlar tesadüfen gördük kontrole gideceğiz ancak büyük bir problem midir?

  BULGULAR: Mesane doğaldır. Uterus hastanın yaşı ile uyumlu ile uyumlu görünümdedir. Sağ adneksiyal alanda yaklaşık boyutu 40*44 mm ölçülen içerisinde multipl septalar bulunan kistik lezyon izlenmektedir. Pelvik bölgede serbest sıvı saptanmamıştır. SONUÇ: Sağ adneksiyal alanda içerisinde multipl septalar bulunan kistik lezyon: jinekolojik değerlendirme önerilir

 21. nur diyor ki:

  merhaba hocam sağ overda 55×35 mm boyutunda içerisinde multipli septasyonlar bulunan anakojen dolumlu kist var ve sol overde periferik yerleşimli multıpl folikül kisti var 2019 da tanı konulmuştu ve kesin ameliyat denmişti fakat küçük olduğum için ve daha önce dermoit kist ameliyatı olduğum için korktum ve ameliyat olmadım . birdaha muayaneye de hiç gitmedim şu an hala korkuyorum ameliyat şart mı sizce ?

   • Büsra diyor ki:

    Merhaba hocam 25 yasimda ve bekarim mr sonucumda sag overde 3.9 mm anekoik kist endometrial kavitede sivi izlendi endometrium heterojendir ve endometrium kalinligi 2.5 cm olculdu jinekolojik muayene onerilir yaziyor en yakin zamanda gidecegim ama korkmali miyim lutfen aydinlatir misiniz

 22. Canfeda diyor ki:

  Hocam merhaba doktor sağ içerde 21×16 mm büyüklüğünde anekoik kız olduğunu söyledi 4 gündür karından sağ boşluktan ve kasiktan şiddetli ağrılar yaşıyorum ağrı kesici almama rağmen sizce korkmalimiyim ve bu ağrıların dinmesi için nasıl tedavi edilebilirim.tesekkur ederim

 23. Esra TURAN diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Sol meme saat 1 hizasında periferde 14×22 mm boyutlu, saat 2 hizasında periferde 4.5×10 mm boyutlu lobüle konturlu, hafif kalın duvarlı, ince ekojen septalar içeren kistik lezyon izlenmiştir. Sol meme saat 3 hizasında areolaya yaklaşık 3 cm uzaklıkta 4×8 mm boyutlu hipoekoik lezyon izlenmiştir (FA?). Diyor
  Ayrıca anne annem meme kanseri. Annemin kuzeni de 6 ay önce meme kanserinden vafat etti. Annemin dayısı da gırtlak kanserinden vefat etti.
  Endişelenmeli miyim? Yoksa normal mi?

 24. Tuğba diyor ki:

  Merhaba hocam, 23 yaşındayım 3 aydır düzenli olarak adet bitiminden 10-12 gün sonra adet gibi kanamalarım oluyordu. Hızlı yürüdüğüm zamanlarda sağ yumurtalığımda felaket derecede ağrı oluyordu. Ve genellikle adet dönemim olmamasına rağmen sancılarım oluyordu. Kanamalarım her ay olmaya başlayınca devlet hastanesinde kadın doğuma muayene gittim. Gaz nedeniyle görüntüleme yapılamadı ve beni adet günüme göre ultrasona gönderdi. Ultrason randevum bugündü gittim. Sonuç bu şekilde;

  Mesane normal görünümdedir. Uterus orta hatta ve anteverttir. Myometrium homojen eko yapısındadır. Endometrium normal kalınlıktadır. Douglasta sıvı izlenmedi.
  Sağ overde 18×34 mm, sol over lateralde yüzeysel yerleşimli olup 17×45 mm ölçüldü. Sol over içerisinde 13×26 mm boyutlu anekoik kist izlendi.

  Tedavi edilmesi gereken bir durum mudur? Kistlerim iyi huylu mu kötü huylu mu? Çocuk sahibi olmama engel midir?

 25. Zehra diyor ki:

  Mrb doktor bey benim sol meme saat 2 hizasında areolaya 1cm mesafede lobule konturlu 9×5 boyutlarında hipoekoik alan mevcut. Dr mrg istedi sizden yorum bekliyorum.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. MR’da bir şey çıkmaz. Doğru düzgün bir ultrasonografi ve buna göre gerekirse biyopsi yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

 26. Meleknur diyor ki:

  Hocam iyi günler 17 yaşındayım ve 62×48 ve 47×42 mm boyutlarında kistik lezyonlar var sağ yumurtalığımda Dr acil ameliyat istedi ancak annem sıcak bakmadı sizce ne yapmalıyım?

   • Elif Can diyor ki:

    Hocam merhaba,
    “sağ overde 47x36mm boyutlarında, ince cidarlı, anekoik kistik lezyon mevcuttur. Sağ over 59×40 mm boyutu tarif edilen kist nedeniyle artmıştır. Komplike kist açısından takip gerektirir. “
    Kasıklarımda baskı ve sık idrar istediği oluyor. Adet döneminde gidebilir dedi doktor fakat zaten bu çekildiğinde adetin 4. Günüydü. Şimdi 1 hafta sonra yeni adet dönemim başlayacak. Sizce ciddi bir durum var mıdır?

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Merhaba. Kistik yumurtalık tümörü yönünden adetin 15. gününden sonra tekrar ultrasonografi ile takip etmeliyiz. Kaybolmazsa ileri tetkikler (kan ve MR gibi) yapmalıyız. Geçmiş olsun.

 27. Menekşe diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar.
  2 aylık kızımızın ultrasonunda

  Sağ overde büyüklüğü 1 cm çaplı 3-4 adet anekoik kist izlenmiştir.
  Yazıyor.
  Yorumunuzu bekliyorum.
  Teşekkürler

 28. yıldız diyor ki:

  merhaba hocam.2017 yılında meme kanseri tedavisi gördüm .Ameliyat-kemoterapi ve radyoterapi tedavileri bitti. 4 yıldan beri tamoksifen kullanıyorum. 02.04.2021 de çektirdiğim BT tomografide aşağıda beni rahatsız eden bir sonuç çıktı. Onkoloji randevum 28.nisanda.Acil bir durum var mı acaba?
  Myometrium heterojen görünümdedir ve normalden büyük hacimde izlenmiştir. Adenomyozisten bu olguda kuşkulanılmıştır. Klinik korelasyonu önerilir.Sağ over orjinli olduğu düşünülen aksiyal 86.kesitte 15 mm’lik kistin varlığı izlenmektedir.
  SONUÇ:Önceki tetkike göre benzer bulgular izlenmekle birlikte bu olguda adenomyozisten kuşkulanılmıştır. Ayrıca sağ overdede kistin varlığı mevcuttur.

 29. Mükerrem diyor ki:

  İyi günler hocam. Cilt ve cilt altı yağ dokusu normaldir.sag meme saat 9_10 hizasında 7mm boyutunda lobule konturlu anekoik kist izlenmektedir… duktal yapılar normal kalıp rasyondadir .. aksillada Lap saptanmamıştır

 30. Seviye diyor ki:

  Hocam iyi günler sağ andaksiyel lojda 78×44 mm lik düzgün sınırlı anekoik kist oluşumu izlendi rahimim yok doğum esnasında alınmıştı iki ay önce başka rahatsızlıklardan gitmiştim doktora ultrasonda bu görüldü bir ay vessina kullandım ama küçülme olmadı büyümede yok aynı şekilde duruyor ne yapmalıyım korkulacak bişey varmı aydinlatirsaniz çok sevinirim teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba.
   Pelvik MR çekilmeli. Kötü huylu olmadığı anlaşılmalı. Büyük ihtimalle iyi huyludur. Bu durumda Ameliyatsız bir girişim ile tedavi ediyorum.
   Geçmiş olsun.

 31. Muhammet diyor ki:

  Merhaba Hocam,

  5 Yaşındaki kızımın karın şikayeti üzerine tam idrar ve tam kan tahlili yapılmış İdrar . İdrar yollarında enfeksiyon tespit edilmiş, her ihtimale karşı röntgen çekilmiş ve bulgularda iki nokta dikkatimizi çekmiştir. iki bulguyuda aşağıda belirtiyorum. konu ile alakalı değerli yorumlarınızı merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

  Sol Böbrek orta polde 3mm boyutunda hiperekoik odak izlenmiş olup kalkül lehine değerlendirildi.
  sağ over 1.2cc ile artmıştır. Parankimal 4 mm çapa ulaşan homojen dağılımlı foliküler kistler izlenmektedir. (Puberte prekoks?)

 32. Esra diyor ki:

  Merhaba ultrasonografimde,. Sağ memede büyüğü saat 1 düzleminde 7×6 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet anekoik basit kist izlenmiştir. Sol memede büyüğü 2 düzleminde areola yakın komşuluğunda 5×4 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet anekoik basit kist izlenmiştir. Diyo sizin yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 33. Kübra nur diyor ki:

  Merhabalar hocam benim uzun zamandır homojen kist olarak kistim vardı ve hangi doktora gittiysem sıkıntı olmadığını söylediler son gittiğimde ise bana sol adneksiyel lojda 6*5,5 cm ve 2*1,5 cm çapında iki adet anekoik kist izlenmiştir denildi acaba bu benim için sıkıntı olur mu bekar bir kız olarak bana sorun yaşatır mı ?

 34. Gülçiçek diyor ki:

  Merhaba benim ultrason sonucumda sol overda 18mm çapında anekoik dominant folikül izlenmiş sağ overde preferik dizilimli milimetrik folliküller incelenmiş. Douglasta minimal serbest sıvı izlenmiş
  Mesane dolumu suboptimal olup lümeninde hareketli internal ekojeniteler izlenmiştir yazıyor sonucumu cevaplarsanız sevinirim

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. ultrasonografinizin hangi şikayetlerle yapıldığı bilgisi önemli. yazdıklarınız içerisinde yumurtalıklarda görülen kistler normal, problem değil. mesane içerisinde görülen ekojenite ise idrar yolları iltihabına ait olabilir, normal de olabilir. kendim ultrasonografinizi yapmadan daha net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

 35. Yıldız Gonullu diyor ki:

  Hocam merhaba
  17 yaşında oğlumun yuzunun sağ tarafı 6 aydır şiş, kbb ultrason istedi;
  tiroid gland sol lobda 2mm çapında anekoik kistik nodül izlendi,
  En büyüğü sağ submandibular bölgede hastanın şiş tanımladığı lokalizasyonda 25×7mm, sol submandibur bölgede 21x7mm boyutunda ovid şekilli, eksojen hiluslari korunmuş, ince korteksi olmak üzere boyunda çok sayıda reaktif görünümlü lenf nodlari izlendi.
  Sağ parotid glandda büyüğü 11x6mm, sol parotid glandda ise 9×5.5mm boyutunda ölçülen birkaç adet ovoid şekilli reaktif görünümlü intraglanduler lenf nodlari izlendi.
  KBB doktoru Universite araştırmaya ve Endokrinoloji ye yönlendirdi. Randevu alamadığımız için muayene henuz gidemedik. Siz yorumlar mısınız?
  Saygılarımla

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. endokrinolojiye sevk edilmeniz anlamsız. sanırım tiroiddeki nodül için sevk etti, ama bu nodül 2 milimetre ise önemsizdir, endokrinolojik ileri tetkik ve takip gerektirmez, bunu unutun gitsin.
   Yüzünde ya da çene altı bölgesinde şişlik yakınması ise sağ tarafta daha büyük olmak üzere iki taraflı büyümüş lenf bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Yazdığınız ultrasonografi bulguları içinde bu lenf bezlerinin de reaktif (yani iyi huylu) özelliklerde olduğu belirtilmiş. Ama daha net yorum yapabilmek için hastayı görüp ultrasonografi ile kendim bakmam gerekir. Geçmiş olsun.

 36. Esma diyor ki:

  Merhaba hocam, bugün çekildigim meme usg sonucumda;
  Her iki meme parankimi fibrokistik yapıdadır. Sağ meme saat 12 lojunda yaklaşık 15×7 mm boyutlarında düzgün konturlu, homojen hipoekoik solid lezyon saptandı.( Fibroadenoma? )
  Sol meme saat 7 lojunda yaklaşık 6,5×2,5 mm boyutlarinda 1 adet düzgün konturlu anekoik kist izlendi.
  Ek olarak her iki memede dağınık yerleşimli ve çapları 3 mm yi geçmeyen bir kac adet anekoik kist izlendi.

  Fazlasıyla ağrım var suan.Daha önce 5.5 cm bir kist ameliyatı geçirdim sağ memeden. Sizden rica etsem değerlendirir misiniz lütfen ♡

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Yazdığınız rapor sizi muayene eden radyoloğun bir değerlendirmesi ve yorumudur zaten. İkinci bir görüş için gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 37. Asiye diyor ki:

  Sağ over lojunda 91×89 mm boyutlarında düzgün kontorlu ince cidarlı homojen iç yapıda bir adet basit mistik lezyon izlendi.
  Sağ over lojunda mistik kitle sağ inguinal kanal icerisinde hafif derecede Hernie görünümdedir

  Hocam bu şekilde yazıyor rica etsem değerlendirir misiniz

 38. Belemir diyor ki:

  Hocam merhaba 1 mayıstan beri adet görüyorum bu gün 22 mayıs. Şuan doktora gittim ve mesane duvar kalınlığı normal. Lümen içi patoloji sol overde orta hatta doğru uzanan 78×65 mm çapında ince duvarlı homejen anekoik görünümünde kistik kitlesel lezyon izlenmiştir. RDUS bakıda kist duvarında vasküler yapı kodlanmamıştır (serozal kist) ameliyat olmam gerekir mi hocam çocugum olmasina engel mi bu kadar uzun adet görmek tehlike mi hocam lütfen yardimcı olur musunuz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Sol yumurtalık kisti var. Kadın doğum uzmanları ameliyat önerirler. Ama girişimsel radyolojik yöntemle ameliyatsız da tedavi edilebilir. Geçmiş olsun.

 39. Elif Can diyor ki:

  Hocam merhaba,
  “sağ overde 47x36mm boyutlarında, ince cidarlı, anekoik kistik lezyon mevcuttur. Sağ over 59×40 mm boyutu tarif edilen kist nedeniyle artmıştır. Komplike kist açısından takip gerektirir. “
  Kasıklarımda baskı ve sık idrar istediği oluyor. Adet döneminde gidebilir dedi doktor fakat zaten bu çekildiğinde adetin 4. Günüydü. Şimdi 1 hafta sonra yeni adet dönemim başlayacak. Sizce ciddi bir durum var mıdır?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kistik yumurtalık tümörü yönünden adetin 15. gününden sonra tekrar ultrasonografi ile takip etmeliyiz. Kaybolmazsa ileri tetkikler (kan ve MR gibi) yapmalıyız. Geçmiş olsun.

 40. Tugcenur diyor ki:

  Merhaba hocam 2 aylik bebegim var sol meme cilt alti ve cilt alti dokusu dahildir sol meme saat 6 hizasinda areolaya 3 cm mesafede ciltaltinda 3.4 mm capinda anekoik icerikli kist. Birde sol aksillada 23×11 mm boyutunda diffuz karkital kalinlasma gosteren yagli lilusu secilen reaktif gorunumlu lenf bezi goruldu.rica ediyorum beni aydinlatirmisiniz

 41. Murat diyor ki:

  Merhaba hocam yardımcı olursanız memnun olurum. Sol testisimde 36×20 mm boyutlarında anekoik kistik lezyon izlendi (kordon kisti?) Gözlendi kistim 3 4 senedir var ve büyüyor agrısı felan olmuyor doktorum zararsız dedi ameliyatla alınabilirmiş farklı bir tedavi ile ilaç vb. geçer mi ?.. cocuk sahibi olmamı etkiler mi ? Hormonlarımn bozuk oldugunu düşünüyorum rüyalanma çok az yaşıyorum çok nadir rüya görüyorum erken boşalma ve sertleşme sorunum da var yaşım 27 yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek saygılarımla iyi günler dilerim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kist ilaçla geçmez. Ameliyatsız tedavi edilebilir. Çocuk sahibi olmana engel olabilir. Penil renkli Doppler ultrasonografi yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

   • Murat diyor ki:

    Renkli ultrason yapıldı hocam bişey bulunamadı zararsız çocuk sahip olmama engel olmaz dedi doktorum ama bilmiyorum aldırmayı düşünüyorum amaliyatsız mümkünse onun için ugraşacagım

 42. Hanifi ozcan diyor ki:

  Merhaba hocam kızım 4 yaşında sağ över kisti torsiyonu oldu yumurtasını aldılar simdi sol yumurtalıkta fizyolojik folikul lehine değerlendirilen 3 adet anekokik kistik görünüm varmış çocuğu olur mu çok korkuyorum

 43. Yağmur diyor ki:

  Hocam 8 yaşında kızımın erken ergenlik belirtilerinden araştırma yapıldı usg de sol over dokusu seçilememiş 9.5×6 cm anekoik kist yazıyor. Kötü huylu olma riski var mi ? Mr için bekliyoruz ama endise içindeyim çok büyük Bu yaşta çocuğa nasıl tedavi uygulanabilir

 44. Merve diyor ki:

  Fibrokistik mastopati ile uyumlu bulgular.
  Her iki memede en büyükleri sağda 5.9×7.5 mm , solda 8.2×16.7 mm boyutlarında anekoik kistler izlenmektedir.

  Sonucum bu şekildedir hocam bir problem var mıdır

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. ultrasonografi raporu bir yorumdur zaten. yolladığınız rapora göre fibrokistik meme hastalığı şeklinde yorumlanmış. bu çok önemli bir problem yok anlamında bir yorumdur. kendim ultrasonografinizi yapmadan bir problem olup olmadığını hakkında net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

 45. Derya diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Çektirdiğim meme ulturasonunda sonucum aşağıdaki gibidir.Yorumunuzu rica ederim.Korkulacak bir durumu varmıdır.Ne yapmam gerekiyor?

  Her iki meme heterojen fibrokistik pattern dikkati çekmektedir.
  Sağ memede saat 6 hizasında 18 mm çapında ince septalı kistik lezyon izlendi.
  Her iki memede büyüğü 7 mm boyutlu kistler izlenmiştir.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kendimin yaptığı ultrasonografiyi yorumlarım. Başka hekimin yaptığı muayeneyi yorumlamam doğru olmaz. Geçmiş olsun.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. basit kist olduğundan emin isek tedaviye veya ameliyata gerek yoktur, zararı da yoktur. Geçmiş olsun.

 46. Elif alver diyor ki:

  Merhaba bi sorum olucaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum.Ultrasyln sonucunda şöyle. Sol adneksiyel alanda 31mm boyutunda anekoik kistik lezyon izlendi. Bu normal birşey bisey mi. Adet olmaya bağlı olabilir mi.

 47. Filiz diyor ki:

  Merhaba hocam 48 yaşındayım 1 yıl önce yumurtalık kistim ilaçla tedavi sonucu yok oldu.

  devamında gögüs ağrısı ile dr gittim hormonal bir durum dedi krem verdi,ağrım azaldı.

  Göģsümde ayrıca fibrokist var yıllık kontrol için mamografi yaptırdım (kuzenimde kanser olduğu için)
  Kireçlenme olduğu gözüktü
  Ağrilarimin sebebi bumudur
  Tehlikesi varmı
  Fransada yaşıyorum burda son aşamaya kadar çok ciddiye almiyolar hastalığı pek güvenmiyorum
  Yardımcı olursanız sevinirim
  Teşekkürler

 48. Dilara diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba annem için MR çektirdik “Pankreas gövdesinde kuyruk komşuluğunda 10×10 mm boyutlarında T2A sekansta hiperintens, kontrast sonrasında kontrast tutmayan kistik odak izlendi.”
  böyle bir şey yazıyor hocam endişelenmeli miyiz?

 49. Çiçek diyor ki:

  Merhaba,her iki memede parankimal yapıların ekojenitesi artmış fibrozisle uyumlu tarzda cilt ekojenitesini geçmektedir ,her iki memedede 4mm basit kist formasyonları mevcuttur fakat inanılmaz agrım oldugu için bi çözüm yolu bulmak istiyorum ne önerirsiniz

 50. Rabia diyor ki:

  Hocam sağ yumurtalıkta 70 mm anekoik kistik asimetrik kalın internal seğpa içeren lezyon mevcuttur yazıyor … Durum nedir sizce ?

 51. melka diyor ki:

  Merhaba hocam, adet göremediğim için doğumkontrol hapı kullanıyorum. Adetin yaklaşık üçüncü gününde pelvik usg çekildim. Sonuçları beni endişelendirdi. Rica etsem siz de bakabilir misiniz, korkmam gereken ve ilerde hamile kalmamamı etkileyecek durumlar var mı(bekarım)?
  “””Mesane duvar kalınlığı normal olup lümen içinde taş, kitle izlenmedi.
  Uterus 37x27x71mm boyutlarında ölçülmüş olup myometrium homojendir. Endometrium 4.4mm kalınlıktadır. Endometrial kavitede kolleksiyon saptanmadı.
  Sağ over boyutu 22x22x38mm, sol over boyutu 26x19x35mm olarak ölçüldü. Her iki overde periferal yerleşimli milimetrik boyutlu anekoik kistler izlenmektedir. Her iki over stroma ekojenitesinde artma saptandı. Bulgular PCOS ile uyumludur. Bunlar dışında her iki adneksiyel lojda solid ya da kistik kitlesel lezyon saptanmadı.
  Douglas’ta serbest sıvı saptanmadı.”””
  Sağlıcakla kalın

 52. Gül diyor ki:

  Merhabalar hocam 1 aylık evliyim kasık ağrısıyla doktora gittim ve ultrason sonucumda ” SOL OVERDE 23MM ÇAPLI BASİT KİSTİK LEZYON (DOMİNANT FOLİKÜL? ) ” çıktı. Ne yapmalıyım bu soru işaretli olan sonuca göre endişelenmeli miyim. Bebek sahibi olmam için bir engel midir? Şimdiden vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

 53. Esra diyor ki:

  Hocam Allah rızası için cevap verin. Annemin ciğerinde batma hissi oluyordu, karnı şiş ve ağrıyor. Rahmi ağrıyor. Aynı zamanda bir senedir idrarını yaparken kan damlıyor. Doktora gitti, sonucu şöyle;
  Uterus korpus sağ kesimde 25 mm çapta hipoekoik lezyon mevcuttur (myom?).
  Karaciğer sağ lobda anterior segmentte 5 mm çapta hiperekojen lezyon mevcuttur (hemanjiom?).
  Safra kesesi boyutları ve kese duvar kalınlığı doğaldır. Kese duvarında lümene uzanım gösteren 4,5 mm çapta polip izlenmiştir.
  Hocam aynı zamanda hastanın aile öyküsü ; Hatanın annesi meme kanseri, kuzeni meme kanserinden vefat etti.Dayısı gırtlak kanserinden vefat etti. Kız kardeşinin de yumurtalığında büyük kist vardı 15 gün önce ameliyatla alındı.
  Endişelenmeli miyim?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Ultrasonografi raporunda; yazdığınız şikayetleri yapacak önemli bir problem görülmemiş. Geçmiş olsun.

 54. Emine diyor ki:

  Sol meme saat 3 hizasında 50 * 26mm boyutunda lobüle konturlu parsiyel septasyonlar içeren kist mevcuttur ayrıca en büyükleri saat 6 hizasında 8 *7mm boyutunda basit kistler mevcuttur hocam bugün ultrason da çekilen sonuc sizce kanser riski taşıyormu

 55. Neco diyor ki:

  Merhaba hocam .
  Kız arkadaşımın ultrason sonuçları için yazıyorum yardımcı olursanız sevinirim .
  Sol over iri olup multifoliküler/multikistik görünümündedir. Sağ over dauglas yerleşimli olup boyutları artmıştır . Parankimde 51×32 mm boyunda multiseptalı kanlanmayan içeriği yoğun kistik lezyon izlendi.
  Uterus normal olarak değerlendirildi.
  Endometrium kalınlığı 10.6 mm ölçüldü.
  Myometrium homojendir.
  Uterus ve sol adneksial lojda kanlanma olağandır.
  Pelviste sağ kesimde anslar arasında minimal serbest sıvı izlendi.
  Bu durum tehlikelimidir ve izlenmesi gereken yol nedir yorumunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 56. SAKİNE diyor ki:

  Merheba hocam
  Ben 50 yaşındayım düzensiz adet,2i aydır regl olamadim,ağrı ,ateş karin şişmesi ve akinti şikayetiyle doktora gittim.renli dopplerimde sağ over boyutlarında artış ve sağ overde yaklaşık 28×23×16 boyutlarında, aneokik kist lezyon yazıyor. (Pelvik MR inceleme uygun olur) diye not almış.. durum tehlikelimi. .tsk ederim

 57. İremgül diyor ki:

  Hocam merhaba 16 yaşındayım 16×17 mm kist göründü yumurtalıklarda mide bulantısı ve lekelenme bide şişlik yapıyor normal mi ayrıca ele gelen şekilde rahatsız ediyor iğneyle alınabilir mi

 58. DİLAN diyor ki:

  hocam merhaba lütfen bana da cevap verin.. sağ meme saat 12 hizasında lobule konturlü ve parankime dik 10×6 mm ? numune hasatnesi Zehra Ünal hocam mr istedi sonrasında bir şey görülürse biyopsi yapılacak..

 59. Pınar diyor ki:

  Merhaba hocam; başka şikayetlerle gittiğim kadın doğum muayenemde EK 10 MM UTERUS DOĞAL SAĞ OVERDE 41*49 MM KİSTİK OLUŞUM ANEKOİK GÖRÜNÜMDE SOL OVERDE 23 MM ANEKOİK FOLİKÜL KİSTİ sonuçlarına ulaştım.3 ay sonra kontrole gelmemi istedi doktor takibe alacaklarını söyledi fakat pek bir bilgilendirme alamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim bu yazdığım bilgiden çıkarabileceğimiz bir sonuç var mı ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Sağ yumurtalık kistiniz büyük, kanser riski var. İleri görüntüleme, tetkikler ve yakın takip gerekiyor. Geçmiş olsun.

 60. Güleser diyor ki:

  Merhaba hocam 49 yaşındayım. Sıvı bazlı otomatik (Smear) Testi ve rutin muayene için doktora gittim. İlgilenilmediği için sonuçlarımı buradan sizinle paylaşmayı istiyorum. Umarım Yardımcı olursunuz hocam.

  Histopatalojik Tanılar / Sitopatolojik Tanılar : SERVİKAL SIVI BAZLI SİTOLOJİ, DEĞERLENDİRME İÇİN YETERLİ
  ENDOSERVİKAL HÜCRE GÖRÜLDÜ
  İNTRAEPİTELYAL LEZYON YA DA MALİGNİTE İZLENMEDİ
  İNFLAMASYONA BAĞLI REAKTİF DEĞİŞİKLİKLER

  Görüntüleme Sonuç raporu :EK 3,4 MM UTERUS RETROVERT RİA KAVİTEDE OVERLER ATROFİK

 61. Bahar diyor ki:

  Merhaba
  46 yaşındayım
  Sag yumurtalık 12×33 mm ölçüldü
  Sag 53×37 mm cidarli anekoik kist izlenmektedir persiste follikul kist? Bu yüzden mri önerildi sizce bir sorun oluşumu ameliyatlik

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. yumurtalıktaki kistinizin kanser riski var. kendim renkli Doppler ultrasonografi ile muayene edersem daha net yorum yapabilirim. MR çekilmesi de iyi olur. Renkli Doppler ultrasonografide veya MR’da kanser lehine bir bulgu görülürse ameliyat gerekir. Geçmiş olsun.

 62. şenay diyor ki:

  merhaba hocam,
  dönüş yaparsanız çok sevinirim. Aşağıdaki sonucum hakkında görüşünüzü rica ederim
  ACİL TÜM ABDOMEN USG İNCELEMESİ Radyolojik Bulgular: Karaciğer büyüklüğü, konturu ve parankim ekosu normaldir. Karaciğer segment 6-7 ‘de ince cidarlı 7 mm çaplı anekojen kist izlenmektedir. Portal ve hepatik venler normaldir. Safra kesesi duvar kalınlığı normal olup lümen içi taş, kitle izlenmemiştir. İntrahepatik safra kanallarında ve koledokta dilatasyon saptanmamıştır. Pankreas izlenebilen baş ve korpus kesimlerinin kalınlığı ve eko yapısı normaldir. Dalak normal boyutlarda ve homojen eko yapıdadır. Böbreklerin boyutları, konturları, parankim kalınlığı, lokalizasyonu, parankim ekosu normaldir. Bilateral pelvikaliektazi saptanmadı. Böbreklerde taş ya da sağda solid yer kaplayan lezyon saptanmadı. Sol böbrek alt polde 8 mm çaplı anjiomyomlipom izlenmektedir. Mesane boştur. Bu nedenle lümeni değerlendirilememiştir. Uterus normal boyutlardadır. Myometrium homojen, endometrium kalınlığı normaldir. Sol ovarian 32 mm çaplı anekojen kist mevcuttur. Sağ alt kadranda barsak ansları arasında ve sağ adneksial lojda kalınlığı 14 mm ölçülen serbest sıvı izlenmektedir (over kist rüptürü?, jinekolojik bakı önerilir). Apendiks vizualize edilememiştir. Klinik kuşku halinde kesitsel tetkik önerilir.

 63. Sena diyor ki:

  Merhaba polikistik over sendrom hastasıyım testlerim yapıldı tedaviye başlandı diana 35 kullanıyorum birinci ayımı bitirdim cok mide bulantısı kusma goguslerde şişkinlik agri depresif durumda bitirdim 2 ayima basladim yanliz regli dönemime daha 12 gun varken kanamam basladi ara ara lekelenme olabilir dedi doktorum ama yanliz 12 gündür durmaksızın kanamam geliyor ve regli donemim de yaklaştı hangisi hangisi şaşırdım doktorum ilaca devam etmemi soyledi ama bu durumda ne ağrılarım nede kanamam bunun ilaçla bir ilgisi olmayabilirmi acaba yoksa ilacmi yapiyordur

 64. arzu diyor ki:

  merhaba hocam

  Dönüş yaparsanız çok memnun olurum,Svg.

  Karaciğer segment 6-7 ‘de ince cidarlı 7 mm çaplı anekojen kist izlenmektedir. Portal ve hepatik venler normaldir. Sol böbrek alt polde 8 mm çaplı anjiomyomlipom izlenmektedir

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba Bu bulgular iyi huylu rapor edilmiş. ancak ikinci bir radyolog gözüyle teyid edilmesinde yarar var. Geçmiş olsun.

 65. Ezgi diyor ki:

  Merhaba hocam oğlum 4 yaşında 3aylikken rutin kontrolde dalaginda basit kist olarak 2addet kist vardı yıllık kontrollerde büyüdu sürekli herhangi bir şikayeti yok.hidatik kist sonucu negatif onkolojik testler negatif şuan Dalak üst yariminda yaklaşık 42mm çapli biralanda ince septasyonlar iceren anekoik multiokule kistik lezyonlar izlenmiştir. Batın da diğer kesimlerde serbest veya loküle koleksiyon saptanmamıştır pelvik inceleme normal sinirdadir (Lenfanjiom /konjenital oluşum?)post enfeksiyöz? Sizce ne yapmalıyız ?

 66. Cansu arslan diyor ki:

  Hocam iyi günler sağ overde 57×34 mm boyutlarında skepatli Anekoik kist lezyon saptanmıştır ulterus boyutu 76×34 mm cif kat 10.7 hocam bu nedir yani kanser midir yada ilaç tedavisi ile geçer mi acaba.saygilarimla

 67. gülsüm diyor ki:

  Acil şartlarda istenen olguda, sol meme üst dış kadranda şişlik olarak belirtilen bölgeye yönelik yapılan incelemede; bu düzeyde meme dokusu hipoekoik görünümde, büyüğü 20 mm olan birkaç adet anekoik kist mevcuttur. Sol göğüs alındı kemoterapi görmeli miyiz hocam?

 68. Memet diyor ki:

  Merhaba hocam Benim sol böbrek üst polde 16*14 mm boyutunda ince ekojen septali anekoik kortikal kist görüldü ne yapmalıyım basit kist cesidimidir birde polislige engelmidir

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Bana whatsapp ‘dan da yazdın, cevapladım. Ultrasonografi ile muayene edip ne tür bir kist olduğunu ayırt etmemiz gerekir. Tedavi buna göre değişir.
   Mail veya mesaj ile muayene, teşhis ve tedavi olmaz. Gelmelisiniz. Geçmiş olsun.

 69. Nurşah diyor ki:

  Merhaba Hocam, sol overda cidarı ince en büyüğü 2 cm büyüklüğünde birkaç anekoik kist izlenmiştir yazıyor. (9 ay önce Meme ca teşhisi aldım ve tedavi gördüm. Brca 1 gen mutasyonu olduğu için iki memeyi de aldırdım. Ancak yumurtalıklar içinde risk söz konusu olduğu için korkuyorum.) Aynı zamanda iki aydır tamoksit kullanıyorum. Bu durumu da göz önünde bulundurarak yorumunuz ne olur. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Hem BRCA-1 pozitifliğiniz, hem de tamoksifen kullanmanız nedeniyle; yumurtalık kanseri ve endometrium kanseri yönünden risk grubundasınız. Yazdığınız over kistleri iyi huylu gibi kabaca tarif edilmiş, ancak ultrasonografi muayeneleriniz, en üst segment renkli Doppler ultrasonografi cihazı olan deneyimli bir radyolog tarafından sık ve yakın takipte tutulmalıdır. Geçmiş olsun.

 70. Mustafa diyor ki:

  Sayın hocam kızım için yazıyorum. Bayılması sonucu acilde yapılan tetkikler sonucu: Mesane dolumu suboptimaldir. İntraluminal gross patoloji izlenmemiştir. Uterus boyutları normaldir. Endometrium ve myometrium homojendir. Bilateral over boyutları normal olup doğal görünümdedir. sağ ve sol overin RDUS ile vaskülarizasyonu tabiidir. Sol over lojunda 28×21 mm boyutunda anekoik görünümde kist mevcuttur. Douglasta serbest sıvı izlenmedi. şeklinde açıklarsanız memnun olurum. Saygılarımla

 71. Mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam kızım için yazıyorum. Bayılması sonucu acilde yapılan tetkikler neticesinde: Mesane dolumu suboptimaldir. İntraluminal gross patoloji izlenmemiştir. Uterus boyutları normaldir. Endometrium ve myometrium homojendir. Bilateral over boyutları normal olup doğal görünümdedir. sağ ve sol overin RDUS ile vaskülarizasyonu tabiidir. Sol over lojunda 28×21 mm boyutunda anekoik görünümde kist mevcuttur. Douglasta serbest sıvı izlenmedi. şeklinde açıklarsanız memnun olurum. Saygılarımla

 72. Deniz diyor ki:

  PELVİK USG TETKİKİ: Uterus antevert normal boyutlardadır. Konturları normal, myometrium homojendir.Endometrial çift yaprak 16 mm olup düzenlidir.Sol overde 26 mm çaplı nispeten kalın cidarlı kistik lezyon mevcuttur. Sağda paraovaryen serbest sıvı izlendi.Mesane duvar kalınlığı ve lümeni normaldir.
  Acaba bu durum iyi midir kötü müdür doktor bey ?

 73. Fatma diyor ki:

  Merhaba hocam annem 42 yasında uterus boyutları hafif artmış adenoriyotik
  Sağ over=23 mm anekoik kist
  Sol over doğal
  Endo =10 mm düzenli denilmiş ve hpv+smear istenmiş korkulcak bir durum varmı acaba

 74. Yusuf Yılmaz diyor ki:

  Hocam tiroidlerimde 2 3 cm anekoik kist izlenmekte ve lenflerde nodüller çıktı ultrason raporumda ailemde parotis ca geçmişi bulunmakta ve ben radyoloji teknisyeniyim yani radyasyona maruz kalıyorum sizce biyopsi yaptırmalı mıyım ne yapmam gerekiyor.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Tiroidler olmaz. Tiroid bezi olur. Lenflerde nodüller olmaz, lenf nodülleri olur. Normal bir vatandaş bile durumunu daha güzel anlatırdı. Ben bir şey anlamadım. Görmeden yorum yapamam. Geçmiş olsun

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Büyük ihtimalle iyi huyludur ve sorun olmaz. Ama görmeden net yorum yapamam. Geçmiş olsun.

 75. Eda diyor ki:

  Merhaba Hocam.
  Ben iki kez aşısız covid geçirdim ve ağırdı. Muhtemelen bundan sonra vücudumda anormallikler başladı.
  Önce tiroidimde nodül bulundu 4 5 ay sonra iki nodül bulundu haşimoto teşhisi konuldu.
  Rahmimde ur bulundu kontrole gel denildi. Akciğerlerimde 5 nodül bulundu. Acilde sıkıntı yok dediler kontrol ettireceğim.
  Şimdi ise memede lezyon tespit edildi ultrason sonucumda şu şekilde:

  BİLATERAL MEME VE HER İKİ AKSİLLAYA YÖNELİK YAPILAN USG – DOPPLER İNCELEMESİNDE  Sağ meme saat 7 hizasında areola kenarına yakın yerleşimli 5×4 mm boyutunda içerisinde milimetrik kistler izlenen oval şekilli  düzgün sınırlı RDUS da periferal ve internal  kanlanması izlenen hipoekoik lezyon izlendi. 5 mm çapın altında septalı septasız kistler izlendi.Sağ meme saat 11 hizasında areola kenarına 4 cm mesafede 5×2.5 mm boyutunda oval şekilli düzgün sınırlı hipoekoik leyzon izlendi.  Sağ aksillada patolojik olarak değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi. Sol meme saat 1 hizasında areola kenarına yakın posterior yerleşimli  7.5×4.5 mm boyutuna oval şekilli keskin kenarlı RDUS da kanlanmayan hipoekoik lezyon izlendi.10 mm çapın altında septalı septasız kistler izlendi. Sol aksillada patolojik olarak değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi.  

  6 ay sonra kontrole gel denildi.
  Gittikçe korkmaya ve hastanelerden yorulmaya başladım.
  Sizce korkmam gereken bir durum var mıdır? (35 yaşındayım)
  Şimdiden teşekkürler..

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Yazdığın problemlerin ve meme Usg’de raporlanan bulguların hepsi önemsiz. Kontrollerin için bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 76. Sedef diyor ki:

  Hocam dünkü ultrasonumda sağ overde büyüğü 27 mm bir kaç tane anekoik kist endo 6 mm sağda çok hafif sancı gelip gidiyor rahatsız etmiyor ama geçer mi korkulacak bir durum var mı 20 yaşındayım adetim duzensizdi

 77. Kübra diyor ki:

  Hocam merhabalar sağ meme saat2_3hizasında inferiorda ciltten 5.6 mm derinlşkte 7*5*9mm boyutlarında septasyonlu multilokule anekoik lezyon izlenmişitr komplike kist neolur cvp verir misiniz hocam

 78. Seda diyor ki:

  Merhaba hocam.genel cerrahiye göğsümde aldığım bi darbeden dolayı ağrı olunca muayeneye gittim ultrason sonucum;her iki memede kistin eşlik ettiği fibrokistik değişiklikler.
  Sağ meme saat 1,sol meme saat 12 ve saat 1 hizasında yoğun içerikli kist veya fibroadenom ile uyumlu olabilecek görünüm.

  • Seda diyor ki:

   Sol meme Bilateral meme cilt, cilt altı dokusu normaldir.
   Fibroglandüler doku ve duktal yapılar belirgindir.
   Sol meme saat 12 hizasında 4 mm çapında, saat 3 hizasında 4 mm çapında, saat 9 hizasında 4mm, 4 mm ve 4 mm çapında, düzgün konturlu, ince duvarlı aneoik kist mevcuttur.
   Sol meme saat 12 hizasında 8x4x8 mm boyutlu ve saat 1 hizasında 4 mm çapında, düzgün konturlu, hipoekoik görünüm izlenmekte olup yoğun içerikli veya fibroadenoma ait olduğu düşünüldü.
   Sağ meme saat 3 hizasında 3 mm ve saat 9 hizasında 3 mm çapında, düzgün konturlu, ince duvarlı, anekoik kist saptandı.
   Sağ meme saat 1 hizasında 15x6x15 mm boyutlu, düzgün konturlu, hipoekoik görünüm izlenmekte olup yoğun içerikli kist veya fibroadenoma ait olduğu düşünüldü.
   Sağ aksillada 21×7 mm ve sol aksillada 11×5 mm boyutlu, ovoid konfigürasyonda, ekojen hilusu ayırt edilebilen reaktif lenf nodu izlenmektedir.
   Sonuç:
   -Her iki memede, kistin eşlik ettiği fibrokistik değişiklikler.
   -Sağ meme saat 1, sol meme saat 12 ve saat 1 hizasında yoğun içerikli kist veya fibroadenom ile uyumlu olabilecek görünüm.

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

    Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir ultrasonografi raporu yazılmış. Bir de sağ memede fibroadenom olabilecek 3 tane kitle rapor edilmiş. Sizi görüp kendim ultrasonografi ile bakmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bir ultrasonografi raporu yazılmış. Bir de sağ memede fibroadenom olabilecek 3 tane kitle rapor edilmiş. Sizi görüp kendim ultrasonografi ile bakmadan net yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

 79. Ali diyor ki:

  Hocam sol testis üst polde kapsül düzeyinde 2.5 mm boyutta düzgün konturlu hafif kalın duvarlı anekoik kisitk yapı izlendi. Hocam bir kere ağrısı olmuştu çok fazlaydı korkulcak bir şey var mıdır

   • Şevval diyor ki:

    Hocam iy günler ultrason sonuclarım korkulacak bir şey var mı
    Bilateral memede fibrokistik patern izlendi.
    Her iki memede dağınık yerleşimli 6mm çapında ölçülen bazıları ı septa intibah eden kistler izlenmektedir.
    Sağ memede saat 6 hizasında areola komşuluğunda 7X3 mm boyutunda IMLN izlendi.

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Fibrokistik meme hastalığınız var. 6 ay aralıklarla ultrasonografi kontrol ve takibi yapılmalıdır. Geçmiş olsun

 80. Ayşenur Beyza Taşdemir diyor ki:

  Hocam iyi günler benim sağ boynumda , çenemin altında kist çıktı bu kisti şırınga ile aldılar. Ardından tekrar büyüdü ve muayenede ise ameliyat olmam gerektiğini söylediler.Ultrason sonucumda Sağ parotis bez içinde dist A 30.3 mm dist B 22.3 mm uzunluğa ulaşan septalı anekojen kist izlendi denildi. Ameliyat riskli denildi bu durum beni korkuttu sizin düşünceleriniz neler? Tek çözüm yolu ameliyat mıdır? Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum simdiden çok teşekkür ederim hocam

 81. Bulent AKALIN diyor ki:

  Hocam
  Iyi calismalar,

  Henuz edindigim radyoloji sonuc raporunda; ;karaciger sag lob segment 7 lokalizasyonunda 8mm boyutunda, ince cidarli anekoik kist mevcuttur; denilmektedir. Bu hususta ne yapilmasi gerekir? Ilac tedavisi mi onerirsiniz. Zararlari uzun vade neler olmaktadir. Degerli yorumlarinizi rica eder, basarilar dilerim.

 82. Cigdem diyor ki:

  Merhabalar hocam ben meme ultrastyon çekildim raporumda öyle yazılmış sol memedebuyuyugu saat 7 de 4*4.5 mm boyutunda olmak üzere bir kısmı septali birkaç adet anekoik kist izlenmiştir sağ memede büyüğü 6 da 3*6 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet anekoik kist izlenmiştir her iki aksiller bölgede patolojik boyutta lap izlenmemistir çok korkuyorum açıkçası yorum yaparmisiniz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik meme hastalığı rapor edilmiş. Korkulacak bir şey yok. Önemli bir problem değil. 6 ayda bir ultrasonografi ile kontrole devam edilmeli. Geçmiş olsun.

 83. Çiğdem diyor ki:

  Çok teşekkür ederim cvp yazdığınız için peki hocam sağ mememde nohut tanesi gibi sert birsey var dokundugum zaman ağrı yapıyor bu ultrason da gorulurmuydu yoksa buda anekoik kistlerden birimi

 84. Bahar diyor ki:

  Bilateral memede dağınık yerleşimli bir kaç adet milimetrik boyutta anekoık kist izlendi. Sol memede saat 3 radiusunda areoladan 10 cm mesafelerde 11×7.5 mm boyutunda düzgün sınırlı hipo-anekoık görünüm izlendi (yoğun içerikli kist?fibroadenom? )
  BIRADS 2:benign bulgular, BIRADS 3:olası benign bulgular yakın takip önerilir BIRADS 4:malignite açısından kuşkulu bulgular, doku tanısı önerilir BIRADS 5: yüksek olasılıkla malign bulgular, doku tanısı önerilir
  Ne yapmalıyım iyimi kötümü ne olduğunu anlamadım doktorda açıklama yapmadı cerrahi müdahale gerekirmi hocam beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim çok teşekkürler

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. fibrokistik hastalığınız ve basit kistleriniz var. cerrahi tedavi gerekmez. 6 ayda bir ultrasonografik kontrolleriniz ile takip edilmelidir. endişe etmeyin. Geçmiş olsun.

 85. Esra diyor ki:

  Merhaba hocam sağ karın ağrım ve karın şişliğim vardı.ayrıntılı ultrason çekildim.sağ alt kadranda barsak ansları arasında 15 mm’ye varan anekoik sıvı değeri mevcuttur.karnımda ve midemde cok gaz oluyor.korkulacak bir durum var mı Hocam.cevaplar mısınız lütfen

 86. Gözde diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  41 yaşında bekar hastayım.
  Karın ağrısı, kilo kaybı ve ateş basması şikayetiyle doktora başvurdum. Çekilen tüm batın Usg ye göre rapor yazının devamında yer almaktadır. Kaygılanacak bir durum var mı?

  TÜM ABDOMEN USG

  Karaciğer normal boyutta olup kot aralığından değerlendirilebilen kısımlarda parankim ekojentesi tabiidir. Hepatik ve portal ven kalibrasyonları normaldir.

  Safra kesesi boyut ve duvar kalınlığı normaldir, lümen içi patoloji saptanmadı. İntrahepatik ve ekstrahepatik safra yolları genişlikleri normaldir.

  Sağ böbrek normal boyuttadır. Parankim kalınlığı ve ekojenitesi normaldir. Pelvikaliksiyel yapılarda dilatasyon saptanmadı.

  Sol böbrek normal boyuttadır. Parankim kalınlığı ve ekojenitesi normaldir. Pelvikaliksiyel yapılarda dilatasyon saptanmadı. Üst pol lateral kesimde 1 cm çapında kortikal kist izlenmiştir.

  Pankreas baş ve gövdesi normaldir. Orta hat gaz nedeniyle değerlendirilemedi.

  Dalak normal boyutta olup ekojenitesi tabiidir.

  Mesane yeteri kadar dolu değildir, izlenebildiği kadarı ile konturları, duvar kalınlığı ve lümeni normaldir.

  Uterus normal boyutta olup korpus posteriorda1.5 cm çapında myom izlenmiştir.

  Sol overde 23 mm çapında dominant folikül vardır. Sağ over batın gazı nedeni ile değerlendirilemedi.

  Batında serbest sıvı izlenmedi.

 87. Onur Ak diyor ki:

  Karaciğer segment 6’da subkapsüler yerleşimli 13*7 mm boyutlarında anekoik kontentli kist izlendi..

  Hocam hayırlı akşamlar, 8 yaşındaki kızıma böyle bir teşhis konuldu. Ne gibi bir durumdur. Korkulacak bir şey var mıdır acaba..

 88. Çiğdem diyor ki:

  Merhabalar hocam size bir ultrasyon raporumu yorumlamanizi istiyorum bogaz boyun filmi çekildim raporum şu şekilde yazıldı.her iki tiroid lobu büyüklükte izlendi sol tiroid orta kesiminde 10*5 mm boyutlarında hipoekoik leirgin kapsülü bulunmayan içersinde mikrokalsifk odaklar içeren solid nodül izlenmektedir sağ tiroid parankiminin büyük bir çoğunluğunu kaplamış 24*18*15mm boyutlarında yoğun icerekli solid komponent içermeyen kist lezyon mevcuttur hocam çok korkuyorum raporumu sizde yorumlarmisiniz

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba.
   Tiroid bezinin sağ tarafında büyük bir kist rapor edilmiş. Sol tarafta ise kanser yönünden şüpheli bir nodül rapor edilmiş.
   Sizi kendim görüp ultrasonografi ile muayene etmeden net yorum yapamam, Ancak bu raporda belirtilen bulgular doğru ise biyopsi yapılması gerekiyor.
   İstanbul’da iseniz bana gelebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 89. Pinar diyor ki:

  Merhabalar hocam tiroid kanseri tedavisi zor mu kemoterapi yöntemi uygulanıyor mu açıkçası beni aydınlatırsanız çok sevinirim hayır İstanbul da değilim gelmem Cok zor peki hocam kanser çıkmama ihtimali var mı

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Şimdiden kanser senaryosu ile korkup kaygılanmanız doğru değil. tiroid kanseri tedavisi ameliyat ile tiroid bezinin alınması ve sonrasında Radyoaktif iyot (atom) tedavisi ile yapılır. kemoterapi yapılmaz. hayati tehlikesi son derece azdır. Ama şimdiden bunları düşünmen doğru değil. gereken biyopsi yapılsın. sonucuna göre hareket edersiniz. Geçmiş olsun

 90. Görkem diyor ki:

  Hocam bir sorun olacak doktor bir kitlenin kanser yönünden şüpheli görüp biyopsi istediğinde biyopsi sonucu iyi huylu çıkma ihtimali var mı yoksa her şüphe edildiğinde biyopsi istenince kötü huylu mu kesin çıkar beni aydınlatır mısınız

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Her şüpheli kitle kanser anlamına gelmez, biyopsinizi yaptırın, sabırla sonucu bekleyin. Defalardır gereksiz kaygılarla sorular soruyorsunuz, bunları da bırakın. Geçmiş olsun.

 91. Sibel diyor ki:

  Hocam merhaba, sağ overda basit kist vardı 2 adet sonrası kist kaybolmuş fakat ultrason raporunda “sağ over douglas yerleşimlidir douglasta sıvı izlenmedi” yazıyor. Over ın douglas yerleşimli olması sağlık açısından riskli bir durum mudur ve gebeliğe engel midir?

 92. Tgb diyor ki:

  Hocam merhaba
  Sol över lojunda 45 mm çapında anekoik kistik lezyon izlendi. Sizce korkmalı mıyım? Ciddi bir sorun teşkil eder mi?
  İyi çalışmalar

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. renkli Doppler ultrasonografi bulgularını bilmek gerekir, gerekirse MR çekilmelidir. Bunların sonuçlarına göre yorum yapabilirim. Geçmiş olsun.

 93. Duygu Üner diyor ki:

  Merhaba hocam, çikolata kistim için uzun süredir hormon ilaçları kullanıyorum (yasmin ve visanne) göğsümde zaman zaman ağrı oluyor, ilaçların yan etkisidir diye pek üstüne düşmemiştim ancak ağrılarım sıklaşınca meme usg çektirdim ve sonucunu sizinle paylaşmak istiyorum,
  Her iki meme liposkleroze yapıda izlenmiştir.
  Her iki tarafta cilt, cilt altı dokuları ve papilla normal görülmüştür.
  **Sol meme saat 12-1 hizası periareoler bölgede 9 mm lik kalın duvarlı sepdalı kist izlendi.
  Her iki aksilla olağan görülmüştür.
  SONUÇ:BIRADS-2

  Tedavi eden genel cerrahi doktorum kalın duvarlı olması nedeniyle kontrastlı mr istedi, onun için sıra alıyorum ancak sizinde değerleri yorumlarınızı duymak isterim şimdiden teşekkürler hocam…

 94. İpek çelik diyor ki:

  Merhaba benim koltuk altı bölgemde 4.2 mm boyutta düzgün sınırlı anekoik kistik görünüm izlendi(sebase kisti? Mikroapse?) Ultrason sonucunda bu war ve bu arada deri altında çıkıp sonrasnda iltihap bazende kıl çıkıyor korkulacak bişey warmı ?

 95. Cigdem diyor ki:

  Hocam ben boynum için gitmiştim endokrin bölümune Ultrason çektirdi raporum bu sekilde sağ lop 22,5*21,8 mm anteriyorda 17,7*15,6*25,2 mm kistik yapıda içeriğinde kuyruklu yıldız artefaktlari bulunan tiroid nodülü Sol lop :16,5*10,4 mm anteriyorda 7,5*4,5*8,6 mm hipoekoik ağırlıklı nodül mevcuttur raporda sonuç olarak sadece takip edilecek yazılmış hocam sizden ricam sizde raporumu yorumlarmisiniz

 96. Dilayda diyor ki:

  Merhabalar Hocam,
  Son çektirdiğim meme ultrasonumda
  Sol meme saat 12 hizasında meme başından 3,5cm uzaklıkta 8,5×4,5mm boyutlu İMLN ile uyumlu yağlı hilusu de seçilen oluşum izlendi.*BIRADS2)
  Her iki memede en büyüğü 1,5cm çapta ölçülen anekoik kistler izlendi.(BIRADS2)
  aynı zamanda hasimato hastasıyım. Raporumu yorumlayabilirmisiniz başka bir doktora veya test gerekli midir.
  Teşekkürler şimdiden.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Fibrokistik meme hastalığı ile uyumlu bulgular rapor edilmiş. 6 ayda bir ultrasonografi ile takip etmemiz gerekir. başka tetkike gerek yoktur. Geçmiş olsun.

 97. Vesile özgül diyor ki:

  Merhaba hocam her iki memede dağınık yerlesimli 1cm den küçük bir kaç adet kist mevcut olup kişilerin bazıları septalı dır sol akıllara büyüğü 13×4.5mm boyutunda korteks kalınlığı 1.7mm ölçülen bir kaç adet lenf nodu izlendi ( reaktif?) Hocam septali olması kötümü acaba

 98. Gamze diyor ki:

  Mehaba. Sağ adneksiyel bölgede 16 mm çaplı anekoik kistik lezyon görüldü. Douglasda batın içi serbest mayi izlendi. Önemli birşey mi hocam ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. 16 milimetrelik kist önemsiz, ama serbest mayi önemli olabilir, sebebi araştırılmalıdır. Geçmiş olsun

 99. Gzde diyor ki:

  Merhaba hocam benim endometrial lime çift kat en kalın yerinde 19 mm ve sağ over 44*19*22 sol over 45*41×26 boyutunda . Sol overde 29*39 mm boyutunda anekoik kist saplandı. 2 önce herhangi bir kistim yoktu. Ayrıca hipofiz adenomum ve tiroid modüllerim var . Bekarım .29 yaşındayım . İlerde bir sıkıntı olur mu

 100. Aslı diyor ki:

  Merhaba hocam
  13 haftalık hamileyim ikili taramamda Sağ adneksiyel alanda 102×88 mm çapında anekoik kist izlendi. Doktorum ileri zamanlarda büyümesi dahilinde ameliyat edicez dedi bu süreçte ameliyat uygunmudur

 101. Erol diyor ki:

  Hocam merhaba. “ Sağ kaput epididimde 13×9 mm boyutlarında anekoik kist görülmüştür.” “Sol testis pleksus panpiniformis venlerinde çapı 3 mm ye varan valsalva manevrası ile reflu akım örnekleri sergileyen varikoz venoz yapılar izlenmiştir.”

  Korkulacak bir durum var mı hocam ? Biopsi yada ameliyat gerekir mi ? Teşekkür ederim ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. solda varikosel, sağda epididim kisti rapor edilmiş. ağrın varsa varikosel ameliyatı olman gerekir. kist önemli değil. geçmiş olsun.

   • Erol diyor ki:

    Hocam ağrı her zaman değil ara sıra oluyor.şimdilik beni rahatsız edecek bir seviyede değil. Çocuk da düşünmüyorum bir çocuğum var. Evliyim seks hayatımı etkiler mi (yani fazla seks ya da az seks yapmam gerekir mi), ameliyatsız geçme durumu olur mu (sıcak suda durmada filan rahatlatır mı) teşekkür derim cevabınız için. Sizin gibi hastalarıyla ilgilenen proflara her şey helal olsun ??

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

     Varikosel ameliyatsız iyileşmez. kistin herhangi bir önemi yoktur, tedavi gerekmez. sizin yapabileceğiniz herhangi bir tedavi yok. seks hayatınızı etkilemez.

 102. Hülya diyor ki:

  Hocam ben pcos hastasıyım,bu ay 10 gün gecikmeli adet oldum.Ama doku da var pedimde normalde gelen beyaz akıntının kırmızı ve krem hali.Pıhtılar da var pıhtı zaten hep oluyor.Hocam kırmızı krem parça durumu niye olur?İlişkim yok.Yaşım 24.over rezervi azalması belirtisi midir ?

 103. Melis diyor ki:

  Sağ adneksde 104x80x135 mm boyutlarında iç yapısı anekoik uniloküle düzgün ve ince duvarlı duvarlı kist izlendi.

  Muayenede boyutunun büyük olduğu söylendi, sizce tedavi operasyon şeklinde mi olmalı ?

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Hayır, ameliyata gerek yoktur. Girişimsel radyolojik yöntemle ameliyatsız tedavi ederim. Çok büyük olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. Bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 104. Selime diyor ki:

  Hocam kolay gelsin. 21 yaşındayım. Kasıkta şişlik şikayetiyle gittiğim rahatsızlığımın sonucunda yapılan usg sonucu; Sağ inguinal kanal düzeyinde yaklaşık 55×18 mm boyutlarında lobüle konturlu septalı kistik oluşum izlendi elektif şartlarda pelvik MRG istenir. Ne demek bu?

 105. Sinem diyor ki:

  Merhaba hocam
  Sağ meme saat 11 hizasında 7x11mm boyutunda septalı kistik lezyon duvarında 4×7 mm boyutunda kontrast tutan nodüler komponent. BI-RADS 4A lezyon olarak değerlendirildi. Solid komponentten biyopsi önerilir

  Mr sonucum bu çıktı sizce durum nedir tam olarak

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Kanser yönünden riskli bir kitle rapor edilmiş ve biyopsi önerilmiş, biyopsi yapmalıyız. Geçmiş olsun.

 106. Esra diyor ki:

  İyi günler hocam benim sağ overde büyüğü 7mm solda büyüğü 6,5 mm çapında birçok adet anekoik yapıda basit folikül kist izlendi bu ne anlama gelmektedir kötü bir şey yoktur değil mi

 107. serenity diyor ki:

  Merhabalar Hocam,
  sağ meme retreareolar alanda 6*4 mm boyutunda 1 adet düzgün kontürlü hipoekoik solid oluşum (fibroadenoma?) izlendi. saat 12 lojunda periareolar yerleşimli 3,5 mm çapında 1 adet anekoik kist saptandı. sağ diğer kısımlar ve sol meme de solid ve kistik lezyon saptanmadı. her iki tarafta patlolojik lap saptanmadı. demek iyimi acaba. biyopsi zorunlumu bu durumda.

 108. serenity diyor ki:

  teşekkürler bilgi için hocam. aslında muayne oldum ama istersen biyopsi yaptır zorunlu değil dediler ama kararsız kaldım o yüzden danışmak istedim.

 109. zehra diyor ki:

  uterus 79×40 mm pelvik bölgede sol over kaynaklı yaklaşık 8cm çapında anokoik kistik lezyon izlendi sağ over normal şeklinde kist var hocam . ameliyat olmama gerek var mı?

 110. İlyas diyor ki:

  Merhabalar hocam sırt mr istenmişti benden mr da Kesit dahilinde karaciğerde 30 mm çapında T2A serilerde hiperintens olarak izlenen nodüler lezyon görülmesi üzerine ultrason filmi istendi. Raporda Karaciğer boyutları ve konturları doğaldır. Parankimi homojen ve ekosu doğaldır
  Karaciğerde büyüğü sağ lob posteriorda 28×16 mm boyutlarında ince septalı olmak üzere birkaç adet ince duvarlı anekoik kist izlenmiştir.

  Safra kesesi duvar kalınlığı normaldir.Safra kesesi içerisinde taş ,safra çamuru ve kitle izlenmedi.
  İntrahepatik safra yollarında dilatasyon yoktur.

  Koledok , pankreas ve orta hat yapılarının izlenebilen kesimleri doğaldır.

  Sağ böbrek boyutları, parankim eko ve kalınlığı doğaldır. Toplayıcı sistemlerde dilatasyon taş, kitle saptanmadı.
  Sol böbrek boyutları, parankim eko ve kalınlığı doğaldır. Toplayıcı sistemlerde dilatasyon taş, kitle saptanmadı.

  Dalak boyutları ve parankimi doğaldır.

  Batında serbest veya loküle koleksiyon saptanmadı.

  Mesane dolumu suboptimaldir.
  Doktor ayrıca bir özel kan tahlili istendi ayrıca sadece karaciğer mr istendi.Hocam bu tetkikler sonucunda endişe etmelimiyim.

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı diyor ki:

   Merhaba. Bunlar yüksek ihtimalle basit karaciğer kistleridir. daha düşük ihtimalle hidatik kist veya diğer kist türleri de olabilir. gerekli tetkikleri yaptırın. Geçmiş olsun.

 111. Ayse diyor ki:

  Merhaba hocam,
  2022 ekim ayindaki sonuclarim asagidaki gibidir:
  Uterus boyutları yaşla uyumlu normal sınırlardadır.
  Myometrium ekosu homojendir.
  Endometrium çift duvar kalınlığı 5mm ölçülmüştür.
  Sağ over normal boyut ve görünümdedir. Sol paraovarian alanda 50 mm çapında internal ekojeniteler içeren anekoik kist izlendi. RDUS ile vaskülarizasyon saptanmadı.
  Her iki adneksiyel lojda patolojik oluşum izlenmedi.
  Douglasta serbest sıvı izlenmedi.

  Bu kistin gebelige engel olmayacagini soylenmisti, dogru mudur? 2023 mart ayindayiz ben adet olamiyorum, 15 gun gecikti ve hamile degilim. Sizce bu kist yuzunden mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button