İletişimRandevu Al
perkutan-ablasyon-1200x675.jpg

Ablasyon Nedir ?

Ablasyon, ısıtarak, dondurarak ya da kimyasal olarak tahrip etme anlamında kullanılan tedavi yöntemlerinin genel bir adıdır. Bu yazımızda ablasyon tedavisi hakkında, perkütan tümör ablasyonlarından söz etmeye çalışacağım.

Kanser hastalarında vücudun herhangi bir organında bir tümör görüldüğünde tedavideki ilk seçenek şüphesiz ki ameliyatla o tümörün çıkartılması ve hastanın tümörsüz, kansersiz hale dönüştürülmesidir. Ancak, her zaman ve her hastada bu şansımız olamamaktadır. Kanser teşhisi konulan bazı hastalarda, hastalığına eşlik eden başka ciddi durumların olması, örneğin; böbrek yetmezliği, kalp damar hastalıkları gibi, özellikle ileri yaşlardaki hastalarda eşlik eden problemler, bu hastalarda tümör ameliyatlarına engel olabilmektedir. Bu hastaların tedavilerinde ablasyon tedavisi, yani, perkütan tümör ablasyonları kullanabilmektedir.

Ablasyon nasıl yapılır?

Perkütan yolla yapılır. Perkütan demek, ciltten iğne ile girilerek tümöre ulaşmak demektir. Önce tümör ablasyon yapan doktorlar (Girişimsel radyoloji doktoru) tarafından en uygun görüntüleme yöntemi ile incelenir. Tümöre en yakın ve uygun giriş noktası cilt üzerinde belirlenir ve işaretlenir. Bu yöntemde; hastaya genel anestezi verilmeden, çoğu zaman iğne giriş noktasına yapılan bir lokal anestezi altında ablasyon tedavisi gerçekleştirilmektedir. Uygun görüntüleme yönteminin kılavuzluğunda (Ultrason, Tomografi, Skopi gibi) tümör ve ciltten girilen iğne görülerek, tümörün içine iğne yerleştirilir.

Çeşitli ablasyon yöntemleri vardır; lazer ablasyon, radyofrekans ablasyon ve mikrodalga ablasyon yöntemlerinde, kullandığımız iğnenin türüne göre, tümörün içerisine yerleştirildiği zaman, etki mekanizması tümörün ısıtılarak tahrip edilmesi ve yakılması şeklinde olmaktadır. Bu ablasyonlarda tümör hücreleri ve dokusu, yüksek ısıya maruz bırakılarak yakılmakta ve öldürülmektedir. Bu ablasyonlar arasında en sık kullanılan radyofrekans ablasyon veya RF ablasyon denilen yöntemdir. Burada iğnenin uç kısmında ısı oluşumunu sağlayan enerji radyofrekans enerjidir.

Diğer bir ablasyon yöntemi de kriyoablasyondur. Bu yöntemde ise yine tümörün içine özel bir iğne ile girilir ve tümör dondurularak tahrip edilir. Bu ablasyonda, tümör hücreleri ve dokusu, ileri derecede soğutulup dondurularak tahrip edilmekte ve öldürülmektedir. Bu yöntem diğerlerine oranla daha pahalı bir teknoloji gerektirmektedir.

Bunun dışında yine tümör içerisine iğne ile girilerek saf etanol ya da asetik asit gibi kimyasal tahrip edici ajanların kullanmasıyla da ablasyon yapılabilmektedir. Bu ablasyonlarda ise tümör hücreleri ve dokusu, kimyasal olarak tahrip edilmekte ve öldürülmektedir. Ablasyon yöntemleri arasında en ucuz yöntem etanol ablasyonudur.

Tüm bu yöntemlerin uygulandığı hastalarda oldukça başarılı sonuçlar alındığı bildirilen çok sayıda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır ve ablasyon tedavileri giderek artan oranda daha sık kullanılmaktadır.

Ablasyon 1

Ablasyon Riskleri , Ablasyon Olan Hasta Yorumları ve Ablasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ablasyon tedavisi uygulanan hastalarda, açık ameliyatlar ile karşılaştırıldığında ablasyon riskleri daha düşüktür. Hastalarda ablasyon sonrası şikayetler yok denecek kadar azdır. Ablasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler; işlemin hemen sonrasında hastanın nabız, kan basıncı, ateş gibi bulgularının takibinden ibarettir. Ablasyon olan hasta yorumları son derece olumludur. Çoğu zaman hasta işlem sonrası aynı gün normal yaşamına dönebilmektedir.

Ablasyon Fiyatları 2021

Ablasyon fiyatı, kullanılan yönteme ve yapıldığı merkeze göre değişiklik göstermektedir. Özel muayenehane, görüntüleme merkezi ve hastanelerde ablasyon ücretleri çok geniş bir fiyat aralığı göstermektedir. Ablasyonda kullanılan iğne, özel ve tek kullanımlıkdır ve nispeten yüksek maliyetlidirler. Kullanılan yönteme göre, örneğin RF ablasyon iğnesi yaklaşık 4.000 TL dir. Laser, Mikrodalga ve Kriyoablasyon sistemleri bundan daha pahalıdır. Etanol ablasyon ise en ucuz yöntemdir. 2021 yılı, İstanbul ili için, Türk Tabipleri Birliğinin yıllık olarak yayınladığı hekim uygulamaları veri tabanındaki asgari ücret listesine göre, ablasyon fiyatı yaklaşık 6.000 TL dir. Bu fiyatlar, özellikle zincir hastane gruplarında, birkaç kat daha yüksek talep edilebilmektedir.

Kalp Ritm Bozukluklarında Uygulanan Ablasyonlar

Buraya kadar tümör ablasyonlarından bahsettik. Ablasyon tedavisi ile ilgili bir diğer alan da kalp ritim bozukluklarında uygulanan ablasyonlardır. EPS ablasyon; Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ ya da EPS) kalbin ritim ve iletim bozukluklarının tanısı ve tedavisi amacıyla uygulanan bir girişimsel uygulamadır. Kateter ablasyon, radyo dalgaları verilerek yapılan ritim bozukluğu tedavisidir. Bu yöntemde ilaçlarla kontrol altına alınamayan ritim bozukluklarında ya da hastaların yaşam boyu sürekli ilaç almayı istememeleri halinde uygulanır. Bazı hastalarda ritim bozukluğu yaşamı tehdit edebilecek derecede önemli olabilir. Böyle durumlarda da ilaçlarla kontrol etmek yerine doğrudan kateter ablasyon yöntemi uygulanması gerekebilir. Bu ablasyon işlemi de temelde lokal anestezi ile iğne giriş yerleri uyuşturularak yapılır, bazı durumlarda ise genel anestezi gerekebilmektedir.

Ablasyon nedir başlıklı içeriğimiz girişimsel radyoloji uzmanı Prof.Dr. Zekai Pekkafalı tarafından kaleme alınmıştır.


23 Yorum

 • Özgür eroğlu

  10 Ocak 2021 at 17:51

  Tip4 50*56mm karaciğerimde hidatik kist saptandı. Bir kaç genel cerrah ile görüşebildim sadece. Bir çok tedavi yöntemi mevcut. İşim gereği aklıma yatan perkütan tedavi oldu . Süreç nasıl gelişiyor birde fiyatları nedir.

  Reply

 • Züleyha Cankesen

  3 Haziran 2021 at 21:40

  Merhaba 83 yaşındaki anneme tiroid kanseri teşhisi konuldu Doktorlar ameliyatı riskli olduğunu söylediler bu yöntem uygulanabilir mi bu konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Haziran 2021 at 21:53

   Evet ameliyatsız ablasyon ile tedavi yapılabilir. Hastanın ultrasonografi raporunun görmem gerekli.

   Reply

 • Ayla

  7 Temmuz 2021 at 13:52

  İyi günler toksik olmayan multinoduler guatr var bende 7cm tiroid boyutu ablosyon teknoloji ile tedavi mümkün mü

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Temmuz 2021 at 16:31

   Merhaba. Tedavi mümkün. Bilgi yetersiz. Ultrasonografi rapor ve varsa görüntülerini gönderin.

   Reply

 • İzzet

  21 Temmuz 2021 at 19:26

  Merhabalar, iyi bayramlar. Annem anjio oldu temiz çıktı. Sıkıntımız çarpıntı, buna neden olan ark yapan bir damar. Bu işlem kateter ablasyonla veya balka bir yöntemle giderilebilirmi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Temmuz 2021 at 20:02

   Merhaba. Kardiyolog’a başvurun. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Emel Erdul

  7 Eylül 2021 at 12:29

  Merhaba 74 yaşındaki annemin pankreas unsinat bölgesinde 4 cm civarında tümör tespit edildi. Hastamıza kriyoablasyon tedavisi uygulanması mümkün müdür acaba?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Eylül 2021 at 22:40

   Uygunsa ameliyat daha tercih edilir.Geçmiş olsun.

   Reply

 • Fatma topal

  17 Eylül 2021 at 00:49

  Merhaba annemde para treoid fazla çalıştığından kemik erimesi oluyor amaliyat riskli dedi doktor bir stend takıldı kalbe ama doktoru izin veriyor bu yöntemle tedavi olabilirmi.ve hangi hastaneyi yada özeli tavsiye edersini

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Eylül 2021 at 01:46

   Merhaba. Paratiroid Adenom varsa ve ultrasonografi ile görülüyorsa Alkol Ablasyon yöntemi ile tedavi ediyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

   • VAHİDEGÜNER

    30 Eylül 2021 at 14:46

    TEK SEANSTA ADENOM KALKIYOR MU ORTADAN ACABA İŞLEMİN TEKKRARI GEREKİYOR MU

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     30 Eylül 2021 at 21:11

     Tekrar gelebilir.

     Reply

 • Uğur

  17 Eylül 2021 at 23:22

  Merhabalar, anneannem 76 yaşında kemik kanseri son günlerinde şu an iyi değil bu tedavi uygun mudur

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Eylül 2021 at 23:35

   Hayır. Hastayı görmeden yorum yapamam ama siz zaten ümidinizi kesmişsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Unal Gundogan

  18 Eylül 2021 at 23:25

  Merhaba;annem gögüs kanseri,akcigerlerde metastas meydana gelmis,bu tedavi uygulanabilir mi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Eylül 2021 at 12:24

   Hayır

   Reply

 • Nursal Altun

  27 Eylül 2021 at 22:21

  Eşim 4 Mart 2021 de covit geçirdi.19 Nisan 2021 de fenalaştı.Kalp ritmi 174 olarak ölçüldü.3-4 dakika içerisinde normale döndü.Aynı gün yarım saat sonra tekrar fenalaştı.Nabız alınamadı.112 geldi.7-8 dakika içinde 100 sevyelerine indi.2 ay ilaç kullandı.27 Haziran 2021 de tekrar fenalaştı.Nabız191 ölçüldü. 3-4 dakika içinde nabız normale döndü.Kardiyologlar taşikardi teşisi koydular.İlacı kestiler.31.7.2021 de 4. Kez
  geldi fenalaştı.Nabız.220 ölçüldü. 3-4 dakika sonra normale döndü.Ablasyon yapılması önerildi.Son iki aydır Nabız en yüksek 96 ,en düşük 45 ölçüldü.Büyük ekseriyetle nabız 64 70 arası seyretti 5 ay boyunca günde en az 3 ölçüm yapıldı.(evde)Bu durumda ablasyon yapılmasını öneriyor musunuz.Saygılarımla.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Eylül 2021 at 15:39

   Merhaba. Kardiyolog’a başvurun. Geçmiş olsun

   Reply

 • melisa

  5 Ekim 2021 at 16:01

  iyi gunler diliyorum sayın hocam.. 9 yaşındaki oğlumda meg sonucunda lezyonun ayırıcı tanısında mandibüler sinir kılıf tümörü daha ön plana çıkmıştır yazıyor .. acaba cerrahi yöntem değil de ablasyon tedavisi ile çözmek mümkün müdür

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   5 Ekim 2021 at 22:52

   Merhaba. Değildir. Ameliyat gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Onur Albayrak

  6 Ekim 2021 at 17:53

  Zekai bey, annemin rahim kanseri nedeniyle 1b evresindeyken ameliyatla rahmi ve lenf bezleri alındı. Akabinde radyoterapi ve 4 seans kemoterapi aldı. Ameliyattan 1 yıl sonraki kontrolünde akciğerlerde metastaz tespit edildi ve tekrar 4 seans kemoterapimizi tamamladık. Kemoterapi sonrası cuma günü ped çekimine gireceğiz. Ped çekiminde akciğerlerdeki metastaz duruyorsa , kriyoablasyon uygulanabilir mi? Tahmini maliyet ne olabilir? Başarı şansı nedir?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Ekim 2021 at 07:37

   Uygulanamaz,

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Ablasyon 3


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2021 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  ankara implant ankara implant fiyatları