İletişimRandevu Al
perkutan-ablasyon-1200x675.jpg

Ablasyon Nedir ?

Ablasyon, ısıtarak, dondurarak ya da kimyasal olarak tahrip etme anlamında kullanılan tedavi yöntemlerinin genel bir adıdır. Bu yazımızda ablasyon tedavisi hakkında, perkütan tümör ablasyonlarından söz etmeye çalışacağım.

Kanser hastalarında vücudun herhangi bir organında bir tümör görüldüğünde tedavideki ilk seçenek şüphesiz ki ameliyatla o tümörün çıkartılması ve hastanın tümörsüz, kansersiz hale dönüştürülmesidir. Ancak, her zaman ve her hastada bu şansımız olamamaktadır. Kanser teşhisi konulan bazı hastalarda, hastalığına eşlik eden başka ciddi durumların olması, örneğin; böbrek yetmezliği, kalp damar hastalıkları gibi, özellikle ileri yaşlardaki hastalarda eşlik eden problemler, bu hastalarda tümör ameliyatlarına engel olabilmektedir. Bu hastaların tedavilerinde ablasyon tedavisi, yani, perkütan tümör ablasyonları kullanabilmektedir.

Ablasyon nasıl yapılır?

Perkütan yolla yapılır. Perkütan demek, ciltten iğne ile girilerek tümöre ulaşmak demektir. Önce tümör ablasyon yapan doktorlar (Girişimsel radyoloji doktoru) tarafından en uygun görüntüleme yöntemi ile incelenir. Tümöre en yakın ve uygun giriş noktası cilt üzerinde belirlenir ve işaretlenir. Bu yöntemde; hastaya genel anestezi verilmeden, çoğu zaman iğne giriş noktasına yapılan bir lokal anestezi altında ablasyon tedavisi gerçekleştirilmektedir. Uygun görüntüleme yönteminin kılavuzluğunda (Ultrason, Tomografi, Skopi gibi) tümör ve ciltten girilen iğne görülerek, tümörün içine iğne yerleştirilir.

Çeşitli ablasyon yöntemleri vardır; lazer ablasyon, radyofrekans ablasyon ve mikrodalga ablasyon yöntemlerinde, kullandığımız iğnenin türüne göre, tümörün içerisine yerleştirildiği zaman, etki mekanizması tümörün ısıtılarak tahrip edilmesi ve yakılması şeklinde olmaktadır. Bu ablasyonlarda tümör hücreleri ve dokusu, yüksek ısıya maruz bırakılarak yakılmakta ve öldürülmektedir. Bu ablasyonlar arasında en sık kullanılan radyofrekans ablasyon veya RF ablasyon denilen yöntemdir. Burada iğnenin uç kısmında ısı oluşumunu sağlayan enerji radyofrekans enerjidir.

Diğer bir ablasyon yöntemi de kriyoablasyondur. Bu yöntemde ise yine tümörün içine özel bir iğne ile girilir ve tümör dondurularak tahrip edilir. Bu ablasyonda, tümör hücreleri ve dokusu, ileri derecede soğutulup dondurularak tahrip edilmekte ve öldürülmektedir. Bu yöntem diğerlerine oranla daha pahalı bir teknoloji gerektirmektedir.

Bunun dışında yine tümör içerisine iğne ile girilerek saf etanol ya da asetik asit gibi kimyasal tahrip edici ajanların kullanmasıyla da ablasyon yapılabilmektedir. Bu ablasyonlarda ise tümör hücreleri ve dokusu, kimyasal olarak tahrip edilmekte ve öldürülmektedir. Ablasyon yöntemleri arasında en ucuz yöntem etanol ablasyonudur.

Tüm bu yöntemlerin uygulandığı hastalarda oldukça başarılı sonuçlar alındığı bildirilen çok sayıda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır ve ablasyon tedavileri giderek artan oranda daha sık kullanılmaktadır.

Ablasyon 1

Ablasyon Riskleri , Ablasyon Olan Hasta Yorumları ve Ablasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ablasyon tedavisi uygulanan hastalarda, açık ameliyatlar ile karşılaştırıldığında ablasyon riskleri daha düşüktür. Hastalarda ablasyon sonrası şikayetler yok denecek kadar azdır. Ablasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler; işlemin hemen sonrasında hastanın nabız, kan basıncı, ateş gibi bulgularının takibinden ibarettir. Ablasyon olan hasta yorumları son derece olumludur. Çoğu zaman hasta işlem sonrası aynı gün normal yaşamına dönebilmektedir.

Ablasyon Fiyatları 2021

Ablasyon fiyatı, kullanılan yönteme ve yapıldığı merkeze göre değişiklik göstermektedir. Özel muayenehane, görüntüleme merkezi ve hastanelerde ablasyon ücretleri çok geniş bir fiyat aralığı göstermektedir. Ablasyonda kullanılan iğne, özel ve tek kullanımlıkdır ve nispeten yüksek maliyetlidirler. Kullanılan yönteme göre, örneğin RF ablasyon iğnesi yaklaşık 4.000 TL dir. Laser, Mikrodalga ve Kriyoablasyon sistemleri bundan daha pahalıdır. Etanol ablasyon ise en ucuz yöntemdir. 2021 yılı, İstanbul ili için, Türk Tabipleri Birliğinin yıllık olarak yayınladığı hekim uygulamaları veri tabanındaki asgari ücret listesine göre, ablasyon fiyatı yaklaşık 6.000 TL dir. Bu fiyatlar, özellikle zincir hastane gruplarında, birkaç kat daha yüksek talep edilebilmektedir.

Kalp Ritm Bozukluklarında Uygulanan Ablasyonlar

Buraya kadar tümör ablasyonlarından bahsettik. Ablasyon tedavisi ile ilgili bir diğer alan da kalp ritim bozukluklarında uygulanan ablasyonlardır. EPS ablasyon; Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ ya da EPS) kalbin ritim ve iletim bozukluklarının tanısı ve tedavisi amacıyla uygulanan bir girişimsel uygulamadır. Kateter ablasyon, radyo dalgaları verilerek yapılan ritim bozukluğu tedavisidir. Bu yöntemde ilaçlarla kontrol altına alınamayan ritim bozukluklarında ya da hastaların yaşam boyu sürekli ilaç almayı istememeleri halinde uygulanır. Bazı hastalarda ritim bozukluğu yaşamı tehdit edebilecek derecede önemli olabilir. Böyle durumlarda da ilaçlarla kontrol etmek yerine doğrudan kateter ablasyon yöntemi uygulanması gerekebilir. Bu ablasyon işlemi de temelde lokal anestezi ile iğne giriş yerleri uyuşturularak yapılır, bazı durumlarda ise genel anestezi gerekebilmektedir.

Ablasyon nedir başlıklı içeriğimiz girişimsel radyoloji uzmanı Prof.Dr. Zekai Pekkafalı tarafından kaleme alınmıştır.


60 Yorum

 • Özgür eroğlu

  10 Ocak 2021 at 17:51

  Tip4 50*56mm karaciğerimde hidatik kist saptandı. Bir kaç genel cerrah ile görüşebildim sadece. Bir çok tedavi yöntemi mevcut. İşim gereği aklıma yatan perkütan tedavi oldu . Süreç nasıl gelişiyor birde fiyatları nedir.

  Reply

 • Züleyha Cankesen

  3 Haziran 2021 at 21:40

  Merhaba 83 yaşındaki anneme tiroid kanseri teşhisi konuldu Doktorlar ameliyatı riskli olduğunu söylediler bu yöntem uygulanabilir mi bu konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Haziran 2021 at 21:53

   Evet ameliyatsız ablasyon ile tedavi yapılabilir. Hastanın ultrasonografi raporunun görmem gerekli.

   Reply

 • Ayla

  7 Temmuz 2021 at 13:52

  İyi günler toksik olmayan multinoduler guatr var bende 7cm tiroid boyutu ablosyon teknoloji ile tedavi mümkün mü

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Temmuz 2021 at 16:31

   Merhaba. Tedavi mümkün. Bilgi yetersiz. Ultrasonografi rapor ve varsa görüntülerini gönderin.

   Reply

   • Derya

    3 Ocak 2023 at 16:48

    Kiz kardeşim 28 yasinda ve kalp ritim bozuklugundan dolayi bu islemi uygulayacaklarmis sizce tehlikeli mi

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     3 Ocak 2023 at 16:52

     Merhaba. Ben yapmıyorum. Geçmiş olsun.

     Reply

 • İzzet

  21 Temmuz 2021 at 19:26

  Merhabalar, iyi bayramlar. Annem anjio oldu temiz çıktı. Sıkıntımız çarpıntı, buna neden olan ark yapan bir damar. Bu işlem kateter ablasyonla veya balka bir yöntemle giderilebilirmi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Temmuz 2021 at 20:02

   Merhaba. Kardiyolog’a başvurun. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Emel Erdul

  7 Eylül 2021 at 12:29

  Merhaba 74 yaşındaki annemin pankreas unsinat bölgesinde 4 cm civarında tümör tespit edildi. Hastamıza kriyoablasyon tedavisi uygulanması mümkün müdür acaba?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Eylül 2021 at 22:40

   Uygunsa ameliyat daha tercih edilir.Geçmiş olsun.

   Reply

   • Ümit Taylan uçar

    9 Haziran 2022 at 21:21

    Merhaba doktor bey , annemin böreğinde 1 cm kitle vardı yakma yöntemi ile ablasyon yapıldı 3 ay sonra mr çekildiğinde kitlenin 4 cm olduğu görüldü. Ne yapmamız lazım

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     10 Haziran 2022 at 11:42

     Tekrar ablasyon veya ameliyat gerekebilir. Geçmiş olsun.

     Reply

 • Fatma topal

  17 Eylül 2021 at 00:49

  Merhaba annemde para treoid fazla çalıştığından kemik erimesi oluyor amaliyat riskli dedi doktor bir stend takıldı kalbe ama doktoru izin veriyor bu yöntemle tedavi olabilirmi.ve hangi hastaneyi yada özeli tavsiye edersini

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Eylül 2021 at 01:46

   Merhaba. Paratiroid Adenom varsa ve ultrasonografi ile görülüyorsa Alkol Ablasyon yöntemi ile tedavi ediyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

   • VAHİDEGÜNER

    30 Eylül 2021 at 14:46

    TEK SEANSTA ADENOM KALKIYOR MU ORTADAN ACABA İŞLEMİN TEKKRARI GEREKİYOR MU

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     30 Eylül 2021 at 21:11

     Tekrar gelebilir.

     Reply

 • Uğur

  17 Eylül 2021 at 23:22

  Merhabalar, anneannem 76 yaşında kemik kanseri son günlerinde şu an iyi değil bu tedavi uygun mudur

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Eylül 2021 at 23:35

   Hayır. Hastayı görmeden yorum yapamam ama siz zaten ümidinizi kesmişsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Unal Gundogan

  18 Eylül 2021 at 23:25

  Merhaba;annem gögüs kanseri,akcigerlerde metastas meydana gelmis,bu tedavi uygulanabilir mi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Eylül 2021 at 12:24

   Hayır

   Reply

 • Nursal Altun

  27 Eylül 2021 at 22:21

  Eşim 4 Mart 2021 de covit geçirdi.19 Nisan 2021 de fenalaştı.Kalp ritmi 174 olarak ölçüldü.3-4 dakika içerisinde normale döndü.Aynı gün yarım saat sonra tekrar fenalaştı.Nabız alınamadı.112 geldi.7-8 dakika içinde 100 sevyelerine indi.2 ay ilaç kullandı.27 Haziran 2021 de tekrar fenalaştı.Nabız191 ölçüldü. 3-4 dakika içinde nabız normale döndü.Kardiyologlar taşikardi teşisi koydular.İlacı kestiler.31.7.2021 de 4. Kez
  geldi fenalaştı.Nabız.220 ölçüldü. 3-4 dakika sonra normale döndü.Ablasyon yapılması önerildi.Son iki aydır Nabız en yüksek 96 ,en düşük 45 ölçüldü.Büyük ekseriyetle nabız 64 70 arası seyretti 5 ay boyunca günde en az 3 ölçüm yapıldı.(evde)Bu durumda ablasyon yapılmasını öneriyor musunuz.Saygılarımla.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Eylül 2021 at 15:39

   Merhaba. Kardiyolog’a başvurun. Geçmiş olsun

   Reply

 • melisa

  5 Ekim 2021 at 16:01

  iyi gunler diliyorum sayın hocam.. 9 yaşındaki oğlumda meg sonucunda lezyonun ayırıcı tanısında mandibüler sinir kılıf tümörü daha ön plana çıkmıştır yazıyor .. acaba cerrahi yöntem değil de ablasyon tedavisi ile çözmek mümkün müdür

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   5 Ekim 2021 at 22:52

   Merhaba. Değildir. Ameliyat gerekir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Onur Albayrak

  6 Ekim 2021 at 17:53

  Zekai bey, annemin rahim kanseri nedeniyle 1b evresindeyken ameliyatla rahmi ve lenf bezleri alındı. Akabinde radyoterapi ve 4 seans kemoterapi aldı. Ameliyattan 1 yıl sonraki kontrolünde akciğerlerde metastaz tespit edildi ve tekrar 4 seans kemoterapimizi tamamladık. Kemoterapi sonrası cuma günü ped çekimine gireceğiz. Ped çekiminde akciğerlerdeki metastaz duruyorsa , kriyoablasyon uygulanabilir mi? Tahmini maliyet ne olabilir? Başarı şansı nedir?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Ekim 2021 at 07:37

   Uygulanamaz,

   Reply

 • Aytaç Yıldırım

  19 Ekim 2021 at 18:23

  Sayın Hocam iyi günler, yaşım 47 kalbimde günde 3-5 kez hissettiğim ritm bozukluğu vardı doktor kısa PR sendromu teşhisi koydu. Beloc 25 mg kullanıyorum . Çok İlerler ve kötüleşirsem ablasyon yapılabileceğini söyledi. Şu anda 5-10 dakikada bir ritim bozulduğunu hisseder oldum, ancak hemen düzeliyor. Bu durum bende risk yaratırmı. Sizce ablosyon ne zaman yapılmalı. Saygılar.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Ekim 2021 at 20:51

   Merhaba. Kardiyolog ile görüşün. Ben radyoloğum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Berkay

  20 Ekim 2021 at 22:20

  Akciğerde 16 mm tümor tespit edildi bu yöntemle tedavisi ameliyat etmeden mümkün mü

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ekim 2021 at 04:25

   Merhaba. Biyopsi yapılıp kanser olduğu kesinleşti mi? Ameliyat ilk seçenektir. Ablasyon tercih edilmez. Geçmiş olsun.

   Reply

 • taner

  17 Kasım 2021 at 02:35

  merhaba hocam. karın boşluğunda sırta yapışık olduğu söylenen yaklaşık 12 cm lik ganglionöroma tanılı kitleden ameliyat oldum. fakat 5 cm lik kısım damarlara invazivliği nedeniyle alınamadı. radyoterapi de aldım ama sıkıntılarım geçmedi. hormon ürettiği için bitmeyen ishal karın ağrısı vb sorunlarım var. çalışamıyorum. önerebileceğiniz bir tedavi var mıdır?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Kasım 2021 at 06:30

   Ablasyon uygun olup olmadığını anlamak için sizi ve filmlerinizi görmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • TUĞBA

  23 Aralık 2021 at 17:21

  merhaba Zekai Hocam, 17 gün önce başarısız ablasyon operasyonu geçirdim fakat hala ağrılarım devam ediyor. iki kasığımdan da kateter tel gönderdiler hatta sağ kasığımı sonrasında bir tane daha gönderdiler. çarpıntılarım eskisine göre daha fazla. tekrardan ablasyon olmak istiyorum ne zaman olabilirim.

  teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   23 Aralık 2021 at 23:32

   Merhaba. Kalp ablasyonu için girişimsel kardiyolojiye yönlendirebilim. Beni arayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Merve

  29 Aralık 2021 at 12:12

  İyi günler hocam eşim karaciğerde 10 cm bir kitleden dolayı amaliyat oldu 9 ay sonra tekrar nüks etti karaciğer suan 3,5 cm karaciğerdeki kitle migrodalga ablasyon yapılırmı acaba uygunmudur ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Aralık 2021 at 12:18

   Merhaba. Evet, ablasyon yapılabilir. Hastayı görmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Elif

  30 Aralık 2021 at 11:02

  Hocam iyi gunler erkek kardesimin cok agrisi oluyor.kalcada 8 mm capunda bir tumor saptandi.ostedoit osteoma iyi huylu tumor dendi.radyofrekans ablasyon tedavisi uygun mudur tekrar etme olasiligi var midir?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   30 Aralık 2021 at 11:11

   Merhaba. RF Ablasyon yapmamız gerekli ve uygundur. Doğru yapıldığında tekrarlamaz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • aysel

  13 Ocak 2022 at 01:11

  merhaba hocam oğlum 4 yaşında karaciğer tümörü nedeni ile nakil olacaktı ama son anda akciğerde milimlik metastaz olduğu görüldü buda nakile engel şuan çocuklarda ablasyon yöntemi uygulanabilirmi yada farklı bir işlem öneriniz olurmu

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Ocak 2022 at 01:17

   Merhaba. Çocuk olası engel değil, ancak metastaz olduğu için ablasyon etkisizdir. Kemoterapi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • fuat ÇOKSEZEN

  16 Şubat 2022 at 13:18

  merhabalar…..Annemin yüksek nabızdan dolayı sıkıntısı var ..yaş 69 nabız seyri 120 -160 arasında dolaşıyor yükselince acile gidiyoruz…uzm kardioloji dr.gitttik kaçak var ilaçla tedavi yerine elektrofizyoloji böl.gidin burada çözüm bulabilirsiniz dedi..Özelde fiyat ne kadar ..devleti beklesek sıra gelir mi ?Nasıl bir yol izlemeliyiz..

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Şubat 2022 at 13:35

   Mail ile cevap yazdım.

   Reply

 • Çiğdem

  27 Şubat 2022 at 18:47

  Değerli Hocam,
  annem rahim ağzı kanseri teşhisi ile ameliyat edildi. Kemoterapi ve radyoterapi gördü. Ancak aynı bölgede kanser ilerlemiş durumda. Jinkoloji onkoloji doktorumuz yapılabilecek bişey yok. Kemoterapi önerebilirim dedi. Kriyoterapi annemin yaşam kalitesini artırmak için kullanılabilir mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   27 Şubat 2022 at 18:50

   Merhaba. Görüntülerine bakmak gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ahmet türkmen

  7 Temmuz 2022 at 23:20

  Merhaba 32 yaşındayım kalbimde ritim bozukluğu var. Ablasyon yöntemi ıle tedavisi mümkün mü ve başarı oranı nekadardır?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Temmuz 2022 at 23:22

   Ben kalp ablasyonu yapmıyorum

   Reply

 • hakan

  20 Ağustos 2022 at 11:36

  merhaba hocam.. babam mesane kanseri ,kemiklere metastaz yaptı çok şiddetli ağrıları var ilaçlar ağrıyı durdurmuyor,kriyoablasyon uygulanabilirmi faydası olur mu.. birde fiyat nedir.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Ağustos 2022 at 21:59

   Uygulanamaz.

   Reply

 • sabiha

  19 Eylül 2022 at 16:37

  merhaba, annemin leiomyosarkom tanısı var. şuan metastaz yaptı ve iliak kanat komşuluğunda 8 cm yumuşak doku büyümesi, karın duvarında da aynı şekilde 3 cm bir kitle var ablasyon yapılabilir mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Eylül 2022 at 16:40

   Merhaba. Sadece bu yazdığınız iki metastaz varsa, vücudun başka yerlerinde tümör yoksa mikrodalga ablasyon yapabiliriz. Geçmiş olsun

   Reply

   • sabiha

    20 Eylül 2022 at 17:00

    teşekkür ederim. peki sağ ve sol akciğerde de varsa yapılamıyor mu hocam?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     20 Eylül 2022 at 17:05

     Yine yapılabilir ama hastanın sağ kalım süresine olumlu etkisi olmaz.

     Reply

 • Mehmet Gökhan

  12 Ekim 2022 at 20:05

  Merhabalar hocam,

  Ulrasonografi raporum MR görüntüleri de incelendikten sonra şöyledir;
  Boyun sag yarisinda submandibuler alanda 60×36 mm boyutlu sinirlari net olarak demarke edilen ve duzgun olarak izlenen, ic yapisinda lifsi anekoik komponentler ile ekojen lineer striasyonlar iceren, posteriorunda akustik guclenmesi olan hipoekoik lezyon izlenmektedir. Renkli Doppler incelemede; avaskuler niteliktedir. Boyun MR incelemesinde; ilave alinan diffuzyon agirlikli sekansta, difuzyon kisitlamasi gostermektedir. Epidermoid kist ile uyumlu degerlendirilmistir.

  Kist boyun orta bölgede ve yumuşak işi sıvı hissi vermekte. Sizce uygun mu bu tedaviye

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ekim 2022 at 20:11

   Merhaba. Raporda tanımlanan kist ablasyona uygun değil gibi tarif edilmiş, ama yine de sizi kendim görürsem daha net yorum yapabilirim. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Mehmet Gökhan

    12 Ekim 2022 at 20:13

    Hocam riskli ve kanserojen bir kist mi bu peki? Daha randevu alıp da gidemedik MHRS randevu vermiyor zira.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     12 Ekim 2022 at 20:20

     Kanser değil, iyi huylu gibi rapor edilmiş. görmem lazım.

     Reply

 • Fatma gargın

  24 Aralık 2022 at 15:23

  Merhaba ritim bozukluğuna bağlı kalp durması sonucu eşim 2015 den beri bakım hastası bilinci tıbbi dilde kapalı fakat gülme ve refleks var en azından ufakta olsa bilinci etkiler mi?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Aralık 2022 at 00:15

   Etkilemez.

   Reply

 • Derya

  3 Ocak 2023 at 17:04

  Kiz kardeşim 28 yasinda ve kalp ritim bozuklugundan dolayi bu islemi uygulayacaklarmis sizce tehlikeli mi

  Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Ablasyon 3


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.
Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2023 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  Batıkent Veteriner Vimfay