İletişimRandevu Al
penil-doppler-960x300-1.jpg

Penil Doppler Ultrasonografi. Sertleşme problemleri, erkeklerde oldukça yaygın görülen bir cinsel sağlık sorunudur. Sebepleri farklı olmak üzere genç, orta veya ileri her yaş gurubunda görülebilir. Ereksiyon problemlerinin teşhisi ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için öncelikle detaylı bir muayene, tetkik ve araştırmalar yapmak gerekmektedir. Bu tetkikler arasında çok önemli yeri olan bir tetkik de penil renkli Doppler ultrasonografi (penil Doppler) incelemesidir. Özellikle sertleşme probleminin peniste yapısal veya damarsal bozukluklara bağlı olup olmadığı bu inceleme ile ortaya konmaktadır. Teşhis netleştikten sonra buna göre tedavi şekline karar verilir.

Penil Doppler nedir?

Penil Doppler, daha açık bir ifade ile “penil renkli Doppler ultrasonografi”, ereksiyon problemlerinin nedenini araştırmak için yapılan bir penis ultrasonografi muayenesidir. Bu muayene, bu alanda deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından, renkli Doppler ultrasonografi cihazı ile yapılır. Bilindiği gibi ultrasonografi zararsız ve radyasyon içermeyen bir görüntüleme yöntemidir.

Penil Doppler neden yapılmalıdır?

Penisin yapısında kılıfları içerisinde sertleşen kan havuzları ve bunların içinde atar ve toplar damarlar yer almaktadır. Penil renkli Doppler ultrasonografi incelemesi ile sertleşme probleminin sebebi araştırılır; peniste yapısal bir bozukluk olup olmadığı, özellikle sertleşmeyi sağlayan atar ve toplar damarların yeterli çalışıp çalışmadığı ortaya konur.

Penil Doppler nasıl yapılır?

Ereksiyon problemi olan hasta ultrasonografi masasında sırtüstü yatar pozisyonda iken, renkli Doppler ultrasonografi ile penisin tamamı önce yapısal olarak incelenir, sertleşmede ana rolü olan iki taraflı atar damarların çapları ve içindeki kan akım hızları ölçülerek kaydedilir. Sonra, penil Doppler iğnesi diyebileceğimiz çok ince bir iğne kullanılarak (çok ince bir insülin iğnesi) penis orta bölümüne (kan havuzu içerisine), sertleşme oluşturan bir ilaç enjekte edilir.

Enjeksiyon sırasında hastalar çok az ve kısa süreli bir rahatsızlık duyarlar. Penil Doppler yaptıranlar, işlem sonrasında bu iğneden korkularının yersiz olduğunu belirtirler. Bu enjeksiyondan hemen sonra dakikalar içinde hızla sertleşme başlamaktadır ve enjeksiyon sonrası 3., 5., 10., 15. ve 20. dakikalarda renkli Doppler ultrasonografi ile iki taraflı atar damarlar incelenir, damarlardaki çap artışı ve kan akım hızları kaydedilir.

Atar damardaki kan akımı, kalp atımları ile paralel olarak, kalbin kasılma anında pik bir yükseliş yapmakta, kalbin gevşeme döneminde ise azalmaktadır, bu akım hızları canlı olarak renkli Doppler ultrasonografi monitöründe grafik şeklinde izlenir ve ölçümler yapılır. Bu dakikalar içinde peniste gözlenen sertleşme derecesi de kaydedilir.

Penis atar damarındaki kan akım hızının zirve (pik) yaptığı seviye (biz buna PSV diyoruz) sertleşme için gerekli olan atar damar yeterliliğini veya performansını göstermekte, bu hız grafiğinin en dip seviyesi ise (biz buna EDV diyoruz) toplar damar kaçağı olup olmadığını göstermektedir. Atar damar yeterliliği için PSV değerinin en az 35 santimetre/saniye hızına ulaşması, toplar damar kaçağı yoksa EDV değerinin en fazla 3 santimetre/saniye hızına inmesi gereklidir. Pratiğimizde, tamamen normal olan bir peniste, bu süreler içinde tam sertleşme gözlemekte ve PSV; 35-100 cm/sn, EDV; 0 veya 0’ın altındaki hızları (eksi değerler) ölçmekteyiz.

Penil Doppler’in zararı var mıdır?

Penil Doppler incelemenin bir zararı yoktur. İnceleme tamamlandıktan yaklaşık yarım saat ile bir saat arasındaki bir sürede penisteki sertleşme normal haline dönmektedir. Ancak hHastalarımızın çok az bir bölümünde (yaklaşık %3 vakada) inceleme sırasında oluşan sertleşmenin uzun sürmesi ve penisin inmemesi sorun olabilmektedir. Bu duruma biz priapizm adını vermekteyiz, aslında böyle bir durum, aynı zamanda, penisteki sertleşme probleminin damarsal sorun kaynaklı olmadığının bir göstergesidir. Bu durumdaki hastalara penis üzerine buz tatbik edilmesi ve boşalması önerilir, buna rağmen 4 saatten fazla devam eden sertliklerde küçük bir iğne müdahalesi ile problem çözülmekte, penis normal haline dönmektedir.

Penil Doppler fiyatı nedir?

Penil renkli Doppler ultrasonografi incelemesi bu alanda deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından yapılması gerekmekte, her radyolog tarafından yapılamamaktadır. Ayrıca incelemenin yapılacağı renkli Doppler ultrasonografi cihazının teknik kapasitesi de önemlidir. Penil Doppler fiyatı, yapılan sağlık kuruluşu, klinik, muayenehane veya hastaneye göre çok geniş bir aralıkta değişiklik göstermektedir. Örneğin; Türk Tabipleri Birliğinin asgari ücret tarifesinde İstanbul ilinde penil Doppler fiyatı yaklaşık 750 TL.dir. Özel zincir hastanelerde bu ücret birkaç kat artabilmektedir. Penil renkli Doppler ultrasonografi incelemelerinin yapıldığı cihazın kalitesi ve radyoloji doktorunun akademik ünvanı da ücretleri etkilemektedir.


10 Yorum

 • Mehmet F.Bozoğlu

  13 Aralık 2020 at 08:21

  İyi günler.
  Bendeki problem sertleşme ilgili değil. Sertleşme gerçekleşirken ağrılı olması rahatsızlık veriyor. Bu ağrı ilişki esnasındada devam ediyor. Bu ağrılı sertleşmenin tedavisi için penil doppler gerekiyormu? Gerekiyorsa uygulama şekli nasıl olacak…
  Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  Mehmet F.Bozoğlu

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Aralık 2020 at 11:25

   Merhaba. Penil Doppler gerekmez, ama ağrı kaynağını araştırmak için penil, skrotal ve prostat ultrasonografileri yapılması yararlı bilgiler verecektir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Enis

  3 Şubat 2021 at 03:10

  Merhaba bende sertleşme ve erken boşalma sorunu var ne yapabilirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Şubat 2021 at 08:10

   Merhaba. Penil renkli Doppler Ultrasonografi yapılıp nedeninin anlaşılması ve buna göre tedavi edilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • İsmail

  7 Şubat 2021 at 10:23

  Zekai hocam merhaba iyi günler 29 yaşındayım yaklaşık 1 yıldır bende cinsel isteksizlik başladı doktora gittim eswt 1000 tedavisi gördüm fayda etmedi başka bir doktora gittim bana sustanon 250 mg iğne yazdı ve lifta 5 kullanmamı önerdi oda fayda vermedi şimdi bana proviron lifta 5 yazmış buda sanki etki etmiyor lifta 5 kullandığımda iyi kullanmadığım da sıkıntı bu nereye kadar devam eder hocam lütfen yardım edin

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   7 Şubat 2021 at 10:57

   Merhaba. problemin sertleşme sorunu ise öncelikle penil renkli Doppler ultrasonografi yaparak bunun nedenini araştırmak gerekir (bunu ben yapıyorum).
   Eğer sertleşme sorunun yok da, sadece isteksizlik var ise, önce ürolojik hormon tahlillerinin yapılmasını, sonra da psikiyatrist ile görüşmenizi öneririm.
   (Kullandığın ilaçlar hormon ilaçları, benim branşım değil).
   Geçmiş olsun.

   Reply

 • İsmail

  7 Şubat 2021 at 12:26

  Hocam hem isteksizlik hemde sertleşme sorunum var yeriniz nerde ben Van merkezde yaşıyorum

  Reply

 • İsmail

  7 Şubat 2021 at 12:27

  Tahlil sonuçlarım a bakıldığında testeteron 2.87 çıktı

  Reply

 • Berk

  23 Şubat 2021 at 22:39

  Hocam merhaba propecia denilen ilacı saçlarım için dr tavsiyesiyle kullandım çok kısa süre. O günden sonra ereksiyonum bozuldu. Elimle uyardığımda penisim yamularak uyarılıyor yani kök kısmı sertleşirken kalan bölge sertleşmiyor haliyle yamuk gözüküyor . Tam ereksiyona geçtiğinden kısa süre elimi çekince inmeye başlıyor. 2 senedir böyle. Ereksiyon ilacı kullansamda bu geçmedi. Spontane ereksiyon olmuyorum. Penil doppler olmalı mıyım?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Şubat 2021 at 11:31

   Merhaba. Penil renkli Doppler Ultrasonografi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Penil Doppler 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  cerrahi bone
  doktor bonesi
  tesettür cerrahi bone
  hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri