İletişimRandevu Al

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi

memede-kist-sebepleri.jpg

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme kistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme kistleridir. Hastalarda meme kanseri yönünden yüksek kaygı ve tedirginlik olduğundan, meme kistleri hakkında bize sorulan bazı soruları burada cevaplamak istiyorum.

Bana Form ile Ulaşabilirsiniz :Memede kist neden olur?

Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu kistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve sadece bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz. Bu yapının nedeni hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabilir.

İlginizi Çekebilir: Fibrokist

Memede kist olduğunu nasıl anlarız?

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede kist belirtileri nelerdir? Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur.

Memede kist ve kitle arasındaki farklar

Memede kist ve kitle arasındaki farklar  elle muayenede ayırt edilemezler. Ancak bazen kistler nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ise daha sert yapıda olabilir. Memede kist ağrı yapar mı? Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Kistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede iltihaplı kist varlığında da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı kistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Memede kist kaç cm tehlikelidir?

Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir.

Memede basit kist ne demek?

Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler yine ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Ayrıca hastada ele gelen kistler, basit kist olsalar bile, özellikle ağrılı iseler, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir ve hastanın eline gelen bir kitlenin de kaybolması ile psikolojik olarak rahatlatılabilir.

Memedeki kist kendiliğinden geçer mi?

Ultrasonografik muayenede görülen kistler takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Memedeki kistler yok olur mu? Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Kistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla kahve, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memedeki kitleyi ne eritir? Memede kitleyi eriten sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile kitlenin kanser olup olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit kist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Memede kist için hangi doktora gidilmeli?

Kist ve diğer kitlelerin teşhisinde ve ayırt edilmesinde en etkili muayene yöntemi ultrasonografidir. Bu nedenle meme konusunda deneyimli bir radyoloji uzmanı doktora başvurulmalıdır. Diğer branşlardaki doktorlar da (Genel cerrah, Kadın-Doğum uzmanı gibi) ancak bir radyoloji uzmanının ultrasonografi ve mamografi muayenelerinin raporuyla fikir sahibi olabilecekleri için hastalar ilk adres olarak doğrudan radyoloji uzmanına başvurmalıdırlar.

 


20 Yorum

 • Cemile Dogan

  3 Mart 2020 at 21:59

  2012 yilinda gogus kanseri teshisi konuldu..cerrahi islemle tum gogsum alindi.kmotrapi ve radyo terapi girduim..2017 yilindan protez koydurdum gogsumun yerine..protez kotarken enjekte edilen yaglardanimi yoksa baska sebebtenmi bilmiyorum..son uc aydr kist olustu ameliyat oldugum bolgede..doktorum (benan) oldugunu kotu hylu bi kist olmadigini soyledi..simdilik cerrahi isleme gerek yok gerekirse ilerde aliriz dedi..
  Not:MR mamagrofi ,ecografi vede biyopsi yapildi kist,in nasl bi kist turu oldugu belirmenmesi icin..biraz endiseliyim haliylen..ne yapmaliyim ne onrirsiniz ?

  Reply

  • zekaipekkafali

   5 Mart 2020 at 10:37

   Merhaba. Geçmiş olsun. Kistden yapılan biyopsinin patolojisi de bening (iyi huylu) ise endişe edilecek bir şey yok, korkmayın. sağlıcakla

   Reply

 • Zeynep

  9 Mart 2020 at 14:06

  Salam ben azerbaycanliyam. Size sorum var.ben 42 yasindaym. Ben iki yil önce meme agrisindan doktor a gitdim mamoqrafi çek dir dim. 2 memede de bir kaç tane kist oldugunu soyledi. Tedavi oldum.Geçti ama sonra yeniden agrimaya başladı.Son zamanlar dahada agrım çoxaldı. Doktora gitmege korkuyorum. Kistler kansere dönüşürmü ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:21

   Merhaba, iyi huylu kistler kansere dönüşmez. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Burçak

  19 Nisan 2020 at 09:52

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayken sol koltuklatımda bir şişlik oluştu ağrı falan olmuyor belirli günler dışında hala geçmedi 3 yıldır şişlik sizce fibroadenom olma olasılığı var mıdır?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:23

   Merhaba, koltuk altında aksesuar meme dokusu olabilir, ultrason bakmalıyız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Leyla Bozdoğan

  13 Haziran 2020 at 01:39

  Kitle ve kist var bende 3 ay önce ultrasona girdim 10 cm di geçen hafta yine ultrasona girdim 11 cm olmuş 3 ay önce dktr gittiğimde büyüme olmuşsa parca alırız demişti büyüdüğü halde 3 ay sonrasına atti ne yapmalıyım sizce

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:26

   Merhaba. Kitle ve kist nerenizde, yazmamışsınız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Melek garip

  25 Haziran 2020 at 13:23

  Mrhb bende göğsümde bir kitle farkettim ve biyopsi yapilmam gerektiği söylendi biyopsi yaptırdım sonucu temiz çıktı komplike kist doktor alınması gerektiğini söyledi ne yapacağımı bilmiyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:29

   Merhaba. Biyopsi temizse alınması gereksizdir, 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Selin

    20 Eylül 2020 at 19:36

    Merhaba ben 27 yaşındayım bekarım 2011 yılında sağ göğsümde kist tespit edildi ve büyüklüğünden dolayı alındı. Sonraki süreçlerde her iki göğsümde de birden fazla kitleler meydana geldi sağ göğsümde 7 sol da ise 10 tane tespit edildi ve boyutlarının büyük olduğunu söyledi doktor 3 ay sonrasına kontrol istedi bu kistlerden nasıl kurtulabilirim. Ve aynı zamanda ben 1 yıl öncede yumurtalığıma yapışmış büyük bir kistle tekrar ameliyat oldum ve yumurtalığımın birinide aldırmak zorunda kaldım. Vücudum sürekli bu kistleri üretiyor sanırım ne yapmam gerekiyor

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     20 Eylül 2020 at 20:08

     Merhaba Selin, bazı bireylerde değişik organlarda çok sayıda kist oluşmakta ve bunun nedeni net olarak bilinmemektedir. Meme kistlerinde ameliyat gereksizdir, gerektiğinde iğne ile ameliyatsız tedavi ederiz, bu iyi huylu yumurtalık kistleri için de geçerlidir. Tanı ve tedavi için gelebilirsin.

     Reply

 • Fatma ÇİFTÇİ

  2 Temmuz 2020 at 18:16

  Merhaba hocam her iki mememde bir den fazla basit kistler çıktı gebe kalmama engel mıdır rica etsem bilgi verebilirmisiniz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:29

   Merhaba, gebeliğe engel değildir. Sağlıcakla

   Reply

 • Rabia

  9 Ağustos 2020 at 09:15

  merhaba,3 4 aydır göğsümde koltuk altıma doğru ve kalbimde ağrı ve acı oluyordu.dr a gittim .elime gelen bi kitle yok ama ultrason cekildi ve kist olduğu tespit edildi.dr ameliyat olabilecegimi soyledi.bu ağrımın acının sebebi kist mi yoksa baska bisey midir?kist ağrı yapar mı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:33

   Merhaba. Kist ağrı yapar, ameliyat gereksiz. Geçmiş olsun

   Reply

 • Merve

  9 Eylül 2020 at 12:41

  Merhaba hocam bişey danışmak istiyorum size iki göğüsümde kist çıktı sol göğüsimdeki 5 cm çıktı diğerinde hafif şekilde kist cıktı cm yok doktor korkulacak bişeyin yok dedi covid testi falan yaptırdım hepsi temiz ve koltuk altımda left bezleri varmış bazen çok fazla göğüsüme agrı giriyo kolumda uyuşukluk oluyor yemek yerken daralıyorum halsizlik ve bu aralarda nefes darlığı cekiyorum doktor antibiyotik verdi acaba nefes darlığı ve diğer sıkayetlerim buna bağlımıdır şimdiden teşekkür ederim .

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:36

   Merhaba. Şikayetleriniz kistlere bağlı değil, panik atak gibi bir psikolojik probleminiz olabilir. Geçmiş olsun

   Reply

 • Hilal

  19 Eylül 2020 at 08:11

  Slm hocam sol göğüsümde süt bezesi var dedi doktor ağrıyor ve büyüdü şimdi sağ göğüsümdede var coğaldı ve sol göğüsümde şekilde bozukluğu oldu napmam gerekli şimdiden teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Eylül 2020 at 08:38

   Merhaba ultrason ile muayene etmek ve ona göre hareket etmek lazım

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

sanal ofis fiyatları ankara