İletişimRandevu Al

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi

memede-kist-sebepleri.jpg

Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme kistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme kistleridir. Hastalarda meme kanseri yönünden yüksek kaygı ve tedirginlik olduğundan, meme kistleri hakkında bize sorulan bazı soruları burada cevaplamak istiyorum.

Bana Form ile Ulaşabilirsiniz :  Memede kist neden olur?

  Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu kistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve sadece bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz. Bu yapının nedeni hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabilir.

  İlginizi Çekebilir: Fibrokist

  Memede kist olduğunu nasıl anlarız?

  Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede kist belirtileri nelerdir? Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur.

  Memede kist ve kitle arasındaki farklar

  Memede kist ve kitle arasındaki farklar  elle muayenede ayırt edilemezler. Ancak bazen kistler nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ise daha sert yapıda olabilir. Memede kist ağrı yapar mı? Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Kistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede iltihaplı kist varlığında da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı kistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

  Memede kist kaç cm tehlikelidir?

  Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir.

  Memede basit kist ne demek?

  Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler yine ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Ayrıca hastada ele gelen kistler, basit kist olsalar bile, özellikle ağrılı iseler, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir ve hastanın eline gelen bir kitlenin de kaybolması ile psikolojik olarak rahatlatılabilir.

  Memedeki kist kendiliğinden geçer mi?

  Ultrasonografik muayenede görülen kistler takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Memedeki kistler yok olur mu? Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Kistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla kahve, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memedeki kitleyi ne eritir? Memede kitleyi eriten sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile kitlenin kanser olup olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit kist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

  Memede kist için hangi doktora gidilmeli?

  Kist ve diğer kitlelerin teşhisinde ve ayırt edilmesinde en etkili muayene yöntemi ultrasonografidir. Bu nedenle meme konusunda deneyimli bir radyoloji uzmanı doktora başvurulmalıdır. Diğer branşlardaki doktorlar da (Genel cerrah, Kadın-Doğum uzmanı gibi) ancak bir radyoloji uzmanının ultrasonografi ve mamografi muayenelerinin raporuyla fikir sahibi olabilecekleri için hastalar ilk adres olarak doğrudan radyoloji uzmanına başvurmalıdırlar.

   


  72 Yorum

  • Cemile Dogan

   3 Mart 2020 at 21:59

   2012 yilinda gogus kanseri teshisi konuldu..cerrahi islemle tum gogsum alindi.kmotrapi ve radyo terapi girduim..2017 yilindan protez koydurdum gogsumun yerine..protez kotarken enjekte edilen yaglardanimi yoksa baska sebebtenmi bilmiyorum..son uc aydr kist olustu ameliyat oldugum bolgede..doktorum (benan) oldugunu kotu hylu bi kist olmadigini soyledi..simdilik cerrahi isleme gerek yok gerekirse ilerde aliriz dedi..
   Not:MR mamagrofi ,ecografi vede biyopsi yapildi kist,in nasl bi kist turu oldugu belirmenmesi icin..biraz endiseliyim haliylen..ne yapmaliyim ne onrirsiniz ?

   Reply

   • zekaipekkafali

    5 Mart 2020 at 10:37

    Merhaba. Geçmiş olsun. Kistden yapılan biyopsinin patolojisi de bening (iyi huylu) ise endişe edilecek bir şey yok, korkmayın. sağlıcakla

    Reply

  • Zeynep

   9 Mart 2020 at 14:06

   Salam ben azerbaycanliyam. Size sorum var.ben 42 yasindaym. Ben iki yil önce meme agrisindan doktor a gitdim mamoqrafi çek dir dim. 2 memede de bir kaç tane kist oldugunu soyledi. Tedavi oldum.Geçti ama sonra yeniden agrimaya başladı.Son zamanlar dahada agrım çoxaldı. Doktora gitmege korkuyorum. Kistler kansere dönüşürmü ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:21

    Merhaba, iyi huylu kistler kansere dönüşmez. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Burçak

   19 Nisan 2020 at 09:52

   Hocam merhaba ben 19 yaşındayken sol koltuklatımda bir şişlik oluştu ağrı falan olmuyor belirli günler dışında hala geçmedi 3 yıldır şişlik sizce fibroadenom olma olasılığı var mıdır?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:23

    Merhaba, koltuk altında aksesuar meme dokusu olabilir, ultrason bakmalıyız. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Leyla Bozdoğan

   13 Haziran 2020 at 01:39

   Kitle ve kist var bende 3 ay önce ultrasona girdim 10 cm di geçen hafta yine ultrasona girdim 11 cm olmuş 3 ay önce dktr gittiğimde büyüme olmuşsa parca alırız demişti büyüdüğü halde 3 ay sonrasına atti ne yapmalıyım sizce

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:26

    Merhaba. Kitle ve kist nerenizde, yazmamışsınız. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Melek garip

   25 Haziran 2020 at 13:23

   Mrhb bende göğsümde bir kitle farkettim ve biyopsi yapilmam gerektiği söylendi biyopsi yaptırdım sonucu temiz çıktı komplike kist doktor alınması gerektiğini söyledi ne yapacağımı bilmiyorum

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:29

    Merhaba. Biyopsi temizse alınması gereksizdir, 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

    Reply

    • Selin

     20 Eylül 2020 at 19:36

     Merhaba ben 27 yaşındayım bekarım 2011 yılında sağ göğsümde kist tespit edildi ve büyüklüğünden dolayı alındı. Sonraki süreçlerde her iki göğsümde de birden fazla kitleler meydana geldi sağ göğsümde 7 sol da ise 10 tane tespit edildi ve boyutlarının büyük olduğunu söyledi doktor 3 ay sonrasına kontrol istedi bu kistlerden nasıl kurtulabilirim. Ve aynı zamanda ben 1 yıl öncede yumurtalığıma yapışmış büyük bir kistle tekrar ameliyat oldum ve yumurtalığımın birinide aldırmak zorunda kaldım. Vücudum sürekli bu kistleri üretiyor sanırım ne yapmam gerekiyor

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      20 Eylül 2020 at 20:08

      Merhaba Selin, bazı bireylerde değişik organlarda çok sayıda kist oluşmakta ve bunun nedeni net olarak bilinmemektedir. Meme kistlerinde ameliyat gereksizdir, gerektiğinde iğne ile ameliyatsız tedavi ederiz, bu iyi huylu yumurtalık kistleri için de geçerlidir. Tanı ve tedavi için gelebilirsin.

      Reply

  • Fatma ÇİFTÇİ

   2 Temmuz 2020 at 18:16

   Merhaba hocam her iki mememde bir den fazla basit kistler çıktı gebe kalmama engel mıdır rica etsem bilgi verebilirmisiniz

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:29

    Merhaba, gebeliğe engel değildir. Sağlıcakla

    Reply

  • Rabia

   9 Ağustos 2020 at 09:15

   merhaba,3 4 aydır göğsümde koltuk altıma doğru ve kalbimde ağrı ve acı oluyordu.dr a gittim .elime gelen bi kitle yok ama ultrason cekildi ve kist olduğu tespit edildi.dr ameliyat olabilecegimi soyledi.bu ağrımın acının sebebi kist mi yoksa baska bisey midir?kist ağrı yapar mı

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:33

    Merhaba. Kist ağrı yapar, ameliyat gereksiz. Geçmiş olsun

    Reply

  • Merve

   9 Eylül 2020 at 12:41

   Merhaba hocam bişey danışmak istiyorum size iki göğüsümde kist çıktı sol göğüsimdeki 5 cm çıktı diğerinde hafif şekilde kist cıktı cm yok doktor korkulacak bişeyin yok dedi covid testi falan yaptırdım hepsi temiz ve koltuk altımda left bezleri varmış bazen çok fazla göğüsüme agrı giriyo kolumda uyuşukluk oluyor yemek yerken daralıyorum halsizlik ve bu aralarda nefes darlığı cekiyorum doktor antibiyotik verdi acaba nefes darlığı ve diğer sıkayetlerim buna bağlımıdır şimdiden teşekkür ederim .

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:36

    Merhaba. Şikayetleriniz kistlere bağlı değil, panik atak gibi bir psikolojik probleminiz olabilir. Geçmiş olsun

    Reply

    • Aysel

     5 Ekim 2020 at 23:47

     Merhaba hocam 30 yaşındayım her iki mememde 8cm ve 7cm ve bunun gibi bir-çok yoğun içerikli kistler var ama en çokta sol mememden rahatsızım kendiliğinden meme ucundan kan geldi elime gelen kistlerden hariç meme ucunu içine alacak şekilde tas gibi sertlik var ve agrim oluyo elim kolum değse canim gidiyo ultrason çekildim sadece kist goruyo kist bunları yaparmi

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      5 Ekim 2020 at 23:51

      Merhaba. Evet kistleriniz çok fazla ve büyük, ağrı yanma yapar. Tedavi edilmesi gerekir. Bana gelebilirsin. Geçmiş olsun

      Reply

  • Hilal

   19 Eylül 2020 at 08:11

   Slm hocam sol göğüsümde süt bezesi var dedi doktor ağrıyor ve büyüdü şimdi sağ göğüsümdede var coğaldı ve sol göğüsümde şekilde bozukluğu oldu napmam gerekli şimdiden teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Eylül 2020 at 08:38

    Merhaba ultrason ile muayene etmek ve ona göre hareket etmek lazım

    Reply

  • Ozlem

   22 Eylül 2020 at 21:49

   Merhabalar nasılsınız? Bundan üç yıl önce komplike ve basit kistler olmak üzere birden fazla kist çıkmıştı her iki memede de..şuan malesef bu covid den dolayı hastaneye gitmeye korkar olduk:( yaklaşık bir yılı gecgindir de kontrole gitmedim. Komplike kistler icinde şüpheli kistler denildigini öğrendim ve tedirgin de oldum epeyce..su dönemde kontrolü ertelemek mantıklı geldi ama bı riski varmı acaba kanserle ilişkisi varmıdır komplike olarak adlandırılan kistlerde ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Eylül 2020 at 21:56

    Merhaba Özlem. Komplike kistlerin iğne biyopsisi veya yakın takibi gerekir, bunun riski Covid riskinden yüksektir, gelmelisin.Geçmiş olsun.

    Reply

  • Tuğçe

   27 Eylül 2020 at 12:32

   Sol meme 7 hizasında 6.2*4,4mm,saat 2 hizasında 4,3*3.7mm ve aynı alanda derinde 5.6*3.4mm,saat 1 hizasında 4.4*2mm,sağ memede saat 9 hizasında 6.3*2.5mm,saat 10 hizasında 9.5*3.6mmboyutlarında düzgün kontörlü orta derecede arka duvar parlaklığı gösteren bening karakterde fibronodüler oluşumlar kaydedilmiştir.malignite bulgusu saptanmamiştır.aksiller alanda 22*8mm boyutunda hilus yağ içerikleri belirgin reaktif karakterde bir kaç adet lenf nodu izlenmektedir.sonuç her iki memede bening solid fibronodüler oluşumlar
   Yaşım 33 ultrason raporum bu 6 ayda kontrol dedi doktor. Çok korkuyorum raporu yorumlar mısınız

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    27 Eylül 2020 at 12:43

    Korkulacak bir durum yok. 6 aylık ultrason kontrollerine devam. Sağlıcakla

    Reply

    • tuğçe

     27 Eylül 2020 at 12:51

     hocam öncelikle cevabı hemen verdiğiniz için çok teşekkür ederim.peki raporda yazılı olan çapları verilmiş şeyler nedir yani kist mi kitle mi ve kaybolma ihtimali var mıdır?

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      27 Eylül 2020 at 13:03

      Benign karakterde (yani iyi huylu) fibronodüler oluşumlar izlendi, malignite (yani kanser) bulgusu saptanmadı denmiş. Yani Raporda bu ifade kullanılmasa da FİBROADENOM denilen iyi huylu meme kitleleri olduğu anlaşılıyor. Takıntınız devam ederse bana gelebilirsin. Sağlıcakla

      Reply

      • tuğçe

       27 Eylül 2020 at 13:13

       peki bu fibroadenomlar ağrı ve yanma yapar mı ?

      • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

       27 Eylül 2020 at 13:20

       Fibroadenomlar yapmaz. Fibrokistik memede ağrı, yanma olur. Görmeden bu rapor üzerinden başka net yorum yapamayız.

  • Alev

   28 Eylül 2020 at 17:41

   Her iki memede cilt- ciltaltı yağlı doku areola ve nipple tabiidir.
   Her iki memede fibrokistik patern ve büyüğü solda 7 mm boyutta sağda 17 mm boyutta birkaç adet anekoik koştuk lezyon izlendi. Sağ meme saat 9 hizasında 27*13 mm boyutta düzgün konturlu hipoekoik solid kitle izlendi. (FIBROADENOM) Sağ aksiller bölgede büyüğü 10*6 mm boyutta 3-4 adet reaktif hipoekoik lenf nodu izlendi.
   Sonuç bilateral fibrokistik meme sağ memede fibroadenom.
   Sayın Hocam iyi çalışmalar.meme ultrasonu raporum budur, rica etsem yorumlar misiniz, teşekkür ederim, biraz korkuyorum…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 18:02

    Merhaba. Başka bir radyoloğun yorumunu yorumlamak doğru olmaz, ultrasonunuzu ben yaparsam yorumlarım. Raporunuz detay bilgi vermiyor. Sağlıcakla

    Reply

    • Ayten

     17 Kasım 2020 at 15:49

     Sağmeme iç kadranda3.5 ×6mm boyutlarındadüzgün sınırlı lobule şekilli nonkalsiflye santralinde radyolüsen alan bulunanizodens kitle izlenmiştir ( benign intramamaryan lent nodu hocam bu sonucu değerlendirirmisiniz teşekkürler

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      17 Kasım 2020 at 16:03

      Merhaba. Sorun değil, iyi huylu lenf bezi görülmüş.

      Reply

      • Ayten

       18 Kasım 2020 at 01:30

       Çok teşekkürler hocam çok rahatlattınız beni

   • Alev

    29 Eylül 2020 at 11:41

    Hocam merhaba, yukarıda benim gibi raporunu yazan hastalara ve yazdıkları rapora bilgi verdiginizi gördüm. Benim raporumda olumsuz bir durum mu mevcut bu sebeple mi yorumlamak istemediniz? Sizden ricam Sayın Hocam lütfen bilgi yazarsanız sevinirim. Fibrokist fibroadenom tabirleri ve verilen mm boyutlar endişe edecek bi durum mudur? Teşekkür ederim cevap için.

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     29 Eylül 2020 at 11:50

     Merhaba. Sağ meme saat 9 hizasında görülen kitle fibroadenom olarak yorumlanmış. aynı tarafta koltuk altı lenf bezleri de var. Bu nedenle bu kitleyi kendim görmeden iyi huylu (Fibroadenom) yorumundan emin olamadım. Anekoik kistler problem değil.

     Reply

  • Eda

   28 Eylül 2020 at 19:00

   Merhabalar ben 27 yaşındayım benim de sağ göğsümde tam meme ucumun altında bir tane iyi huylu kitle, her iki göğsümde koltuk altıma doğru daha küçük birkaç kist tespit edildi. Göğüs batması ve hassasiyet yapar mı? Kortizon kullanmıştım daha önce ondan sonra kistler tespit edildi kortizon kullanmam kist oluşumunu tetiklemiş olabilir mi acaba? Bu geçer mi çünkü batma hissi günlük hayatımı etkileyecek şekilde rahatsız edici? Doktor takip gerekir 6 ay sonra bakalım tekrar dedi.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 19:16

    Merhaba. Kortizon kistleri tetiklemez. Kendiliğinden azalır, artar veya aynı kalır, bunu belirleyemeyiz, bünye meselesi. İyi huylu kitle dediğin ultrason yorumudur, yorumu yorumlayamam, kendim görmem lazım. Sağlıcakla

    Reply

  • Aysegul

   2 Ekim 2020 at 19:09

   Merhabalar hocam benim sag göğümümün üst tarafında yüzeyi düzgün elime gelen Bi kitle var hastaneye gittim ultrason cektiler ama sonuç temiz cıktı. Ama ele gelen kitle var adet dönemine yakın cok agrı yapıyor ve kitlenin bulunduğu gögüsümde büyüme oldu bu kitle kötü huylumudur yaşım 28

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    2 Ekim 2020 at 19:18

    Merhaba. Kitlenin ultrasonografik görünüm özelliklerini yazmamışsın. Eğer kist ise ve ağrı yapıyorsa ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmelidir. Kist değil de solid bir kitle ise ve görünüm özellikleri kanser yönünden şüpheli ise yine ultrasonografi kılavuzluğunda iğne biyopsisi yapılmalıdır. Ultrasonografi ile muayene etmeden buradan başka bir yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Aysegul

   3 Ekim 2020 at 15:07

   Ultrason da bişe cıkmamışki hocam doktor ultrasonun temiz bişe görünmüyor dedi ama benim elime gelen kitle var dedim doktor elle muayene etti evet kitle var burada dedi ama ultrason da görünmemiş adetime yakın agrı yapıo ne yapmam gerekio

   Reply

  • Sibel Aydoğdu

   18 Ekim 2020 at 13:33

   Merhaba hocam benim her iki göğsümde de çeşitli büyüklükte kist var ve takipte. Sol göğsümde hızla büyüyen ve ceviz büyüklüğünde kist oluştu. Ondan ve şüpheli başka bir kistten biyopsi yapıldı. Sonuç iyi çıktı ama yakından takip edileli dedi Dr. um. Ayrıca kistin aldırılması gerektiği söylendi. ceviz büyüklüğündeki kist çok ağrı, sancı ve yanma yapıyor. Yeni geldiğimiz şehirde pandemi sebebi ile korkuyorum hastaneye gitmeye. Sizce acil bi durum var mı amaliyat işimi 2 – 3 ay ertelesem sıkıntı olurmu. Amaliyat zor mu. Yardımcı olursanız sevinirim çok sağolun

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Ekim 2020 at 15:33

    Mail’inize yazdım.

    Reply

  • Aslı

   20 Ekim 2020 at 01:14

   Sağ memede saat 12 hizasında cildin hemen altında 9.#6.1#10.4mm boyutlarında düzgün kenarlı homojen ,hipoekoik yoğun içerikli kist ile uyumlu semisolid kitle lezyonu mevcuttur. Her iki memede solid lezyon izlenmedi. Laktasyon dönemindeki olduguda duktal yapılar belirgindir. Her iki aksiler en büyüğü sağda 19*7 mm , solda 10*5 mm boyutta yağlı hilusu bulunan reaktif lenf nodlqrı izlenmiştir . Sonuç BI – RADS 3 Hocam yorumlarsanız çok mutlu olurum

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Ekim 2020 at 07:09

    Merhaba Aslıhan. Emzirme döneminde, sağ memede süt kanallarında tıkanıklığa bağlı süt birikimi veya apse düşündüren bir kitle rapor edilmiş. Ultrasonun kendisi bir yorumdur, seni görmeden yorumu yorumlamak pek doğru olmaz. Teyit ve tedavi için bana gelebilirsin. Geçmiş olsun. Sağlıcakla.

    Reply

  • Yasemin

   22 Ekim 2020 at 16:09

   Merhaba hocam bir n ultroson yapıldı 5 mmetre kist olduğunu söylediler bir sene sorna tekrar kontrol büyüme varmı diye bakilacagini söylediler 5 ml metre normal midir kistte

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Ekim 2020 at 17:07

    Merhaba. Kist normal değil, ama önemsizdir. Yine de yıllık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Sağlıcakla

    Reply

    • Nilifer

     26 Kasım 2020 at 16:55

     Hocam merhaba mlo grafidememe üst kadran anterior planda yaklaşık 9mm ve 5mm çapında iki adet asimetrik yoğunluk artışı izlenmiştir bu
     memografi sonucu hocam ultrasyon sonucuda şöyle her iki memede dış kadrandaen büyüğü sağda 4.4mm solda 4.3mm çapında ölçülen birkaç adet kist izlendi malum bu pandemiden dolayı hastanelere gitmeye korkuyoruz bu sonuçlar için randevu alamadım değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

     Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      26 Kasım 2020 at 16:58

      Merhaba. Fibrokistik hastalığınız var. önemli bir problem değil. geçmiş olsun

      Reply

  • Sümeyra

   24 Ekim 2020 at 23:51

   Merhaba hocam 4 ay önce meme şikayetleri sebebiyle doktora başvurdum ve her iki meme de kist izlendi altı ayda bir kontrol dendi bu ay adet öncesine yakın çok fazla ağrım oldu şuan 2. Günümde ağrı daha da arttı kistin kansere dönmüş olma ihtimali olur mu tekrar kontrol için gideceğim yardımcı olur musunuz ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    25 Ekim 2020 at 00:30

    Mail yazdım. Sağlıcakla

    Reply

  • Selin

   26 Ekim 2020 at 11:14

   Merhaba hocam 3 aylık çocuğum var ve emziriyorum. 3 aydır bi sıkıntı yoktu 1 saat öncesinde emzirirken farkettim ki 3-5 adet küçük çaplı gözle ve elle dokununca belirli beze şeklinde sol memede yumuşak şeyler gördüm. Fakat emzirince geçti. Süt dolunca tekrar belirginleşti. Sizce ne yapmalıyım bu durum normal midir?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Ekim 2020 at 11:16

    Merhaba. Normal. Emzirmeye devam. Sağlıcakla

    Reply

  • Gizem

   31 Ekim 2020 at 00:40

   Merhaba hocam, mememin ortasında parmağıma gelen nohut büyüklüğünde bir sertlik var. Dokununca acıyor onun dışında bir agrısı yok. Ne yapmalıyım, kanser olma ihtimaline karşı pandemi bitimini beklemeden muayene olmalı mıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    31 Ekim 2020 at 00:44

    Merhaba. Evet beklemeden radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi ile muayene olmalısın. İstanbul’da isen bana gelebilirsin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Pelin

   31 Ekim 2020 at 18:39

   Merhaba hocam 33 yaşındayım. Sol meme üst dış kadranda saat 2 hizasında periferal yerleşimli 9*17mm boyutlu uzun aksi cilde paralel makrolobule konturlu izoekoik ve alt iç kadranda saat 8 hizasında 4*6mm boyutlu düzgün konturlu hipoekoik solid noduler lezyon izlenmiştir. Sağ meme saat 12 hizasında periareolar bölgede 5*10 mmboyutlu uzun aksi cilde paralel makrolobule konturlu izoekoik solid noduler lezyon izlenmiştir FA? Yağ lobulu? Sağ meme üst dişi kadran periareolar bolgede7 mm boyutlu basit kist ve 6mm boyutlu komplike kist saptanmıştır. Hocam uç ay sonra kontrolüm var. Endişelenmeli miyim? Yorumlar misiniz

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    31 Ekim 2020 at 18:49

    Merhaba. ultrasonografi raporunuzda kanser yönünden şüpheli oluşumlar rapor edilmiş. Deneyimli meme girişimsel radyoloğu tarafından yakın takip ve gerekirse biyopsi yapılması uygun olur. Geçmiş olsun.

    Reply

   • Pelin

    31 Ekim 2020 at 21:20

    Hocam teşekkür ederim ilginiz icin dr korkulacak bisey yok demişti de o zaman 3 ayı beklemeyeyim mi Hocam

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     31 Ekim 2020 at 21:29

     Beklenebilir, kontrollerinizi radyolog yapmalıdır.

     Reply

  • derin

   9 Kasım 2020 at 12:57

   merhaba hocam.ben sag memem de aniden bir kitle fark ettim hemen doktora gittim .ultrason da 3.5 cm kist var dedi korkulacak bisey yok dedi. ben kisti elle muayene edince kist cok sert ve alt kismin da içe dogru bir kirinti var bu beni cok korkuttu.yani geneli puruzsuz sert ve alt kisminda dokununca bir girinti var.bu normal mi .cok korkuyorum.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    9 Kasım 2020 at 13:09

    Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir, tedavini de yaparım. Web sitemde iletişim bilgilerim var. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Sebahat KÜLÜNK

   11 Kasım 2020 at 22:05

   Merhaba hocam,33 yaşındayım,emzirme dönemim yeni bitti ultrason sonucum şöyle
   Sol meme saat 1 hizasında 4.5×2.9 mm boyutlarında,lobüle konturlü,konturunde ekojen indentasyon ve RDUS incelemede santral kanlanma izlenen,intramamarian lenf nodu lehine hipoekoik solid lezyon mevcuttur.
   Sol aksillar fossada 17.4×6.8 mm boyutlu,korteksi ince kronik reaktif görünümlü bir adet lenf adenomegali mevcuttur.Diğer memede nolmal seyirdedir.BI-RADS.2
   SONUCUMU yorumlar mısınız doktor bey.Teşekkür ederim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    11 Kasım 2020 at 22:24

    Merhaba Sebahat hanım. ultrasonografinizi yapan radyolog doktor arkadaşımız sol memede bir kitle görmüş ve bunun lenf bezi olduğunu düşünmüş. Ayrıca sol koltuk altında da bir lenf bezi görmüş ve bunun da iyi huylu reaktif bir lenf bezi olduğunu düşünmüş. ben radyoloji profesörü olarak ultrasonografinizi kendim yapmadan bu yorumları yorumlamam uygun olmaz. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Hatice

   12 Kasım 2020 at 18:01

   Merhaba 28 yaşındayım bekarım sağ göğsümde yeni bi sertlik farkettim. Regl günüme 1 hafta var bunla alakalı mıdır bilmiyorum normalde şişlik ve hafif ağrı olurdu ama ilk kez böyle bi sertlikle karşılaşıyorum ağrı yok. cerrahi onkolojiden randevu aldım ama uzak bi tarihe çok korktum kanser riski var mıdır hocam ne yapmam lazım bilgilendirirseniz çok sevinirim..

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Kasım 2020 at 18:05

    Merhaba. Ultrasonografi ile muayene olmalısınız. Bana gelebilirsin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Berfin

   20 Kasım 2020 at 22:24

   Hocam merhaba iyi akşamlar.20 yaşındayım sağ göğsümün biraz sağ üstünde ağrılar hissederdim ama ciddiye almazdım. Şuan ağrılar arttı ve çok bariz ele gelen bi kitle var sert. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler…

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    20 Kasım 2020 at 22:45

    Mail ile cevapladım.

    Reply

     • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

      20 Kasım 2020 at 23:07

      Merhaba. Memede eline gelen kitle büyük ihtimalle bir kisttir. Ultrasonografi ile muayene etmemiz gerekir İstanbul’da isen bana gelebilirsin. Geçmiş olsun

      Reply

  • Deniz Akskl

   21 Kasım 2020 at 22:34

   Hocam merhaba, 38 yaşındayım. 1 doğum yaptım, doğumdan 4 sene sonra özellikle bir mememde hayat kalitemi etkileyen şiddetli ağrılar yaşamaya başladım. 6 ayda 1 ultrason çekliyor. Artık beni ağlatacak düzeyde psikolog desteği almaya başladım beni depresyona sokuyor karamsar haldeyim. İlişkilerimi etkiliyor. Genel cerraha kontrole gidiyorum, önemsemiyor fibrokist diyor. Ultrason da normal. Ama bu ağrı normal mi herkes böyle bi ağrı yaşıyor mu? Kime derdimi anlatayım bilemiyorum. Bazen göğüs kafesime vuruyor, bazen sırtıma, bazen kolum parmaklarım uyuşuyor sanki. Psikolojik olarak yaşattıkları herşeyden kötü. Parol içiyorum etki etmiyor. Bu arada doktor bana evening prime oil diye bir vitamin desteği vermişti, 3 aydır kullanıyorum, 3 kutu bitti. Bazen iyi geliyor ama özellikle regl dönemine yaklaşınca ve regl’de hiç faydası olmuyor. Bu ağrıları 1 senedir çekiyorum. Menapoz bundan kötü müdür bilmiyorum. Bu ağrılar normal midir hocam? 6 ayda 1 ultrason çektiriyorum, bi doktor çok ağrı varsa mamografi çekelim dedi kadın doğumcuydu. Radyoloji uzmanı 40 yaş altı diye gerekli görmedi. Ultrasonda şüpheli bi durum çıkmadı çektirmedim ama annanemde meme kanseri öyküsü olduğundan radyolog da bana bıraktı. Mamagrofi çektirmeli miyim?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    21 Kasım 2020 at 22:53

    Merhaba. Fibrokistik meme yapısı olan kadınlarda göğüs ağrısı olur. Bazı hastalarda sizin çektiğiniz kadar yoğun ve şiddetli hissedilir, özellikle adete yakın ve adet döneminde bu ağrılar iyice artar. Böyle hastalarda mamografinin tanı değeri çok düşüktür, bu yüzden menopoza kadar çektirmenizi önermem. Bu hastaların takibi 6 ayda bir ultrasonografi ile yapılır. Genel cerraha muayene olmanızın da bir anlamı yok Sadece radyolog takibi uygun olur. İstanbul’da iseniz bana gelebilirsiniz ultrasonografinizi yaparım ve tedavi önerilerim de olur. Geçmiş olsun

    Reply

  Bir Yorum Yap

  Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


  Memede Kist Sebepleri ve Tedavisi 1


  Kısaca


  İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.  Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


  Mail Bülteni


  Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.   Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

   sanal ofis fiyatları ankara