İletişimRandevu Al

İdrarda Protein Kaçağı

idrarda-protein-kacagi-nedir.jpg

İdrarda protein kaçağı sorunsalı hastalarımızın bizlere sıkça sorduğu sorunlardandır. Bu yazımızda idrarda protein kaçağı nedir, neden olur, tedavisi nasıldır ve gebelikteki durumlardan bahsedeceğiz. Konu ile ilgili sorularınızı alt kısımdaki form bölümünden veya iletişim sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.   

  İdrarda protein kaçağı nedir ?

  Yediğimiz besinlerin önemli bir bölümünü oluşturan preteinler sindirilerek kana geçerler ve kan dolaşımı ile böbreklere gelirler. Böbrekler, kanda bulunan zararlı maddeleri filtre ederek idrar yoluyla atarken, proteinlerin idrara geçmesine izin vermez. Bununla birlikte, ateş, hipertansiyon, diyabet ve en sıklıkla da böbrek bozuklukları gibi bazı durumlarda, böbrek etkili bir şekilde çalışamaz. Bu, proteinlerin idrara kaçmasına neden olur. Çeşitli böbrek hastalıklarında bu filtreler (nefron veya glomerüller) hasarlandığında idrarda protein kaçağı görülür.

  İdrarda Protein Kaçağı Nedir Tedavisi Sebepleri Nelerdir Nasıl Önlenir ? Gebelikte idrarda protein kaçağı | İdrarda protein kaçağı olanlar nasıl beslenmeli?

  Protein kaçağı kaç olursa tehlikelidir ?

  Normalde idrarda günde 150 miligramın altında protein bulunabilir. 24 saatlik idrarda bunun üzerindeki miktarlarda protein olmasına proteinüri (idrarda protein kaçağı) denir. Ancak klinik olarak hastalık kabul edilen ciddi protein kaçakları günlük 1 gramın üzerinde olan idrar protein değerleridir.

  Günlük 3 gramı geçen değerler olduğunda, nefrotik düzeyde proteinüri var demektir. İdrarda az miktarda protein olması, bilhassa albümin denilen küçük moleküllü proteinlerin görülmesi hipertansiyon ve diyabet hastalarında böbreklerin etkilendiğini gösteren bir erken dönem bulgusudur (mikroalbuminüri). İdrarda protein kaçağının hastalar tarafından hissedilen belirli bir belirti veya bulgusu yoktur.

  Genellikle proteinüri, hastaların yaptırdığı rutin idrar analizi sırasında tesadüfen fark edilir. Hastalarda protein kaçağı arttıkça; idrarda köpüklenme, vücutta aşırı su tutulmasına bağlı şişlikler, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Şiddetli proteinürili hastalarda kanda albümin düşüklüğü ve buna bağlı vücut bölümlerinde sıvı birikimleri, ödem ve şişlikler görülebilir. İdrarda protein kaçağı ciddi bir durumdur ve doğru bir şekilde araştırılıp, sebebinin ortaya konulup, etkili bir şekilde tedavi edilmediği durumlarda, hastada kronik böbrek yetmezliği olması oldukça yüksek ihtimaldir.

  Protein kaçağı neden olur ?

  İdrarda protein kaçağı hastalığın türüne göre geçici ya da kalıcı olabilir. Ateşli hastalıklar, vücudun susuz kalması (dehidrasyon), kalp yetmezliği hastalıkları, gebelik, ağır ve zorlu egzersizler, stres ve sportif fiziksel aktiviteler yapılması gibi durumlar da idrarda geçici protein kaçağına neden olabilir (fonksiyonel proteinüri).

  Bu durumlar mutlaka böbrek bozukluklarını göstermez, gerekli tedaviden sonra protein seviyeleri kendiliğinden normale döner. İdrarda protein kaçağının kalıcı olanları ise; Sistemik Lupus Eritomatozis (Lupus hastalığı), küçük damar iltihapları (Vaskülit), ailesel akdeniz ateşi (FMF), amiloidoz gibi romatolojik hastalıklar, böbrekleri de etkileyerek kalıcı protein kaçağına neden olabilirler.

  Bunların dışında, detaylı ve kesin teşhisleri böbrek biyopsisi yapılarak konulabilen, glomerulonefritler başta olmak üzere çeşitli ve önemli bazı böbrek hastalıklarında da protein kaçağı olur (Nefrotik sendrom, Nefritik sendrom). Bazen mesane enfeksiyonları, kalp hastalıkları, multipl myelom ve bazı ilaçların kullanımı da proteinüri nedeni olabilir.

  Gebelikte İdrar Protein Kaçağı

  Normalde hamilelikte az da olsa bir miktar idrarda protein çıkabilir. Özellikle gebeliğin son haftalarında böbreklerin geçirgenliği arttığından bu normal kabul edilir. Ancak, bazı gebelerde, gebeliğin özellikle son dönemlerinde daha sık olmak üzere, gebelik zehirlenmesi de denilen preeklampsi durumu olmaktadır. Bu gebelerde tansiyon yüksekliği, idrarda protein kaçağı ve vücutta ödem görülmektedir. Annedeki bu durum kan dolaşımının bozulmasına ve bu da anne karnındaki bebeğin kan dolaşımı ile beslenmesini bozmaktadır. Böyle gebelerde, problemin anne ve bebek sağlığı açısından daha ciddi bir durum olan eklampsi riskinden dolayı, erken doğum kararı verilmesi gerekebilmektedir.

  Tedavisi

  İdrarda protein kaçağı bulunan hastaların tedavi prosedürü, altta yatan nedenlere dayanmaktadır. Öncelikle bu hastalar nefroloji uzmanları veya yoksa dahiliye uzmanları tarafından araştırılmalıdır. İlk basamakta detaylı laboratuvar testlerinin yanısıra böbreklerin ve idrar yollarının ultrasonografisi yapılmalıdır. Protein kaçakları böbreklere zarar veren bir durumdur ve sebebinin araştırılması gerekir. Öncelikle geçici ve böbrek dışı sebepler araştırılarak ayırt edilmelidir.

  İdrarda kalıcı ve nefrotik düzeyde protein kaçağı olan hastalarda bunun sebebinin bulunabilmesi için böbrekten biyopsi yapılması ve patolojik mikroskobik incelemeler ile kesin tanı konulması gerekmektedir. Böbrekleri etkileyen romatolojik ve nefrolojik hastalıklarda, biyopsi sonucunda ortaya konulan hastalığa yönelik olarak etkin bir şekilde tedavi yapılmalıdır.

  Nasıl Önlenir

  İdrarda protein kaçağı bulunan hastaların nefroloji uzmanı doktor tarafından muayene ve araştırılması sonucu, bulunan hastalığına yönelik tedavisi dışında, sadece protein kaçağına yönelik özel bir önlem yoktur.

  İdrarında Protein Kaçağı Olanlar Nasıl Beslenmeli ?

  Proteinüri hastalarının kendi başlarına bitkiler, kocakarı ilaçları ve besin takviyeleri alması doğru değildir. Genel olarak bu hastaların beslenmesinde sodyum (tuzsuz diyet) kısıtlaması önemlidir. Hastanın detaylı kesin tanısına ve eşlik eden diğer hastalıklarına (diyabet, vb) uygun olarak beslenme diyeti belirlenmelidir.

  İlginizi Çekebilir:

  Damar Tıkanıklığı

  Doğuştan Kalça Çıkığı


  76 Yorum

  • Zahire

   17 Mayıs 2020 at 16:57

   9 aylik bebegimde protein kacagi var acaba ne yapabilirim

   Reply

   • Özgür

    10 Temmuz 2020 at 18:49

    ALLAH ŞİFA VERSİN. SİZE UZUN VE MUTLU 1 ÖMÜR DİLERİM. İNŞALLAH tez zamanda iyileşir. Sizin çocuğunuz ve hepsi. En iyi şey dua edip nefroloji uzmanına gitmek. Yoksada dahiliye uzmanlarına.

    Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:25

    Merhaba. Çocuk nefroloji uzmanına başvurun. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Selin

   22 Haziran 2020 at 20:04

   8 haftalık gebeyim protein +1 çıktı ne yapmalıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:27

    Merhaba, önemsizdir, doğumdan sonra tekrar baktırmak lazım. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Nare

   20 Ağustos 2020 at 14:14

   Merhabalar. Tüp bebek yöntemiyle ikiz gebeliğim var. 30 hafta 4 günlük. İdrarda protein kaçağı var. 24 saatte 150’den küçük olması gereken değer 632 çıktı. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    18 Eylül 2020 at 21:34

    Merhaba. Bu dönemde normaldir. Doğum sonrasında tekrar kontrol edilmelidir. Geçmiş olsun

    Reply

  • Canan

   22 Eylül 2020 at 20:00

   20 haftalık hamileyim ve kaçagın +3 çıktı ve tansiyonum 14de9 ne yapmam gerekir

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Eylül 2020 at 20:04

    Merhaba. Nefroloji uzmanına başvurmalısın. Geçmiş olsun

    Reply

  • Hazal

   23 Eylül 2020 at 22:41

   Merhabalar 35 haftalık hamileyim ayak bileklerim şiş biraz sağlık ocağı idrar testi ver protein kaçağı olabilir dedi fakat kendi doktorum tansiyonunu ölçuyorum normal seyirde vermene gerek yok dedi idrar testi sizce ne yapmalıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    23 Eylül 2020 at 22:44

    İdrar tahlili yapılmalı. Geçmiş olsun

    Reply

  • Safiye

   26 Eylül 2020 at 20:31

   36 haftalık hamileyim tok.karnina idrar tahlili verdim protein +2 cıktı. Yorumları okuyunca korktum sizce problem olabilir mi. Bnde de bir haftadır el ve ayaklarımda ödem var. Bebeğin gelişiminde şimdiye kdr hiç birniskinti olmadi.bndr problem yaşamamıştım.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Eylül 2020 at 21:19

    Merhaba Safiye Hanım.gebeliğin son aylarında idrarda protein kaçağı olması normaldir. Ayak şişliğiniz artarak devam ederse bir nefroloji uzmanı ile görüşünüz. sağlıcakla

    Reply

    • Safiye

     26 Eylül 2020 at 22:10

     Allah razı olsun hocam içimizi rahatlattiniz.

     Reply

  • emel

   28 Eylül 2020 at 11:22

   merhaba idrar testi sonucunda pro* 30 mg sonucu çıktı sağlık ocağı doktoru böbrekte protein kaçağı var dedi detaylı kan sonucu istedi, sonuçlar henüz çıkmadı. fakat önemli bir durum mudur nefroloji uzmanına acilen gitmem mi gerek?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 11:28

    Merhaba. 24 saatlik idrarda protein bakılmalı, 300 mg üzerinde ise nefroloğa başvurmalısın. Acil değil. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Ebru

   28 Eylül 2020 at 17:42

   Hocam merhaba 39 hafta hamileyim idrarda protein kaçağı +2cikti 24 saatlik idrar tahlili yapıldı 1690.05 cıktı bebeğime zararı olurmu bu normal mi

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 17:58

    Merhaba. Bebeğe zararı olmaz. Sen doğum sonrası idrar tahlillerini tekrar yaptır. Protein kaçağı devam ederse nefroloğa başvur, böbrek biyopsisi gerekirse bana başvur. Sağlıcakla

    Reply

  • Safiye

   28 Eylül 2020 at 20:47

   Hocam bugün başka bir değerime baktılar 24 saatlik idrar değil gidince hemen verdim.
   Protein(spot) 277 mg/dl
   Protein keratininin 2.717 mg/g

   Değerlerim.cokmu kötü.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Eylül 2020 at 21:08

    Merhaba. Nefrolog görüşü almalısın.

    Reply

   • Serpil demirbaş

    17 Kasım 2020 at 21:47

    Merhaba hocam hamilelikte 20. Haftayı bitirdim. İdrar tahlilimde protein +1 çıktı. Tansiyonum , karaciğer enzim değerlerim normal, herhangi bir ödem şişlik yol hafif nefes darlığı var. Gebelik zehirlenmesi olabilir mi ?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     18 Kasım 2020 at 13:07

     Merhaba. Gebelik zehirlenmesi değil, normal kontrollerinize devam edin. Sağlıcakla

     Reply

  • SEVİL

   29 Eylül 2020 at 17:44

   MERHABA HOCAM SORUM 3 YAŞINDA OLAN YİĞENİM İÇİN, YAPTIRDIĞIMIZ İDRAR TAHLİLİNDE KREATİNİN (SPOT İDRAR) :123.23 MG/DL TOTAL PROTEİN (SPOT İDRAR) : 248 MG/L GELDİ 10 GÜN SONRA TESTİ TEKRARLATTIK KREATİNİN (SPOT İDRAR) : 92.09 MG/DL TOTAL PROTEİN (SPOT İDRAR) : 209 MG/L GELDİ. SİZCE ÖNEMLİ BİŞEY VAR MIDIR HOCAM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    29 Eylül 2020 at 19:27

    Merhaba. Çocuk Nefroloji Uzmanı ile görüşün. Geçmiş olsun.

    Reply

    • SEVİL

     30 Eylül 2020 at 18:55

     TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM BUGÜN ÇOCUK ROMATOLOJİ SERUM AMİLOİD A TESTİ İSTEDİ YAPTIRDIK, SONUÇ PAZARTESİ ÇIKACAK. SONUCA GÖRE İLAÇ BAŞLATACAKLARINI SÖYLEDİLER. BU ARADA BEN DE 15 YILDIR FMF’E BAĞLI AMİLOİDOZ HASTASIYIM İNŞALLAH KORKTUĞUMUZ BİŞEY ÇIKMAZ HOCAM.

     Reply

  • Tuğba

   2 Ekim 2020 at 09:12

   Merhaba hocam 36+2 hamileyim. Kreaotinin 173.72 cikti. Bebeğe yada doğumda herhangi bir sorun çıkarır mi? Ne yapmalıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    2 Ekim 2020 at 11:04

    Merhaba. Ben radyoloğum. Nefrolog ve Kadın Doğumcunuza sorun. Sağlıcakla

    Reply

  • Berkay

   2 Ekim 2020 at 19:33

   Merhaba 19 yaşındayım askeri öğrenci adayıyım kanımda +1 protein çıktı sorun olurmu yapmam gereken bişey varmı

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    2 Ekim 2020 at 19:48

    Merhaba. Kanda değil, idrardadır. Mail ile cevapladım

    Reply

  • Esra

   8 Ekim 2020 at 20:55

   Hocam merhaba 26 haftalık gebeyim idrarda +1 protein çıktı baş dönmesi yaşıyorum bugün sabahtan beri bir problem teşkil eder mi?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    8 Ekim 2020 at 22:09

    Merhaba. Bence problem yok. Devam ederse nefroloji uzmanına başvur. Sağlıcakla

    Reply

  • Adalet

   11 Ekim 2020 at 16:44

   Hocam merhaba 31+5 hamileyim idrarda protein +2 cıktı doktorum 1 hafta sonra testi tekrarlayıp tekrar bakılması gerektiğini söyledi vücudumda aşırı ödem var fakat tansiyon düşüklüğü nedeniyle tuz kesemiyoruz bu protein kaçağını etkiler mi ?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    11 Ekim 2020 at 17:16

    Merhaba. Doktorunuzun talimatlarına uyun, problem olmaz. Sağlıcakla

    Reply

  • Tugba

   12 Ekim 2020 at 00:39

   Hocam mrb 82 yaşında anneanneme bakıyorum böbrekleri de proteğin kaçağı oldu 24 saatlik idrardan sonra doktor o yaşta bir hastanın ilaç tedavisi olmayacağını söyledi onu nasıl beslemeliyim neler yedirmdliyim lütfen yardım edin

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Ekim 2020 at 00:42

    Merhaba. Nefroloji veya iç hastalıkları uzmanı tavsiyesi alın. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Edanur

   12 Ekim 2020 at 14:17

   Hocam meraba idrarda protein kaçağım+4 çıktı çokmu kötü

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    12 Ekim 2020 at 14:25

    Merhaba. Evet kötü. Nefrolog muayenesi olun, gerekli tahliller yapılsın, böbrek biyopsisi gerekirse beni arayın. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Gūlnaz doğan

   13 Ekim 2020 at 07:30

   Merhabalar hocam oğlumum 18 yasında idrar tahlilinde proteğin +2cıktı sizce kötü mü .

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    13 Ekim 2020 at 08:15

    Merhaba. Nefroloji uzmanına başvurun. Başka tetkikler de yapılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Zehra

   16 Ekim 2020 at 17:05

   Meraba ben 4 ay önce 29 haftalık Ken doğum yaptım ve bebeğim yaşamıyor gelişim geriliği vardı 590 gram doğdu ve yaşamıyor doğumdan hemen sonra hellp sendromu geçirdim ve uzun bir süre yoğun bakım ve hastanede kaldim bir ay öncede böbrek biyopsi oldum çünkü doğumdan sonra protein kacagim vardı 24 saatlik idrarda suan 1600 sonucum şuan tedavi görüyorum ama hamile kalmak istiyorum bu benim için uygun olur mu .

   Reply

  • Zehra

   16 Ekim 2020 at 17:08

   Bana yardımcı olup cevap verirseniz çok sevinirim çünkü bebeğimin ölümünu atlatamiyorum ilk bebegimdi ve yaşım 24 hocam ne yapmalıyım

   Reply

   • Gül

    25 Ekim 2020 at 23:03

    Merhaba Zehra Hanım aynı durumdan ben de muzdaribim 29 artı 2 günlük doğum yaptım. Oğlum 3 gün yaşadı kaybettim. 2 aylıkken idrar tahlilimde negatif olan değer 6.ayına doğru 11 gramdı. 7 ay geçti üzerinden protein kaçağım düzelmedi. 400 ile 900 gram arasında gidip geliyor. Biyopsi yaptırmak istiyorum. Sizin biyopsi sonucunuzda bir hastalık çıktı mı?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     25 Ekim 2020 at 23:18

     Merhaba Gül Hanım. ben böbrek biyopsisi yapıyorum. bu konuda YouTube’daki videomu izleyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

     Reply

  • siracettin

   17 Ekim 2020 at 09:27

   merhaba hocam idrarda +3 böbrekte protein kaçağı denildi… rbc 5 Her sahada yazıyor tavsiyenizi merak edyorum

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    17 Ekim 2020 at 09:33

    Merhaba. Nefroloji uzmanına başvurun. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Hatice

   19 Ekim 2020 at 22:47

   Hocam 27 haftalık gebeyim doktorum bebeğin suyu fazla diye şekerden şüphelendi şeker testim temiz çıktı sonrasında idrarda protein olabilir dedi tahlil yaptık sonuçların böyle çıkmış bı sıkıntı varmı tahlillerin de yoksa temiz mi
   Protein idrarda spot 13.2mg
   İdrarda protein /keratin(spot) 0.12mg
   Keratin idrarda (spot) 110.33mg
   Rica etsem bilgi verir misiniz

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    19 Ekim 2020 at 22:48

    Merhaba. Problem yok. Sağlıcakla

    Reply

  • SELMA BAŞAK

   21 Ekim 2020 at 11:03

   Merhaba Hocam, Öncelikle sağlıklı günler dilerim..
   52 yaşında bayanım idrar yollarımda iltihap vardı üroloji antibiyotik (enfexia 500) verdi sorunum bitti ama şekerim yüksek çıkmıştı dahiliyeye sevk ettiler..değerlerime bakan dahiliye doktorum böbrek yetmezliğiniz var dedi ve nefrolojiye yönlendirdi..bu arada tansiyon ve şeker ilacı kullanıyorum…İltihabi olduğum dönemde durumumda proteğin +3 çıktı nefroloji 24 saatlik idrar proteğin ölçümü istedi onu yaptıracağım henüz yaptırmadım..kilolu bir bayanım ve uzun dönem evden çıkmayarak sürekli yatma isteği/yatarak hiç harreketsiz bir depresif dönem geçirdim bu kadar hareketsizlik ve kiloda bu kaçağa sebep olabilirmi..diyete başladım yürüyüşler yapıyorum ilaçlarımı da düzenli alıyorum..tahlil yaptırdıktan sonraki süreci merak ediyorum değerler böbrek sorununa işaret ederse tedavi nasıl oluyor..Böbrek biyopsisi nasıl yapılıyor merak ediyorum bilgi verebilirseniz sevinirim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    21 Ekim 2020 at 12:05

    Merhaba Selma hanım. Sorularınız çok geniş kapsamlı, buradan hepsini cevaplamak zor. Böbrek biyopsisi yapılmadan hastalığınızın kesin teşhisi belli olmaz, bu nedenle tedaviyi de konuşamayız. Ben girişimsel radyolog olarak böbrek biyopsileri yapıyorum, bu biyopsiler ile ilgili YouTube’da videom var. izleyin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Kadir Kalkan

   21 Ekim 2020 at 13:26

   Sayın hocam, proteinüri nedeniyle nefrolog tarafindan cozaar adli tansiyon ilacını kullanmaya başladım. İlacı kullanmaya devam ediyorum ve değerlerim daha iyiye gidiyor. Diğer taraftan osteoartrit için doktor tavsiyesi ile diaserein içeren artrodar ve hiyaluronik asit, akgunluk bitki ekstresi, D3 ve k2 vitamini içeren antlox plus adlı iki gıda takviyesine başladım. Sitenizde gıda takviyeleri konusundaki uyarınızı okuyunca sormak istedim. Bu gıda takviyelerinin diğer tedavime bir zararı olur mu?
   Saygılarımla

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    21 Ekim 2020 at 13:33

    Merhaba. Sakıncası yok. Sağlıcakla

    Reply

  • Hatice

   22 Ekim 2020 at 20:48

   Merhabalar hocam
   31 haftalık hamileyim ve idrarimda protein kaçağı cikti nasıl tedavi yöntemi uygulanır .Çocuğun kilosu 31 haftalık 1400 gram normalmi sizce cevap verirseniz sevinirim.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    22 Ekim 2020 at 21:40

    Merhaba. Kaçağın derecesi önemli. Gebelikte bir miktar kaçak normaldir. Sağlıcakla

    Reply

  • Murat şahin

   25 Ekim 2020 at 07:32

   Merhaba hocam 11 aylık bebegime idrar tahlili yapıldı idrarda protein 1+ cıktı danside 1035 değerinde idrar hafif bulanık yazıyor diğer sonuçlar normal endişeliyim hocam sorun varmı sizce teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    25 Ekim 2020 at 11:41

    Merhaba. 1035 taksite, bebeğin susuz kaldığını gösterir, protein de o yüzden olur. Böl su ve sıvı verin. Çocuk doktorunuz ile görüşün. Sağlıcakla

    Reply

  • Hatice

   25 Ekim 2020 at 17:47

   Hocam merhabalar 15 haftalık gebeyim idrarım gebelikten öncekine oranla çok fazla köpüklü oluyor bu gebelikte normal midir teşekkürler

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    25 Ekim 2020 at 17:50

    Merhaba. Normal değil, idrar tahlili yaptırın. Sağlıcakla

    Reply

  • öznur

   26 Ekim 2020 at 01:50

   Merhabalar Hocam benim idrarim hem çok kötü kokulu hem de köpüklü bunun yanı sıra idrarda protein kaçağı +3 çıktı. Ben bekarim sizce ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Ekim 2020 at 07:39

    Merhaba. İleri seviyede böbrek hastalığın var demektir. Nefroloji uzmanına başvurmalısın. Böbrek Biyopsisi yapılması gerekebilir, o zaman bana ulaşırsın. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Çilem Özbek

   26 Ekim 2020 at 18:06

   Merhaba 35 haftalık gebeyim idrar tahlilinde protein 2+ çıktı 24 saatlik sonuç 274.86 çıktı durum kötü mü ilk gebeliğim endişleniyim

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    26 Ekim 2020 at 18:09

    Merhaba. Gebeliğin son döneminde bu seviler normaldir. Doğum sonrası tekrar baktırmalısın. Sağlıcakla

    Reply

  • Ece ka.

   28 Ekim 2020 at 23:37

   Mrb doktor bey idrar tahlil sonucumu yorumlarsaniz cok sevinirim.sikayetim idrarım siyah renkte.aşırı derecede iştahsızlik var ve 5dk fazla yürüyunce nefes nefese kaliyorum.hicbir agrim vs yoktur.
   Protein pozitif
   Eritrosit hb pozitif+
   Eritrosit mikroskobi 11
   Gfr 128
   Diger sonuclarim normaldir

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    28 Ekim 2020 at 23:44

    Merhaba idrar tahlilinde kan hücreleri görülmüş, bu böbrek veya mesane kaynaklı bir hastalıktan kaynaklanır. probleminiz idrar yollarında enfeksiyon taş veya tümör olabilir. Öncelikle ultrasonografi incelemesi yapılması gerekir. İstanbul’da iseniz bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Hatice

   29 Ekim 2020 at 23:04

   Merhabalar hocam
   32 haftalık hamileyim idrar tahlillerimde protein kaçağı cikti .24 saatlik idrar toplayıp verdim ve burdada yüksek çıktı . Ani tansiyon yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldirildim ve şuan hastanede yatıyorum. Bebeğim de 32 haftalık olmasına rağmen kilosu 1300 gelişmemiş protein kacakligi nedeniyle. Hastaneye yarattığından beri tansiyonlarım normal bebegin anne karnında kilo alması için ne yapabilirim. Birde bu sorun nerden kaynaklanıyo.cevap verirseniz sevinirim..

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    29 Ekim 2020 at 23:23

    Merhaba. Böbrek hastalığından kaynaklanıyor. Kadın doğum ve nefroloji uzmanı doktorların ile görüşmelisin. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Fadime

   30 Ekim 2020 at 18:37

   Benim hamilelikte çıktı protein kaçaģı ve erken doğum yaptım sonrasında böbreklere zarar berirmi

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    30 Ekim 2020 at 18:40

    Verebilir. Nefroloji uzmanına başvurmalısın. Sağlıcakla

    Reply

  • Merve

   31 Ekim 2020 at 11:30

   Merhaba. Ben 39+2 haftalık gebeyim. 16 Ekimde yaptırdığım 24 saatlik idrarda protein 193.6 olarak çıktı. Sonrası dün yaptırdığım İdrarda +2 protein çıktı. Sonrası eğitim Araştırma hastanesinde yapılan idrar kültürü testi temiz çıktı.Tansiyonum normal. Ödemim çok az var. Bu durumda normal doğumu etkileyecek bir problem yaşar mıyım? Sancılarımın gelmesini bekleyebilir miyim?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    31 Ekim 2020 at 11:35

    Merhaba. Sorun yok, doğurursun. İyi doğumlar.

    Reply

    • Merve

     31 Ekim 2020 at 11:43

     Çok teşekkür ederim hocam. İçimi rahatlattınız. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.

     Reply

  • Fatih

   8 Kasım 2020 at 21:41

   Hocam ben 42 yaşındayım protein kaçağı 1+ çıktı. Mide rahatsızlığım var ne yapmalıyım

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    8 Kasım 2020 at 21:45

    Protein kaçağı ile mide rahatsızlığı arasında ilişki yok. 24 saatlik idrarda protein miktarına baktırmalısın ve nefroloji uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun

    Reply

  • Nuran

   9 Kasım 2020 at 09:24

   Hocam ben pcos hastasıyım, aldactone kullanıyorum. Tahlil sonucumda idrar dansite 1021, idrar protein (spot) 15.6 çıktı. Kolesterol yüksekliği dışında kan değerlerim normal. Herhangi bir şikayetim yok. İdrar sonuçlarının yüksekliği neden olur?

   Reply

   • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

    9 Kasım 2020 at 09:32

    Merhaba. Böbrek hastalığı kaynaklı olabilir. 24 saatlik idrarda protein miktarına baktırmalı ve nefroloji uzmanına başvurmalısın. Geçmiş olsun.

    Reply

  • Ece ka.

   13 Kasım 2020 at 15:33

   İyı günler doktor bey benim ultrason sonucumu yorumlarsaniz pek sevinirim lutfen.
   Sag böbrek boyutu 92×29mm
   Sol böbrek boyutu 97×35mmdir.her iki böbrek pelvikalisiyel yapilarinda ektazi ve taş izlenmemistir.bobreklerin parankim ekoları grade 1 artmıştir.iyi gunler dilerim

   Reply

  • Ece ka.

   13 Kasım 2020 at 16:14

   Mrb doktor bey idrar tahlil sonucumu yorumlarsaniz cok sevinirim.sikayetim idrarım siyah renkte.aşırı derecede iştahsızlik var ve 5dk fazla yürüyunce nefes nefese kaliyorum.hicbir agrim vs yoktur.
   Protein pozitif
   Eritrosit hb pozitif+
   Eritrosit mikroskobi 11
   Gfr 128
   Diger sonuclarim normaldir
   Ece ka.13 Kasım 2020 at 15:33
   İyı günler doktor bey benim ultrason sonucumu yorumlarsaniz pek sevinirim lutfen.
   Sag böbrek boyutu 92×29mm
   Sol böbrek boyutu 97×35mmdir.her iki böbrek pelvikalisiyel yapilarinda ektazi ve taş izlenmemistir.bobreklerin parankim ekoları grade 1 artmıştir.iyi gunler dilerim

   Reply

  Bir Yorum Yap

  Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


  İdrarda Protein Kaçağı 1


  Kısaca


  İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.  Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


  Mail Bülteni


  Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.   Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

   sanal ofis fiyatları ankara