İletişimRandevu Al
fibrokist.jpg

Fibrokist, memelerin ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz iyi huylu kitlelerdir. Kist kelimesi içi sıvı dolu baloncuk anlamındadır. Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

Memede fibrokist

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır. Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir.

Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

Fibrokist ağrı yapar mı?

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir. Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Fibrokist belirtileri

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

Memede fibrokist kansere dönüşür mü?

Fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir. Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur.

Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

Fibrokist nasıl geçer?

Fibrokistler genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir. Memede kisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Fibrokist ağrısı nasıl geçer?

Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların azaltılması yarar sağlayabilir. Fibrokist bitkisel tedavi konusunda çeşitli fitoterapi önerileri bulunmakla birlikte, memede fibrokist ağrısını yok eden sihirli bir formül yoktur.

Fibrokist ameliyatı

Fibrokist iyi huylu bir kitle olduğu için ameliyat gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır. Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm kadınlarda meme sağlığı, taramaları ve hastalıklarında, ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz meme radyolojisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Anekoik Kist

Damar Tıkanıklığı

Doğuştan Kalça Çıkığı


78 Yorum

 • İpek

  8 Temmuz 2020 at 18:35

  Memede turuncumsu leke oluşumu fibrokistle mi alakalı?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   18 Eylül 2020 at 21:30

   Merhaba. Evet olabilir, ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla

   Reply

 • Özlem

  27 Eylül 2020 at 01:14

  Merhaba, ultrason sonucunda kategori 4 de malignite açısından şüpheli us bilgileri
  5_ de büyük olasılıkla malign us bilgileri
  6_ da bilinen malignite yazıyor. Doktor biyopsi yapıcam dedi bir gece yatış vericem dedi ama net konuşmadı. Bunlar meme kanseri mi demek oluyor. Şimdi den çok teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   27 Eylül 2020 at 06:27

   merhaba Özlem Hanım. Ultrason bulgularınızı yazmamışsınız, raporun altındaki açıklamalar bölümünü yazmışsınız. biyopsi yapılması gerekiyorsa radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda iğne biyopsisi şeklinde yapılmalıdır, Cerrah yapmamalıdır, bu biyopside hastanın ameliyatı veya hastanede yatışı gerekmez. İstanbul’da iseniz bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun

   Reply

 • derya

  22 Ekim 2020 at 21:35

  fibrozis dokulu alan yazıyor pataloji raporunda bu tehlikeli midir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Ekim 2020 at 21:39

   Merhaba. Ultrason ve patoloji raporunuzun tamamını görmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Zehra öğretmen

  25 Ekim 2020 at 23:19

  Merhaba, tek memede fibrokist olabilir mi? Fibrokistler meme başında değişikliğe beden olur mu? Teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Ekim 2020 at 23:21

   Merhaba. fibrokistik meme yapısı her iki memede olur. ancak ultrasonografide görülebilecek kadar büyüklükteki kist tek memede de olabilir. fibrokistik memelerde meme başında değişiklik olması beklenmez. sağlıcakla

   Reply

 • Gülsemin

  28 Ekim 2020 at 02:01

  Annemde kol-gögüs arasında bir sertlik var ve ara ara ağrı yapıyor gögüste. Fakat bel omuz boyundada ağrıları halsiziği iştahsızlığı var. Acaba meme kanseri belirtilerimidir? Fibrokistik belirtisimidir? teşekkürler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   28 Ekim 2020 at 02:05

   Merhaba. Kanser olma ihtimali daha yüksek. Ultrasonografi ile muayene etmem ve gerekirse biyopsi almam lazım. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Hülya

    18 Aralık 2020 at 16:15

    Hocam bugün ultrason çekildi ve sağ göğsümde 1 kist mevcut 2 yıldır vardı.ve sabit artış olmamış sol göğsümde 2 tane kitle mevcut oda 2 yıldır vardı sadece boyuntunda biraz büyüme olmuş onada doktor önemsiz dedi.fakat sol göğsümde yeni 1 haftadr aşırı derecede ağrı vardı 1 kist olmuş doktor ağrı ondan olabilir şuan için önemli bir durumun yok dedi .6 ay sonra ne olur bilemem dedi Sizce kansere dönüşür mü hocam çok endişe ediyorum buarada çok stresli bir ay yaşadım o yüzden o kist oluşmuş olabilir mi?

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     18 Aralık 2020 at 16:22

     Merhaba. Stres kistleri olumsuz etkiler. 6 aylık ultrasonografi kontrollerinizi aksatmadan devam edin. Geçmiş olsun.

     Reply

 • Aylin

  1 Kasım 2020 at 00:25

  Sağ memede koltuk altima doğru fındık kadar bir sertlik var ve oynuyor arada memede yanma ve kaşinti var adet döneminde çok fazla oluyor sabahlari kalktiğimda sırt ağrilarimda oluyor daha önce yoğun kist ve baloncuk vardi mamagrofi çektirdim 11 gün oldu sonuçlar çıkmadı kanser mi olabili diye korkuyorum bilgi verirseniz sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Kasım 2020 at 00:31

   Merhaba. Şikayetleriniz öncelikle kanser değil, fibrokistik hastalık ve kist düşündürüyor, ama ultrasonografi incelemesi gerekiyor, bana gelebilirsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Aylin

  1 Kasım 2020 at 00:45

  Meme kanserinde ne gibi belirtiler veriyor acaba sonuçlar çıkana kadar çok endişeliyim iki doktora gittim elle muayenede kitle değil dedi ama yine korkuyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Kasım 2020 at 01:14

   İki değil, oniki doktora da gitsen elle muayene ile anlaşılmaz, ultrasonografi ile bakılması gerekir.

   Reply

 • Aylin

  1 Kasım 2020 at 01:53

  Sizin muayeneniz nerede acaba doktor bey sonuçlar çıktığinda

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Kasım 2020 at 01:55

   Web sitemde adres ve iletişim bilgilerim var.

   Reply

 • Sedef karam

  2 Kasım 2020 at 13:03

  Ovulasyon dönemindeyim ancak birkaçgündür göğüslerimde ağrı hissettim ellle muayene ayptım küçük küçük sert yapılar var peş peşe ama şekilsiz değil yuvarlak bir sürü iki memede var hocam çok korktum kanser olabilir mi yada lenf nodları bu kadar göğüsü tutar mı heryerini sarmış iki göğsümünde koltuk altına yayılan ağrı var başka şikayetim yok 28 yaşındayım

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   2 Kasım 2020 at 13:06

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmeliyim, adres ve iletişim bilgilerimi web sitemde bulabilirsin. Geçmiş olsun

   Reply

   • Sedef karam

    2 Kasım 2020 at 13:39

    Hocam istanbulda değilim uzak bir ildeyim gelemiyorum

    Reply

   • Gülcan

    17 Kasım 2020 at 13:14

    Merhaba benim heriki meme parankim fibrokistik yapıdadır yazıyor ama benim sağ memede yanma sızı koltuk altına hafif ağrı oluyor normami

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     17 Kasım 2020 at 13:14

     Normal

     Reply

     • Gulcan

      17 Kasım 2020 at 13:35

      Kansere dönüşurmü

 • Aylin

  3 Kasım 2020 at 19:31

  Iyi akşamlar mamagrofi sonucum böyle çıkmiş ama ultrasyon da cekilcek korkulcak birşey mi var acaba hocam . Her iki memede cilt ve cilt alti dokular meme başi tabidir. Bileteral tip D özelliğinde meme paterni izlenmektedir. Dens glandür dokuda mamagrofik sensitive düsüktür. US korelasyonu önerilir. Memede parankim dahilinde bileteral olarak maling süreci düsündüren patolojik özellikte belirgin mikrokalsifikasyon kumeai tespit edilmedi..Her iki meme retroareolar bölgede cok sayida amorf kalsifikasyon alani dikkat çekmektedir. Sinırlandirıla bilen lezyon saptanmadi.Her iki aksiller bolgede lenf nodları ait opasiteler izlenmektedir..Sonuc. Her iki memede yer yer kümelenme eğiliminde amorf miknekalsifikasyon alanlari bileteral fibrokistik meme Bırads 0 ne demek oluyor hocam.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Kasım 2020 at 19:37

   Meme yapın nedeniyle mamografi ile iyi görüntülenememiş, ultrasonografi daha üstün ve değerli bilgi verecek. İstanbul’da isen bana gelebilirsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Aylin

  3 Kasım 2020 at 19:43

  Hocam meme kanseri durumu varmi acaba muayeneye geleceğim ama suan cok endişeliyim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Kasım 2020 at 19:56

   Az önce dediğim gibi mamografi senin meme yapına kör ve uygun değil. Bu yüzden kanser olup olmadığın hakkında ancak ultrasonografi muayenesiyle yorum yapabilirim. Endişenin kimseye faydası yok. Sen gerekeni yap ve ultrasonografi muayenesine gel. Sağlıcakla

   Reply

 • Seda

  10 Kasım 2020 at 13:35

  Merhaba 20 yaşındayım 3-4 gün önce sağ mememde sert bi şişlik oluştu ağrılı ara ara ucunda yanma hissi ama genelinde ele gelen sertlik mevcut çok endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   10 Kasım 2020 at 13:37

   Merhaba. Yardımcı olabilmem için seni ultrasonografi ile muayene etmem gerekir.

   Reply

 • Nursel

  13 Kasım 2020 at 23:06

  Merhaba ben 15 ay once kızımı sutten kesmeme rağmen göğsümde süt var hâlâ. Ayrıca özellikle hareket ettiğinde ve dokunduğumda koltuk altına doğru bir ağrı oluyor. Her iki göğsümde de ara ara ağrı oluşuyor. Doktora gittim iki kere ultrasyon çekildi bir şey çıkmadı. Ama ağrılarım devam ediyor. Doktorum 6 ay sonra tekrar gelmemi söyledi. Ne yapacağımı bilemiyorum. Önemli bir şey varsa 6 ay sonra gittiğimde geç kalmaktan korkuyorum.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Kasım 2020 at 22:07

   Mail ile cevapladım. Geçmiş olsun

   Reply

 • Gülcan

  17 Kasım 2020 at 13:09

  Merhaba hocambenim ultrason sonucu her iki memeparankim fibrokistik yapıdadır yazıyor ama banın sağ memede yanma batmasını ve köktürk altına hafif ağrı yapıyor normal mi teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   17 Kasım 2020 at 13:15

   Normal. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takip edilmelidir.

   Reply

 • Gulcan

  17 Kasım 2020 at 13:36

  Kansere dönuşürmu

  Reply

 • feride

  21 Kasım 2020 at 17:10

  merhaba meme muayenesi yaparken sol meme üstünde hafif bi beze hissettim.normalde de ara ara muayene yaparım.bu ay ki adetim 10 gün gecikti covid tedavisinden dolayı bi sürü ilaç kullanmıştım ondan kaynaklı bi gecikme diye düşündüm.normalde meme muayenesi adet bitiminden sonra yapılıyor biliyorum ama siz ne önerirsiniz ne yapmalıyım ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Kasım 2020 at 17:38

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Sağlıcakla

   Reply

 • Semra

  22 Kasım 2020 at 20:21

  Merhaba hocam ultrason sonucumda her iki meme skleroze yapidadr her iki meme fibrokistik patern göstermektedir her iki meme parankim yapısı minimal non homojendir yaziyo bu kötü bişey mıdır acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Kasım 2020 at 20:24

   Merhaba. Hayır.

   Reply

 • Semra

  22 Kasım 2020 at 21:05

  Takip gerektirirmi peki hocam

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Kasım 2020 at 21:18

   Evet. 6 aylık periyotlarla ultrasonografi ile takip edilmelidir

   Reply

 • Ceyda

  29 Kasım 2020 at 21:05

  Merhaba hocam raporumda hem hetorejen konstraslanma izlemistir .ve birde fibrokist? Kotu bir anlami varmi suphelimi? Tesekkur ederim simdiden

  MANYETİK REZONANS (MR)

  Test Adı

  Diffüzyon MR.

  Rapor

  MEME+DİNAMİK+DİFFÜZYON MR Teknik: Meme sargısı kullanılarak her iki memeye yönelik olarak transvers planda SE T1 ve TİRM ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.İntravenöz kontrast madde verilmesinden sonra transvers planda 3D flash ağırlıklı sekanslar alınmıştır.Ayrıca transvers ve sagital planda rutin zamanlı yağ baskılamalı SE T1 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.Ham görüntüler elde olunduktan sonra gerekli sahalardan sinyal / zaman eğrileri elde olunmuştur (40 cc Dotarem kontrast madde kullanıldı). Bulgular: Her iki memede İVKM sonrasında yoğun derecede zemin kontrastlanması izlenmiştir. Her iki memede belirgin sınır veren solid lezyon saptanmadı. Kontrast madde verilmesini takiben patolojik opaklaşma izlenmedi. Sağ memede en büyüğü 15 mm ve sol memede en büyüğü 10 mm çapında kontrastlanmayan çok sayıda kist izlenmiştir. Sol memede üst bölümde ve alt dış kadranda sağ memede üst orta bölümde üst dış kadranda yaygın nodüler heterojen kontrast tutulumları izlenmiştir (Fibrokistik değişiklik?). Sağ memede üst dış kadranda aksiller bölgeye yakın lokalizasyonda yoğun fibroglandular dokular izlenmiş olup belirgin kitle lezyon izlenmemiştir. Bu alanlarda heterojen mşnimal kontrast tutulumu mevcuttur (Fibrokistik değişiklik?). Her iki pektoral kas normaldir. Her iki aksiller bölgede patolojik lenf nodu saptanmamıştır. .

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   29 Kasım 2020 at 22:05

   Merhaba. Bu bulgular fibrokistik meme yapısı olan bayanlarda normal olarak görülürler. endişe edilecek bir şey yok. sağlıcakla

   Reply

 • Berru

  1 Aralık 2020 at 16:51

  İyi günler hocam bende her iki memedede fibrokist yapıdadır ve bir kaç adet basit kist vardır yazıyor normalmi adet olurmuyum adet olmayı istiyorum biraz geçti adetim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   1 Aralık 2020 at 17:05

   Merhaba. Her 4 bayandan birinin memesi sizin gibi fibrokistik yapıdadır. bu önemli bir problem değildir ve adet olmanızla da alakası yoktur. endişe etmeyin. Geçmiş olsun

   Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 21:27

  Merhabalar bugün çekilen mamografi kontrolünde çok fazla acı hissettim bundan 2,5 yıl öncede çekilmişti o zamanda acı olmuştu fakat bu sefer ki çok daha kötüydü 😪 ve ilk defa göğsümden sıvı geldi çekim sırasında .. bu çekilde fibrokist içerde sıkışmadan dolayı patlaya bilir mı Bu sıvı gelmesi tehlikeli midir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Aralık 2020 at 21:30

   Merhaba. Evet, kist patlamış da olabilir, ama bundan ziyade fibrokistik meme yapısı nedeniyle süt kanalları sıkışarak sıvı çıkmıştır. önemsiz ve tehlikesiz bir durumdur. kafanıza takmayın, ama böyle memelerde mamografi değil ultrasonografi daha değerlidir bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun

   Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 21:51

  Öncelikle bu kadar hızlı yanıt verdiğiniz çok teşekkür ederim hocam 🥰 .. Yarın ultrason çekimim var.. Bir genel cerraha muayene olmuştum bugün ve muayene esnasında mamografi ve ultrason sonucuna göre kendisinin sıvıyı çekebileceğini söyledi.., fakat internetten okuduğum makalelerde bu sıvı çekme işleminin bir radyoloji uzmanının gözetiminde olması gerektiği yazıyor… Bir de hocam ben 2 sene önce ilk defa mamografi çekiştirmiştim Bunun sonuçunu doktor bir arkadaşa gönderdim o da bir radyoloji uzmanı arkadaşına yollamıştı 3 ayda bir ultrason incelemesi yapılmalı demiş mamografiye işe 3 yıldan önce girmemek gerektiği söylenmişti Bugün ki genel cerrah dr.2 yıl yeterli bizim için zaten 1 yıldır gelmemişsiniz ultrasona deyince 😔yaptırmak durumunda kaldım fakat çok tedirginim.. Bu sıvı çekme işleminin muayene esnasında yapılmasından endişeliyim.. (Ve ayrica hocam Eskisehirde ikametgah etmekteyim.. ) Birkez daha dönüşünüz ve aydınlattığınız için teşekkür ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Aralık 2020 at 22:03

   Meme hastalıklarının tanısal prosedürü radyoloji uzmanının sorumluluğunda yürütülür. genel cerrahtan uzak durun. Ayrıca kist iğne ile boşaltılacaksa bunu da meme radyoloğu yapmalıdır. körlemesine genel cerraha sakın böyle bir işlem yaptırmayın. Zaten yapmaya kalktıklarında da ellerine yüzlerine bulaştırırlar, körlemesine denk getirirlerse yarım yamalak sıvı gelir, bunun da hiç bir anlamı olmaz. Bu işlem ultrasonografi kılavuzluğunda bizzat radyolog tarafından yapılır. bundan sonra da sadece radyolog kontrolünde yaşamınıza devam edin. radyoloğunuz ultrasonografi yapar, gerektiğinde mamografi yapar, gerektiğinde iğne ile biyopsi yapar, müdahale yapar. Sadece Allah korusun kanser gelişir ise ve ameliyat gerekliliği durumunda cerraha yönlendirir. Bunun dışında meme ile cerrahın hiçbir alakası olmamalıdır. Tekrar geçmiş olsun.

   Reply

 • Hulya Bahar

  3 Aralık 2020 at 22:07

  Verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeniz için çok minnettarım çok teşekkür ederim hocam..💐

  Reply

 • ayse

  8 Aralık 2020 at 02:30

  20 yasindayim ve 2 aydır sol göğsüm öbürüne göre daha büyük ve alt kısmında dokunduğumda acı hissediyorum. 3 senedir düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum hormonal bir durum mudur? kanser veya kist şüphesinden korkuyorum

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   8 Aralık 2020 at 07:19

   Merhaba. Doğum kontrol hapı ile ilgisi olmaz. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

  11 Aralık 2020 at 13:03

  Merhaba. Kafana takma. 6 aylık periyotlarla ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun

  Reply

 • Zelfi

  13 Aralık 2020 at 11:30

  43 yaşındayım 15 sene fibrokistlerimin olduğunu öğrendim bu zamana kadar Dr gitmedim bugün göğüslerimin ikisindede sıktığım zaman koyu yeşilimsi ve sarımsı gibi akıntı geldi ayrıca hamile kalmak için bir ay önce tedavi gördüm sonuç başarısız bunun bir etkisi olabilir mi. Hocam nasıl bir yol izlemem gerekiyor tşk ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Aralık 2020 at 11:38

   Merhaba. Fibrokistik hastalığınız var. Hormonal dalgalanmalar akıntı yapabilir. Mutlaka ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 11:19

  Merhaba 28 yaşındayım evliyim çocuğum yok her iki koltuk altimda beze vardı sag meme de saat 9 hizasinda 6mm boyutlu hipoekoik lezyon goruldu her alti 6 ayda bir kontrol icin gidiyordum koronadan biraz ihmal ettim. Batma yanma kasintim ates gibi oldu çoğaldı. Reglime bir hafta vardi gittim ultrason çekildim sut kanallarimda genişleme çıktı birsey yok dendi sonra yine regli oldum gogus ucu kasintisi koltuk alti kasintim hala devam batmalar da koltuk altim terledikce mi kaşınıyor anliyamiyorum sanki daha artıyor oyle olunca.lutfen yardimci olursaniz cok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   14 Aralık 2020 at 11:30

   Merhaba. batma ve kaşıntılar süt kanallarındaki genişlemeler ile ilgili olabilir. Prolaktin hormonuna bakmakta ve gerekirse Hipofiz bezinin izin MR incelemesinde yarar var. İstanbul’da iseniz bana muayeneye gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 22:20

  Hocam çok teşekkür ederim allah razi olsun malesef manisa da oturuyorum😔 hangi bölüme gitmeliyim bunun için allah’a emanet olun hoşçakalın

  Reply

 • Cansu

  14 Aralık 2020 at 22:31

  Rabbim sizin gibi doktorlarimizdan bin kere razi olsun hocam iyi ki varsiniz

  Reply

 • Fibr

  15 Aralık 2020 at 02:20

  Hocam selam cvplarsanız çok sevinirim
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor.
  Sanki koltuk altım da da oluştu gibi
  10 gün sonra kontrolüm var ama
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26
  6 aydır ağrılar bitmedi

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 05:37

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

   Reply

 • Sinem

  15 Aralık 2020 at 02:41

  Hocam selam
  6 ay önce 2 meme de de şiddetli meme ağrısı ile genel cerrahi gittim
  ultrason çekildim ve fibroadenom denildi
  normal böyle ağrılar dediler 6 ay sonra takip için gel denildi
  Ağrılarım gecmedi üstelik 4 aylık da yeni hamileyim meme deki sertlikler elime geliyor. Ve son zamanlarda koltuk altım da da hissediyorum sanki
  10 gün sonra kontrolüm var
  Biyopsi yapılmadan bunun kanser olmadığı anlaşılır mı? İçimde şüphe kaldı
  Bu arada yaşım 26..

  Her iki meme paterni fibroglandüler dokudan zengindir. Sağ meme DO iyi sınırlı 2 adet yan yana gözlenen 5 mm ve 4 mm çaplı FA? solid lezyon mevcuttur.Ayrıca Üİ yerleşimli 3,5 mm çaplı basit kist izlendi. Sol meme retroareolar yerleşimli iyi sınırlı 6,8 mm çaplı solid lezyon mevcuttur.FA? Cilt, ciltaltı ve retroaerolar mesafe olağandır. Her iki aksiller fossa olağandır

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 05:20

   Merhaba. 6 ay aralıklı ultrasonografi ile takiplerde fibroadenom boyutlarında büyüme yoksa biyopsi gerekmez. Raporundaki bulgular kanser düşündürmüyor. Hamilelikte hormonal değişiklikler fibroadenom boyutlarını az miktarda değiştırebilir, bu normaldir. Radyoloji doktoru tarafından ultrasonografi ile takip edilmelidir. Sağlıcakla.

   Reply

   • sin

    15 Aralık 2020 at 15:20

    hocam ağrıların sebebi ne olabilir ve nasıl geçer ?? çok teşekkür ederim

    Reply

    • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

     15 Aralık 2020 at 16:20

     Merhaba. daha önceki sorunu unuttum, galiba meme ağrılarından bahsediyorsun. fibrokistik hastalıkta normal olarak ağrı olur, tedavisi yoktur, bununla yaşamaya alışacaksın. sağlıcakla

     Reply

 • Cigdem

  15 Aralık 2020 at 17:28

  Merhaba hocam ben 3 yıl önce doğum yaptım sağ göğsün şişti doktora gittim fibrosit meme dendi bir buçuk yıl emzirdikten sonra meme başı akıntısı oldu sonradan biyopsi aldılar akıntıdan enfeksiyon dediler antibiyotik verdi hocam şimdi akinti yok ama sis ve ağrı var

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 20:07

   Merhaba. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Muhtemelen enfeksiyon olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Melahat

  19 Aralık 2020 at 10:51

  Hocam merhaba 26 yaşinda bekar kizimda önce meme ucu içe cokmeyle kitle olustu. Kitle cok kısa sureds buyudu. Neredeyse yumurta buyukligune ulaşti . Ultrasonda ve biyopside kanser olmadigi belirlendi. Fibrokist dendi. Fibrokist bukadar buyurmu ? Içi bosaltildi. 2 hafta kadar kisa surede tekrar doldu. Adet doneminde iyice şişiyor ve şiddetli agri oluyor. Ameliyat için pandeminin gecmesini bekliyoruz beklemesek mi acaba ? Biyopsi sonucunun yanlis cikma ihtimali var mı ? Tedirginiz de bir yandan . Cevap verirseniz seviniriz. Tesekkur ederiz

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Aralık 2020 at 12:03

   Merhaba. Fibrokist için ameliyat gereksizdir. Ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltılıp içine tekrarlamasını engelleyici ilaçlar uygulanır. Tekrar dolsa bile bu işlem tekrarlanır. Geçmiş olsun.

   Reply

   • Melahat

    19 Aralık 2020 at 18:16

    Doktoru ameliyatla alalim dedi . Geçecek gibi degil antibiyotik kullanmaktan mahvoldu çocugum. Biyopsi sonucunun yanlıs çikma ihtimali var mi cevap vermediniz buna hocam. Ona gore acele edelim yeniden biyopsi yapilsin baska yerde . Ankaradayiz ne oneririsiniz.

    Reply

 • Zeliha

  20 Aralık 2020 at 20:28

  İyi günler hocam.47yasindayim mamografi sonucun.her iki meme fena görünümünde.tipc.sag meme üst dış kadranda asimetrik dens görünümünde.her iki memede bening kalsifikasyon izlenmiştir.her iki memede spikule konturlu kitle lezyonu yapı distorsiyonu saptanmadı .bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek isterim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Aralık 2020 at 20:54

   Merhaba. Meme yapınız gereği sadece mamografi yetersiz. Ultrasonografi ile muayene etmem gerekir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Seher

  12 Ocak 2021 at 11:05

  Sağ meme üst dış kadranında 7mm çapında ölçülen septalı kistik lezyon mevcuttur ultrason sonucum böyle çıktı ağrı yapıyor önemlimi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 11:13

   Merhaba. Fibrokistik hastalığın var. önemsiz. 6 ayda bir ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Saadet Özer

  18 Ocak 2021 at 21:07

  merhaba, bugün ultrason sonucumu aldım. her iki memede basit kist var. sol memedeki daha büyük 0.9 mm. hiç ağrı yapmıyor çok nadir meme ucum kaşınıyor. doktor büyümemesi için ilaç verdi. adı: agnuctason. sizce iyi gelir mi?

  Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Fibrokist 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  cerrahi bone
  doktor bonesi
  tesettür cerrahi bone
  hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri