İletişimRandevu Al

Anekoik Kist

anekoik-kist.jpg

Daha önce memedeki iyi huylu kitlelerden olan fibrokistten bahsetmiştik.  Bu yazımız Anekoik kist hakkında olacak. Anekoik kist nedir, anekoik kist kendiliğinden geçer mi, yumurtalıkta anekoik kist, anekoik kist kanser midir, memede anekoik kist sorularına cevap bulacaksınız.

Anekokik Kist Nedir ?

Anekoik kist, bütün organların ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz, çoğu iyi huylu olan kitlelerdir. Kist kelimesi literatürde içi sıvı ile dolu baloncuklar anlamına gelmektedir.. Ultrasonografide anekoik kist, simsiyah bir yapı olarak görülür. Kistleri en sık gördüğümüz organlar; memeler, yumurtalıklar, böbrekler, tiroid bezi, karaciğer, pankreas, dalaktır.

Memede anekoik kist; Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır.

Bunların çok büyük bir bölümü ultrasonografide anekoik kist şeklinde, simsiyak yuvarlak yapılar şeklinde görülür. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

Memede fibrokist (Anekoik kist)

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır.

Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir.

Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Fibrokist belirtileri

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

Anekoik kist kanser midir?

Anekoik kistin fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir, kanser değildir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir.

Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; içeriği anekoik mi (yani; simsiyah mı), duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?,

Bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu? Renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

Anekoik kist kendiliğinden geçer mi?

Meme anekoik kistleri (fibrokistler) genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir.

Memede fibrokisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Yumurtalıkta anekoik kist

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menapoza kadar süren üreme döneminde yumurtalıklarda normal olarak her ay oluşan ve içinde yumurta hücresi taşıyan, sonra kendiliğinden kaybolan kistler bulunur. Bu kistlere follikül kistleri denir ve ultrasonografide, çapları 3 cm.ye kadar ulaşan, yuvarlak, düzgün sınırlı, anekoik kist şeklinde görülür. Bu bir hastalık değil, tamamen normal bir görünümdür. Ancak bazı kadınlarda, adetin yaklaşık 14. Gününde kaybolması gerekirken bir sonraki adet dönemine kadar kaybolmayan kistler olabilir. Bazen bu kistlerin içine kanama olur ve ultrasonda anekoik kist (simsiyah) değil, gri renkte içerik görülür, bunlara da kanamalı kist denir.

Buraya kadar anlattığımız yumurtalık kistleri kendiliğinden gelip geçici ve önemsiz basit kistlerdir. Ancak yumurtalıkta kistik kitle yapan, iyi huylu veya kanser olabilen kistik kitleler de olabilir. Bunlar da ultrasonografide anekoik kist şeklinde görülebilir, ancak farklı yapısal özellikler gösterirler. Ultrasonografi ve MR görüntüleme ile bu kistler; duvarı düzgün sınırlı mı?, düzensiz mi?, kalın duvarlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı araştırılır. İyi huylu kistler kontrolde tutulur, kötü huylu ise ameliyat için değerlendirilir.

Anekoik kist tedavisi

Birçok organdaki anekoik kistler basit kistler olduğu için çoğunlukla tedavi gerekmez, ameliyat da gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır.

Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm hastalarda kist hastalıklarının özelliklerini araştıracak, tedavi veya ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz radyoloji uzmanı olmalıdır.

 


9 Yorum

 • Bahar

  19 Ekim 2020 at 20:25

  BİLATERAL MEME ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİNDE

  Her iki memede cilt, ciltaltı dokular ve retromammarian doku planları normal görünümdedir
  Sağ meme saat 10 hizasında meme başına 5 cm uzaklıkta 7×4 mm boyutunda oval şekillli düzgün sınırlı hipoekoik solid lezyon lezyon izlendi.
  Her iki memede yer alan,en büyüğü solda 7×4 mm boyutunda olan basit kistler izlendi.
  Her iki memede duktal ektazi izlenmemiştir.

  Her iki aksiller bölgede LAM mevcut değildir

  Hocam rontgen sonuçlarım böyle doktorum mamografi istemedi. 6 ayda bi kontrol dedi sadece. Sizce ne yapmalıyım? Cevap verirseniz cok sevinirim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   19 Ekim 2020 at 20:33

   Merhaba. Ultrasonografi incelemesinde rapor edilen kistler ve bir adet kitle iyi huylu olarak yorumlanmış. Size söylendiği gibi 6 ayda bir ultrasonografi kontrolü yeterli olur, ancak dikkat etmeniz gereken konu; ultrasonografinizi yapan radyoloji uzmanı doktorun meme konusunda deneyimli olması önemlidir ve kontrollerinizi aynı radyolog doktor yapmalıdır. İstanbul’da iseniz bana gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Aylin

  9 Kasım 2020 at 21:02

  Iyi akşamlar sağ memede saat 4 hizası glandüler doku 1/3 orta kesminde 7mm çapında anekoik kist izlenmiştir sonuç bening bulgular (acr BIRADS Kategori 2 olarak çıkti hocam korkulcak bir şey varmidir acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Kasım 2020 at 21:08

   Merhaba. Rapordaki ifadelerde Korkulacak bir şey olmadığı yazıyor Tabii ki ultrasonografi incelemeni yapan doktorun deneyimi çok önemlidir. Sağlıcakla

   Reply

 • Gülçiçek

  16 Kasım 2020 at 04:23

  Merhaba hocam bende anekoik kis çıktı 27x20mm dedi doktor bu sizce nedir nasıl Bi tedavi gerekir ve çocugum olacak mı. Bana yardımcı olabilir misiniz yeni evliyim böyle sorunum çıktı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Kasım 2020 at 09:41

   Merhaba. Problem değil, çocuğun olur. Sağlıcakla

   Reply

 • derin

  16 Kasım 2020 at 18:39

  sag memem de 3.5 cm capinda kist oldugunu soyledi doktor.ama benim icim hic rahat etmedi.oltrason un yanilma payi var mi acaba

  Reply

 • Şeyda

  26 Kasım 2020 at 14:25

  Hocam merhaba, meme ultrason sonucumu yorumlar mısınız acaba bazı geceler uyurken ağrı yapıyor sol tarafa uyuyamıyorum sizce bir sıkıntı var mı? Şimdiden teşekkürler ;
  Her iki meme cilt ve cilt altı dokuları normal sonografik yapıdadır.
  Fibroglandüler doku hipertrofiktir.
  Sağ memede 10mm’in altında bazı ince septalı birkaç adet kist izlenmiştir.
  Sol memede saat 4 hizasında bilobule ince duvarlı anekoik 24×17mm boyutlu ince septalı kist izlenmiştir.
  Aksiller patolojik boyutts LAP saptanmamıstır.
  Sonuç : BI RADS kategori 2 bulguları.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   26 Kasım 2020 at 14:29

   Merhaba. fibrokistik hastalığınız var. göğüs ağrılarınız bundan kaynaklanıyor. büyük olan kistlerinzi ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltarak tedavi edebiliriz. Geçmiş olsun

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Anekoik Kist 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  sanal ofis fiyatları ankara