İletişimRandevu Al

Anekoik Kist

anekoik-kist.jpg

Daha önce memedeki iyi huylu kitlelerden olan fibrokistten bahsetmiştik.  Bu yazımız Anekoik kist hakkında olacak. Anekoik kist nedir, anekoik kist kendiliğinden geçer mi, yumurtalıkta anekoik kist, anekoik kist kanser midir, memede anekoik kist sorularına cevap bulacaksınız.

Anekokik Kist Nedir ?

Anekoik kist, bütün organların ultrasonografik muayenelerinde en sık gördüğümüz, çoğu iyi huylu olan kitlelerdir. Kist kelimesi literatürde içi sıvı ile dolu baloncuklar anlamına gelmektedir.. Ultrasonografide anekoik kist, simsiyah bir yapı olarak görülür. Kistleri en sık gördüğümüz organlar; memeler, yumurtalıklar, böbrekler, tiroid bezi, karaciğer, pankreas, dalaktır.

Memede anekoik kist; Memedeki iki temel doku yapısı bağ dokusu ve süt bezleridir. Memede bağ dokusu ile sarılı süt kanalları da yer almaktadır. Bağ dokusu oranının arttığı ve yoğunlaştığı meme yapılarında kılcal süt kanallarının tıkanması sonucu fibrokistler oluşmaktadır.

Bunların çok büyük bir bölümü ultrasonografide anekoik kist şeklinde, simsiyak yuvarlak yapılar şeklinde görülür. Eskiden Fibrokistik Hastalık veya Mastopati dediğimiz bu yapı, kadınlarda çok büyük oranda görüldüğünden ve bu yapının kanser ile ilişkisi olmadığından, artık hastalık yerine Fibrokistik durum veya yapı olarak adlandırmayı tercih etmekteyiz.

Memede fibrokist (Anekoik kist)

Memede fibrokist yapısının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonal, psikolojik, çevresel nedenler ve beslenme ile ilgili olabileceğine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır.

Kadınların meme ultrasonografilerinde en sık gördüğümüz problemler arasında ilk sırada meme fibrokistleri gelmektedir. Özellikle menapoz öncesi kadınların hemen hemen üçte birinde gördüğümüz bu kistlerin doğru değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Meme muayenesinde temel hedef hastada meme kanseri olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu muayenelerde ayırt edilmesi gereken en önemli ve sık karşılaştığımız durumlardan biri memede ele gelen bir veya daha fazla kitlenin varlığıdır. Ele gelen kitlelerin en sık sebebi meme fibrokistleridir.

Fibrokistik yapıdaki kadınlarda özellikle adet dönemlerinde beliren veya artan ve çoğunlukla koltuk altına doğru yayılan meme ağrısı şikayetleri olabilir. Gün içinde memelerde yanma, batma tarzında olabilir. Bazen de sürekli olur ve dokunma, üzerine yatma ile artabilir.

Fibrokistlerin sayı ve büyüklükleri fazla ise genellikle ağrı şikayetleri daha da belirgindir. Memede fibrokist bazen yoğun içerikli ve iltihaplı olabilir, bu durumda da belirgin ağrı hissedilir. Bazen göğüs kafesi, omuz veya kalp kaynaklı bir ağrı hisseden hastanın meme ultrasonografisinde ağrı kaynağı olarak, mesela sol memede kist görebiliriz. Ağrılı fibrokistlerin de kanser ile ilişkisi olmadığı anlaşılsa bile ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Fibrokist belirtileri

Kistler belirli büyüklüklere ulaşmadan veya yüzeyel yerleşimli değillerse elle muayenede ele gelmezler. Ancak ultrasonografide görülürler. Memede fibrokist belirtileri meme dokusunun kıvamına bağlıdır. Elle muayenede genellikle meme dokuları daha sert kıvamlıdır ve pütür pütür çıkıntılar hissedilebilir. Özellikle adet dönemlerinde daha da artan meme ve koltuk altı ağrıları olur. Meme cildine yakın fibrokistler, eğer yeterince büyükse hasta tarafından eliyle bulunabilir, genellikle yumuşak kıvamlı ve hareket edebilen yapıdadırlar.

Anekoik kist kanser midir?

Anekoik kistin fibrokist olduğu kesin ise, bu kist basit kisttir, kanser değildir ve kansere dönüşmez, kanser gelişme riskini de artırmaz. Ultrasonografide; kistin duvarı, sınırları, içinde bölmeleri olup olmadığı, kitle içeriği, damarlanması gibi özelliklerine göre gördüğümüz kisti, basit kist ya da komplike (şüpheli) kist olarak tanımlıyoruz. Kistler bir veya genellikle çok sayıda olur. Çapları birkaç milimetreden 10 cm ye kadar ulaşabilir.

Bir kisti değerlendirirken büyüklüğünün önemi yoktur. Ultrasonografideki görünüm özellikleri ve yapısı önemlidir. Ultrasonografide; içeriği anekoik mi (yani; simsiyah mı), duvarı düzgün sınırlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?,

Bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu? Renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı değerlendirilir. Bu inceleme sonrası şüpheli görülen kistler ultrasonografi kılavuzluğunda meme iğne biyopsisi yapılarak patolojiye gönderilir. Memede elle muayene ile fibrokist ve kanser arasındaki fark kesin olarak ayırt edilemez. Ancak bazen fibrokistler, nispeten daha yumuşak kıvamlı, diğer kitleler ve kanser ise daha sert yapıda olabilir.

Anekoik kist kendiliğinden geçer mi?

Meme anekoik kistleri (fibrokistler) genellikle kendiliğinden geçmez, bilinen bir etkili tedavi yöntemi de yoktur. Ultrasonografik muayenede görülen fibrokistler, takip muayenelerinde genellikle sabit sayı ve boyutta seyretmekle birlikte, hastanın hormonal değişimleri ile artma, azalma, büyüme veya küçülme gösterebilir. Genellikle menapoz sonrası küçülür veya kaybolabilirler. Fibrokistlerin seyrinde başta psikolojik stres faktörler olmak üzere bazı olumsuz beslenme tarzlarının (fazla çay, kahve, kola, çikolata tüketimi gibi) rolü de vardır. Bunların düzenlenmesi de yarar sağlayabilir.

Memede fibrokisti yok eden sihirli bir formül yoktur. Öncelikle ultrasonografi, gerektiğinde mamografi, meme MR, biyopsi gibi radyolojik muayeneler ile bu kistlerin kanser olmadığının anlaşılması gerekir. Kanser ise cerrahi ve onkolojik tedavilere yönlendirmek, basit fibrokist veya iyi huylu bir kitle ise de radyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Yumurtalıkta anekoik kist

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menapoza kadar süren üreme döneminde yumurtalıklarda normal olarak her ay oluşan ve içinde yumurta hücresi taşıyan, sonra kendiliğinden kaybolan kistler bulunur. Bu kistlere follikül kistleri denir ve ultrasonografide, çapları 3 cm.ye kadar ulaşan, yuvarlak, düzgün sınırlı, anekoik kist şeklinde görülür. Bu bir hastalık değil, tamamen normal bir görünümdür. Ancak bazı kadınlarda, adetin yaklaşık 14. Gününde kaybolması gerekirken bir sonraki adet dönemine kadar kaybolmayan kistler olabilir. Bazen bu kistlerin içine kanama olur ve ultrasonda anekoik kist (simsiyah) değil, gri renkte içerik görülür, bunlara da kanamalı kist denir.

Buraya kadar anlattığımız yumurtalık kistleri kendiliğinden gelip geçici ve önemsiz basit kistlerdir. Ancak yumurtalıkta kistik kitle yapan, iyi huylu veya kanser olabilen kistik kitleler de olabilir. Bunlar da ultrasonografide anekoik kist şeklinde görülebilir, ancak farklı yapısal özellikler gösterirler. Ultrasonografi ve MR görüntüleme ile bu kistler; duvarı düzgün sınırlı mı?, düzensiz mi?, kalın duvarlı mı?, ince mi?, içinde bölmeleri var mı?, bir bölümünde veya duvarında kitle içeriyor mu?, renkli Doppler incelemesinde damarlanması var mı?, kireçlenmesi (kalsifikasyon) var mı? gibi araştırmalar yapılarak kanser yönünden önemli olup olmadığı araştırılır. İyi huylu kistler kontrolde tutulur, kötü huylu ise ameliyat için değerlendirilir.

Anekoik kist tedavisi

Birçok organdaki anekoik kistler basit kistler olduğu için çoğunlukla tedavi gerekmez, ameliyat da gereksizdir. Bazı durumlarda, girişimsel radyolojik yöntemle ultrasonografi kılavuzluğunda iğne ile boşaltılması gerekebilir; Birincisi; eğer ultrasonografide görülen kistin yapısı basit değil de şüpheli bir komplike kist veya yoğun içerikli iltihaplı bir kist ise iğne ile boşaltılarak patolojik inceleme yapılır. İkincisi; görülen kist büyük ve ağrılı ise yine iğne ile boşaltılarak tedavi edilebilir. Üçüncüsü; hastanın eline gelen ve kendisini psikolojik olarak rahatsız eden fibrokistler de iğne ile boşaltılarak hasta rahatlatılır.

Bu işlemlerin tamamı radyoloji uzmanı tarafından ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan tedavilerdir ve radyoloji uzmanı kanser teşhisi koymadığı sürece kesinlikle ameliyata gerek yoktur. Tüm hastalarda kist hastalıklarının özelliklerini araştıracak, tedavi veya ameliyat gerektiren bir durum olup olmadığının teşhisini koyacak, birincil ve temel doktorunuz radyoloji uzmanı olmalıdır.

 


46 Yorum

 • Aylin

  9 Kasım 2020 at 21:02

  Iyi akşamlar sağ memede saat 4 hizası glandüler doku 1/3 orta kesminde 7mm çapında anekoik kist izlenmiştir sonuç bening bulgular (acr BIRADS Kategori 2 olarak çıkti hocam korkulcak bir şey varmidir acaba

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   9 Kasım 2020 at 21:08

   Merhaba. Rapordaki ifadelerde Korkulacak bir şey olmadığı yazıyor Tabii ki ultrasonografi incelemeni yapan doktorun deneyimi çok önemlidir. Sağlıcakla

   Reply

 • Gülçiçek

  16 Kasım 2020 at 04:23

  Merhaba hocam bende anekoik kis çıktı 27x20mm dedi doktor bu sizce nedir nasıl Bi tedavi gerekir ve çocugum olacak mı. Bana yardımcı olabilir misiniz yeni evliyim böyle sorunum çıktı

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Kasım 2020 at 09:41

   Merhaba. Problem değil, çocuğun olur. Sağlıcakla

   Reply

 • derin

  16 Kasım 2020 at 18:39

  sag memem de 3.5 cm capinda kist oldugunu soyledi doktor.ama benim icim hic rahat etmedi.oltrason un yanilma payi var mi acaba

  Reply

 • Şeyda

  26 Kasım 2020 at 14:25

  Hocam merhaba, meme ultrason sonucumu yorumlar mısınız acaba bazı geceler uyurken ağrı yapıyor sol tarafa uyuyamıyorum sizce bir sıkıntı var mı? Şimdiden teşekkürler ;
  Her iki meme cilt ve cilt altı dokuları normal sonografik yapıdadır.
  Fibroglandüler doku hipertrofiktir.
  Sağ memede 10mm’in altında bazı ince septalı birkaç adet kist izlenmiştir.
  Sol memede saat 4 hizasında bilobule ince duvarlı anekoik 24×17mm boyutlu ince septalı kist izlenmiştir.
  Aksiller patolojik boyutts LAP saptanmamıstır.
  Sonuç : BI RADS kategori 2 bulguları.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   26 Kasım 2020 at 14:29

   Merhaba. fibrokistik hastalığınız var. göğüs ağrılarınız bundan kaynaklanıyor. büyük olan kistlerinzi ultrasonografi kılavuzluğunda boşaltarak tedavi edebiliriz. Geçmiş olsun

   Reply

 • Çiçek

  9 Aralık 2020 at 13:47

  Merhaba hocam sol over lojunda 5 cm çapında anekoik kistik lezyon izlendi bekarım bu kist nedir nasıl tedavi yapılabilir korkmalımıyım hocam

  Reply

 • Seyma

  15 Aralık 2020 at 23:25

  Merhaba hocam, ultrason sonucum şu şekilde çıktı.
  Sol memede 5mm den küçük birkaç adet kostik lezyon izlenmiştir.
  Sağ memede saat 10 hizasında areolaya 4cm uzaklıkta derin yerleşimli 13*9 mm boyutlarında hipo anekoik lobule konturlu septali lezyon izlenmiştir
  Sağ memede saat 9-10 hizasında areolaya 4cm uzaklıkta 10*5 mm boyutlarında lobüle konturlu hipo anekoik lezyon izlenmiştir.
  Aksiller Lap saptanmadı.
  Sağ kolda ağrı yaptığı ve memede çok sızı olduğu için gitmiştim. Tedavi yöntemi nedir endiselenmeli miyim?
  Teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   15 Aralık 2020 at 23:47

   Merhaba. Ultrasonografi raporunuz yetersiz ve eksik bilgi veriyor. sağ memenizde tarif edilen iki tane yaklaşık bir cm çaplı oluşumlar muhtemelen Komplike kist veya apse olabilir, bu da omuz ve kol ağrısı yapabilir. Öncelikle daha düzgün ve detaylı bir ultrasonografi muayenesi ve yorumu yapmalıyız. gerekirse ultrasonografi kılavuzluğunda görünen bu oluşumları hem patolojik tahlil, hem tedavi için iğne ile boşaltmalıyız. Bunlar Yüksek ihtimalle iyi huylu yapılar ama ihmal edilmemeli. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Aysun Bostanci

  16 Aralık 2020 at 15:02

  Merhaba hocam ben sag sol karin agrilari ve migde agrisi sikayati ile gittigim doktor ulrason istedi ve sonucunda sag over lojda 28 mm capa ulasan cidari ince anekoik kist izlenmistir.(follikul kisti) yaziyor raporumda korkmalimiyim ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   16 Aralık 2020 at 20:27

   Merhaba. Korkulacak bir durum yok. Normal. Sağlıcakla

   Reply

 • Aysun Bostanci

  18 Aralık 2020 at 21:29

  Merhaba hocam oncelikle bir onceki yazima cvp verdiginiz icin cok tesekkur ederim.bizlerin basina birsey geldiginde ilk internette siz degerli hocalatin aciklamalarin dinleyerek bilgilenmek oluyor cogu yazman yazdiklarimiza karsilik alamiyoruz ama siz bizim sorunlarimiza zaman ayirip cvp verdiniz allah sizden razi olsun..Hocam bir onceki yazimda yazdigim gibi rapor sonucum sag over lojda 28 mm capa ulasan cidari ince anekoik kist izlenmistir.(follikul kisti)?? Hocam follikul kisti sonuna soru isareti konuldugu icin korkuyorum acikcasi .sira alamiyorum randevular dolu oldugu icin.ve karnimda sagli sollu agrilar devam ediyor.

  Reply

 • Beyza

  28 Aralık 2020 at 13:14

  Merhaba Hocam,Sağ yumurtalığımda 46 ×37 mm boyutunda anekoik kist varmış nasıl bir tedavi yapılması uygundur ne yapılması gerekiyor çok ağrım oluyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   28 Aralık 2020 at 13:30

   Merhaba. Tarif ettiğin anekoik kist, yumurtalıkta çatlamamış folikül kisti olabilir. tedaviden önce sizi muayene etmem gerekir. gerekirse bu kisti iğne ile boşaltarak tedavi ederiz. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Leyla

  6 Ocak 2021 at 22:17

  Hocam merhaba. Sol overde 70mm çapında ince cidarlı pürkistik lezyon izlendi olarak Doppler Us sonucum çıktı. Doktor ameliyat dedi hayati tehlikesi var mıdır ilaç tedavisi mümkün değil mi? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

  Reply

 • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

  8 Ocak 2021 at 16:03

  Unut gitsin.

  Reply

 • hale su

  11 Ocak 2021 at 14:36

  hacam sag meme3.3mm boyutunda anekoik kist.orta dıs katranda 7mm boyutunda lobule konturlu yağ lobuller ile izohipoekoiklezyon.orta dıs katranda 1.5 cm lik alanda cilt kalınlaşması vecilt altında 2mm boyututta hipoanekoik lezyon izlendi.sol memede 6mm anekoik kist izlendi.Her aksillada patolojik lab izlenmedi.hocam bunlar tehlikelimi ne anlama geliyor sağ meme de cilt yüzeyinde 2yıldır gecmeyen sivilce gibi olusum var batma ağrı hissi var yorumunz nedir tesekkurler

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   12 Ocak 2021 at 02:24

   Merhaba. Mail ile cevapladım. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Hatice

  13 Ocak 2021 at 20:54

  Merhaba hocam.
  Sağ üst iç kadarda 2 mm çapta duktal ekzati izlendi.
  Sol meme üst dış kadranda 7 mm çapta anekoik kistik lezyon izlendi.
  Sonuç.BRADS 2 BULGULAR
  Hocam bu sonuçlar en son 2016 da olan sonuçlar. 6 ayda bir kontrol dendi ama bazı sebeplerden dolayı gidemedim son zamanlarda sol göğsüm cok ağrıyor ve diğer göğsüme göre daha büyük.sizce doktora gitmelimiyim kötü bir durum varmıdır.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   13 Ocak 2021 at 21:44

   Merhaba. 6 aylık periyotlarla ultrasonografi ile takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Arzu

  20 Ocak 2021 at 22:16

  Hocam merhaba ultrason raporumda sol overde kalın septalı 57×65 mm kist izlendi yazıyor. Hormon testlerim ve ca125 sonucum iyi cıktı. Bu kist korkulacak bir durum mudur ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 19:31

   Radyolog tarafından (Kadın-Doğumcu değil) renkli Doppler Ultrasonografi bakılsın, buna göre şüpheli bulgu varsa Jinekolojik kontrastlı MR çekilsin. Bunlarda kanser şüphesi dışlanırsa, kist kaybolmadığı takdirde, 3-6-12 aylık aralıklarla (kist koybolursa rutin yıllık) takip edilsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Muradiye. Menteş

  20 Ocak 2021 at 22:21

  merhaba hocam ben 9 aydır menopozdayım ama sağ overimde 5. cm çapinda anekoik test var 3 ğün önce adet kanamasi ğibi kanamam oldu Öströjen hormonmum 20 küçük FSH 36 çikti tümör markirlarım normal biyopsim normal kistim tehlikelimi kendiliğinden. ğeçermi

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 19:30

   Radyolog tarafından (Kadın-Doğumcu değil) renkli Doppler Ultrasonografi bakılsın, buna göre şüpheli bulgu varsa Jinekolojik kontrastlı MR çekilsin. Bunlarda kanser şüphesi dışlanırsa, kist kaybolmadığı takdirde, 3-6-12 aylık aralıklarla (kist koybolursa rutin yıllık) takip edilsin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Gülçin

  21 Ocak 2021 at 21:33

  Merhaba hocam. Bekarken 3 ila 5 cm arası değişen anekoik kistim bir yıl doğum kontrol hapı kullanmama rağmen çapı büyümüş, hapları bırakınca tekrar küçülmüştü. Şimdi 24 haftalık hamileyim ve radyolog uzmanının incelemesi sonucu hamileliğimin ilerlemesi ile 9x5x6 cm e ulaşmış ince duyarlı sağ overyan kökenli olduğu tespit edildi. Bebeğime zarar verir mi endişeleniyorum. Lütfen cevap verir misiniz nasıl bir yol izlemeliyim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 21:42

   Merhaba. tarif ettiğin yumurtalık kisti iyi huylu bir kistik over tümörü düşündürüyor. hamileliğine ve bebeğe zarar vermez. ancak doğumdan sonra tekrar değerlendirilip ameliyatla alınmasında yarar olabilir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Berna

  21 Ocak 2021 at 22:32

  Merhaba hocam. Sol overde 16 mm boyutlarinda aneokik kist izlenmistir yaziyor parantez icinde de dominant folikul? Seklinde ciddi bir sorun teskil.ediykrmu naskl.bir yol izlemeliyim. Tesekkur ederim.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Ocak 2021 at 22:42

   Merhaba. Olması normal olan bir kist rapor edilmiş. Problem yok. O kistin olması değil, olmaması problem. Sağlıcakla.

   Reply

 • Hümeyra

  21 Ocak 2021 at 23:21

  Mesane konturları muntazam ve duvar kalınlığı normaldir.

  Perivezikal alanlar tabiidir.

  Uterus normal boyutlarında olup, myometriumu homojendir.

  Endometrial eko kompleksinin çift duvar kalınlığı normal ölçülmüştür.

  Her iki over normal boyutlarda olup stromal ekoları normaldir. Sağ overde 25×15 mm boyutlu anekoik kist izlenmiştir.

  Sağ paraovaryan bölgede ve Douglas’ta az miktarda serbest mayi izlenmektedir.

  Bu Suprapubik Pelvik Us ultrason sonucu normal bi kist boyutu mu merak ediyorum hocam teşekkür ediyorum, iyi günler.

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   22 Ocak 2021 at 09:45

   Evet, normal. Sağlıcakla.

   Reply

 • Asuman

  28 Ocak 2021 at 16:19

  Merhaba hocam sağ memede en büyüğü saat 1 hızasında artıları komşuluğunda 12*6’5mm boyutunda septalı kısa olmakuzere multıpl septalı septasız kıstler sağ memeareola altında en genıs yerınde 6 mm ölçülen Duktal dılatastonlar mevcut sol memeareola altında en genıs yerınde 5 mmduktal dılatastonlar ve saat 12 hızasında dilate daktus ıcerısındeyaklasık 10*5mmuzunlufında vur segmente en kalın yerınde 3*4mm ölçülen rdus de kanlanmayan ekojen metaryel dıkkatı cektı ( solıd lezyon?debrıs?) sol memede çapı 5mm altında septalı septasız kıstler ızlendı sol göğüs de agrı ve sıskınlık ülke gıtmıstım hocam sonucum bu sekılde cıktı 6 ay sonra kontrol onerıldı yorumlarsanız çok sevınırım tesekkurler sımdıden

  Reply

 • Sevgi

  1 Şubat 2021 at 14:38

  Merhaba hocam, 33 yaşinda bekarım.Rahmimde en büyüğü 7mm volmak üzere birden fazla mıyom saptandı. Aşiri kanama ve regl döneminde ağrıyapıyor dayanılmayacak düzeyde. Bu yaz evlilik düşünüyorum miyomlarla hamile kalabilirmiyim çocupum olur mu. Ameliyat öneriyormusunuz hamillikten önce. Ameliyat yapişiklik olulturur mu çocuk olmasını engeller mı.
  Birde bugun iki göğsümdede kıst olduğunu öğrendim anekoık aşiri ağri var bıyopsı önerirmisiniz teşekkür ederim.

  Reply

 • Gülizar

  2 Şubat 2021 at 12:22

  Hocam merhabalar 11yasinda kızım var böbrekte taş olduğu için düzenli olarak ultrason cektiritoruz bugün çektirdiğimde sağ yumurtalıkta 40*30 mmboyutlarnda anekoikkist izlenmiştir diyor kızım iki gün önce ilk adetnini gördü ne yapmamiz gerekiyor bilgilendirirmidiniz teşekkür ediyorum şimdiden hoscakalin

  Reply

 • Gulizar

  2 Şubat 2021 at 12:39

  Hocam iyi günler kızımın bebekliginden buyana böbrek taşı sorunu var 6 aydır ise bu sagbobrekte orta kesimde 9*9 mm çapında basit kortikal kist olarak tespih konuyor ne yapmamız gerekiyor teşekkür ederim kolay gelsin saglicakla

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   3 Şubat 2021 at 08:13

   Böbrek taşları idrar kanalında değilse ve böbrekte şişmeye yol açmadıysa takip edilir, bir şey yapılmaz. Basit kortikal kist de önemli değildir. 6 ay aralıklarla ultrasonografi muayenesi ile takip ettirin. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Mesut çiçek

  11 Şubat 2021 at 12:57

  Merhaba Hocam Karacigerde safra kesesi komsulugunda 19×11 mm boyutta anekoik kist izlenmiştir yazıyor raporumda acaba korkmam gerekiyormu bu durumdan sag tarafımda ağrılar oluyor..

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   11 Şubat 2021 at 17:01

   Merhaba. ultrasonografi ile muayene etmeden yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Ecem Y

  17 Şubat 2021 at 14:03

  Hocam annem 58 yaşında menapozda 2019 yılındaki BT raporunda aşağıdakiler yazılmış doktor hiçbir şey demedi biz raporlar tesadüfen gördük kontrole gideceğiz ancak büyük bir problem midir?

  BULGULAR: Mesane doğaldır. Uterus hastanın yaşı ile uyumlu ile uyumlu görünümdedir. Sağ adneksiyal alanda yaklaşık boyutu 40*44 mm ölçülen içerisinde multipl septalar bulunan kistik lezyon izlenmektedir. Pelvik bölgede serbest sıvı saptanmamıştır. SONUÇ: Sağ adneksiyal alanda içerisinde multipl septalar bulunan kistik lezyon: jinekolojik değerlendirme önerilir

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   20 Şubat 2021 at 00:05

   Merhaba. Vajinal renkli doppler ultrasonografi ve ileri kan tahlilleri gerekir Geçmiş olsun

   Reply

 • Ayşe

  21 Şubat 2021 at 19:00

  Merhaba hocam sağ Böbrekte 25 mm çapında anekoik kist rastlandı. Ameliyat gerektirir mi ya da ilaç tedavisi mi uygulanır?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   21 Şubat 2021 at 19:05

   Merhaba. Tedavi gerekmez, ne ameliyat, ne ilaç. Önemsizdir. Geçmiş olsun.

   Reply

 • nur

  24 Şubat 2021 at 22:56

  merhaba hocam sağ overda 55×35 mm boyutunda içerisinde multipli septasyonlar bulunan anakojen dolumlu kist var ve sol overde periferik yerleşimli multıpl folikül kisti var 2019 da tanı konulmuştu ve kesin ameliyat denmişti fakat küçük olduğum için ve daha önce dermoit kist ameliyatı olduğum için korktum ve ameliyat olmadım . birdaha muayaneye de hiç gitmedim şu an hala korkuyorum ameliyat şart mı sizce ?

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Şubat 2021 at 11:30

   Merhaba. Ameliyat olmalısınız. Geçmiş olsun.

   Reply

 • Canfeda

  25 Şubat 2021 at 15:46

  Hocam merhaba doktor sağ içerde 21×16 mm büyüklüğünde anekoik kız olduğunu söyledi 4 gündür karından sağ boşluktan ve kasiktan şiddetli ağrılar yaşıyorum ağrı kesici almama rağmen sizce korkmalimiyim ve bu ağrıların dinmesi için nasıl tedavi edilebilirim.tesekkur ederim

  Reply

  • Prof.Dr. Zekai Pekkafalı

   25 Şubat 2021 at 18:27

   Merhaba. Görmeden tavsiye yapamıyorum. Geçmiş olsun

   Reply

Bir Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. * işaretli alanlar zorunlu alanlardır.


Anekoik Kist 1


Kısaca


İlgili klinik branşın gerektirdiği görüntüleme alanındaki iş birliğini, en uygun maliyetle, en üst seviyede yararlılık, zararsızlık, çözüm odaklı inceleme ve tedavi yöntemlerini kullanarak hizmetinize sunmaktayız.Web Tasarımı ve  Seo Hizmeti: Adwoox Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır.


Mail Bülteni


Kliniğimizde olan tüm gelişmelerden haberdar olabilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.  Copyright 2020 Prof. Dr. Zekai Pekkafalı Her Hakkı Saklıdır.

  cerrahi bone
  doktor bonesi
  tesettür cerrahi bone
  hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri